Wrota Gryfina
turystyka
 
Strona główna » Przyroda gminy » Jeziora
 
Jeziora

    
 
Jezioro Wełtyńskie
znajduje się na Równinie Wełtyńskiej, położone na południe od wsi Wełtyń.    Należy do jezior o najbardziej urozmaiconej linii brzegowej. Położone jest wśród wzgórz morenowych. Powierzchnia jeziora wynosi 310 ha, maksymalna głębokość – 11,6 m, długość linii brzegowej- 13,5 km. Dno jest bardzo urozmaicone, posiada podwodne górki i głęboczki. Wyspy (3 – Koźla, Dzicza i Mała) zajmują obszar 32 ha, są pokryte lasami i łąkami.

Na zachodnim brzegu znajdują się ośrodki wypoczynkowe, plaże i wypożyczalnie sprzętu wodnego. Wschodnim brzegiem jeziora biegnie szlak niebieski (Równiny Wełtyńskiej i Pojezierza Myśliborskiego–Chlebowo – Wełtyń – Chwarstnica – Rożnowo – 21,45 km).
Na wschodnim brzegu jeziora Wełtyńskiego znajduje się faunistyczno-florystyczny rezerwat przyrody „Łąki Storczykowe”. Ochronie podlega stanowisko storczyków i miejsce występowania chronionych gatunków zwierząt.
 
Jezioro Wełtyń jest dobrym łowiskiem dla wędkarzy. Co roku jest zarybiane szczupakiem, linem i karpiem. Oprócz wymienionych ryb  można złowić okonie i leszcze.
 
Nad jeziorem Wełtyńskim można spotkać wiele ptaków wodno-błotnych, związanych z jeziorami. Oprócz gatunków pospolitych takich jak: perkoz dwuczuby, łabędź, łyska można spotkać perkoza rdzawoszyjego, zausznika, baka, bączka czy bociana czarnego. Wśród szuwarów występuje wodnik, zielonka i kropiatka. Z drapieżników występują : orzeł bielik, orlik krzykliwy, kania rdzawa, trzmielojady i in.

 
Jezioro Steklno
jezioro rynnowe w Steklnie o powierzchni 48 ha i maksymalnej głębokości 8,3 m. Jest drugim co do wielkości jeziorem w gminie Gryfino. W przeszłości działały tu 4 ośrodki wczasowe należące do szczecińskich zakładów pracy i wojska. Obecnie znajduje się tu plaża i jest to atrakcyjne miejsce wypoczynku dla mieszkańców Gryfina i okolic, a także Szczecina. Zbiornik jest systematycznie zarybiany, można w nim złowić karpie, liny, szczupaki
i sandacze.

 
Jezioro Borzymskie
polodowcowe jezioro rynnowe w Borzymiu o powierzchni 26,7 ha, długość 1,5 km.

 
Jezioro Zamkowe
położone w Wełtyniu, dwuzatokowe jezioro o powierzchni 19 ha, połączone jest z jeziorami Wełtyńskim, Gerland (Krzywienko) i Brudzno. Na półwyspie znajdowało się słowiańskie grodzisko wczesnośredniowieczne z X-XII wieku. Obecnie teren jest silnie zniszczony , prowadzona jest tam uprawa rolna.
Z  powierzchni stanowiska zebrano 60 ułamków naczyń wczesnośredniowiecznych i średniowiecznych.

 
Jezioro Wirowskie
położone w południowo-zachodniej części jeziora Wełtyń. Jego powierzchnia wynosi 11 ha, maksymalna głębokość 7,3 m. Nad jeziorem prywatne domki letniskowe.

 
Jezioro Chwarstnickie (Lucin)
położone na południe od jeziora Wełtyńskiego, niedaleko nieczynnej od 1996 r. linii kolejowej , 0,5 km od Chwarstnicy. Powierzchnia jeziora- 9 ha, maksymalna głębokość 6,2 m.

Jezioro Trzemeszno
powierzchnia 17,3 ha, maksymalna głębokość 3,5 m. Położone jest w odległości 2 km na północ od Steklna.

            


 


© Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie | Redakcja
Wrota Gryfina są częścią projektu współfinasowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego pn. "eGryfino I - wdrożenie rozwiązań społeczeństwa informacyjnego w Gminie Gryfino"

www.icor.pl