Aktualności
 

2017/04/19, Dni Gryfina 2017

Tradycyjnie w pierwszych dniach maja odbędzie się w Gryfinie święto miasta. Gorąco zachęcamy do udziału w trzydniowym przedsięwzięciu, na które zaprasza Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino.

Od kilku lat Dni Gryfina odbywają się na gryfińskim nabrzeżu miejskim. Rokrocznie staje tutaj wielka plenerowa scena, na której występują artyści reprezentujący różne gatunki sztuki, twórcy lokalni oraz gwiazdy polskich scen. Na artystyczne zmagania zarezerwowaliśmy dwa dni - 1 i 2 maja.Następnego dnia miejsce dotychczasowych koncertów zapełnią tłumy sportowców, którzy wezmą udział w 3. Gryfińskim Transgranicznym Festiwalu Biegowym. Na terenach przy Odrze Wschodniej nie zabraknie także stoisk gastronomicznych czy lunaparku.Zachęcamy do skorzystania ze wszystkich atrakcji i liczymy, że wszyscy goście chętnie spędzą z nami kolejną gryfińską majówkę.

Zapraszamy do zapoznania się z regulaminami związanymi z imprezą, oraz uczestnictwem w niej.

Regulamin imprezy masowej

Regulamin terenu imprezy

 

 

1 maja
Pierwszego dnia na gryfińskiej scenie plenerowej wystąpią lokalni artyści reprezentujący Gryfiński Dom Kultury, współorganizatora dwóch pierwszych dni święta miasta oraz przyjaciele placówki. Kwartet Szafa Gra z Warszawy zabierze nas w muzyczną podróż przez muzykę popularną drugiej połowy XX w. w unowocześnionych aranżacjach. Gwiazdą zamykającą artystyczne prezentacje tego dnia będzie zespół Dżem. Na gryfińskiej scenie zabrzmią największe hity grupy: "Czerwony jak cegła", "Whisky" czy "W życiu piękne są tylko chwile". Spodziewamy się, że z zespołem zaśpiewa je cała zgromadzona tego dnia publiczność na Nabrzeżu Miejskim w Gryfinie.

2 maja
Tego dnia gryfińską sceną zawładną amatorskie zespoły rockowe. Odbędzie się także recital gryfińskiego reprezentanta nurtu disco polo - Boomcyka, który znany jest dzięki hitom "Dziewczyno z Konsumu", "Dobry balet" czy "Zwariowałem". Po nim zagra gryfińska kapela Rusty Chain. Z kolei w paśmie wieczornym odbędziemy fantastyczną podróż, która rozpocznie się w drugiej połowie lat 80. XX w. To bowiem czas, kiedy w dalszym ciągu rozkwitała polska muzyka rockowa, a na scenach pojawiali się nowi artyści. Na listach przebojów królowały kolejne hity, które nucimy i śpiewamy do dzisiaj. Tym razem pojawi się szansa zrobienia tego z ich wykonawcami. Jeśli mówimy: "Kocham cię jak Irlandię", "Radio młodych bandytów" czy "Wieża radości, wieża samotności", to oczywiście mamy na myśli: Kobranockę, Róże Europy i Sztywny Pal Azji.

3 maja
To dzień zarezerwowany dla zmagań sportowych. Tego dnia odbędzie się bowiem 3. Gryfiński Transgraniczny Festiwal Biegowy, którego organizatorami są Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gryfinie oraz tutejszy Międzyszkolny Klub Sportowy Hermes. To impreza z wieloletnia tradycją, organizowana wcześniej jako Bieg Transgraniczny Doliną Dolnej Odry. Start i meta biegu usytuowane będą na gryfińskim nabrzeżu. Setki biegaczy zmierzą się tego dnia na dwóch trasach: o długości 21,097 km (do Gartz i w kierunku powrotnym) i 10 km (do Mescherin i w kierunku powrotnym).

DNI GRYFINA 2017 - IMPREZY TOWARZYSZACE


20.04 - 05.05.
Wystawa okolicznościowa pn. "Szachy Świata" godz. 9:00 -17:00 - Centrum Informacji Turystycznej (org. UKS Biały Pion, GDK, OSiR)

30.04.
Mecz Piłkarski Juniorów starszych KS Energetyk - Salos Szczecin godz.13:00 - stadion w Gryfinie, ul. Sportowa (org. KS Energetyk)

01.05. Wycieczka kajakowa po Międzyodrzu godz.9:00 - plaża nad Odrą przy OSiR - ul. Sportowa (org. OSiR)
Otwarty XIX Międzynarodowy Turniej Szachowy "Gryfino-Open 2017" godz.10:00 - sala gimnastyczna SP1 w Gryfinie, ul. Łużycka 22 (org. UKS Biały Pion, GDK)
Otwarty X Międzynarodowy Turniej Szachowy "Gryfino-Open Junior 2017" godz.10:00 - sala gimnastyczna SP1 w Gryfinie, ul. Łużycka 22 (org. UKS Biały Pion, GDK)
Regaty Kajakowe "Dni Gryfina 2017" godz.10:00 - nabrzeże w Gryfinie (org. KS Energetyk)
1 Otwarte Mistrzostwa Gryfina Smoczych Łodzi godz.11:00 - nabrzeże w Gryfinie (org. Stowarzyszenie Master Canoe Club)
Pokaz Ratownictwa Wodnego godz.14:00 - nabrzeże w Gryfinie (org. Oddział Powiatowy WOPR, JRW OSP Raffer)
Rejsy łodzią ratowniczą godz.15:00-17:00 - nabrzeże w Gryfinie (org. Oddział Powiatowy WOPR, JRW OSP Raffer)

02.05.
Rejsy łodzią ratowniczą godz.15:00-17:00 - nabrzeże w Gryfinie (org. Oddział Powiatowy WOPR, JRW OSP Raffer)

03.05.
Spławikowe Zawody Wędkarskie o puchar Burmistrza Gryfina godz.8:00 - Żabnica (org. Koło Wędkarskie nr 10 "Delfinek")
Mecz Piłkarski IV ligi zachodniopomorskiej KS Energetyk - MKP Szczecinek godz.13:00 - stadion w Gryfinie, ul. Sportowa (org. KS Energetyk)

ORGANIZATORZY "DNI GRYFINA 2017" NIE PONOSZĄ ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA PRZEBIEG, ORGANIZACJĘ I BEZPIECZEŃSTWO UCZESTNIKÓW IMPREZ TOWARZYSZĄCYCH

 

Wizytówki artystów Dni Gryfina 2017:

Dżem
Zespół powstał w 1973 r. Po występach podczas kilkunastu festiwali w Polsce, w tym debiutu na festiwalu w Jarocinie oraz po zagranicznej trasie koncertowej, w 1985 r. ukazał się debiutancki album studyjny "Cegła", który uznawany jest za jeden z najważniejszych albumów zespołu oraz historii polskiego rocka. Rok później wydany został koncertowy album "Absolutely Live" nagrany podczas koncertu w Teatrze STU w Krakowie.
W drugiej połowie lat 80. Ryszard Riedel stopniowo oddalał się od zespołu popadając w nałóg narkotykowy przez co w 1986 i 1987 r. grupa koncertowała z Tadeuszem Nalepą, a w 1988 r. wydała z nim album "Numero Uno". Wcześniej jednak ukazały się dwa albumy z pierwotnym wokalistą: "Zemsta nietoperzy" oraz koncertowy "Lunatycy - czyli tzw. przeboje całkiem live". W 1991 r. zostaje album "Detox", na którym znajdują się takie przeboje jak "List do M.", "Jak malowany ptak" czy "Sen o Victorii". Dwa lata później ukazuje się "Autsajder", w 1994 r. album "Akustycznie".
Ze względu na pogarszający się stan zdrowia Riedla w ramach konkursu wyłoniony został nowy wokalista - Jacek Dewódzki. Po śmierci Riedla w 1994 r., na płycie pt. "List do R. na 12 głosów" został zarejestrowany koncert-hołd jemu dedykowany. Z nowym wokalistą zespół nagrał cztery albumy: "Kilka zdartych płyt" (1995), "Pod wiatr" (1997), dwupłytowy koncertowy "Dżem w Operze cz. 1 i 2" (1998-1999) oraz "Być albo mieć" (2000). W 2001 r. wokalistą grupy został Maciej Balcar, który zadebiutował na albumie "2004". W 2008 r. zespół wystąpił w Gdyni jako suport przed koncertem Erica Claptona, a dwa lata później w warszawie przed koncertem zespołu AD/DC. W 2009 r. przypadło 30-lecie działalności grupy, z okazji którego odbył się koncert w katowickim Spodku.

Dżem - fot. Jarek Blaminsky

Kobranocka
Początkowo zespół nazywał się Latający Pisuar. Na początku 1985 r. zespół nagrał w radiu studenckim Centrum anty-systemowe piosenki, który miał zostać wysłany do Radia Wolna Europa. Po dwóch koncertach zespół zmienił nazwę. Krótko po debiucie nagrania Kobranocki pojawiły się na antenie Rozgłośni Harcerskiej. W latach 1986-2005 zespół sześciokrotnie wystąpił na festiwalu w Jarocinie. Debiutancki album grupy pt. "Sztuka jest skarpetką kulawego" ukazał się w 1988 r. Cenzura wydała krytyczną opinię o jedenastu (spośród czternastu) utworach z albumu. Muzycy zdecydowali się na zmiany, choć podczas sesji nagraniowej zagrali utwory w wersji oryginalnej. Album przyniósł przebój "Ela czemu się nie wcielasz?", który w całości grano w Rozgłośni Harcerskiej oraz we fragmentach w Programie Trzecim Polskiego Radia. W 1989 r. zespół zarejestrował materiał na drugą płytę pt. "Kwiaty na żywopłocie", która ukazała się dopiero dwa lata później. Pochodzi z niej m.in. piosenka "Kocham cię jak Irlandię". Pod koniec lat 90. Kobranocka wystąpiła w Moskwie podczas festiwalu, który był radzieckim odpowiednikiem targów płytowych w Midem. Muzycy wystąpili na poolimpijskim obiekcie na Łużnikach dla widzów, których zwożono autokarami, by zapełnili trybuny. Kobranocce nakazano grać z pełnego playbacku, zaś kontakt z widzami był niemożliwy z powodu wyłączonych mikrofonów. Zespół otrzymał za koncert mnóstwo rubli, za które można było kupić tylko złoto. W 1991 r. nagrali płytę "Ku nieboskłonom", a trzy lata później ukazało się wydawnictwo "Niech popłyną łzy", na której wystąpiły m.in. Katarzyna Nosowska, Martyna Jakubowicz i Edyta Bartosiewicz. Kolejne płyty zespołu to: "Gold" (1999), "O miłości i wolności" (2002), "Koncert" (2002) "Sterowany jest ten świat" (2006), "SPOX" (2010). W 2008 r. na płycie DVD ukazał się koncert Kobranocki podczas Przystanku Woodstock sprzed roku. W 2012 r. zespół wystąpił w filmie "Kocham cię jak Irlandię", w którym muzycy zagrali samych siebie. W 2015 r. odbył się koncert 30-lecia działalności zespołu, podczas którego gościnnie zagrali: Big Cyc, Kayah, Muniek Staszczyk, John Porter, Tomasz Organek i Janusz Panasiewicz.

Kobranocka

Róże Europy
Za oficjalne rozpoczęcie działalności zespołu można przyjąć występ podczas festiwalu w Jarocinie w 1985 r. Trzy lata później ukazał się debiutancki album "Stańcie przed lustrami". Ten i kolejne albumy przyniosły zespołowi popularność za sprawą takich utworów jak: "Stańcie przed lustrami", "Mamy dla was kamienie", "Rock'n'rollowcy" czy "Radio młodych bandytów". Szczyt popularności grupy nastąpił w 1992 r. wraz z wydaniem albumu "Poganie! Kochaj i obrażaj", na którym znalazł się największy przebój grupy - "Jedwab". W piosence, która przez kilka miesięcy utrzymywała się w czołówkach list przebojów, m.in. przez pięć tygodni na pierwszym miejscu Listy Przebojów Trójki, gościnnie głosu użyczyła rozpoczynająca wtedy karierę Edyta Bartosiewicz. W 1997 r. muzycy ograniczyli działalność do sporadycznych koncertów. Zespół powrócił jednak po kilku latach z dwoma singlami: "Teraz" (2003) i "Kosmetyki" (2004). Oba znalazły się na wydanej w 2005 r. kompilacji podsumowującej działalność grupy. W 2007 r. ukazał się nowy studyjny album zespołu, zatytułowany "8", a w 2013 r., na 30-lecie swojej pracy twórczej, zespół wydał album "Zmartwychwstanie".

Roże Europy

Sztywny Pal Azji
Pierwszy sukces odniósł podczas festiwalu w Jarocinie w 1986 r., gdzie zaprezentował jedynie sześć piosenek, które wtedy miał w swoim repertuarze, a wśród nich wielki przebój "Wieża radości, wieża samotności". Zespół zakwalifikował się do tzw. złotej dziesiątki, zajmując drugie miejsce w głosowaniu festiwalowej publiczności, a piosenka "Nasze reggae" stała się nieoficjalnym hymnem imprezy. Rok później ukazała się debiutancka płyta zespołu pt. "Europa i Azja". Zespół ze swoimi przebojami błyskawicznie zagościł na wysokich miejscach Listy Przebojów Programu Trzeciego. Sztywny Pal Azji wystąpił m.in. na festiwalach w Jarocinie (1987, 1988, 1989), Festiwalu Życia w Warszawie (1987), w warszawskiej Stodole (1988), na Rock Opolu (1988, 1990). W 1988 r. grupa wzięła udział w realizacji zachodnioniemieckiego filmu pt. "Wybacz mi Polsko" ("O dzieciach Solidarności"). W 1996 r. Sztywny Pal Azji nagrał też muzykę do filmu Maciej Ślesickiego "Sara". Kolejne płyty zespołu to: "Szukam nowego siebie" (1989), "Emocje" (1992), "Dewiacje na wakacje" (1993), "Spotkanie z... 1986-1994" (1996), "Szpal" (2000), "Nieprzemakalni" (2006), "Miłość jak dynamit" (2008), "Fiss Pink" (2012), "Kolory muzyki" (2013). Od 2007 r. zespół występował z nowym wokalistą, jednym z finalistów programu "Idol" - Bartoszem Szymoniakiem. W 2014 r. największy przebój zespołu - "Wieża radości, wieża samotności" uzyskał pierwsze miejsce w Polskim Topie Wszech Czasów radiowej Trójki. W lipcu 2014 r. do zespołu powrócił jego pierwszy wokalista Leszek Nowak. W 20016 r. ukazała się płyta koncertowa "Europa i Azja live".

Sztywny Pal Azji

Kwartet Szafa Gra
Grupa wokalno-rozrywkowa Szafa Gra powstała w 2002 r. Artyści wchodzący w jej skład mają za sobą duży dorobek teatralno-estradowy. Wszyscy zaczynali w musicalu "Metro", następnie kontynuowali współpracę z duetem Józefowicz - Stokłosa, biorąc od początku udział we wszystkich spektaklach teatru Studio Buffo. W skład zespołu wchodzą: Barbara Melzer, Beata Wyrąbkiewicz, Wojciech Dmochowski i Rafał Drozd. Basia i Beata ozdabiały swoimi piosenkami telewizyjny program "MDM" Mana i Materny, wykonując w nim przez kilka lat kilkaset piosenek. Talent artystów tworzących grupę dostrzegli również inni twórcy zapraszając do współpracy i powierzając główne oraz pierwszoplanowe role w takich spektaklach jak: "Crazy for You", "Chicago", "Grease", "Koty", "Miss Sajgon", "Upiór w operze", "Deszczowa piosenka", "Rent", "Mamma Mia". Repertuar "Szafy" to piosenki z lat 70., 80., 90. i 00. w ciekawych i zaskakujących interpretacjach - piosenki znane, odkryte na nowo, wykonywane z dawką humoru i przymrużeniem oka.

 

 


Kwartet Szafa Gra

Rusty Chain
Zespół powstały w 2014 roku w Gryfinie. Muzyka jest połączeniem rock'n'rolla z punkowymi zagrywkami oraz mocnymi rockowymi gitarami. Zespół od początku istnienia stawiał na własne kompozycje. Zespół tworzą osoby od lat związane z muzyką. W lecie 2015 roku pojawiło się w sieci pierwsze demo. Od zimy 2014 roku kapela zagrała kilkadziesiąt koncertów w klubach, oraz większych scenach, zyskując grono stałych fanów. Między innymi koncert w Studio S2 Telewizji Polskiej Szczecin podczas Finału WOŚP. Utwory z demówki ukazały się też na kilku listach przebojów, gdzie szybko poszybowały na czołówkę listy (np. lista musicface notowanie z dnia 10.08.2015r). W styczniu 2017 roku zespół wydał album pod tytułem " JAK DZIECI ", zawierający 16 utworów autorskich. Koncerty Rusty Chain przesiąknięte są energetyczną muzyką, świetną zabawą oraz otwartym kontaktem z publiczności

Rusty Chain

Boomcyk
Pod pseudonimem Boomcyk kryje się młody wokalista z Gryfina Kamil Kokot. Jedną z najbardziej znanych piosenek Boomcyka jest "Dziewczyna z Konsumu". Utwór został zaprezentowany szerszej publiczności w sierpniu 2015 roku. W serwisie YouTube cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W sierpniu 2016 roku światło dzienne ujrzała piosenka "Dobry balet".

Boomcyk - fot. Michal Miarka MUUVI Studio

 

2017/04/19, Dni Gryfina 2017 - utrudnienia w ruchu drogowym

W związku z organizacją imprezy masowej pn. "Dni Gryfina 2017" zostanie zamknięta droga wewnętrzna/dojazdowa do nabrzeża przy ul. Energetyków w Gryfinie. Termin: od dn. 28.04.2017r. - godz. 7:00, do dn. 04.05.2017r. - godz.7:00.

Przepraszamy za zaistniałe utrudnienia.

 

2017/04/20, Konferencja prasowa - Dni Gryfina 2017

W dniu 20.04.2017 r. w Urzędzie Miasta i Gminy Gryfino odbyła się konferencja prasowa z udziałem Wiceburmistrza Pawła Nikitińskiego oraz Dyrektora Gryfińskiego Domu Kultury Marii Zalewskiej z lokalnymi mediami na temat zbliżających się Dni Gryfina 2017.

Podczas konferencji przedstawiono program imprezy oraz omówiono imprezy towarzyszące głównym wydarzeniom.

Zapraszamy wszystkich mieszkańcow do udziału w wydarzeniu!

Zachęcamy do śledzenia informacji na naszych stronach: www.gryfino.pl, www.gdk.com.pl oraz na facebooku https://www.facebook.com/dnigryfina/.

 

2017/04/10, Informacja

REKRUTACJA DO PRZEDSZKOLI, ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH W SZKOŁACH PODSTAWOWYCH ORAZ KLAS PIERWSZYCH SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
NA ROK SZKOLNY 2017/2018

 

Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino w dniu 7 kwietnia 2017 r. wydał zarządzenie Nr 0050.38.2017 w sprawie ustalenia harmonogramu czynności w postępowaniu rekrutacyjnym oraz postępowaniu uzupełniającym na rok szkolny 2017/2018 do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Gryfino (odnośnik do zarządzenia).

Rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych rozpocznie się z dniem 18 kwietnia 2017 r. (załącznik Nr 1 do zarządzenia). Termin składania wniosków o przyjęcie dzieci do:

 • Przedszkola Nr 1, ul. Wojska Polskiego 11, 74-101 Gryfino
 • Przedszkola Nr 2, ul. Krzywoustego 5, 74-100 Gryfino
 • Przedszkola Nr 3, ul. Krasińskiego 29, 74-101 Gryfino
 • Przedszkola Nr 4, ul. Kościuszki 17, 74-100 Gryfino
 • Przedszkola Nr 5, ul. Żeromskiego 12, 74-101 Gryfino
 • Szkoły Podstawowej Nr 1 z oddziałami integracyjnymi, ul. Łużycka 22, 74-100 Gryfino
 • Szkoły Podstawowej Nr 3, ul. Iwaszkiewicza 70, 74-100 Gryfino
 • Szkoły Podstawowej w Chwarstnicy, ul. Gryfińska 19
 • Szkoły Podstawowej w Gardnie, ul. Niepodległości 1
 • Szkoły Podstawowej w Radziszewie, ul. Szczecińska 54
 • Szkoły Podstawowej w Żabnicy, ul. Długa 20

upływa z dniem 05 maja 2017 r.

Do przedszkoli przyjmowane będą dzieci w wieku od trzech do sześciu lat urodzone w latach: 2014, 2013, 2012, 2011. Wnioski o przyjęcie do przedszkola, oddziału przedszkolnego można pobierać i składać w dowolnie wybranym ww. przedszkolu  lub w szkole podstawowej. Wniosek do pobrania.

Rekrutacja do klas pierwszych ww. szkół podstawowych rozpocznie się od  dnia 18 kwietnia 2017 r. Termin składania wniosków upływa z dniem 05 maja 2017 r. (załącznik Nr 2 do zarządzenia). Rekrutację do klas pierwszych szkół podstawowych przeprowadza się dla dzieci zamieszkałych poza obwodem danej szkoły podstawowej.

Dziecko, któremu organ wykonawczy gminy wskazał w roku szkolnym 2016/2017 miejsce realizacji obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego
w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej innej niż szkoła, w obwodzie której dziecko mieszka, na wniosek rodziców, jest przyjmowane do klasy pierwszej tej szkoły podstawowej bez przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego* Do klas pierwszych szkół podstawowych przyjmowane będą dzieci siedmioletnie urodzone w 2010 r. Wnioski o przyjęcie do klasy pierwszej można pobierać i składać w szkole podstawowej.*w ogłoszeniu z dnia 10 kwietnia 2017 r. omyłkowo wskazano: „Dziecko, które w roku szkolnym 2016/2017 realizowało obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej innej niż szkoła,
w obwodzie której dziecko mieszka, na wniosek rodziców, jest przyjmowane do klasy pierwszej tej szkoły podstawowej bez przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego.”

 

 

*w ogłoszeniu z dnia 10 kwietnia 2017 r. omyłkowo wskazano: „Dziecko, które w roku szkolnym 2016/2017 realizowało obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej innej niż szkoła, w obwodzie której dziecko mieszka, na wniosek rodziców, jest przyjmowane do klasy pierwszej tej szkoły podstawowej bez przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego.”

 

2017/03/17, Informacja dotycząca stanu realizacji projektów wyłonionych w głosowaniu na Gryfiński Budżet Obywatelski na rok 2017

      Wszystkie projekty wyłonione w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2017 są w trakcie realizacji. Do 31 marca przygotowany zostanie szczegółowy raport dotyczący zaawansowania prac nad poszczególnymi zadaniami. Kolejne raporty będą przygotowywane na zakończenie każdego kwartału.

     Obecnie na etapie sporządzania dokumentacji są projekty: „Budowa miejsca spotkań i wypoczynku dla mieszkańców gminy Gryfino”, „Budowa piłkochwytu na boisku sportowym w Gardnie”, „Wzrost atrakcyjności turystyczno-rekreacyjnej mikroregionu obejmującego sołectwa Bartkowo, Steklno, Steklinko, Włodkowice poprzez montaż elementów siłowni zewnętrznej”, „Street Work Park Gryfino” oraz „Budowa lekkiego garażu z płyty warstwowej z przeznaczeniem na magazyn sprzętu przeciwpowodziowego”.

      W fazę zamówienia weszła realizacja projektu „Modernizacja sieci komputerowej i sprzętu komputerowego w Zespole Szkół w Gryfinie”. W projekcie zaplanowano m.in. zakup 60 komputerów poleasingowych. Zaproponowana przez autorów projektu specyfikacja techniczna jest adekwatna do zadań jakie spełniać będą komputery i zapewni ich sprawną pracę przez kolejne lata.
      Realizacja zadania przebiegać będzie w kilku etapach.
W pierwszym etapie zostanie zakupiony sprzęt do pracowni komputerowej: 25  komputerów oraz 25 nowych monitorów LED.
         
      W dniu 15.03.2017 r. wyłoniono wykonawców pierwszego etapu zadania. Wartość zamówienia wyniesie 27.291,50 zł.
      Warto podkreślić, że w stosunku do specyfikacji przygotowanej przez autorów projektu, którzy zakładali gwarancję na 12 miesięcy, udało się wydłużyć okres gwarancyjny do 24 miesięcy bez dodatkowych nakładów finansowych. 
      W kolejnych etapach realizacji zadania zostanie zakupionych 35 pozostałych komputerów.
Będą to komputery wykorzystywane przez nauczycieli i przeznaczone głównie do obsługi elektronicznego dziennika.

      Ze względu na inny zakres wykonywanych zadań specyfikacja techniczna będzie się różnić od specyfikacji komputerów przeznaczonych do pracowni komputerowej. 
      Realizacja zadań polegających na przygotowaniu i wyposażeniu serwerowni oraz infrastruktury teleinformatycznej (sieci przewodowe i wi-fi) przeprowadzana będzie w okresie wakacyjnym ze względu na swobodny dostęp do wszystkich pomieszczeń w szkole.

 

2017/04/24, II Powiatowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy

Za nami II Powiatowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy, które odbyły się 24.04.17 r., w Gryfinie. W mistrzostwach uczestniczyli uczniowie szkół: podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Osoby biorące udział w mistrzostwach wykazały się wiedzą teoretyczną i działaniami praktycznymi w symulacjach zagrożenia życia.

Przygotowane zadania praktyczne miały widowiskowy charakter, symulowały rzeczywiste zagrożenia. W tym roku na uczestników mistrzostw czekały stacje pozoracyjne na których należało udzielić pomocy osobie starszej, poszkodowanym w wypadku drogowym, osobie po upadku z dużej wysokości. Młodzi ratownicy musieli przeprowadzić resuscytacje, założyć opatrunki lub zabezpieczyć poszkodowanego do czasu przyjazdu odpowiednich służb. Wszystkie sytuacje oceniał zespół sędziów. Miejscem wydarzeń było gryfińskie nabrzeże.

Patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn.

 

2017/04/21, Kolejna nagroda wręczona

Burmistrz Mieczysław Sawaryn podczas otwarcia wystawy z okazji 20- lecia Uczniowskiego Klubu Sportowego "Biały Pion" w gryfińskim Centrum Informacji Turystycznej wyróżnił Krzysztofa Rudnickiego założyciela oraz prezesa klubu szachowego.

Zaprezentowane zostały komplety szachowe z różnych zakątków świata (m.in. ręcznie toczone, kamienne szachy z Afganistanu, cięty w półszlachetnym onyksie komplet z USA, metalowe zestawy szachowych postaci z Egiptu i Grecji, drewniane figurki z Czarnogóry, Niemiec, Austrii i Polski, rzadko spotykane szachy z afrykańskiego drzewa balsa, ciekawy temat walki hiszpańskich konkwistadorów z Imperium Inków z Peru, oryginalnie ukazana odwieczna wojna życia ze śmiercią w efektownym komplecie z Meksyku) oraz prace plastyczne pod tytułem "Szachy w oczach dziecka".

Wystawa potrwa do 11 maja. Wstęp wolny.

 

2017/04/18, XXXVI sesja Rady Miejskiej w Gryfinie

W dniu 27 kwietnia 2017 r. o godz. 10.00 w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie odbędzie się XXXVI sesja Rady Miejskiej.

Porządek obrad

 

2017/04/18, Ogłoszenie

Ogłoszenie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino w sprawie realizacji zadania publicznego pn. „Gryfino bardziej bezpieczne - szkolenia dla szkół podstawowych i przedszkoli z zakresu zasad udzielania Pierwszej Pomocy".

 

2017/04/05, Konsultacje w sprawie budżetu obywatelskiego

4 kwietnia 2017 roku w sali obrad Urzędu Miasta i Gminy w Gryfinie odbyło się spotkanie z mieszkańcami w ramach konsultacji społecznych w sprawie ustalenia szczegółowych zasad i trybu realizowania budżetu obywatelskiego Gminy Gryfino na rok 2018. Spotkanie rozpoczęła Sekretarz Miasta i Gminy Gryfino Ewa Sznajder.

Podczas spotkania zaprezentowano zebranym podsumowanie ubiegłorocznego Budżetu Obywatelskiego, harmonogram, zmiany w regulaminie oraz nowości w sposobie składania wniosków i głosowania.

Konsultacje miały na celu uzyskanie opinii mieszkańców dotyczących proponowanych zmian. Na potrzeby spotkania przygotowano prezentację, którą przedstawiła Kierownik Referatu Spraw Społecznych Barbara Lefik-Żarczyńska. Po przedstawieniu propozycji odbyła się dwugodzinna dyskusja.

 

2017/04/03, Gala Sportu 2017

W dniu 31 marca 2017 roku w Gryfińskim Domu Kultury miała miejsce uroczysta Gala Sportu 2017 na której Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino nagrodził sportowców za wysokie wyniki we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym w 2016 roku.

Nagrodzeni zostali:

Uczniowski Klub Sportowy Kamikaze Gryfino: trener Tomasz Grąbczewski

Daria Orzechowska- I miejsce na Mistrzostwach Świata w kumite open I miejsce na Mistrzostwach Świata w Kumite indywidualnym
Julia Mojsak - I miejsce na Mistrzostwach Świata w Kumite drużynowym dziewcząt
Robert Kulawiec- I miejsce na Mistrzostwach Świata w Kumite drużynowym
Lucyna Kujawa- II miejsce na Mistrzostwach Świata w Kumite indywidualnym
Sylwia Kubowicz- II miejsce na Mistrzostwach Świata w konkurencji indywidualnej Kata
Marek Majewski- III miejsce na Mistrzostwach Świata w Kumite indywidualnym
Patrycja Rycerz- II miejsce na Akademickich Mistrzostwach Polski w Kata drużynowym
Kacper Malinowski- III miejsce na Mistrzostwach Europy w Karate SHOTOKAN
Martyna Chróściak- III miejsce na Akademickich Mistrzostwach Polski w Kata drużynowym
Zenon Tylny- V miejsce na Mistrzostwach Świata w konkurencji indywidualnej Kata
Marta Dybowska- V miejsce na Mistrzostwach Polski Młodzików w Karate
Patryk Olszewski- VIII miejsce na Mistrzostwach Świata w Karate

Klub Sportowy Energetyk Gryfino: trener Lesław Duma

Kamil Dudkiewicz- II miejsce na Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych w kajakarstwie (K1-1000m)
Dominik Wawrzyniak- V miejsce na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w kajakarstwie (K2-200m)
Nikola Wiśniewska- VIII miejsce na Mistrzostwach Polski Młodzików w kajakarstwie (K1-2000m)
Tymon Rozpędek- VIII miejsce na Mistrzostwach Polski Młodzików w kajakarstwie (K1-2000m)
Michał Przywojski- IX miejsce na Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych w kajakarstwie (K1-500m)

Międzyszkolny Klub Sportowy Hermes Gryfino- trener: Gabriela Kaczmarek

Martyna Antczak – II miejsce na Mistrzostwach Polski Młodziczek w Gimnastyce Artystycznej- układ z obręczą
Alicja Smołuch- XVI miejsce na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Gimnastyce Artystycznej wielobój w kategorii Juniorów Młodszych
Iga Stróżyk- XXI miejsce na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Gimnastyce Artystycznej wielobój w kategorii Juniorów Młodszych
Kamila Kosudzińska- XXII miejsce na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Gimnastyce Artystycznej wielobój w kategorii Juniorów Młodszych

Gryfiński Klub Sportowy Delf Gryfino- trener: Monika Sanecka, Marek Sanecki

Julia Sanecka- I miejsce na Mistrzostwach Polski Młodzików w Triathlonie
Grzegorz Rudziński- I miejsce na Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych w Triathlonie w 4 osobowej Sztafecie Województw
Aleksandra Urbanek- I miejsce na Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych w Triathlonie w 4 osobowej Sztafecie Województw
Elżbieta Urbanek- I miejsce na Mistrzostwach Polski w Duathlonie w kategorii K-40
Jakub Heda- III miejsce na Mistrzostwach Polski w Duathlonie w kategorii Junior Młodszy
Mateusz Urbanek- IV miejsce na Mistrzostwach Polski w Duathlonie w kategorii Junior Starszy
Mateusz Janaszkiewicz- IV miejsce na Mistrzostwach Polski Młodzików w Triathlonie
Dawid Heda- IX miejsce na Mistrzostwach Polski Młodzików w Triathlonie
Wiktoria Budny- XV miejsce na Mistrzostwach Polski Młodzików w Triathlonie
Wojciech Winkiel- XV miejsce na Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych w Triathlonie
Oliwia Podolak- XX miejsce na Mistrzostwach Polski Młodzików w Triathlonie
Oskar Wieligórka- XXIV miejsce na Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych w Triathlonie
Kacper Grąbczewski- XXIX miejsce na Mistrzostwach Polski Młodzików w Triathlonie
Jakub Zmitrowicz- XXXI miejsce na Mistrzostwach Polski młodzików w Triathlonie
Jarosław Zmitrowicz- XXXIII miejsce na Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych w Triathlonie

Klub Strzelectwa Sportowego LOK Regalica trenerzy: Zenon Kisielica, Andrzej Grenda

Michał Wróbel –I miejsce na Mistrzostwach Polski Młodzików w strzelectwie sportowym
Piotr Porwit- XI miejsce na Mistrzostwach Polski Młodzików w strzelectwie sportowym- trener Andrzej Grenda
Dominik Gruszka- VI miejsce na Mistrzostwach Polski Juniorów w strzelectwie sportowym
Mikołaj Gruszka- VIII miejsce na Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych w strzelectwie sportowym
Arkadiusz Truszkowski- Start Gorzów Wielkopolski- III miejsce na Mistrzostwach Polski Osób Niepełnosprawnych w strzelectwie sportowym- trener Sylwia Kubaj

Uczniowski Klub Pływacki „Marlin” trener: Zbigniew Starosta

Hanna Zielińska- XXII miejsce na Drużynowym Wieloboju Dzieci w kategorii wiekowej 10-11 lat w pływaniu
Mateusz Rozmiarek- 58 miejsce na Drużynowym Wieloboju Dzieci w kategorii wiekowej 10-11 lat w pływaniu

Międzyszkolny Klub Sportowy Hermes Gryfino, trenerzy: Jan Podleśny, Jacek Stefański, Krzysztof Ratajczyk, Ilona Janas,
Ks Ironman CS Polska- trener Adrian Szczepański

Krzysztof Ratajczyk- III miejsce na XXII Mistrzostwach Świata Weteranów w Lekkiej Atletyce- skok w wzwyż
Agata Piekarz- I miejsce na Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce chód na 3 000m w kategorii Młodzików
Marcelina Osińska- III miejsce na Mistrzostwach Polski Młodzików w Lekkiej Atletyce –chód na 3000 m w kategorii Młodziczek
Aleksandra Kwiecień- III miejsce na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Lekkiej Atletyce- skok w dal
Weronika Stefaniuk- III miejsce na Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce –skok wzwyż
Marta Kwiecień- VIII miejsce na Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych w Lekkiej Atletyce skok wzwyż
Michał Michalski- VIII miejsca na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce-skok o tyczce mężczyzn
Julia Błaż- IV miejsce na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Lekkiej Atletyce- w 7 boju w kategorii Juniorów Młodszych
Klaudia Szkudlar- V miejsce na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Lekkiej Atletyce –bieg sztafetowy 4x100m w kategorii Juniorów Młodszych
Monika Karpicka- V miejsce na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Lekkiej Atletyce- bieg sztafetowy 4x100m w kategorii Juniorów Młodszych
Piotr Oleszczyszyn- V miejsce na Mistrzostwach Polski Juniorów w Lekkiej Atletyce w 10-boju
Marika Wójs- V miejsce na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Lekkiej Atletyce-bieg sztafetowy 4 x 100 m w kategorii Juniorów Młodszych
Małgorzata Kowalczyk- 11 miejsce na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Lekkiej Atletyce skok w dal w kategorii Juniorów Młodszych
Marta Kaciupa- 15 miejsce na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Lekkiej Atletyce-bieg na 2000m z przeszkodami w kategorii Junior Młodszy
Oskar Domingos- 16 miejsce na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Lekkiej Atletyce –bieg na 110 m przez płotki
Michalina Zembik- 16 miejsce na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Lekkiej Atletyce –chód na 5 000m w kategorii Juniorów Młodszych
Rafał Łakomiec – 30 miejsce na Mistrzostwach Polski Lekkiej Atletyce- Bieg na 800 metrów w kategorii Juniorów
Jakub Rudziński- Klub Sportowy Ironman CS Polska- II miejsce na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Triatlonie w kategorii Juniorów Młodszych- trener- Adrian Szczepański

Klub Sportowy Inwalidów Start Szczecin- trener Renata Chilewska

Daniel Pietras- II miejsce na Mistrzostwach Polski Osób Niepełnosprawnych w Lekkiej Atletyce w pchnięciu kulą
Joanna Hántzschel- III miejsce na Mistrzostwach Polski Osób Niepełnosprawnych w Lekkiej Atletyce- w pchnięciu kulą

Uczniowski Klub Sportowy Biały Pion- trener- Krzysztof Rudnicki

Martyna Kuryło- 55 miejsce na Mistrzostwach Polski w Szachach Szybkich i Błyskawicznych
Wyróżnienie dla Karola Oliasa - I miejsce w Międzynarodowym Turnieju Szachowym Eberswalde

Podczas uroczystości odbył się pokaz zawodników Uczniowskiego Klub Sportowy Kamikaze Gryfino oraz gimnastyczek reprezentujących MKS Hermes Gryfino.

 

2017/04/10, Program Climate-KIC

Dolnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. zaprasza do udziału w programie grantowym realizowanym w ramach projektu Climate-KIC - europejskiej inicjatywie, która opracowuje i wdraża rozwiązania w zakresie zagadnień związanych z ochroną środowiska i powstrzymaniem zmian klimatu.

W ramach projektu Climate-KIC realizowane są dwie inicjatywy: program grantowy Accelerator oraz konkurs ClimateLaunchapad.

 

2017/04/03, Otwarcie nowej hali produkcyjnej Jaeger Polska

Firma Jeager Polska uroczyście otworzyła nową halę produkcyjną, która powstała przy ul. Myśliwskiej. Uroczystość z udziałem władz samorządowych miała miejsce w dniu 31 marca 2017 roku.

 

2017/04/10, Otwarte Międzynarodowe Turnieje Szachowe

„XIX GRYFINO-OPEN 2017” „X Gryfino-Open Junior 2017”

Z Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino Pana Mieczysława Sawaryna

1. ORGANIZATORZY

 • Uczniowski Klub Sportowy „Biały Pion” 74-100 Gryfino PO box 10 Kontakt: Krzysztof Rudnicki 509 820 510 e-mail: gdk.lwy@wp.pl  
 • Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie
 • Gryfiński Dom Kultury 
 • PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. 
 • Urząd Marszałkowski w Szczecinie   

2. TERMIN I MIEJSCE 1 maja 2017r. godz. 10.00 Szkoła Podstawowa Nr 1 w Gryfinie ul. Łużycka 22

3. SYSTEM GIER - ZGŁOSZENIA Turnieje indywidualne rozgrywane niezależnie,systemem szwajcarskim 9-rund; P-15’ 

W zawodach obowiązują przepisy FIDE

4. UCZESTNICY Wszyscy amatorzy gry w szachy, bez względu na umiejętności, posiadaną kategorię szachową i przynależność klubową – po opłaceniu wpisowego do turnieju Uwaga! Uczestnicy zawodów ubezpieczają się we własnym zakresie

5. WPISOWE (w całości przeznaczone na fundusz nagród i część organizacyjną turniejów) Wysokość opłaty wpisowej wynosi: Dorośli 20,00 (5 є.); Juniorzy, emeryci 15,00 (4 є.) Członkowie UKS”Biały Pion”(składki 2017) – zwolnieni z wpisowego

6. NAGRODY

*PUCHARY Burmistrza Gryfina „OPEN” →Finansowe Im. 750zł; IIm. 500zł; IIIm. 350zł; IVm. 300zł; Vm. 250zł; VIm. 200zł; VIIm. 150zł. VIIIm. 100zł; IXm. 50zł; Xm. 50zł.

*Nagrody specjalne →(Senior, Junior do lat 18; Kobieta, Zaw. z Gryfina; Zaw. zagraniczny)

*Dyplomy, pamiątki szachowe. „OPEN Junior” →PUCHARY Burmistrza Gryfina oraz nagrody rzeczowe

• Uczniowie PP; SP; Gimnazjum (do lat 15)

• Zawodnicy zagraniczni (do lat 15) Dyplomy, medale, pamiątki szachowe, słodycze

7. UWAGI OGANIZACYJNE Prosimy o przywiezienie ze sobą zegarów szachowych

Na miejscu bufet, grill oraz Kawiarenka „Biały Pion”

Ostateczna interpretacja regulaminu należy do organizatora

Oficjalny Komunikat Zawodów

Zapraszamy do Gryfina

 

2017/04/05, Wycieczka kajakowa po Międzyodrzu

Wycieczka kajakowa po Międzyodrzu

W poniedziałek 1 maja 2017 r. wyruszy kajakowa wycieczka po Międzyodrzu, oficjalne wydarzenie towarzyszące Dniom Gryfina. Chętne osoby zobaczą stare budowle hydrotechniczne ze strony, z której na co dzień ich się nie ogląda. Przepiękne wąskie kanaliki, na których jednak trzeba będzie użyć trochę siły by przebić się przez zarastające je rośliny. Zobaczą starorzecza i kanały wykonane ludzką ręką podczas niemieckiej ingerencji w ten obszar. Spróbują dojrzeć czaplę, kormorana, a może i samego bielika, władcę Międzyodrza. Koło samego Mescherin natrafią także na zatopioną barkę.

Rozpoczęcie wycieczki o godzinie 9:00 z gryfińskiej plaży przy Ośrodku Sportu i Rekreacji w Gryfinie, który jest organizatorem wyprawy. Trasa została zaplanowana na ok. 11 km, czas trwania ok. 4 godzin, cena za osobę 20 zł. W cenę wliczone jest wypożyczenie sprzętu z wyposażeniem (2-osobowy kajak, wiosło, kamizelka asekuracyjna), opieka wykwalifikowanego ratownika i przewodnik. Rezerwacje przyjmowane są w Centrum Informacji Turystycznej pod numerem telefonu 91 852 31 83 lub osobiście.

Regulamin uczestnictwa w wycieczce kajakowej


1. Uczestników kajakowej wycieczki (dalej zwana wycieczką) obowiązuje znajomość poniższego regulaminu i bezwzględne stosowanie się do jego postanowień.
2. Organizatorem wycieczki jest Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gryfinie (dalej zwanym OSiR).
3. Wycieczka odbędzie się 1 maja 2017 r. o godzinie 9:00 z plaży nad Odrą.Wycieczka jest płatna w kwocie 20,00 zł za osobę. W cenę wliczone jest wypożyczenie sprzętu z wyposażeniem (2-osobowy kajak, wiosło, kamizelka asekuracyjna), opieka wykwalifikowanego ratownika, przewodnik. Uczestnicy ubezpieczają się we własnym zakresie.
4. Osoby niepełnoletnie mogą brać udział w wycieczce wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.
5. Zapisy na wycieczkę ruszają w środę 5 kwietnia 2017 r. i odbywają się w Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie pod numerem telefonu 91 852 31 83 lub osobiście od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00. Liczba miejsc ograniczona.
6. Zgłoszenie musi zawierać imię, nazwisko i numer telefonu kontaktowego.
7. Każda osoba, która zgłasza swój udział w wycieczce wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych (zgodnie z Ustawą z dn. 29.08.1997 r. o Ochronie Danych Osobowych Dz. Ust. Nr 133 poz. 883) oraz wykorzystanie swojego wizerunku dla celów promocyjnych (np. relacje prasowe).
8. Płatność należy dokonać gotówką w dniu wycieczki przed jej rozpoczęciem. Uczestnicy przychodzą na miejsce zbiórki (recepcja hotelu OSiR, Gyfino, ul. Sportowa 3) najpóżniej 15 minut przed rozpoczęciem wycieczki i uiszczają opłatę.
9. Przewidywany czas trwania wycieczki to 4 godziny.
10. Orientacyjna długość trasy to 11 kilometrów.
11. Uczestników obowiązuje ubiór dostosowany do warunków pogodowych, a przy tym taki, którego nie będzie żal przybrudzić.
12. Uczestników obowiązuje kategoryczny zakaz spożywania napojów alkoholowych i pobudzających, palenia tytoniu i zażywania środków odurzających.
13. Uczestnicy wycieczki natychmiast zgłaszają opiekunowi wszelkie dolegliwości zdrowotne i objawy złego samopoczucia.
14. Podczas wycieczki zabrania się:
- stania i kucania w kajaku,
- siadania na burcie, dziobie, rufie, kamizelkach asekuracyjnych,
- skakania z kajaka do wody,
- korzystania z kajaka z niezałożoną na siebie kamizelką asekuracyjną.
15. Za ewentualne zniszczenia dokonane przez uczestników podczas wycieczki odpowiedzialność materialną ponoszą uczestnicy.
16. Wszelkie śmieci uczestnicy wycieczki zabierają ze sobą. Obowiązuje kategoryczny zakaz wyrzucania ich poza kajak.
17. OSiR nie ponosi żadnej odpowiedzialności materialnej za przedmioty zgubione lub w inny sposób utracone przez uczestników wycieczki.
18. W przypadku trudnych warunków atmosferycznych (silny wiatr, ulewa itp.) wycieczka ze względów bezpieczeństwa może zostać odwołana.

 

2017/04/03, XXXV sesja Rady Miejskiej w Gryfinie

Podczas XXXV sesji Rady Miejskiej w Gryfinie w dniu 31 marca 2017 podjęto 30 uchwał m.in. w sprawie przystąpienia do procedury zmiany granic administracyjnych miasta Gryfina i przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami. Radni podjęli uchwałę w sprawie przyjęcia „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobieganiu bezdomności zwierząt na terenie Gminy Gryfino w 2017 roku.

Część sesji została poświęcona tematowi dotyczącymi sieci przedszkoli oraz dostosowaniu sieci szkół podstawowych oraz klas dotychczasowych gimnazjów prowadzonych przez Gminę Gryfino do nowego ustroju szkolnego. Podjęto uchwałę w sprawie zmiany nazwy Przedszkola nr 4 im. Pszczółki Mai w Gryfinie.

Ważnym punktem obrad biorąc pod uwagę dalsze perspektywy rozwoju Zakładu Elektrowni Dolna Odra oraz przyszłą budowę nowego bloku  było podjęcie uchwały związanej z przystąpieniem do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Gryfino. Na sali obrad obecni byli przedstawiciele ZEDO.

 

2017/04/13, Recytatorzy z GDK z sukcesami w Wojewódzkim finale Małego Konkursu Recytatorskiego

Podopieczni pracowni Gryfińskiego Domu Kultury bardzo dobrze wypadli podczas wojewódzkiego finału Małego Konkursu Recytatorskiego, jaki odbył się w miniony weekend w Szczecinie. Lena Żelech z pracowni Doroty Krutelewicz-Sobieralskiej została laureatką przeglądu. Trojka innych recytatorów z GDK została wyróżniona.

W odbywającym się w sobotę oraz w niedzielę (8 i 9 kwietnia 2017) na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, wojewódzkim finale wzięło udział około 100 młodych recytatorów wyłonionych podczas przeglądów miejskich i powiatowych. Mocną reprezentację miał Gryfiński Dom Kultury. W gronie finalistów znaleźli się wychowankowie pracowni Doroty Krutelewicz- Sobieralskiej oraz Marii Piznal. Z pracowni Doroty Krutelewicz- Sobieralskiej do etapu wojewódzkiego dostało się 6 recytatorów w trzech kategoriach wiekowych: klasy I-III, IV-VI oraz uczniowie gimnazjum.

Aż trójka z nich została dostrzeżona podczas prezentacji, co jest dużym sukcesem pracowni. Lena Żelech, za swoje brawurowe wykonanie wiersza "Ptasie radio", została laureatką przeglądu i dostała kwalifikację do Finału XXVII Ogólnopolskiego Małego Konkursu Recytatorskiego, jaki odbędzie się pod koniec maja w Starachowicach. Nel Tarczyńska i Julia Kowalczyk otrzymały wyróżnienia. Wyprawa do Starachowic będzie już kolejną na przestrzeni ostatnich lat wizytą młodych recytatorów z Gryfina na finale ogólnopolskim. Wychowankowie D. Krutelewicz-Sobieralskiej mają na swoim koncie nawet główne nagrody finału krajowego.

Z sukcesem ze Szczecina wróciła także Maja Stołecka. Podopieczna pracowni recytatorsko-teatralnej Marii Piznal dostała wyróżnienie w kategorii wiekowej uczniów szkół gimnazjalnych. Podczas prezentacji szkół gimnazjalnych, na scenie Teatru Piwnica przy Krypcie wystąpiło 27 recytatorów z dziewiętnastu placówek województwa. Młodym zdolnym recytatorom i ich instruktorom serdecznie gratulujemy.

 

2017/04/11, Koncert premier Teatru Tańca Ego Vu

W piątek i sobotę, 7 i 8 kwietnia 2017 w Gryfińskim Domu Kultury odbył się Koncert Premier Teatru Tańca Ego Vu. Był to już dwudziesty pierwszy wielki koncert zespołu, podczas którego gryfińscy tancerze zaprezentowali swój niebywały talent i dokonania. Publiczność tradycyjnie dopisała podczas dwu bliźniaczych koncertów zespołu. W dwa kwietniowe wieczory Ego Vu przedstawiło swoje najnowsze choreografie. Zebrana w sali GDK publiczność miała okazję zobaczyć siedem premierowych produkcji, nad jakimi tancerze pracowali od 2016 roku.

Koncert otworzyła choreografia "Prolog" autorstwa Elizy Hołubowskiej w wykonaniu młodszej grupy TT Ego Vu. Kolejną prezentacją był spektakl "Uroboros" stworzony przez tancerki teatru Julię Lewandowską, Maję Szymkowiak i Ewelinę Tołyż, które także były wykonawczyniami choreografii. Choreografia "Unreal" to efekt pracy podczas musicalowego projektu w Schloss Broellin w roku 2016, w którym brali udział udział tancerze Ego Vu. Układ taneczny do spektaklu stworzyła szefowa zespołu E. Hołubowska. Nową produkcją zaprezentowaną podczas koncertu była choreografia "Sieć", w wykonaniu grupy repertuarowej teatru. Podczas przerwy w prezentacjach, goście koncertu premier mieli okazję zobaczyć wystawę Anny Majewskiej - "Dream Worlds", oraz instalacje przestrzenne "Blue Grass" i "Okna na miasto" Doroty Tołłoczko-Femerling.

Przypomnijmy, że częścią tegorocznego koncertu TT Ego Vu są także wystawy: "EGO VU w starej piekarni" Marty Suszyńskiej - ekspozycja dostępna jest w Centrum Informacji Turystycznej, a także dostępna W pubie Wrota do sławy wystawa "XYZ" z fotografiami autorstwa Emilii Cieszyńskiej. Chętni mogli nabyć monografię "25 lat Teatru Tańca Vogue/EGO VU". Drugą cześć koncertu otworzył spektakl " Między aktami", inspirowany twórczością Virginii Woolf. Spektakl powstał na potrzeby festiwalu "Kto się nie boi Virginii Woolf?" w roku 2014. Młodsza grupa Ego Vu zaprezentowała stworzoną przez siebie choreografię "Mniemanie czyli Mnie-Nie-Ma". Niezwykle wzruszający i eteryczny spektakl " I twej obecności..." zaprezentowały Eliza Hołubowska, Ewelina Tołyż i Karolina Wojdyła.

Z taneczną niespodzianką wystąpili tancerze High Definition Dance Studio ze Szczecina. Koncert zakończyła prezentacja "Epilog" w które wystąpili wszyscy tancerze występujący podczas koncertów. Po prezentacjach był czas na gorące życzenia dalszej owocnej pracy dla zespołu i podziękowania dla osób i instytucji, które pracowały przy wydarzeniu i wspierali je. Warto dodać, że sobotni koncert był na żywo transmitowany w Internecie na popularnej platformie YouTube. Organizatorami Koncertu Premier Teatru Tańca Ego Vu był Gryfiński Dom Kultury, Środowisko Inicjatyw Artystycznych Hybadu oraz Teatr Tańca Ego Vu.

Zdjęcia: Maria Witkowska GDK

 

2017/04/11, Zajęcia profilaktyczne o tematyce: „ Wypalanie traw i nieużytków 2017 ”

W dniu 10.04.2017 r. Straż Miejska w Gryfinie wraz z funkcjonariuszem KPPSP w Gryfinie w ramach programu Bezpieczna Gmina przeprowadzono zajęcia profilaktyczne o tematyce: „ Wypalanie traw i nieużytków 2017 ”.

Akcja miała na celu nagłośnienie problemu wiosennego wypalania roślinności i poprzez działania informacyjne oraz edukacyjne miała podnieść poziom świadomości ekologicznej młodzieży. Celem głównym było uświadomienie bezcelowości wypalania traw i poznanie skutków wypalania traw.

Zajęcia profilaktyczne przeprowadzono:

1. SP Radziszewo, klasa 4 – 10

2. SP Żabnica , klasa 4 – 19.

W szkoleniu uczestniczyło 29 uczniów klas 4 i 2 nauczycieli. Skuteczne efekty w walce z pożarami traw daje edukacja realizowana głównie w szkołach ponieważ za pośrednictwem uczniów trafi do rodziców, znajomych rolników i innych. Poprzez edukację dzieci i dorosłych pragniemy zmniejszyć wiosenne zagrożenie pożarowe - rozmiar klęski powodowany bezmyślnością ludzi wypalających trawy. Na spotkaniu podjęto szereg działań, aby uświadomić wszystkim, że proceder wypalania traw jest wysoce szkodliwy dla biocenozy łąkowej, stwarza zagrożenie pożarowe i jest zabroniony szeregiem aktów prawnych.

Każdy uczestnik spotkania otrzymał broszurkę opracowana przez OSP Radziszewo przy współudziale Rady Koordynacyjnej d.s. „ Programu Bezpieczna Gmina” informującą o zagrożeniach dla przyrody, skutkach gospodarczych, karach za łamanie przepisów oraz zakładkę „Stop Wypalaniu Traw”. Na spotkaniu omówiono również jak powinno zachować się dziecko w razie pożaru, przypomniano wszystkim ważne numery telefonów alarmowych oraz jak w prawidłowy sposób powiadomić straż pożarną o zagrożeniu, którego jesteśmy świadkami. Na zajęciach wykorzystano film nakręcony przez strażaka Jana Wiśniewskiego z OSP Radziszewo o tematyce wypalania traw i nieużytków.

Dzięki przeprowadzonym zajęciom dzieci będą zwracały większa uwagę na palące się trawy i będą miały świadomość, że zjawisko to nie jest pożyteczne, tym bardziej legalne. Podczas spotkania korzystano również z prezentacji multimedialnej poświęcanej statystyce udostępnione przez KGPSP. Na zakończenie spotkania po zaprezentowaniu tematu uczniowie otrzymali: 30 szt. zakładek do książek, 30 szt. broszur informacyjnych o tematyce: „Wypalania traw i nieużytków” oraz 4 plakaty „Stop wypalaniu traw” udostępnione przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej.

Spotkania w placówkach oświatowych na terenie miasta i gminy Gryfino. Zajęcia prowadzone są od 05.04.2017. W akcji brały udział SP 2 Gryfino, ZS Chwastnica, ZS Gardno. W spotkaniach uczestniczą inspektor Piotr Kawka, specjalista A. Kubiak, aspirant Adam Tomczyk oraz kapitan Mirosław Podolak.

Strona poświęcona kampanii: http://www.stoppozaromtraw.pl/ – tu znajdziesz wszystkie potrzebne materiały!

 

2017/03/17, Wypalanie traw i nieużytków 2017

Straż Miejska w Gryfinie,

Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gryfinie,

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej, Komenda Powiatowa Policji, 

Ochotnicze Straże Pożarne Gminy Gryfino,

Gryfińskie Stowarzyszenie Ratownicze,

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe     

APELUJĄ

o niewypalanie traw i nieużytków

Każdego roku w okresie wiosny wzrasta liczba wyjazdów jednostek straży pożarnej do zdarzeń związanych z pożarami traw na nieużytkach, poboczach, szlakach komunikacyjnych, jak również w obrębie zabudowań mieszkalnych i gospodarczych.

Niezaprzeczalnym faktem jest, że za powstanie pożarów traw i nieużytków rolnych odpowiedzialny jest człowiek.

Wypalanie traw w naszym kraju jest niechlubną tradycją, z którą od wielu lat zmagają się strażacy. 

Ekolodzy, naukowcy, przyrodnicy i leśnicy – wszyscy zdecydowanie mówią, że wypalanie nie jest efektownym sposobem „odnawiania” gleby. Udowodniono, że wypalanie suchej roślinności wpływa negatywnie na wiele elementów przyrodniczych:

- ziemia zostaje wyjałowiona (ale nie użyźnia się),

- nie dochodzi do naturalnego rozkładu roślinności,

- przerwany jest proces formowania się próchnicy,

Wypalanie traw skutkuje zabijaniem znacznej ilości organizmów żywych, w płomieniach giną ptaki i zwierzęta.

W myśl obowiązujących przepisów  wypalanie wierzchniej warstwy gleby zgodnie z art. 82 Kodeksu wykroczeń podlega karze grzywny lub aresztu.

Ponadto osoba wypalająca trawy może odpowiadać za popełnienie przestępstwa określonego w art. 163 § 1-4 kodeksu karnego za sprowadzenie pożaru lub też za sprowadzenie niebezpieczeństwa zaistnienia takiego zdarzenia o czym traktuje art. 164§ 1-2 kodeksu karnego. Za czyny te grozi kara pozbawienia wolności nawet do lat 8

Komenda Powiatowa PSP w Gryfinie od początku 2017 roku zanotowała już 55 pożarów traw i nieużytków.

Duża liczba wyjazdów do tego typu pożarów wciąż świadczy o braku wiedzy społeczeństwa o negatywnych skutkach wypalania traw oraz istniejącym zagrożeniu.

APELUJEMY O ROZSĄDEK !!!

 

2017/04/11, Eliminacje Powiatowe 45. Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego

W sobotę 8 kwietnia 2017 w Gimnazjum im. Olimpijczyków Polskich spotkali się turyści z powiatu gryfińskiego, aby wziąć udział w eliminacjach powiatowych 45. Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego. W tym roku startowały zespoły z Chojny, Gryfina i Stołecznej. Organizatorami turnieju była Regionalna Pracownia PTTK w Szczecinie oraz Gryfiński Dom Kultury.

Uczestnicy turnieju mieli do napisania test krajoznawczy dotyczący powiatu gryfińskiego, województwa zachodniopomorskiego, Polski i województwa podkarpackiego; test z pierwszej pomocy, przepisów ruchu drogowego, turystyki, topografii i rozpoznawania liści. Testy były pisane indywidualnie. Następnie zespoły 3-osobowe brały udział w imprezie na orientację na Grajdołku, którą sędziował Michał Ryczańczyk.

W kategorii szkół podstawowych najlepszy okazał się zespół UKKT "Traperzy" z Chojny (op. Marzena Chatłas, Danuta Antoniewicz) w składzie: Magdalena Chatłas, Adam Kurpiel i Borys Jaworski. W kategorii szkół gimnazjalnych wygrał zespół z Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Chojnie (op. Anita Porczyńska): Ewa Jabłońska, Julia Laskowska, Jakub Piątkowski; w kategorii szkół ponadgimnazjalnych: UKKT "Traperzy" z Chojny (op. Marzena Chatłas i Danuta Antoniewicz): Dominika Wieder, Katarzyna Skibińska, Maja Młynarczyk. Testy najlepiej napisali: Borys Jaworski z UKKT "Traperzy" w Chojnie, Julia Laskowska z Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Chojnie i Dominika Wieder z UKKT "Traperzy" w Chojnie.

Do eliminacji wojewódzkich, które odbędą się w dniach 21-23 kwietnia w Reptowie, zakwalifikowały się zespoły: UKKT "Traperzy" w Chojnie, Szkoła Podstawowa nr 2 w Chojnie, Szkoła Podstawowa w Stołecznej (op. Czesław Postawa), Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Chojnie oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gryfinie (op. Ewa Przystupa i Tomasz Szachnowski). Uczestnicy konkursu otrzymali nagrody ufundowane m.in. przez Starostwo Powiatowe w Gryfinie i Nadleśnictwo w Gryfinie.

Turniej został współfinansowany przez PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., Oddział Zespół Elektrowni Dolna Odra.

http://www.gdk.com.pl/index.php?plik=aktualnosc&aktual_id=1602

 

2017/04/06, Polsko-Niemieckie warsztaty plastyczne w GDK

We wtorek, 4 kwietnia 2017 w Gryfińskim Domu Kultury odbyły się warsztaty plastyczne dla polskich i niemieckich uczniów. Zajęcia poprowadziła plastyczka z GDK Aneta Kopystyńska. W zajęciach uczestniczyli uczniowie Gimnazjum nr 2 w Gryfinie i ich niemieccy koledzy przebywający w naszym mieście w ramach wymiany szkolnej.

Podczas dwugodzinnych zajęć młodzi ludzie wykorzystywali technikę ozdabiania drewna. Każdy miał do dyspozycji deseczkę z surowego drewna, którą w kolejnych etapach prac pokrywano utwardzaczami, lakierami i farbami. Na tak przygotowaną deskę nanoszono szablony różnorodnych wzorów, którymi ozdabiano pracę. Wspólne zajęcia plastyczne polskich i niemieckich uczniów były okazją do większej integracji i odskocznią od szkolnych obowiązków.

 

2017/03/29, Informacja dla rolników

Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje że przed rozpoczęciem kolejnego sezonu agrotechnicznego należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo pracy z powszechnie stosowanymi nawozami i środkami ochrony roślin, zapewniającymi wysokie i dobre jakościowo plony płodów rolnych.

Wykorzystując w swoich gospodarstwach nawozy i pestycydy, są Państwo narażeni na ich negatywne oddziaływanie. Substancje chemiczne mogą wnikać do organizmu człowieka i zwierząt przez drogi oddechowe, układ pokarmowy i skórę, powodując ostre lub przewlekłe zatrucia objawiające się wieloma dolegliwościami psychofizycznymi a nawet śmiercią.

Zasady zmniejszenia ryzyka negatywnego oddziaływania nawozów i pestycydów

 
Pobierz Adobe Acrobat Reader Pobierz Real Player

    wstecz . do góry . strona główna . mapa serwisu . archiwum wiadomości                         Wersja XML tej strony

© Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie | Redakcja | Uwagi i sugestie
Wrota Gryfina są częścią projektu współfinasowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego pn. "eGryfino I - wdrożenie rozwiązań społeczeństwa informacyjnego w Gminie Gryfino"

www.icor.pl