Aktualności

 

 

2016/07/08, Miejska wypożyczalnia zaprasza!

Miejska wypożyczalnia sprzętu wodnego w Gryfinie wzbogaciła się o nowy sprzęt do wypożyczenia. Są to leżaki oraz parasole plażowe. Cena za wypożyczenie to tylko 5zł bez względu na długość pożyczenia. Dodatkowo oprócz posiadanych już w ofercie kajaków i desek SUP można wypożyczyć łódź wiosłową. Cena 12 zł za godzinę. Zapraszamy serdecznie na gryfińską plażę! Zwłaszcza, że w weekend ma być ciepło i słonecznie!

Cennik:
- kajak - 7 zł/h, 25 zł/5h, 35 zł/8h, 50 zł/doba
- deska SUP...- 10 zł/h, 30 zł/5h, 50 zł/8h, 70 zł/doba
- łódź wiosłowa - 12 zł/h, 40 zł/5h, 60 zł/8h, 80 zł/doba
- leżak plażowy - 5 zł bez względu na długość pożyczenia (w godzinach otwarcia wypożyczalni)

Promocja lipcowa:
- Za kajak wypożyczony na 1h w godzinach 10:00-15:00 od poniedziałku do piątku obowiązuje cena 5 zł. Natomiast za kajak wypożyczony na 5h w godzinach 10:00-15:00 od poniedziałku do piątku obowiązuje cena 20 zł.
- Za deskę SUP wypożyczoną na 1h w godzinach 10:00-15:00 od poniedziałku do piątku obowiązuje cena 7 zł. Natomiast za deskę SUP wypożyczoną na 5h w godzinach 10:00-15:00 od poniedziałku do piątku obowiązuje cena 30 zł.
- Za łódź wiosłową wypożyczoną na 1h w godzinach 10:00-15:00 od poniedziałku do piątku obowiązuje cena 10 zł. Natomiast za łódź wiosłową wypożyczoną na 5h w godzinach 10:00-15:00 od poniedziałku do piątku obowiązuje cena 30 zł.

 

2016/07/22, Rusza kolejny remont na naszych drogach

Na przełomie lipca i sierpnia pojawią się kolejne utrudnienia w ruchu ulicznym w centrum Gryfina. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczyna modernizację ulic Szczecińskiej i Bolesława Chrobrego.

Pierwsza z nich zostanie zamknięta dla ruchu tranzytowego, dojazd będzie możliwy tylko dla mieszkańców. Do końca października, dwukierunkowy ruch odbywać się będzie ulicą Flisaczą. Zamknięty będzie także odcinek ulicy Grunwaldzkiej, od starej komendy Policji do skrzyżowania z ulicą Szczecińską właśnie. U zbiegu tych ulic powstanie nowe rondo i będzie to najtrudniejsze z realizowanych zadań. Głównie ze względu na konieczność przebudowy infrastruktury podziemnej, która znajduje się na dość dużej głębokości. Ulica Szczecińska będzie za to przebudowana gruntownie, już teraz mamy za sobą część prac związanych z infrastrukturą. Oprócz nowej nawierzchni pojawią się tam też nowe chodniki, poprawione zostanie bezpieczeństwo, zwłaszcza na początku ulicy.

Modernizacja ulicy Chrobrego będzie znacznie mniej uciążliwa. Prace potrwają kilka dni, prawdopodobnie odbędą się w drugiej połowie września. Wtedy to sfrezowana zostanie wierzchnia warstwa jezdni i położona nowa nakładka asfaltowa. Ruch w tych dniach będzie odbywał się wahadłowo.

W latach 2017 i 2018 na ulicy Łużyckiej toczyć się będą kolejne etapy jej kompleksowej modernizacji. Trzeba liczyć się z okresowymi, ale dość poważnymi utrudnieniami.

Kolejnych utrudnień można spodziewać się w Wełtyniu. To duże zadanie, którego realizacja szacowana jest na kilkanaście milionów złotych. W jego ramach zmodernizowana ma być trasa drogi wojewódzkiej (zadanie realizowane jest przy współudziale finansowym gminy Gryfino).

W roku 2017 gmina Gryfino chce także rozpocząć prace związane z powstaniem Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego w Gryfinie. Pierwszym projektem znajdującym się na liście Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych jest przebudowa ulicy Kolejowej (łącznie ze schodami na Górny Taras). Dopełniłoby to prace obecnie realizowane przez powiat gryfiński.

Po ulicy Kolejowej (w latach 2018 i 2019) zrealizowane będą kolejne elementy Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego – ulice 1 Maja, Sprzymierzonych, łącznie z zajezdnią autobusową oraz parkingami P&R, a jednocześnie na peronach i w przejściu podziemnym toczyć się będą prace związane z przygotowaniem do uruchomienia Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. 

 

2016/07/11, Gryfińska Koperta Życia

Stowarzyszenie "Pokolenie Pokoleniom" w porozumieniu i wsparciu Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino przystępuje do realizacji projektu "Gryfińska Koperta Życia". Akcja skierowana jest do przewlekle chorych, starszych, niepełnosprawnych, samotnych mieszkańców naszej gminy.

Będą oni mogli zaopatrzyć się nieodpłatnie w tzw. "Gryfińską Kopertę Życia". Zawarte w niej informacje mogą pomóc zespołom ratowniczym w szybkiej i skutecznej interwencji.

Koperta Życia to zestaw składający się z :

- plastikowej koperty na zatrzask z naklejką "Karta informacyjna"

- karty informacyjnej, którą należy po wypełnieniu i podpisaniu przez lekarza rodzinnego umieścić w kopercie

- naklejki informacyjnej "Tu Jest Koperta Życia"

Gryfinska Koperta Życia zawiera informacje o stanie zdrowia, przyjmowanych lekach i stopniu niepełnosprawności.

Mieszkańcy będą mogli otrzymać bezpłatnie kopertę w przychodniach na terenie gminy Gryfino. Ta koperta może uratować twoje życie.

 

2016/07/19, Obwieszczenie

Zgodnie z wymaganiami Banku Światowego (polityka operacyjna OP 4.12), instytucji współfinansującej realizację Projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły, Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie (ZZMiUW) udostępnił do wglądu wszystkim zainteresowanym osobom i instytucjom PROJEKT PLANU POZYSKANIA NIERUCHOMOŚCI I PRZESIEDLEŃ dla Podkomponentu 1A Ochrona przed powodzią obszarów na terenie województwa zachodniopomorskiego, Kontrakt 1A.1 – Chlewice-Porzecze. Wał cofkowy rzeki Odry przy rzece Myśli. Modernizacja polderu Marwickiego Etap I i II (nazywany dalej PROJEKTEM PLANU POZYSKANIA NIERUCHOMOŚCI I PRZESIEDLEŃ)

Każdy zainteresowany może:

A) w okresie od dnia opublikowania niniejszego obwieszczenia do 08 sierpnia 2016 r. zapoznać się z PROJEKTEM PLANU POZYSKANIA NIERUCHOMOŚCI I PRZESIEDLEŃ w siedzibie:

  • Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie, al. Wyzwolenia 105, 71-421 Szczecin w dniach roboczych od godziny 8:30 do 14:30,
  • Urzędu Gminy Boleszkowice, ul. Świerczewskiego 24, 74-407 Boleszkowice w dniach roboczych od godziny 8:30 do 14:30,
  • Urzędu Gminy Widuchowa, ul. Grunwaldzka 8, 74-120 Widuchowa w dniach roboczych od godziny 8:30 do 14:30,
  • Urzędu Miasta i Gminy Gryfino, ul. 1 Maja 16, 74-100 Gryfino w dniach roboczych od godziny 8:30 do 14:30,

lub poprzez stronę internetową:

B) składać uwagi i wnioski odnośnie PROJEKTU PLANU POZYSKANIA NIERUCHOMOŚCI I PRZESIEDLEŃ) w formie pisemnej pod w/w adresami lub w formie elektronicznej na adres e-mail tradomski@zzmiuw.pl w dniach od 20.07.2016 do 09.08.2016 (włącznie). Instytucją właściwą do rozpatrzenia uwag i wniosków jest Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie.

Po 21-dniowym okresie udostępnienia do wglądu dokumentu, w dniu 10.08.2016 o godzinie 16:30 w Świetlicy Wiejskiej w Namyślinie, Namyślin 70, 74-406 Namyślin oraz w dniu 11.08.2016 o godzinie 16:30 w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy Gryfino, ul. 1 Maja 16,74-100 Gryfino w sali konferencyjnej odbędą się spotkania otwarte dla wszystkich zainteresowanych, na których przedstawione będą informacje o PROJEKCIE PLANU POZYSKANIA NIERUCHOMOŚCI I PRZESIEDLEŃ oraz odbędą się publiczne dyskusje dotyczące tego dokumentu i nad złożonymi do niego wcześniej lub w trakcie tych spotkań wnioskami i uwagami.

Wersja w języku Polskim

Wersja w języku angielskim

Projekt Planu Pozyskania Nieruchomości i Przesiedleń w języku polskim

Projekt Planu Pozyskania Nieruchomości i Przesiedleń w języku angielskim

 

2016/07/25, Podpisanie umowy dotyczącej dzierżawy kortów tenisowych

W dniu 25 lipca podpisana została umowa dotycząca dzierżawy kortów tenisowych zlokalizowanych na terenie Stadionu Miejskiego w Gryfinie (południowa cześć zlokalizowana w sąsiedztwie Centrum Wodnego „Laguna”).

Dzierżawa obiektu zawarta została na 10 lat pomiędzy Ośrodkiem Sportu i Rekreacji reprezentowanym przez Dyrektora Eugeniusza Kuduka oraz firmą „Budowa Obiektów Sportowych - Tomasz Kuligowski” reprezentowaną na spotkaniu przez właściciela. Umowa obejmuje przeprowadzenie niezbędnych remontów i inwestycji oszacowanych na kwotę 500 tys. zł.

Jeszcze w tym roku planowany jest remont budynku gospodarczego GEM, renowacja kortów oraz wymiana oświetlenia, szacowany wkład finansowy obejmujący ten etap inwestycji to kwota ok. 150 tys. zł. W następnym roku planowany jest montaż hali lekkiej konstrukcji umożliwiający grę w tenisa przez cały rok.

Burmistrz Mieczysław Sawaryn podczas podpisania umowy podkreślał, że prace inwestycyjne na terenie obiektów mają docelowo zapewnić miastu kolejny całoroczny obiekt rekreacyjny.

 

2016/07/22, Ogłoszenie

Ogłoszenie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino w sprawie realizacji zadania publicznego pn. "Organizacja meczów pokazowych dla mieszkańców gminy Gryfino"

 

2016/07/25, Wojewódzkie obchody Święta Policji

W dniu 22.07.2016 roku odbyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji połączone z otwarciem nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Gryfinie.

Obchody Święta Policji rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Narodzenia NMP odprawianą w intencji zachodniopomorskich policjantów przez arcybiskupa Metropolitę Szczecińsko-Kamieńskiego Andrzeja Dzięgę.

Jedną z atrakcji był przemarsz kompanii reprezentacyjnej policji garnizonu zachodniopomorskiego przez miasto.
Nastepnie odbyło się oficjalnie otwarcie nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Gryfinie z udziałem władz samorządowych.

Niewątpliwie był to wielki dzień dla gryfińskiej jednostki.

 

2016/07/22, Festyn Rodzinny Daleszewa, Radziszewa i Łubnicy

Dnia 30 lipca 2016 o godz. 16.00 na boisku piłkarskim Klubu Sportowego "Odrzanka" w Daleszewie odbędzie się Festyn rodzinny Daleszewa, Radziszewa i Łubnicy. W programie m.in. konkurs kulinarny na najsmaczniejszą sałatkę oraz rzut jajem w koguta o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino.

Na koniec dnia przewidziana jest zabawa taneczna przy zespole "Come Back".

Serdecznie zapraszamy!

Organizatorzy: Sołtysi i Rady Sołeckie Daleszewa, Radziszewa i Łubnicy, Stowarzyszenie Seniorów "Radość", Koło Gospodyń Wiejskich "Europejki", OSP Radziszewo, Animatorzy Świetlicy Wiejskiej "Zagroda" w Daleszewie

 

 

2016/07/22, XXV sesja Rady Miejskiej w Gryfinie

W dniu 1 sierpnia 2016 r. o godz. 10.00 w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie odbędzie się XXV sesja Rady Miejskiej.

Porządek obrad

 

2016/07/25, Kampanie realizowane przez Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego

Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego zainaugurował dwie kampanie mające na celu poprawę biezpieczeństwa. Kampania "Nie jeżdzę po alkoholu" promuje trzeżwość za kierownicą, "Kąpiel po alkoholu to brak wyobrażni" propaguje trzeżwy wypoczynek nad wodą.

"Kąpiel po alkoholu to brak wyobrażni"

Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego realizuje kampanię promującą trzeźwy wypoczynek nad wodą. W Polsce blisko 30% utonięć związanych jest ze spożywaniem alkoholu. Celem kampanii jest propagowanie trzeźwości i ukazanie zagrożeń i negatywnych skutków spożywania alkoholu podczas wypoczynku nad i na wodzie. Kampania polega na ekspozycji w sezonie letnim plakatów oraz billboardów promujących trzeźwy wypoczynek nad wodą.

Kampania promowana będzie również na kąpieliskach poprzez skrzydła reklamowe z hasłem kampanii a także na ekranach zamontowanych w szynobusach Przewozów Regionalnych.   Pakiety z materiałami promocyjnymi zostaną wysłane do gmin województwa zachodniopomorskiego leżących w pasie nadmorskim oraz na kąpieliska przy wodach śródlądowych.

"Nie jeżdzę po alkoholu"

Billboardy z rysunkiem autorstwa Henryka Sawki promują tegoroczną kampanię na rzecz trzeźwości „Nie jeżdżę po alkoholu”, realizowaną przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego w partnerstwie z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Szczecinie.

Zadaniem tegorocznej akcji informacyjnej jest przypominanie, że jazda pod wpływem alkoholu, jak i innych środków psychoaktywnych, naraża na śmiertelne niebezpieczeństwo innych użytkowników ruchu drogowego. Statystyki pokazują, że kierowcy wciąż lekceważą zagrożenia związane z jazdą pod wpływem alkoholu. Prawdopodobieństwo wypadku kierowcy, u którego stężenie alkoholu we krwi wynosi ponad 1,6 promila, jest 2,7 razy większe niż w przypadku kierowcy trzeżwego. W społeczeństwie istnieje wiele błędnych i szkodliwych przekonań na temat alkoholu. Kierowcy zapominają, że każda ilość spożytego alkoholu wpływa na funkcjonowanie organizmu człowieka. Na potrzeby kampanii zakupiono 20 000 szt. jednorazowych alkotestów z logo kampanii które będą dystrybuowane m.in. przez Policję. Kampania trwa od lipca do listopada 2016 r.

 

2016/07/04, Cykl koncertów pn. "Rozśpiewany Pałacyk"

Jedną z wakacyjnych propozycji, jakie ma dla gryfinian Gryfiński Dom Kultury jest cykl koncertów pn. "Rozśpiewany Pałacyk". To propozycja dla tych, którzy odważą się stanąć przy mikrofonie i wykonać jedną lub dwie piosenki. Miejscem gryfińskich spotkań z piosenką, które odbędą się w cztery wakacyjne piątki: 8 i 22 lipca oraz 5 i 19 sierpnia, będzie Pałacyk pod Lwami, a dokładnie jego dziedziniec.

"Rozśpiewany Pałacyk" to wspaniała okazja aby przed publicznością zaprezentowali się amatorzy, którzy ukrywają swoje talenty. O tym jak wielki potencjał artystyczny tkwi w mieszkańcach naszego miasta, mieliśmy okazję przekonać się podczas wiosennej imprezy "Love Koncert", kiedy na scenie sali widowiskowej GDK wystąpili w zupełnie niespodzianej roli gryfinianie, którzy na co dzień znani są z zupełnie innych profesji i zajęć niż śpiewanie. Zapraszamy więc gryfinian do występów. Wystarczą dobre chęci i posiadanie podkładu muzycznego piosenki, którą chcielibyście wykonać. Zapraszamy do wspólnej zabawy wokalistów i publiczność.

 

2016/07/22, Spotkanie z mieszkańcami na temat dotacji na instalacje fotowoltaiczne

W dniu 28 lipca 2016 roku (poniedziałek) o godzinie 17:00 w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie odbędzie się spotkanie na temat dotacji na instalacje fotowoltaiczne.

6 lipca Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie rozpoczął czwarty i prawdopodobnie ostatni już nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji w ramach programu Prosument, którego celem jest dofinansowanie małych, przydomowych instalacji do produkcji energii odnawialnej, głównie instalacji fotowoltaicznych.

WFOŚiGW w Szczecinie jest jednym z kilku wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, które zaangażowały się w realizację programu NFOŚiGW pt. Prosument. Szczeciński WFOŚiGW jest w tym zakresie z pewnością w gronie najlepiej radzących sobie wojewódzkich funduszy.

Czym jest fotowoltaika ?

Moduły fotowoltaiczne (PV) przekształcają promienie słoneczne na prąd elektryczny, który dalej jest wykorzystywany na bieżąco w naszych domach. Nasłonecznienie w Polsce jest bardzo stabilne i korzystne dla tego typu systemów. Polskie prawo już dziś pozwala także na przyłączanie mikroinstalacji fotowoltaicznych do sieci energetycznej. Dzięki uchwalonej ustawie tzw. Mały Trójpak Energetyczny dostawca energii elektrycznej ma obowiązek bezpłatnego przyłączenia instalacji fotowoltaicznej poprzez wymianę licznika energii na dwukierunkowy. Posiadając instalację PV ograniczamy zużycie energii elektrycznej z sieci energetycznej do minimum. Tym samym stajemy się niezależni od wzrostu cen energii elektrycznej.

Produkcja własnego prądu pozwala na znaczne oszczędności. Typowa 4 osobowa rodzina zużywa rocznie ok. 3000 kWh. Zamontowana instalacja PV o mocy 3,0 kW wyprodukuję rocznie ok. 3000 kWh – jest to znaczący udział w rocznym zużyciu energii elektrycznej. Aby uzyskać taką moc powinniśmy zainstalować 12 modułów fotowoltaicznych o mocy maksymalnej 250 Wp. Należy także pamiętać o tym, iż żywotność instalacji PV to ponad 25 lat.

Firma piTERN pomaga już dziś!

Firma piTERN od 13 lat zajmuje się tylko i wyłączenie systemami solarnymi, jako jedna z niewielu firm w Polsce ma na swoim koncie realizację instalacji fotowoltaicznych o megawatowych mocach, działając na terenie Europy zdobyła doświadczenie w tej innowacyjnej branży. Obecnie piTERN wspiera inwestorów, rolników i osoby prywatne w rozwijaniu projektów fotowoltaicznych. Działający w firmie piTERN dział projektowy pomaga w wyborze odpowiednich rozwiązań technologicznych.

Wszystkim tym, którzy nie będą mogli przyjść na spotkania, bądź chcą już teraz rozpocząć procedurę przygotowywania wniosków przypominamy, że w każdej chwili mogą się skontaktować z naszym ekspertem ds. energii odnawialnych i umówić bezpłatne spotkanie pod nr 603-304-431

 

2016/07/21, Konkurs na najładniejszy Wieniec Dożynkowy Gryfino 2016

W sobotę, 27 sierpnia 2016 odbędą się tegoroczne Dożynki Gminne. Święto plonów odbędzie się nietypowo, bo w Gryfinie, na nabrzeżu przy ul. Energetyków. Dożynki rozpoczną się o godzinie 14 Mszą Świętą dożynkową w kościele pw. Narodzenia NMP.

O godzinie 15.00 zaplanowano przemarsz korowodu dożynkowego. Uroczyste otwarcie gryfińskich dożynek odbędzie się o godzinie 15.30. Wówczas rozpocznie się także konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Od godziny 16 zaplanowane są występy artystyczne. Gwiazdą wieczoru będzie Baltic Neopolis Orchestra, której występ zaplanowano na godzinę 18. Od godziny 20.00 do 0.30 potrwa zabawa ludowa.

Zapraszamy sołectwa do udziału w konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy. Każde sołectwo Gminy Gryfino może zgłosić po jednym wieńcu. W konkursie nie biorą udziału wiązanki. Sołectwa zainteresowane udziałem w konkursie powinny zgłosić swój akces do 12 sierpnia 2016r. pod adres: Gryfiński Dom Kultury, ul. Szczecińska 17, 74-100 Gryfino lub telefonicznie: 91 416 25 20. Wyniki konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy ogłoszone zostaną przez przewodniczącego komisji konkursowej 27 sierpnia 2016r. podczas obchodów uroczystości dożynek gminnych.

Szczegółowy regulamin konkursu 

 

2016/07/22, Wystawa malarstwa Tomasza Głuszko

We wtorek 26 lipca 2016 r. o godz. 17:00 w małej galerii gryfińskiego Centrum Informacji Turystycznej na Nabrzeżu Miejskim odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Tomasza Głuszko. Jest to już druga ekspozycja obrazów gryfińskiego autora wystawiona w tym roku w CIT. Potrwa do piątku 12 sierpnia 2016 r. Czynna będzie w godzinach 9:00-17:00.

O WYSTAWIE

Głównym tematem wystawy jest kobieta. Malowanie ich to wyzwanie. A przy tym praktyczna nauka: o proporcjach, o cieniowaniu, o odpowiednim doborze oświetlenia. Zaprezentowane zostaną prace z których większość stanowi elementy opowieści z gatunku science-fiction/horror. Akcja rozgrywa się w tajemniczym dworku w miejscowości Zasnów w województwie zachodniopomorskim, zbudowanym nad jeziorem Sosnowym, w którym znaleźć można księgi zapisane tajemniczym językiem, wieczorem ujrzeć kryptydy czyli zwierzęta nieznane nauce, a dziwne dźwięki i skrzypienia są tam codziennością.

O AUTORZE

Tomasz Głuszko urodził się w Szanghaju, w Chinach. Jego rodzice są Polakami, więc mam jak najbardziej europejskie rysy i tzw. rodowód, ale jego dusza pochodzi z innego kontynentu. Rysuję od zawsze, od najmłodszych lat. Początkowo były to kredki i ołówek. Potem wciągnęły go farby plakatowe, dzięki którym zaczął uzyskiwać całkiem obiecujące rezultaty. W międzyczasie sporo rzeczy robił ołówkiem oraz cienkopisem, dodając niekiedy odrobinę plakatówki dla wywołania ciekawszych efektów. Następnym krokiem była farba akrylowa, aż wreszcie wszystkie wieloletnie eksperymenty doprowadziły do odnalezienia początku drogi, którą zawsze chciał odnaleźć: stworzenie swojej własnej receptury służącej do przekształcania tego czym kipi wyobraźnia w dwuwymiarową, widzialną postać. Owym początkiem stał się stary, dobry ołówek z domieszką farby akrylowej i niekiedy węgla.

 

2016/07/25, 100-lecie urodzin Pani Janiny Ostropolskiej

Piękny jubileusz urodzin obchodziła w niedzielę mieszkanka gminy Gryfino Pani Janiana Ostropolska. W dniu 24 lipca minęło sto lat od dnia w którym przyszła na świat. Pani Janina Ostropolska, urodziła się w 1916 roku w miejscowości Błaziny. Setne urodziny pani Janina świętowała w towarzystwie najbliższych, była msza święta i uroczysty poczęstunek.

Z tej wyjątkowej okazji w niedzielę wizytę dostojnej Jubilatce złożył Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Gryfinie Elżbieta Kasprzyk i Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Aneta Raciborska. Jubilatka z okazji urodzin oprócz życzeń otrzymała list gratulacyjny podpisany przez Prezesa Rady Ministrów Panią Beatę Szydło, grawerton, kwiaty oraz kosz słodyczy.

Dwieście lat Pani Janino!

 

2016/07/25, Festyn pieśni ludowych zorganizowany przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” Koło w Gryfinie

W dniu 23 lipca na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji odbył się festyn pieśni ludowej i kresowej zorganizowany przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” Koło w Gryfinie. Podczas festynu wystąpił zespół ludowy Borzymianka oraz Tadek Wasilewski.

Uczestnicy wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne oraz ludowe. Celem imprezy było kultywowanie tradycji oraz integracja środowisk. Na spotkanie przybył wyjątkowy gość kpt. Zbigniew Piasecki pseudonim „Czekolada”, uczestnik Powstania Warszawskiego, Kresowiak, harcerz Szarych Szeregów.

Wśród gości obecni byli m. in. Wicestarosta Jerzy Miler, Zastępca Burmistrza Paweł Nikitiński, Burmistrz Polic Władysław Diakun, prof. Bogdan Matławski. Festyn został współfinansowany ze środków budżetu Gminy Gryfino.

 

2016/07/25, Muzyka lat 80. i 90. w Pałacyku Pod Lwami

W piątek 22 lipca 2016 w Pałacyku pod Lwami odbyła się druga edycja spotkań w ramach cyklu "Rozśpiewany Pałacyk". Motywem przewodnim imprezy była muzyka lat 80 i 90. Publiczność w Pałacyku pod Lwami dopisała.

Pojawili się bywalcy imprezy zachęceni poprzednią "biesiadną" edycją jak i gryfinianie ciekawi tej nowej propozycji Gryfińskiego Domu Kultury. Spotkanie prowadził Piotr Ostrowski, który pokrótce przedstawił realia lat 80 - 90, popularne wówczas gatunki muzyczne, zespoły, jak i znaczenie jakie odegrała twórczość tamtych czasów na późniejsza scenę muzyczną w Polsce.

Z mini recitalem składającym się z hitów lat 80 i 90 wystąpili Andrzej Lizurej i Łukasz Kadłubek. Zagrali i zaśpiewali także Arek Jaskot i Piotr Ostrowski. Później przyszedł czas na wspólne śpiewanie. Gościom wieczoru rozdano śpiewniki ze znanymi przebojami. Początkowo nieśmiało, lecz z czasem bardziej pewnie, wyśpiewywano hity m.in. Lady Pank, Papa Dance, Perfectu czy Dżemu.

 

2016/07/18, Wypoczynek młodzieży z Polski, Niemiec, Ukrainy

Młodzież z Polski, Ukrainy i Niemiec wspólnie wzięła udział w międzynarodowym spotkaniu młodzieży organizowanym w dniach 15 - 20 lipca 2016 przez Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie, Gryfiński Dom Kultury oraz Jednostkę Centralną Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży przy Oddziale Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Szczecinie.

W dniu 18 lipca młodzież brała udział w spotkaniu z Burmistrzem Miasta i Gminy Mieczysławem Sawarynem, Wiceburmistrzem Pawłem Nikitińskim, Dyrektorem Gryfińskiego Domu Kultury Marią Zalewską, Zastępcą Krzysztofem Rudnickim oraz Antonim Rakiem. Po wizycie w gryfińskim magistracie dzieci odwiedziły Pałacyk pod Lwami gdzie aktywnie spędziły czas.

Każdego roku w okresie wakacyjnym polonijne dzieci m.in. z Sambora odwiedzają Polskę i korzystają z wypoczynku i możliwości poznania nowych kolegów. Wszystkie te działania i atrakcje mają na celu międzynarodową integrację młodzieży, wzajemne poznanie oraz bezpieczny i ciekawy wypoczynek.

Program spotkań realizowany jest w Szczecinie i Gryfinie. Młodzież zakwaterowana była w Schronisku Młodzieżowym "Cuma" w Szczecinie i przez cały okres pobytu w Polsce miała zapewnioną opiekę pedagogiczną, medyczną i codzienne wyżywienie. Ideą przewodnią projektu było umożliwienie polonijnym dzieciom z Ukrainy bezpiecznego i aktywnego spędzenia czasu wraz z rówieśnikami z Polski i Niemiec oraz ukazanie uroków naszego regionu

 

2016/07/20, Takie było 6. "Gotowanie na polanie" w Sobieradzu

W sobotę 16 lipca 2016 w Sobieradzu odbyła się 6. już edycja festynu "Gotowanie na polanie". Tegoroczną edycję zorganizowano pod hasłem "Kipi kasza, kipi groch". Wielkie gotowanie wygrała drużyna z Gardna. Kulinarna impreza w Sobieradzu wpisała już się w kalendarz najciekawszych wakacyjnych wydarzeń naszej gminy.

Konkurs na najsmaczniejszą potrawę tematyczną cieszy się zainteresowaniem. W tym roku gotowano pod hasłem "Kipi kasza, kipi groch". Do rywalizacji stanęły drużyny z Żabnicy, Sobiemyśla, Gardna oraz Daleszewa. Każda z drużyn miała kilka godzin na przygotowanie swojej potrawy. Po zakończeniu gotowania, potrawy konkursowe oceniało jury, które następnie wyłoniło zwycięzców. Podniebienia jury zdobyły grochówka i gołąbki w sosie borowikowym, przyrządzone przez panie z koła gospodyń w Gardnie, co dało drużynie pierwsze miejsce. Kolejne lokaty kulinarnej konkurencji zajęły: pęczak z warzywami i szafranem- upichcone przez drużynę z Sobiemyśla, sum z groszkiem i cebulą- danie przygotowane przez Marka Miedzaka z Żabnicy oraz rolada z kaszy z farszem, która przyrządziły gospodynie z Daleszewa.

Wiele działo się poza stoiskami kulinarnymi. Na scenie festynu wystąpili: zespół Retro z Marianowa, Kapela Ludowa Borzymianka oraz Gardnianka. Z specjalnym programem wystąpił w Sobieradzu iluzjonista. Nie mogło zabraknąć stoiska pana Marka Kozaneckiego, wielkiego znawcy kuchni regionalnej i jego sławnych już soków oraz nalewek. Wielką popularnością cieszyła się przejażdżka ciuchcią z Sobieradza do Chwarstnicy. Chętni mogli się spróbować w konkurencjach przygotowanych przez LKS Piast. Po godzinie 20 sceną zawładnął zespół Nova i zaczęło się wielkie tańcowanie. Około godziny 23 odbył się pokaz sztucznych ogni.

 

2016/06/09, Twórcze Wakacje 2016 - Warsztaty artystyczne w mieście i świetlicach wiejskich

Z końcem czerwca ruszyła wakacyjna propozycja Gryfińskiego Domu Kultury. "Twórcze wakacje 2016" to cykl pięciodniowych warsztatów artystycznych dla młodych mieszkańców naszego miasta oraz okolicznych miejscowości. Warsztaty odbywać się będą od 27 czerwca do 26 sierpnia 2016.

Placówka przyzwyczaiła już, że w okresie wakacyjnym otwiera swoje artystyczne pracownie dla wszystkich chętnych. Tradycyjnie już proponuje pięciodniowe warsztaty plastyczne, wokalne, filmowe, teatralne, taneczne i turystyczne. Każdy pięciodniowy cykl bezpłatnych warsztatów artystycznych będzie rozpoczynał się w kolejne wakacyjne poniedziałki o godz. 10.00 w budynku przy ul. Szczecińskiej 17. W niektóre tygodnie wakacji pojawi się możliwość kontynuowania zajęć w Pałacyku pod Lwami przez kolejne dwie godziny (od godz. 12.15). Stały czas zajęć umożliwi rodzicom zaplanowanie pobytu ich pociech w obu budynkach GDK pod okiem wykształconej kadry instruktorskiej.

Zorganizowane warsztaty w czasie tegorocznych wakacji zagoszczą także w świetlicach wiejskich. W każdej ze świetlic chętnie będziemy także gościć inne chętne dzieci i młodzież, w zależności od ich zainteresowań. Każda ze świetlic w ciągu wakacji zorganizuje pięciodniowe warsztaty, analogicznie do propozycji miejskiej. Propozycje zajęć będą naprawdę różnorodne, od warsztatów rzeźbiarskich, przez szeroko rozumiane plastyczne z naciskiem na recykling, na fotograficznych i kulinarnych kończąc. Zachęcamy najmłodszych i ich rodziców do odwiedzania także małych podmiejskich ośrodków kultury, by pokazać, że i tam tętni twórcze życie. Wakacyjna działalność świetlic nie ograniczy się jedynie do przeprowadzenia warsztatów.

Twórcze wakacje w świetlicach wiejskich - opis

Twórcze wakacje w Gryfinie - opis

Informacje na temat wszystkich wspomnianych warsztatów będą dostępne na stronie internetowej Gryfińskiego Domu Kultury www.gdk.com.pl oraz na Facebooku po 20 czerwca 2016.

 

2016/07/15, Biesiada Kapuściana w Czepinie

Festyn czepiński czyli "Biesiada Kapuściana" odbył się 09.07.2016r. W festynie uczestniczyło wielu mieszkańców sołectwa oraz okolicznych miejscowości. Przybyli również zaproszeni goście: Wicestarosta Powiatu Gryfińskiego Jerzy Miler, Wiceburmistrz UMiG Gryfino Tomasz Miler, Zast. Dyr. D.O. Rafał Mucha, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Żabnicy Sławomir Fuks, prof. Bogdan Matławski, Ks. Prob. Jerzy Brocławik. Wszystkich zebranych powitali Sołtys Józef Zajączkowski, Radny Zdzisław Kmieciak oraz Wojciech Leszczyński z czepińskiej Rady Sołeckiej.

Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, dla dzieci furorę sprawił dmuchany zamek zaś dorośli walczyli w konkursie " Rzut wałkiem w chłopa" o 2 puchary Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Gryfinie Zdzisława Kmieciaka. W kategorii kobiet puchar zdobyła Władysława Lach w kategorii mężczyzn puchar zdobył Lech Góra. Na scenie wystąpiły solistki Wiktoria i Maja z Czepina. Niezwykle interesujący był "Pokaz tradycyjnego kiszenia kapusty", przygotowany przez KGW Czepino ,z udziałem uczestników festynu i gości .

W programie festynu był również "Konkurs na najlepszą potrawę z kapusty", wśród 10 potraw wygrała "modra z boczkiem po czepińsku" przygotowana przez Radę Kościelną Czepino. Dużym zainteresowaniem cieszył się również konkurs przeciągania liny . Wszyscy degustowali znakomity, gratisowy kapuśniak, który przyrządził Ryszard Zimecki. Rada Sołecka i KGW zapewnili również potrawy z grilla oraz inne smakołyki z kapusty i pyszne domowe ciasta .. Miał miejsce również pokaz sprzętu strażackiego OSP Wełtyń. Organizatorzy zadbali o przeszkolenie z pierwszej pomocy, które prezentowało Gryfińskie Stowarzyszenie Ratownicze. LZS Gryfino przygotowali blok sportowo- zręcznościowy , w którym najlepsi zdobyli medale.

Na koniec festynu była zabawa taneczna. Wszystkim osobom za społeczną pracę i zaangażowanie w powyższe przedsięwzięcie bardzo dziękujemy. Dziękujemy również sponsorom: Gryfskand , Sklep Jubilerski Gryfino , Zdzisław Kmieciak, Alumet, Marian Sipiora, Urząd Miasta i Gminy Gryfino, Krzysztof Hładki, Rada Sołecka Czepino . Organizatorami festynu byli; sołtys ,rada sołecka , miejscowy radny ,KGW, instruktorka świetlicy ,rada kościelna . Impreza dofinansowana była również z gminnego funduszu sołeckiego .

 

2016/07/15, Koncert zespołu rockowego "Na Górze"

W piątek, 15 lipca 2016 roku o godz. 11:00 w Gryfińskim Domu Kultury odbył się koncert zespołu rockowego "Na Górze". Zespół złożony jest m.in. z „niepełnosprawnych” muzyków. Bezkompromisowo pokazuje, że osoby z niepełnosprawnościami mogą być pełnosprawnymi artystami.

Przed koncertem zespołu w ramach suportu wystąpili uczestnicy Teatru UHURU. Teatru Bomba Bomba oraz Klaudia Szpilska.

Organizatorami koncertu byli: Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Gryfinie, Teatr Bomba Bomba działający przy OPS w Gryfinie oraz Gryfiński Dom Kultury.

 

2016/07/14, Udana premiera Uhuru w Schwedt

We wtorek 12 lipca Teatr Uhuru z Gryfińskiego Domu Kultury wystąpił w drugim dniu Festiwalu Schultheaterfest w Schwedt. Była to premiera spektaklu specjalnie przygotowanego na ten festiwal po tytułem „Performance. Uhuru znaczy wolność”. Przed prezentacją w Schwedt Teatr Uhuru wziął jeszcze udział w XX Triadzie Teatralnej w Dębnie, gdzie zaprezentował swoje wcześniejsze spektakle „Ona” i monodram Patryka Kowalczyka „Na chwilę przed końcem”.

W Schwedt odbyła się premiera nowego spektaklu gryfińskiego teatru o symbolicznym tytule „Performance. Uhuru znaczy wolność”. Jest to bezpośrednie nawiązanie do nazwy teatru, bo w istocie słowo „uhuru” w afrykańskim dialekcie suahili znaczy „wolność”. Spektakl specjalnie przygotowany na tegoroczną edycję Festiwalu Schultheaterfest został przyjęty przez w większości niemiecką publiczność z dużym zainteresowaniem, tym bardziej że cała kompozycja to impresja muzyczno-plastyczno-ruchowa z użyciem multimediów, ale bez słów. Po spektaklu widzowie podczas omówienia i rozmowy z aktorami bardzo pochlebnie wypowiadali się o teatrze i samym performansie, przedstawiali także ciekawe interpretacje spektaklu – od filozoficznej po polityczną.

Performance – znaczy przedstawienie

„Performance. Uhuru znaczy wolność” to impresja o ludziach na wpół sztucznych, ludziach-manekinach, zamkniętych jakby w jakiejś maszynie, w ograniczającym ich naturalnosć sztucznym świecie, o ludziach pragnących czegoś więcej, a przede wszystkim tęskniących za uwolnieniem się z tego miejsca, tęskniących za prawdziwością, pięknem istnienia – może też za prawdziwą wolnością, o której nie widomo, czy tak naprawdę istnieje. Na chwilę jednak udaje się im uciec. Otwierają drzwi teatru, opuszczają miejsce „performansu”, miejsce gry, pozorów, sztuczności i udawania, uciekają w otwartą przestrzeń realnego świata, jak zwierzęta wypuszczone nagle z klatki, jak więźniowie po latach niewoli spragnieni powietrza, przestrzeni, życia … W spektaklu wykorzystano fragmenty utworów: „Symfonia dla samotnego człowieka” Pierre Schaeffera, zespołu Dead Can Dance, „Taniec Eleny” i „Wyjazd z Polski” Michała Lorenca.

Uhuru – znaczy Gryfino

Uhuru od początku swego istnienia promuje Gryfino i tym samym Gryfiński Dom Kultury prezentując się na różnych festiwalach ogólnopolskich, zdobywając najwyższe nagrody i uznanie na licznych festiwalach a także biorąc udział w międzynarodowych spotkaniach. Młodzi aktorzy, mimo trudnych warunków w jakich pracują – już od niemal 19 lat z powodzeniem realizują swoje artystyczne plany pod okiem guru Uhuru - Janusza Janiszewskiego. Obecnie teatr tworzą i w spektaklach udział biorą: Karina Kąkolewska, Patryk Kowalczyk, Dawid Andrusewicz, Natalia Łuszczyńska, Dorota Stolarska i Arkadiusz Jaskot.

 

2016/07/11, Ogłoszenie

Ogłoszenie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino w sprawie realizacji zadania publicznego pn. "Przewóz młodzieży do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży".

 

2016/07/20, Kolejna odsłona "Twórczych Wakacji 2016"
Za nami trzeci tydzień zajęć w ramach projektu "Twórcze wakacje 2016". Od 11 do 15 lipca 2016 warsztaty wakacyjne odbywały się w Gryfińskim Domu Kultury oraz świetlicach wiejskich w Wełtyniu i Chwarstnicy.

W Gryfińskim Domu Kultury, Aneta Kopystyńska instruktor pracowni plastycznej Jedwab, poprowadziła zajęcia pt. "Malowanie i sklejanie". W czasie spotkań uczestniczy warsztatów malowali różnymi technikami, do swoich prac wykorzystywali także kolaż, polegający na formowaniu kompozycji z różnych materiałów i tworzyw. Dzieci miały ciekawe i zaskakujące pomysły, w ten sposób powstawały bardzo ciekawe prace.

W ubiegłym tygodniu podopieczni świetlicy wiejskiej w Wełtyniu uczestniczyli w pięciodniowych warsztatach z szycia zatytułowanych "Tańcowała igła z nitką". Dzieci uczyły się rozróżniać dzianinę od tkaniny, poznały różne rodzaje ściegu. Każdy uczestnik miał okazję nauczyć się również szycia na maszynie oraz spróbować na niej swoich sił w szyciu. Dzieci z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach a uszyte ozdoby, torby i woreczki były dla nich wielkim powodem do dumy.

Szyciem zajmowali się także uczestnicy warsztatów w Świetlicy Wiejskiej w Chwarstnicy. Na zajęciach dzieci mogły tworzyć maskotki sowy, szyły etui na telefon a najchętniej przygotowywały pacynki na palec. Podopieczni chętnie uczyli się nowych technik szycia. Samodzielna praca i jej efekt sprawiał dzieciom dużą radość.

Przed nami kolejne wakacyjne warsztaty z GDK. Program zajęć znajduje się pod linkami
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

2016/07/07, Flis Odrzański 2016

W dniu 7 lipca 2015 r. (czwartek) ok. godz. 12:00 przypłynął do Gryfina Flis Odrzański. Na nabrzeżu goście zostali powitani przez gryfińskie przedszkolaki. Po przywitaniu uczestników flisu, uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 w Gryfinie wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez Fundację Flis Odrzański. Warsztaty obejmują rejsy po Odrze, badanie czystości wody, wizytę uczniów na tratwie oraz zapoznanie się ze zwyczajami i tradycjami flisackimi.

Flis Odrzański organizowany jest cyklicznie od 1996 roku. Celem nadrzędnym Flisu jest poznawanie zasad gospodarowania oraz współodpowiedzialności za losy środowiska lokalnego poprzez zbieranie materiałów, opracowywanie i wydanie kolejnych publikacji promujących turystyczny i rekreacyjny rozwój Odry, a co za tym idzie ukazywanie szansy tworzenia nowych miejsc pracy; propagowanie walorów przyrodniczych, krajobrazowych, kulturowych, gospodarczych, antropogenicznych i historii regionów nadodrzańskich; walka z dziko powstającą bazą turystyczną i dewastacją środowiska nadodrzańskiego. Duże znaczenie ma również wspieranie rozwoju portów i żeglugi towarowo-pasażerskiej na Odrze, a także inspirowanie mieszkańców i władz regionu do podejmowania działań w kierunku wzajemnej współpracy gospodarczej, turystycznej i kulturalnej.

Stowarzyszenie na Rzecz Miast i Gmin Nadodrzańskich oraz Liga Morska i Rzeczna są współorganizatorami flisów od 20 lat. Każdorazowo brało w nich udział ok. 13 miast i gmin nadodrzańskich. Na trasie ekspedycji wodnej płynie największa atrakcja spławu, tratwa flisacka.

Podczas tegorocznego Flisu realizowany będzie ekologiczny program edukacyjny kierowany do turystów i mieszkańców miejscowości nadodrzańskich. Obejmuje on m.in.: spotkania edukacyjne we wszystkich miejscowościach, w których zjawi się flis, także w Gryfinie. W ramach flotylli przewidziano również dwa laboratoria badawcze czystości wody w Odrze.

Flis Odrzański organizowany jest przez Ligę Morską i Rzeczną, Stowarzyszenie na Rzecz Miast i Gmin Nadodrzańskich oraz nadodrzańskie miejscowości uczestniczące we flisie. Od 2014 roku działania w regionach koordynują Urzędy Marszałkowskie Województw Zachodniopomorskiego oraz Lubuskiego.

 

2016/07/11, Gryfinianin Daniel Pietras z sukcesami na Otwartych Mistrzostwach Polski Osób Niepełnosprawnych w Słupsku

W dniach 01-03 lipca 2016 roku w Słupsku odbyły się Otwarte Mistrzostwa Polski Osób Niepełnosprawnych w lekkiej atletyce. Wystąpił w nich gryfinianin, Daniel Pietras, który reprezentował barwy Klubu Sportowego Inwalidów „Start Szczecin”.

25 – latek wystartował w konkurencjach pchnięcia kulą w której zdobył srebrny medal i pobił swój rekord życiowy oraz w rzucie oszczepem gdzie udało mu się zdobyć brązowy krążek. W zawodach wzięła udział jeszcze jedna osoba z Gryfina, a była to Joanna Hańtzschel która zdobyła brązowy medal w pchnięciu kulą z pozycji siedzącej. Ich trenerką jest Renata Chilewska, paraolimpijka i wielokrotna medalistka zawodów o randze międzynarodowej .

W Mistrzostwach wzięło udział prawie 200 zawodników z całego kraju. Rywalizowała też Australia, Tunezja i Republika Południowej Afryki. O medale walczono w konkurencjach biegowych, skokowych i rzutowych.

Serdecznie gratulujemy!

 

2016/06/28, Gryfiński Dzień Wolności

Gryfiński Dzień Wolności zgromadził w Pałacyku pod Lwami liczne grono mieszkańców. Uroczystość z okazji 40. rocznicy strajku w Elektrowni Dolna Odra w czerwcu 1976 miała na celu uhonorowanie uczestników wydarzeń z tamtych lat. Wśród gości obecni byli członkowie Komitetu Strajkowego i Straży Strajkowej w Elektrowni „Dolna Odra” z 1976 roku oraz opozycjoniści gryfińscy.

Specjalne podziękowania składali Poseł na Sejm RP Artur Szałabawka, Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn oraz Starosta Powiatu Gryfińskiego Wojciech Konarski.  Uroczystość zorganizowana w dniu 27 czerwca umożliwiła po raz pierwszy podziękowanie gryfińskim uczestnikom strajku za ich postawę i działanie oraz zachowanie pamięci .

Wyjątkowo wzruszającym momentem było wspólne odśpiewanie utworu Jana Pietrzaka "Żeby Polska, była Polską". Jan Pietrzak niezrównany komentator wydarzeń społecznych i politycznych podczas swojego występu przypomniał widowni swoje najważniejsze utwory oraz rozbawiał anegdotami.

Podczas koncertu można było obejrzeć również unikalne fotografie z zasobów Instytutu Pamięci Narodowej pt. "Radomski Czerwiec w obiektywie Służb Bezpieczeństwa". Na wystawie pokazane zostały fragmenty albumów fotograficznych, ze zdjęciami wykonanymi na ulicach Radomia przez Służbę Bezpieczeństwa, podczas wydarzeń w dniu 25 czerwca 1976 roku. Celem tych dokumentów było potwierdzenie przestępczego charakteru protestu oraz schwytanie i ukaranie winnych. Pod zdjęciami widoczne są orginalne zapiski wykonane przez oficerów MSW.

Burmistrz złożył również podziękowania Jakubowi Sieradzkiemu, który był incjatorem powstania wydarzenia jakim jest Gryfiński Dzień Wolności.

Na zakończenie wystąpił zespół Kobranocka śpiewając z publicznością m.in. utwór: "Kocham Cię jak Irlandię".

 

 

2016/07/11, Piosenka biesiadna rozbrzmiewała w Pałacyku pod Lwami

W piątek, 8 lipca 2016 odbyła się pierwsza odsłona cyklu "Rozśpiewany Pałacyk". Na dziedzińcu Pałacyku pod Lwami królowała piosenka biesiadna.

"Rozśpiewany Pałacyk" to propozycja dla tych, którzy odważą się stanąć przy mikrofonie i wykonać jedną lub dwie piosenki. To wspaniała okazja aby przed publicznością zaprezentowali się amatorzy, którzy ukrywają swoje talenty.

Pierwszą odsłoną imprezy był wieczór z piosenką biesiadną. Gościem wydarzenia była Kapela Ludowa Borzymianka, która prezentowała własny repertuar oraz znane piosenki biesiadne. Prowadzący koncert Piotr Ostrowski przybliżył nieco historię biesiadnego repertuaru, powiązania miedzy ludowością a piosenkami śpiewanymi podczas uroczystości, nie brakowało ciekawostek związanych ze znanymi i lubianymi piosenkami z tego nurtu.

Każdy z uczestników dostał śpiewnik, więc zabrani na dziedzińcu Pałacyku goście mogli śpiewać w wspólnie z kapelą. Muzyka i śpiew przyciągała do Pałacyku przypadkowych przechodniów, dzięki czemu widowni przybywało. Nawet nagłe załamanie pogody nie popsuło wyśmienitej zabawy. Uczestnicy biesiady w Pałacyku zaskoczeni nagłą ulewą, przenieśli się do sali kominkowej Pałacyku, gdzie kontynuowano wspólne śpiewanie.

Następne spotkanie w ramach cyklu "Rozśpiewany Pałacyk 2016" odbędzie się już 22 lipca 2016. Tematem przewodnim spotkania będzie Polski Pop lat 80. i 90. Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy.

 

2016/07/11, Półkolonie letnie w GDK już za nami

W piątek, 8 lipca 2016 zakończyły się półkolonie letnie zorganizowane przez Gryfiński Dom Kultury. Przez dwa tygodnie kilkudziesięciu kolonistów spędzało czas na zabawie, zajęciach artystycznych i wycieczkach.

Kolejny tydzień półkolonii wypełniony był wieloma atrakcjami dla młodych kolonistów. W poniedziałek, 4 lipca dzieciaki miały zajęcia w Centrum Wodnym "Laguna". Zwiedzali także ciekawe zakątki Gryfina. We wtorek koloniści pojechali na wycieczkę do Międzyzdrojów. Tam zwiedzano miasto, był czas na plażowanie, spacer nad morzem oraz gry i zabawy rekreacyjne. Wielką atrakcją była przejażdżka mini pociągiem.

W środę po raz kolejny uczestnicy półkolonii odwiedzili C.W. "Laguna". Kolejny dzień to wycieczka do Szczecina. Miło spędzono także czas na specjalnym seansie w Kinie Gryf. W ostatni dzień półkolonii wybrano się na wycieczkę do Ogrodu Dendrologicznego w Glinnej. Tam młodzi koloniści m.in. poznawali i oglądali niespotykany drzewostan, zdobyli wiele informacji na temat przyrody.

 

2016/07/01, Wystawa fotografii Marty Suszyńskiej ‘#noModels’

Wystawa fotografii Marty Suszyńskiej ‘#noModels’

 
Od 5 lipca 2016 roku w Centrum Informacji Turystycznej będzie można oglądać kolejną wystawę zdjęć. Tym razem zaprezentujemy fotografię portretową autorstwa gryfinianki Marty Suszyńskiej.
Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 23 lipca w Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie. Zapraszamy od poniedziałku do soboty w godzinach 9.00-17.00.
 
 
Marta Suszyńska, Fotograf (rocznik ‘87) urodziłam się i zamieszkuję na stałe w Gryfinie. Fotografią zajmuję się zawodowo oraz hobbystycznie. Swoją przygodę z fotografią zaczęłam od chwytania krajobrazów na kartę małego, amatorskiego aparatu. Epizod ten przerodził się w poważne zainteresowanie różnymi rodzajami tej formy sztuki, które ostatecznie doprowadziły do skupienia uwagi na reportażu, który stał się dla mnie główną dziedziną zainteresowania w fotografii.
 
Wystawa, którą Państwu prezentuję jest owocem prywatnego zainteresowania zupełnie innym rodzajem fotografii, mianowicie fotografii portretowej, którą w pewnym sensie staram się uprawiać w swoim, nieco reporterskim stylu. Fotografie są owocem energii powstałej z połączenia miejsca z osobą fotografowaną i przefiltrowane przez moje subiektywne spojrzenie na portretowaną osobę.
 
Tytuł ‘#noModels’ zainspirowany jest tożsamością uwiecznionych na fotografiach kobiet, z których żadna nie jest zawodową modelką. Zwykłe ‘dziewczyny z sąsiedztwa’ stają się niezwykłe prezentując swoje naturalne zewnętrzne oraz wewnętrzne piękno przed obiektywem.
 
 

2016/06/27, Program Powszechnej Nauki Pływania „Umiem Pływać”

Zakończył się pierwszy etap projektu pn.: Program Powszechnej Nauki Pływania „Umiem Pływać”, który dotyczył zajęć nauki pływania - uczniów klas I – III ze szkół podstawowych w Gardnie, Chwastnicy, Żabnicy i Radziszewa. W zajęciach, które trwały od dnia 11.04.2016 do 16.06.2016 roku - uczestniczyło stu pięciu uczniów w siedmiu piętnastoosobowych grupach pod okiem nauczyciela wychowania fizycznego oraz instruktora nauki pływania.

W trakcie dwudziestu godzin dzieci ćwiczyły podstawowe techniki pływania tak, aby na końcu zdać sprawdzian umiejętności oraz otrzymać pamiątkowe dyplomy ufundowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino. Gratulujemy wszystkim uczestnikom!

 

 

 

2016/06/24, Miejsce przeznaczone do kąpieli w Steklnie z nowym pomostem

Ostatni dzień szkoły to początek wakacji, najbardziej oczekiwanego czasu odpoczynku dla dzieci i młodzieży. W miejscowości Steklno od 25 czerwca do 31 sierpnia funkcjonować będzie miejsce przeznaczone do kąpieli, zabezpieczone przez ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. 24 czerwca 2016 roku oddano do użytku i pierwszych testów pomost skonstruowany z przenośnych elementów. Jego konstrukcja pozwala na modyfikacje jego kształtu oraz rozbudowę.
Przebywający plażowicze z chęcią korzystali z nowego dojścia do jeziora. Z pomostu korzystają zarówno dzieci jak i dorośli.
Z inicjatywy Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino powstały również na Placu Księcia Barnima I oraz na nabrzeżu kurtyny wodne, które umożliwiają mieszkańcom Gryfina schłodzenie się w upalne dni.

 

2016/06/09, Informacja o zmianach w organizacji ruchu

W związku z przebudową ulic Pomorskiej, 9 Maja oraz Armii Krajowej od 9 czerwca br. obowiązywać będą zmiany w organizacji ruchu polegające na:

1. Zamknięciu ulicy Pomorskiej:

- objazd miejsca robót jak na schemacie nr 1

- możliwość dojazdu do posesji

- dostęp do cmentarza od ul. Orląt Lwowskich (bez możliwości wjazdu na ul. Pomorską)

- ruch tranzytowy przekierowany na ulice: Wojska Polskiego i Kołłątaja

- ruch pieszych utrudniony

2. Zamknięciu skrzyżowania ulic Armii Krajowej - 9 Maja - Sienkiewicza:

- objazd miejsca robót jak na schemacie nr 1

- zamknięcie wlotów ulic jak na schemacie nr 2

- ruch tranzytowy przekierowany na ul. Kolejową (ulica będzie tymczasowo dwukierunkowa)

- dojazd do sklepu INTERMARCHE ulicą Kolejową

- dojazd do Starostwa Powiatowego ulicą Kolejową

- ruch pieszych utrudniony

3. Zmianie trasy linii autobusowej nr 1A - jak na schemacie nr 3

Schemat 1

Schemat 2

Schemat 3

 

2016/06/10, Informacja

W związku z problemami w interpretacji oznakowania na skrzyżowaniu 9 Maja - Kolejowa (przy Intermarche) przedstawiamy schemat obowiązujacej organizacji ruchu z oznaczeniem możliwych kierunków ruchu.

 

2016/06/06, Wypożyczalnia sprzętu pływającego na plaży miejskiej

Przy Ośrodku Sportu i Rekreacji w Gryfinie na plaży nad Odrą działa wypożyczalnia sprzętu pływającego, w której można wypożyczyć kajaki dwuosobowe z miejscem dla dziecka i deski SUP.

GODZINY OTWARCIA:

- poniedziałek-piątek 10:00-19:00

- sobota-niedziela 09:00-19:00

CENNIK:

- kajak: 7 zł/h, 25 zł/5h, 35 zł/8h, 50 zł/doba

- deska SUP: 10 zł/h, 30 zł/5h, 50 zł/8h, 70 zł/doba

 

2016/06/09, Stypendia pomostowe 2016/2017

Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości oraz Agencja Nieruchomości Rolnych ogłaszają XV edycję programu "Stypendiów Pomostowych".

Program skierowany jest do maturzystów, którzy ukończą szkołę ponadgimnazjalną w 2016 roku i spełniają łącznie następujące kryteria:

- dostaną się na pierwszy rok dziennych studiów I stopnia lub jednolitych magisterskich realizowany w polskich publicznych uczelniach akademickich;

- osiągnęli na egzaminie maturalnym liczbę punktów nie mniejszą niż 90, liczonych zgodnie z algorytmem załączonym do regulaminu. Osoba ubiegająca się o stypendium oblicza samodzielnie liczbę punktów;

- są dziećmi byłych pracowników ppgr, którzy byli zatrudnieni w tych gospodarstwach na podstawie  umowy o pracę w okresie co najmniej 2 lat;

- mieszkają na terenach wiejskich lub w miastach do 20 tys. mieszkańców, okres zameldowania nie może być krótszy niż 2 lata od daty ogłoszenia Programu na stronie stypendia-pomostowe.pl ;

- pochodzą z rodzin, w których dochód netto na osobę w rodzinie albo dochód osoby uczącej się nie przekracza 1 295 zł, a w przypadku orzeczenia o niepełnosprawności 1 480 zł (dochód netto wyliczony z czerwca 2016r.);

- są obywatelami polskimi lub posiadają Kartę Polaka.

Szczegółowe warunki dostępne są w regulaminie na stronie internetowej( segment IA):

www.stypendia-pomostowe.pl

Termin składania wniosków on-line: 01.07.2016-17.08.2016 r. do godz. 16.00

Ostateczny termin składania wniosków w ODDZIAŁACH TERENOWYCH ANR:24.08.2016 r.

Stypendium wynosi 5.000 zł i jest wypłacane w 10 miesięcznych ratach.

 

2016/06/09, Bezpieczna wieś przyjazna dziecku

Wydział Bezpieczeństwa i Ochrony Informacji Niejawnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego prowadzi akcję Bezpieczna wieś przyjazna dziecku.

Akcja ma na celu propagowanie odpowiednich zachowań, zapewnienie najmłodszym szczególnej opieki i bezpieczeństwa podczas letniego sezonu, zwłaszcza podczas żniw. Wiele dzieci spędza wakacje na wsi. Zarówno rodowici mieszkańcy tych obszarów, jak i mali wczasowicze odwiedzający swoich najbliższych w okresie letnim. Spokój, cisza, kontakt z naturą czy zwierzętami hodowlanymi, to odskocznia od całorocznego miejskiego życia. Warto, więc zadbać o bezpieczeństwo i sprawić, by ten beztroski czas nie został zakłócony.

Okres wakacji, to czas swobody i sielanki – przy sprzyjającej aurze, pięknej pogodzie nie trudno o roztargnienie, a co za tym idzie nieszczęśliwy wypadek, dlatego bezwzględnie pamiętaj, aby:

• zapewnić opiekę dzieciom, zwłaszcza tym najmłodszym!

• zorganizować bezpieczne miejsce zabaw oddalone od maszyn rolniczych;

• upewnić się czy w pobliżu nie znajdują się dzieci, zanim ruszysz ciągnikiem czy kombajnem;

• nie przewozić dzieci w pojazdach nie przystosowanych do tych celów: ciągniku, kombajnie oraz na załadowanych przyczepach;

• zabezpieczyć wejścia na strychy i poddasza, piwnicę oraz do inwentarzy;

• zabezpieczyć szamba, zbiorniki na gnojowicę i inne niebezpieczne zagłębienia,

• przechowywać środki ochrony roślin, detergenty w miejscach do tego przeznaczonych i niedostępnych dla dzieci.

Wiedzę dotyczącą czyhających niebezpieczeństw podczas letniego wypoczynku na wsi należy sumiennie przekazać swoim podopiecznym, jak i przypomnieć o tym ich tymczasowym opiekunom.

 

2016/05/13, Wielka zbiórka pamiątek dla Muzeum Historii Polski

Muzeum Historii Polski rozpoczyna ogólnopolską akcję zbierania pamiątek historycznych - „Małe Wielkie Historie”. Zbiórka zainaugurowana zostanie w Noc Muzeów 14 maja br. w kilku miastach Polski. Akcja kontynuowana będzie w następnych miesiącach, a jej podsumowanie nastąpi w Święto Niepodległości.

Celem zbiórki jest pozyskanie muzealiów do kolekcji Muzeum Historii Polski m.in. różne obiekty o wartościach historycznych, także związane z osobistymi losami darczyńców. Szczególne znaczenie mają przedmioty związane z polską drogą do Niepodległości – zarówno tej w 1918 roku, jak i w roku 1989. Muzeum zainteresowane jest również przedmiotami codziennego użytku, fotografiami, pocztówkami, dokumentami, listami i pamiętnikami, prasą – a także elementami ubioru, umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia wojskowego, zabytkowymi urządzeniami oraz wyrobami rzemieślniczymi i artystycznymi świadczącymi o historii polskiej kultury, przemianach społecznych i gospodarczych.

Pamiątki wejdą w skład tworzącej się kolekcji Muzeum Historii Polski. Część ofiarowanych przedmiotów trafi na wystawę stałą Muzeum, a wszystkie inne dary zostaną należycie zabezpieczone z myślą o badaczach przeszłości i przyszłych wystawach czasowych.

Podczas zbiórki darczyńcy otrzymają pamiątkowe certyfikaty. Akcja „Małe Wielkie Historie” zakończy się specjalnym Dniem Darczyńcy w Święto Niepodległości – 11 listopada, podczas którego zorganizowana zostanie między innymi wystawa podarowanych pamiątek.

Zbiórka „Małe Wielkie Historie” zostanie zainaugurowana w Krakowie (13/14 maja, Międzynarodowe Centrum Kultury), Warszawie (14/15 maja, Galeria Kordegarda), Wrocławiu (14/15 maja, Muzeum Pana Tadeusza), Katowicach (14/15 maja, Muzeum Śląskie), Łodzi (14/15 maja, Muzeum Miasta Łodzi), Gdańsku (21/22 maja, Narodowe Muzeum Morskie), Poznaniu (21/22 maja, Biblioteka Raczyńskich).

Osoby zainteresowane przekazaniem do Muzeum pamiątek mogą zgłaszać się osobiście, telefonicznie, bądź mailowo. Prosimy kontaktować się z Muzeum pod numerem telefonu: (22) 211 90 29, (22) 211 90 48 lub e-mailem: pamiatki@muzhp.pl. Szczegóły oraz regulamin zbiórki „Małe Wielkie Historie” dostępne są na stronie Muzeum Historii Polski – www.muzhp.pl.

 

2015/11/06, Ogłoszenie o otwartym naborze

Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino ogłasza  otwarty nabór uczestników do projektu pn. „Dzienny Dom Senior - WIGOR”, który realizowany jest na podstawie umowy o realizację zadania zleconego w ramach Programu Wieloletniego "Senior - WIGOR" na lata 2015-2020.

Grupa docelowa

Uczestnikami zajęć w „Dziennym Domu Senior-WIGOR” mogą być osoby nieaktywne zawodowo w wieku 60+ zarówno kobiety i mężczyźni, będący mieszkańcami Gminy Gryfino. Zakłada się objęcie wsparciem – 15 osób.

Rekrutacja

Mieszkańcy Gminy Gryfino zainteresowani udziałem w projekcie proszeni są o składanie wniosków w Ośrodku Pomocy Społecznej w Gryfinie.

Wniosek do pobrania

Regulamin

Informacja o załącznikach

Wypełniony i podpisany kwestionariusz należy złożyć w:

Ośrodku Pomocy Społecznej w Gryfinie (sekretariat pok. nr 8) ul. Łużycka 12

Posiedzenie Zespołu Rekrutacyjnego odbędzie się w dniu 18 listopada 2015 roku

Szczegółowe informacje dotyczące projektu można uzyskać w Referacie Spraw Społecznych Urzędu Miasta i Gminy w Gryfinie przy ul. Sprzymierzonych 8, pok. nr 5 i 8 (budynek „Pod Platanem”) bądź telefonicznie pod numerem tel. 91 416 93 50 wew. 36,37

Więcej na temat Programu Senior-WIGOR na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej:  http://www.mpips.gov.pl/

 

2016/03/17, Informacje dotyczące wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego - druki do pobrania

Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie oraz Ośrodek Pomocy Społecznej w Gryfinie informuje, że druki wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego dostępne są w siedzibie Sekcji Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych Ośrodka Pomocy Społecznej w Gryfinie ul. Sprzymierzonych 8. Ponadto w załączeniu przekazujemy druk wniosku oraz dwa przykłady prawidłowo wypełnionych wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego:

Przykład 1:
Osoba ubiegająca się o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na pierwsze i kolejne dziecko, spełniająca kryterium dochodowe.

Przykład 2:
Osoba ubiegająca się o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na drugie i kolejne dziecko (nie obowiązuje kryterium dochodowe).

WAŻNE:
Sekcja Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych w kwietniu wydłużyła czas pracy w każdy poniedziałek do godziny 18:00, wnioski będą również przyjmowane w dwie soboty miesiąca tj. 09 i 23.04 od godziny 09:00-14:00. Ponadto dnia 23.03.2016 r. od 16:00 do 18:00 pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej będą pełnić dyżur w siedzibie Centrum Aktywności Lokalnej (ul.Sprzymierzonych 8), podczas którego będą udzielali niezbędnych informacji na temat świadczenia wychowawczego.

PRZYPOMINAMY:
Wnioski należy składać od dnia 1 kwietnia 2016 r.
Wnioski złożone w okresie od 1 kwietnia do 1 lipca 2016 r. zostaną rozpatrzone w terminie 3 m-cy od daty złożenia wniosku z wyrównaniem od 1 kwietnia.

Dodatkowe informacje można uzyskać na stronie:
http:​//www.​mpips.​gov.​pl/aktualnosci-wszystkie/rodzi​na-500-plus/art,7757,​poznaj-program-rodzina-500-plu​s-czesc-ii.html​

Materiały do pobrania:
Ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. (Dz. U. z 2016r. poz.195):
http:​//dziennikustaw.​gov.​pl/du/2016/195/1​

Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 lutego 2016 roku w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenie wychowawcze (Dz. U. z 2016r. poz. 214):

http:​//dziennikustaw.​gov.​pl/DU/2016/21

Dokumenty do pobrania również na stronie : http://ops.gryfino.pl/

Druki:

Druk wniosku

Przykład 1:
Osoba ubiegająca się o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na pierwsze i kolejne dziecko, spełniająca kryterium dochodowe.

Przykład 2:
Osoba ubiegająca się o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na drugie i kolejne dziecko (nie obowiązuje kryterium dochodowe).

 

2016/02/23, VIII edycja konkursu na prace dotyczące polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich „Polska Wieś – Dziedzictwo i Przyszłość”

Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa we współpracy z Wydawnictwem Naukowym Scholar ogłosiła VIII edycję konkursu „Polska wieś – dziedzictwo i przyszłość”. Patronat honorowy nad konkursem objął Polski Komitet ds. UNESCO. Celem konkursu jest promocja polskiego rolnictwa, problematyki związanej z obszarami wiejskimi, dziedzictwa kulturowego oraz wzbogacenie publicznej debaty na temat polskiej wsi.

W ramach konkursu Kapituła oceni prace w dwóch kategoriach:

1. Prace naukowe (m. in. prace doktorskie), popularno-naukowe i inne nienależące do tych dwóch kategorii, ale prezentujące szczególnie inspirujące i innowacyjne spojrzenie na problematykę rozwoju wsi;

2. Prace prezentujące dorobek kulturowy kraju i regionu, opisujące inicjatywy lokalne, dziedzictwo historyczne wsi (monografie wsi, archiwalne zbiory zdjęć stanowiące element dokumentacji, pamiętniki) oraz prace ilustrujące przykład sukcesu w rozwoju polskiej wsi.

W konkursie preferowane są prace nowatorskie, interdyscyplinarne, wykazujące oryginalność w zakresie podjętej problematyki lub metodologii badań, napisane w sposób atrakcyjny dla potencjalnych czytelników.

Spośród zgłoszonych prac Kapituła Konkursowa wybierze dwa wyróżniające się opracowania. Zwycięzca w każdej z kategorii otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 5 tysięcy złotych. Nagrodzone prace będą mogły być wydane w postaci książkowej w Wydawnictwie Naukowym Scholar.

Termin nadsyłania prac mija 29 lipca 2016 r.

Regulamin i wymagane dokumenty dotyczące konkursu znajdują się na stronie internetowej organizatora www.fdpa.org.pl oraz są dostępne w formie wydruku w siedzibie Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa, ul. Gombrowicza 19, 01-682 Warszawa. Dodatkowych informacji na temat konkursu udziela: Sylwia Konopacka- Bąk, e-mail: s.konopacka-bak@fdpa.org.pl tel. 533 979 211; 22 864 03 90; fax 22 864 03 61. Informacje na temat poprzednich edycji konkursu, Kapituły Konkursowej i laureatów można znaleźć na stronie internetowej www.fdpa.org.pl oraz na www.facebook.com/Fundacja.FDPA.

Regulamin konkursu

Karta zgłoszeniowa do konkursu

 
Pobierz Adobe Acrobat Reader Pobierz Real Player

    wstecz . do góry . strona główna . mapa serwisu . archiwum wiadomości                         Wersja XML tej strony

© Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie | Redakcja | Uwagi i sugestie
Wrota Gryfina są częścią projektu współfinasowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego pn. "eGryfino I - wdrożenie rozwiązań społeczeństwa informacyjnego w Gminie Gryfino"

www.icor.pl