Aktualności

 

 

 

2016/09/26, Widowisko historyczne "Orły Nad Nijmegen"

W sobotę, 24 września 2016 w Gryfinie odbyło się widowisko historyczne "Orły nad Nijmegen".

Atrakcje wydarzenia rozpoczęły się już od godziny 12.00 gdzie odbyła się prezentacja wyposażenia wojskowego w ramach otwartego muzeum techniki wojskowej oraz pokaz militariów na Placu Księcia Barnima I. W pokazie wzięły udział grupy rekonstrukcyjne oraz jednostki wojskowe.

Od godziny 13.00 na Nabrzeżu Miejskim rozpoczął się blok artystyczny. Zaprezentowały się m.in. dzieci i młodzież z terenu gminy przedstawiąc swoje umiejętności wokalne.

O godz. 15.00 odbył się występ brytyjskiej wokalistki Katy Carr. Artystka wystąpiła w naszym mieście wraz z dziećmi ze Szkoły Muzycznej I stopnia w Gryfinie.

O godzinie 17.00 rozpoczęła sie główna atrakcja wydarzenia czyli widowisko historyczne "Orły nad Nijmegen" przygotowane przez Studio Historyczne "Huzar" z Koszalinai Stowarzyszenie Hereditas Pomeraniae-Dziedzictwo Pomorza.

O godzinie 19.00 wystąpił gryfiński zespół Rusty Chain.

Więcej zdjęć z wydarzenia na stronie https://www.facebook.com/wrotagryfina/

 

2016/08/02, Informacja dot. Budżetu Obywatelskiego 2017

Zespół do spraw budżetu obywatelskiego dokonał weryfikacji zgłoszonych wniosków z propozycjami zadań do realizacji w 2017 roku poprzez wydanie opinii dotyczącej kosztorysu oraz uznania zadania za możliwe lub niemożliwe do realizacji. Z 30 projektów złożonych przez mieszkańców gminy Gryfino Zespół zaopiniował pozytywnie 19 propozycji zadań inwestycyjnych. Zgodnie z Regulaminem Budżetu Obywatelskiego gminy Gryfino odrzucone zostały propozycje zadań, które nie spełniały wymogów formalnych oraz zadania których realizacja nie jest możliwa zgodnie z obowiązującym prawem. Odrzucony został również wniosek, który wpłynął po terminie ustalonym w Regulaminie.

W wyniku pracy Zespołu opiniującego wnioski został sporządzony protokół zawierający listę pozytywnie zweryfikowanych projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego - udostępniony w dniu 02.08.2016 r. na stronach internetowych gminy Gryfino, tj.: www.bo.gryfino.pl i www.gryfino.pl oraz w Biuletynie Informacji Publicznej. Pozytywnie zweryfikowane projekty zostaną poddane głosowaniu od 8 sierpnia do 30 września 2016 r. Zapraszamy zatem do wzięcia udziału w głosowaniu i wyborze projektu, który należy zrealizować w ramach budżetu obywatelskiego w gminie Gryfino w 2017 roku.

Protokół z posiedzenia Zespołu ds. Budżetu Obywatelskiego

Załącznik nr 1 do protokołu – zestawienie wniosków

Załącznik nr 2 do protokołu – lista wniosków z propozycjami zadań podlegających głosowaniu

Karta do głosowania

 

2016/09/19, XXVIII sesja Rady Miejskiej w Gryfinie

W dniu 29 września 2016 r. o godz. 10.00 w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie odbędzie się XXVIII sesja Rady Miejskiej.

Porządek obrad

 

2016/09/19, Nadanie imienia Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gryfinie

Zgodnie z kwietniową uchwałą Rady Powiatu, od 1 września 2016r. szkoły wchodzące w skład ZSP nr 2 w Gryfinie noszą imię Bohaterów Powstania Warszawskiego, jednak to 27 września, we wtorek odbędą się główne uroczystości z tym związane. Obecnie trwają w szkole ostatnie przygotowania do tego historycznego wydarzenia.

Nadanie szkołom imienia, w związku z otrzymanymi patronatami honorowymi nabrało jeszcze większego znaczenia, zarówno dla całej społeczności szkolnej, jak i lokalnego środowiska. Wolę objęcia patronatem wrześniowej uroczystości wyrazili: Związek Powstańców Warszawskich, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Starosta Powiatu Gryfińskiego, Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino, Kuratorium Oświaty w Szczecinie oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie. Ponadto uroczystość medialnym patronatem objęły lokalne gazety, portale informacyjne oraz TVP Szczecin.

W programie imprezy, która rozpocznie się 27 września 2016r. o godzinie 9.00 znalazła się główna uroczystość nadania imienia, która odbędzie się w sali gimnastycznej, następnie uczestnicy uroczystości będą świadkami odsłonięcia pamiątkowej tablicy. W trakcie całego spotkania trwała będzie również na korytarzach szkolnych prezentacja pamiątek i wystaw związanych z Bohaterami Powstania Warszawskiego. W programie uroczystości znalazł się w ostatnim momencie jeszcze jeden interesujący punkt, który do 27 września owiany jest tajemnicą. Zdradzić można wyłącznie, iż powstanie on we współpracy ze Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznych Monte Cassino. Na tydzień przed uroczystością swoją obecność potwierdzili niemal wszyscy zaproszeni goście, w tym Ci najważniejsi, uczestnicy Powstania Warszawskiego.

 

2016/09/19, Gminna uroczystość upamiętniająca 77. rocznicę agresji ZSRR na Polskę

W dniu 17 września 2016 odbyła się gminna uroczystość upamiętniająca 77. rocznicę agresji ZSRR na Polskę z udziałem władz samorządowych, pocztów sztandarowych, kombatantów, zaproszonych gości oraz mieszkańców Gryfina.

 

2016/09/22, Szkolenie „Nowelizacja ustawy Prawo o stowarzyszeniach – zmiany obowiązujące od maja 2016 roku” dla organizacji pozarządowych

Serdecznie zapraszamy na szkolenie „Nowelizacja ustawy Prawo o stowarzyszeniach – zmiany obowiązujące od maja 2016 roku” . Konsultacje programu współpracy Gminy Gryfino z organizacjami pozarządowymi, które odbędzie się 27 września 2016 r. o godz. 10.00 w Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Sprzymierzonych 8 w Gryfinie.

Godzina

Temat zajęć

10.00 – 11.30

 

Konsultacje rocznego programu   Współpracy Gminy Gryfino z organizacjami pozarządowymi – Barbara Lefik Żarczyńska – kierowniczka Referatu Spraw Społecznych

Przedstawienie głównych zmian w prawie stowarzyszeń obowiązujących od maja br.:

·         - zmiany dotyczące zakładanych stowarzyszeń

·         - zmiany dotyczące istniejących stowarzyszeń  - przedstawiciel OWES


11.30 – 12.00

Przerwa kawowa

12.00 – 13.30

                 Omówienie zmian dotyczących organów stowarzyszeń - przedstawiciel OWES

13.30 – 14.00

Przerwa kawowa

14.00 – 15.30


Analiza regulacji dotyczących stowarzyszeń zwykłych - przedstawiciel OWES


 

2016/09/02, Wypożyczalnia sprzętu wodnego w Gryfinie czynna jeszcze przez miesiąc

Wypożyczalnia sprzętu wodnego działajaca przy Ośrodku Sportu i Rekreacji w Gryfinie przy plaży nad Odrą jest już po sezonie wakacyjnym, ale wciąż pozostaje otwarta. Do końca września kajak, deskę SUP lub łódź wiosłową cały czas można wypożyczyć na plaży, jednak tylko w przypadku słonecznej pogody. Jeśli jednak chętni będą także przy niesprzyjającej pogodzie to sprzęt udostępnią pracownicy w recepcji domków hotelowych.

GODZINY OTWARCIA:

- poniedziałek-piątek 10:00-19:00

- sobota-niedziela 9:00-19:00

CENNIK:

- kajak: 7 zł/h, 25 zł/5h, 35 zł/8h, 50 zł/doba

- deska SUP: 10 zł/h, 30 zł/5h, 50 zł/8h, 70 zł/doba

- łódź wiosłowa - 12 zł/h, 40 zł/5h, 60 zł/8h, 80 zł/doba

Zapraszamy!

 

2016/09/19, Warsztaty malowania i stylizacji mebli

Zapraszamy na warsztaty malowania i stylizacji mebli. Zajęcia poprowadzi Beata Szmigiel. Zajęcia odbędą się 15 października 2016 w godzinach od 10 do 18 w pracowni plastycznej w budynku Gryfińskiego Domu Kultury na ul. Szczecińskiej 17.

Aby zapisać się na zajęcia wystarczy skontaktować się z sekretariatem GDK- tel. 91 416 25 20. Uwaga. Liczna miejsc na zajęciach ograniczona.

 

2016/09/20, Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka na zaproszenie Przedszkola nr 5 im. Calineczki w Gryfinie Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino razem z Wiceburmistrzem odwiedzili najmłodszych mieszkańców Gryfina.

Burmistrz życzył wszystkim dużo zdrowia oraz radosci z dalszej nauki przedszkolnej. Dzieci przedstawiły specjalny program artystyczny dla gości oraz zadawały wiele ciekawych pytań.

A już 29 września serdecznie zapraszamy na Światowy Dzień Przedszkolaka.

 

2016/09/12, Koncert „Perły baroku” w Kościele pw. Narodzenia NMP

W sobotni wieczór w kościele pw. Narodzenia NMP w Gryfinie odbył się nastrojowy koncert zorganizowany przez Fundację Akademii Muzyki Dawnej oraz Gminę Gryfino. „Perły baroku” zgromadziły wielu słuchaczy z naszego miasta, gości odbywających letnią wędrówkę szlakiem historii.

Wśród wykonawców wystąpili artyści: Consortium Sedinum, Urszula Stawicka – klawesyn, Gertrud Ohse - viola da gamba, Jan Hutek - obój barokowy oraz Magdalena Pilch - flet traverso.

 

2016/09/12, Koncert Orkiestry Dętej Zespołu Elektrowni Dolna Odra

W dniu 10 września odbył się jubileuszowy koncert Orkiestry Dętej Zespołu Elektrowni Dolna Odra z okazji 30-lecia działalności muzycznej. Zakładowa Orkiestra Dęta przy Zespole Elektrowni Dolna Odra powstała 1 lipca 1986 roku na podstawie zarządzenia nr 33/86 dyrektora Zespołu Elektrowni Dolna Odra.

Założycielem orkiestry jest Jan Ragan. Kapelmistrzem jest Benedykt Grzeszak. Przez wiele lat działalności w zespole grali pracownicy elektrowni oraz mieszkańcy miasta. Zespół posiada bogaty repertuar muzyki marszowej i estradowej. W ciągu 30 lat istnienia orkiestra może pochwalić się licznymi sukcesami w postaci wyróżnień i nagród. Orkiestra koncertuje w regionie, województwie i w Niemczech. Jej sukcesy to czołowe miejsca na corocznych Wojewódzkich Przeglądach Orkiestr Dętych w Szczecinie oraz Festiwalach Orkiestr Dętych w różnych miastach kraju.

Aktywnie bierze udział w różnorodnych uroczystościach okolicznościowych organizowanych na terenie gminy Gryfino. Uroczystości Bożego Ciała, święta państwowe to tylko niektóre z wydarzeń, w których możemy usłyszeć brzmienie m.in. trąbek czy saksofonu Zakładowej Orkiestry Dętej Zespołu Elektrowni Dolna Odra. Muzycy działający w zespole to ludzie pełni pasji i zaangażowania, w pełni oddani życiu orkiestry.

Życzymy całemu zespołowi, Panu Janowi Raganowi kolejnych lat sukcesów, rozwijania pasji, pogłębiania świadomości muzycznej wśród mieszkańców. Oby kolejne lata działalności zespołu bogate były w liczne sukcesy oraz niosły satysfakcję dla każdego z muzyków!

 

2016/09/14, II Ogólnopolska Konferencja „Pieniądze są dla szkoły”

Zapraszamy do udziału w II Ogólnopolskiej Konferencji „Pieniądze są dla szkoły” - Co zrobić, aby szkolne konto było zawsze pełne?, która odbędzie się w Poznaniu w dniach 20-21 października 2016 r.

Celem tegorocznej konferencji jest uświadomić dyrektorom i nauczycielom, że kondycja finansowa szkoły – bez względu na to, czy mówimy o małej czy dużej, miejskiej czy wiejskiej placówce – zależy w dużej mierze od przedsiębiorczości pracowników oraz stopnia ich zaangażowania w proces pozyskiwania dodatkowych środków. Istnieje ponad 100 różnych zewnętrznych źródeł, z których szkoła może pozyskać pieniądze na sfinansowanie prowadzonych w placówce działań. Aby z tych źródeł mądrze i efektywnie skorzystać, warto wiedzieć, od czego zacząć i jak – krok po kroku – realizować projekty, które są odpowiedzią na zdiagnozowane potrzeby placówki.

Podczas konferencji dowiedzą się Państwo:

- na jakie źródła warto postawić w roku szkolnym 2016/2017,

- jak i kiedy zrobić pierwszy krok, aby faktycznie zacząć korzystać z dodatkowych funduszy,

- jak dopasować sposób pozyskiwania pieniędzy do typu, wielkości, lokalizacji i innych cech placówki,

- jak przekonać radę pedagogiczną szkoły do aktywnego zaangażowania się w projekty grantowe,

- jak pozyskiwać fundusze niekonwencjonalnymi sposobami,

- jak planować działania w szkole, aby móc regularnie zbierać pieniądze w ciągu całego roku,

- jak zrealizować projekt od pomysłu do rozliczenia, stosując sprawdzone metody,

- jak przygotować poprawną dokumentację do wybranego konkursu grantowego.

W programie konferencji:

I. Jakie są możliwości, czyli na jakie źródła dodatkowego finansowania warto postawić w roku szkolnym 2016/17.

II. Po co nam te pieniądze, czyli potrzeby szkoły punktem wyjścia do pozyskania funduszy.

III. Skąd, ile i na co, czyli najlepsze źródła dla sfinansowania potrzeb naszej placówki.

IV. Potrzebne ręce do pracy, czyli jak zmotywować radę pedagogiczną do szukania funduszy dla szkoły.

V. Składamy wniosek, czyli generatory, formularze wniosków i inne dokumenty potrzebne do pozyskania wsparcia finansowego.

VI. Nie tylko granty pieniądze dają, czyli jak zaangażować lokalną społeczność i zgromadzić środki metodą małych kroków.

VII. Rady, wskazówki, drogowskazy i złote zasady przydatne w procesie pozyskiwania dodatkowych funduszy, czyli panel dyskusyjny z udziałem ekspertów i praktyków

Konferencji towarzyszą praktyczne warsztaty z pisania wniosków i tworzenia projektów dla szkół:

1. Jak zebrać pieniądze na remont klasy i inne bieżące potrzeby szkoły. Granty i dotacje ze źródeł krajowych

2. Jak skutecznie pozyskiwać środki dla przedszkola i szkoły metodą małych kroków? Fundraising, crowdfunding, sponsoring, darowizny, loterie…

3. Jak pozyskać dotację z programu Erasmus+? Akcja 1. – Mobilność edukacyjna (wyjazdy w celach edukacyjnych)

4. Jak pozyskać dotację z programu Erasmus+? Akcja 2. – Partnerstwa strategiczne – współpraca szkół

Szczegółowe informacje dotyczące konferencji znajdują się na stronie www.pieniadzesadlaszkoly.pl

Organizator spotkania: Wydawnictwo Agencja Pracy Twórczej

 

2016/09/20, "Puszka do głodnego brzuszka" - Akcja charytatywna

Gryfińskie sklepy Intermarche oraz pięć świetlic wiejskich z terenu naszej gminy organizują akcję na rzecz Gryfińskiego Kojca i osób zajmujących się opieką nad bezdomnymi zwierzętami w naszym mieście. Podczas akcji "Puszka do głodnego brzuszka" będzie zbierana karma dla psów i kotów.

Zbiórka rozpoczęła się w miniony piątek, ale wolontariusze będą zachęcać mieszkańców miasta i okolic do oddawania karmy w dwa najbliższe piątki i soboty (23 i 24 września oraz 30 września i 1 października ). W sklepach sieci Intermarche pojawią się wolontariusze z Świetlic Wiejskich z Borzymia, Czepina, Dołgich, Krajnika oraz Krzypnicy. Młodzi ludzie będą zachęcać klientów do pozostawiania karmy w specjalnych koszach. Akcję z ramienia Gryfińskiego Domu Kultury koordynuje pomysłodawczyni przedsięwzięcia, Barbara Kłonowska - instruktor Świetlicy Wiejskiej w Krzypnicy.

 

2016/08/23, Bieg Niepodległości

11 listopada 2016 o godz. 12.00 w Cedyni odbędzie się Narodowy Bieg Niepodległości na dystansie 8,5 km. To w tym dniu przypada 98 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę.

Start do biegu nastąpi z najbardziej wysuniętego na zachód punktu Polski, natomiast meta przy amfiteatrze w Cedyni.

Zgłoszenia do biegu można przesyłać drogą elektroniczną do 30 września 2016 r. na adres: sport@osir.gryfino.pl

Regulamin biegu

 

2016/09/06, 2. Festiwal "Cedynia na okrągło"

1 października 2016r na cedyńskim rynku odbędzie się 2. Festiwal „Cedynia na okrągło” na którym zaprezentują się lokalne produkty z naszego regionu i rostrzygnięty zostanie konkurs na dynię z Cedyni.

Podczas festiwalu będzie można skosztować kuchni regionalnej i zdrową. Poznamy też tajniki kuchni cedyńskiej, na podstawie której tworzona jest wspólnie własna książka kucharska.

Punktem kulminacyjnym wydarzenia będzie gotowanie wspólnej potrawy z towarzystwem widzów. Motywem przewodnim festiwalu jest dynia. W ubiegłym roku gotowanie odbywało się z mistrzem kuchni panem Grzegorzem Russakiem  autorem programu telewizyjnego "Ostoja", propagatorem i autorytetem kuchni myśliwskiej i staropolskiej, a przy tym wyśmienitym gawędziarzem. Na cedyńskim rynku odbyła się uczta dla miłośników dziczyzny połączonej z dynią.  

W tym roku postawiono na potrawy z ryb. Na licznych rozlewiskach Odry (m.in. Bielinek) lokalne stowarzyszenia wędkarskie opiekują się łowiskami , w których królują Sandacze i Szczupaki. Partnerem pokazu kulinarnego jest Niezależne Cedyńskie Towarzystwo Wędkarskie Miętus.

Wyczekiwanym punktem Festiwalu będą konkursy na największą dynię, najdziwniejszą dynię oraz oryginalną potrawę z dyni (wypieki, przetwory, dania, etc). Uczestnicy prezentują swoją pomysłowość związaną z wykorzystaniem dyni jako motywu w sztuce: rysunek, malarstwo, fotografia, jesienne dekoracje dla domu i stołu.

Program wydarzenia adresowany jest do mieszkańców regionu, jak i naszych sąsiadów z partnerskich gmin w Niemczech. Festiwal ma na celu promocję atrakcji turystycznych, twórczości i rzemiosła oraz produktów regionalnych województwa zachodniopomorskiego. Specjalny autobus ze Szczecina wyruszy pod opieką przewodnika Michała Rembasa.

W programie nie zabraknie spotkań z ludźmi kultury i sztuki, przedstawicielami organizacji społecznych, którzy będą inspirować nas do przedsiębiorczości w turystyce, jak i do aktywnego spędzania wolnego czasu.

Pokazom i warsztatom towarzyszyć będą prezentacje muzyczne w wykonaniu amatorskich zespołów śpiewaczych z naszego województwa.  Zespół Parków Krajobrazowych  zaprezentuje szerszej publiczności projekt rewitalizacji mostu kolejowego w Siekierkach. Gośćmi festiwalu będą także niemieccy partnerzy tego projektu. Prezentować się będzie również Skansen - Muzeum z Altranft, który będzie również gościł w niedzielę 2 października na polsko-niemieckich dożynkach.

Festiwal Cedynia na okrągło animuje lokalną społeczność i ożywia w sposób wielowymiarowy przestrzeń gminy Cedynia oraz całego powiatu Gryfińskiego. To okazja do budowania kapitału społecznego na poziomie lokalnym i  doskonała platforma do spotkań i współpracy lokalnych ośrodków kultury.  Festiwal ma na celu promocję atrakcji turystycznych i produktów regionalnych województwa zachodniopomorskiego. Cedynia będzie  miejscem spotkania mieszkańców, integracji pokoleniowej i środowiskowej.

Wydarzenie organizowane jest w ramach programu Europejskich Dni Dziedzictwa „Pamięć miejsc i ludzi”.

Koordynatorem Festiwalu jest Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu, partnerem natomiast Stowarzyszenie "Czas Przestrzeń Tożsamość".

Karta zgłoszenia do udziału w Festiwalu

Karta zgłoszenia do konkursów na Festiwalu

Regulamin konkursu "Cedynia na okrągło"

           

 

2016/09/12, XXVII nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Gryfinie

W dniu 12 września 2016 r. o godz. 14.00 w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie odbyła się XXVII nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej.

Podczas sesji uchwalono zawarcie umowy partnerskiej pomiędzy Gminą Gryfino a Powiatem Gryfińskim, w związku ze wspólną realizacją zadania pn. "Przebudowa ulicy Armii Krajowej w Gryfinie".

Radni podjęli uchwałę w sprawie udzielenia Powiatowi Gryfińskiemu dotacji celowej na realizację zadania pn.: "Przebudowa ulicy Armii Krajowej w Gryfinie" w ramach "Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019".

 

2016/09/14, Dzień integracji "Tacy Sami"

W dniu 14 września 2016 r. o godz. 11.00 odbyło się wyjątkowe spotkanie integracyjne pod nazwą "Tacy sami". Na obiektach sportowych w Gryfinie spotkały się grupy osób niepełnosprawnych, zaproszeni goście, wolontariusze oraz członkowie gryfińskich stowarzyszeń. Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie "Jestem i Pomagam".

 

2016/08/30, Ogłoszenie

W dniu 9 września 2016 Centrum Wodne Laguna w Gryfinie będzie nieczynne z powodu całkowitej rezerwacji obiektu. W dniach od 12 do 25 września będzie nieczynne z powodu przerwy technologicznej oraz remontu miejskiej sieci ciepłowniczej. Za niedogodność serdecznie przepraszamy.

 

2016/08/18, Zalando stworzy centrum logistyczne w Polsce

Zalando, wiodąca platforma modowa w Europie, już w tym miesiącu rozpocznie budowę drugiego, międzynarodowego centrum logistycznego, które powstanie w Gryfinie. 18 sierpnia pojawił się pierwszy spychacz, który rozpoczął prace zmierzające do powstania centrum dystrybucyjnego.  Razem z zaufanym partnerem, firmą Goodman, Zalando stworzy nieruchomość o wielkości 130,000 metrów kwadratowych. Zalando ponownie będzie współpracowało także z dostawcą usług logistycznych Fiege, który zatrudni w nowej lokalizacji około 1000 osób. Pierwsze przesyłki opuszczą nową lokalizację pod koniec lata 2017 roku.

Rynek e-commerce w Polsce rozwija się niezwykle dynamicznie. Oprócz strategicznej lokalizacji, dostępnej infrastruktury, kadry potencjalnych pracowników oraz kosztów, konkurencyjność polskiego e-handlu była czynnikiem decydującym o lokalizacji nowego centrum logistycznego – mówi David Schröder, Starszy Wiceprezes ds. Operacji Zalando – Dodatkowo, sprawna współpraca z przedstawicielami regionu, zwłaszcza z Prezydentem Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Marszałkiem województwa zachodniopomorskiego oraz zastępcą burmistrza Gryfina, ułatwiła podjąć nam decyzję.

Zalando nieustannie poszerza swoją sieć logistyczną m.in. poprzez otwarcie w grudniu 2015 roku pierwszego międzynarodowego centrum logistycznego w Stradelli, we Włoszech, oraz rozpoczęcie budowy czwartego centrum logistycznego w Niemczech, w Lahr na południu kraju. Z kolei nowy, międzynarodowy magazyn Zalando pod Paryżem zostanie oddany do użytku w przyszłym roku, aby klienci z Paryża i okolic mogli otrzymywać swoje zamówienia szybciej.

O Zalando

Zalando (https://corporate.zalando.com) jest wiodącą platformą modową w Europie. Firma z siedzibą w Berlinie oferuje swoim klientom szeroki wybór odzieży, obuwia i akcesoriów dla kobiet, mężczyzn i dzieci z darmową dostawą i zwrotem. W asortymencie znajdują się zarówno marki znane na całym świecie, jak i produkty lokalnych projektantów, a także marki własne. Zalando dostosowuje swoją ofertę indywidualnie do specyfiki każdego z 15 obsługiwanych krajów europejskich: Austrii, Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Luksemburga, Niemiec , Norwegii, Polski, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Włoch. Sieć logistyczna obejmująca trzy centra logistyczne pozwala na efektywną obsługę naszych klientów w całej Europie. Jesteśmy przekonani, że dzięki umiejętnemu połączeniu trzech komponentów, jakimi są moda, technologia i logistyka, jesteśmy w stanie zaoferować zarówno klientom, jak i partnerom produkt najwyższej jakości.

 

2016/09/07, 20 lecie Warsztatu Terapii Zajęciowej w Gryfinie

Dnia 07 września w Gryfińskim Domu Kultury odbyły się obchody 20-lecia Warsztatu Terapii Zajęciowej Gryfińskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym pod nazwą „Niepełnosprawni żyją z pasją".

Warsztat Terapii Zajęciowej jest wyodrębnioną jednostką organizacyjną i finansową Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Gryfinie powołaną do realizacji zadań z rehabilitacji społecznej i zawodowej. Celem placówki jest działanie zmierzające do wszechstronnego rozwoju osób niepełnosprawnych intelektualnie, a w szczególności poprawy sprawności psychofizycznej, zaradności życiowej, rehabilitacji społecznej.

 

2016/09/01, 77. rocznica wybuchu II wojny światowej

W dniu 1 września na Cmentarzu Komunalnym w Gryfinie ( Golgota Wschodu) odbyła się uroczystość upamiętniającą 77. rocznicę wybuchu II wojny światowej z udziałem władz samorządowych, pocztów sztandarowych, kombatantów, zaproszonych gości oraz mieszkańców Gryfina.

 

 

2016/09/08, Wystawa prac plastycznych Uniwersytetu Trzeciego Wieku

We wtorek 6 września 2016 roku w Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie miał miejsce wernisaż wystawy prac sekcji malarskiej Gryfińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wystawę, na którą przybyło ponad 30 osób otworzyła Karina Tyła, która jest opiekunem grupy oraz instruktorem plastyki w Gryfińskim Domu Kultury.

Ekspozycję można oglądać do czwartku 22 września w godzinach 9:00-17:00. Zapraszamy w podróż od początkowego studium w ołówku po malarskie poszukiwania plastycznych rozwiązań.

 

2016/09/12, Świętowanie powstania "Ogrodu-tarasu" w Dziennym Domu "Senior-Wigor" w Gryfinie

Ogród –Taras” jest integralna częścią Dziennego Domu Senior-Wigor w Gryfinie. Powstał niedawno, w ramach Funduszu Inicjatyw Społecznych (FIO), Mikrodotacje, małe inicjatywy lokalne . Z tej okazji w dniu 9 września 2016r. zorganizowano okolicznościowe spotkanie podsumowujące to wydarzenie. Odbyło się ono w gronie gości, sympatyków, oraz przyjaciół.

W części artystycznej wystąpiły seniorki z Dziennego Domu; Natalia Owczarek pisząca własne wiersze, Janina Baran, która zaprezentowała wiersz Adama Mickiewicza „Powrót taty”, oraz gryfiński Teatr Eliksir. Całość zakończyła się wspólnym śpiewaniem melodii biesiadnych i hymnu Dziennego Domu, którego autorem jest wspomniana wcześniej seniorka Natalia Owczarek.

Życzenia przekazali m.in. Ewa Lewczuk ze Stowarzyszenia „Jestem i Pomagam”, Aleksandra Szymanowicz – dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Gryfinie, , Urszula Kwietniewska-Łacny reprezentująca Gryfiński Uniwersytet Trzeciego Wieku, Elżbieta Kasprzyk – przewodnicząca Rady Miejskiej w Gryfinie, delegacja Centrum Wodnego „Laguna”, Maciej Puzik – dyrektor Zespołu Szkół Ponagimnazjalnych nr 2 w Gryfinie, Olga Woś – dyrektor Centrum Usług Wspólnych w Gryfinie, delegacje: Towarzystwa Miłośników Historii Ziemi Gryfińskiej, Warsztatu Terapii Zajeciowej w Gryfinie, oraz gryfińskiego Klubu Emeryta i Rencisty „Senior”.  Nawiązana została również współpraca z młodzieżą, reprezentującą wolontariat Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gryfinie. Grupą opiekuje się nauczyciel wspomnianej placówki Barbara Siwek, która również obecna była na świętowaniu ogrodu-tarasu.

 

2016/09/08, Zajęcia ceramiczne w Gryfińskim Domu Kultury

Gryfiński Dom Kultury zaprasza na zajęcia z ceramiki. Zajęcia prowadzi Małgorzata Iwanicka, członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Wszelkie informacje o zajęciach i odpłatności za nie, można uzyskać kontaktując się z prowadzącą pod numerem 535 001 435. Zajęcia odbywać się będą we wtorki w godzinach 15.30-17.00 (dzieci) oraz 17.30-19.30 (dorośli).

 

2016/08/22, Ogłoszenie

Zarząd Towarzystwa Miłośników Historii Ziemi Gryfińskiej informuje że 21 września 2016 r. o godz. 17.00 przy ul. Sprzymierzonych 1 odbędzie się zebranie sprawozdawczo-wyborcze towarzystwa.

 

2016/09/08, Teatr Uhuru reprezentował Gryfino na International Summer Workshop w Berlinie

Aktorzy Teatru Uhuru z Gryfińskiego Domu Kultury w dniach 27.08-04.09.2016 wzięli udział w kolejnej edycji letnich warsztatów artystycznych International Summer Workshop w Berlinie. W ośrodku wannseeFORUM spotkała się młodzież z pięciu krajów: Polski, Niemiec, Czech, Włoch i Hiszpanii.

Pięć krajów, pięć warsztatów

Młodzi artyści z pięciu krajów mieli do wyboru pięć propozycji warsztatowych – czyli tzw. „workshopów”: warsztaty muzyczno-wokalne (prowadzenie - Kristina Jung z Niemiec), taneczne (Sebastian Gómez Lozano z Hiszpanii), tworzenie komiksów (Jana Kreisl z Berlina), performance (Anja Müller z Berlina) oraz warsztaty teatralne (Janusz Janiszewski z Gryfina). Motywem przewodnim spotkania jak i całego projektu była „rodzina” oraz związane z tym tematem „sprawy rodzinne” - czyli „Family matters”. Uczestnicy rozmawiali o różnych problemach współczesnej rodziny, zastanawiali się nad tym, czym jest i jaka powinna być dzisiaj rodzina, jakim zmianom ulega we współczesnym świecie, wreszcie rodzina rozumiana bardziej uniwersalnie oraz jakie wartości stanowią o tym, że możemy czuć się np. rodziną europejską lub jedną wielką rodziną ludzką? Na te i inne pytania młodzież próbowała odpowiedzieć własną wypowiedzią artystyczną pracując przez cały tydzień nad prezentacją finałową. Wszyscy uczestnicy porozumiewali się w języku angielskim. Podczas całego spotkania panowała wspaniała, przyjacielska atmosfera, organizatorzy zapewnili uczestnikom bogaty program, od rana do późnego wieczora czas wypełniany był pracą w „workshopach”, wspólnymi grami i zabawami oraz wycieczkami w różne miejsca Berlina. Dzięki temu wszyscy zdążyli się ze sobą dobrze poznać i nawet zaprzyjaźnić.

Zwiedzanie Berlina

Bardzo ciekawe i chyba najbardziej poruszające było spotkanie w jednym z centrów dla imigrantów w Berlinie. Uczestnicy odwiedzili jeden z ośrodków dla syryjskich uchodźców, z którymi rozmawiali o ich kolejach losu i zadawali trudne pytania. Pytali o to, dlaczego uciekli ze swojego kraju, dlaczego postanowili rozstać się ze swoimi rodzinami, co mają zamiar robić dalej. W skupieniu wysłuchali przejmujących opowieści o ich losach, często tragicznych i poznali warunki życia w „przejściowym domu” w Berlinie. To była mądra lekcja i wzruszające spotkanie. Na wspólnym zdjęciu zrobionym przez uczestników warsztatów razem z uchodźcami przed drzwiami ośrodka trudno rozpoznać, kto z jakiego kraju pochodzi.

Udany finał

Podczas ośmiu dni uczestnicy poznawali się wzajemnie, prezentowali własną kulturę i pracowali nad wspólną kompozycją artystyczną, która została zaprezentowana w ostatnim dniu spotkania w formie pokazu finałowego. Młodzież i zaproszeni goście mogli zobaczyć wszystkie prace pięciu międzynarodowych grup warsztatowych w kolejności: performance, komiks, teatr, muzyka i taniec. Każda z grup swój udział zakończyła sukcesem. Przedstawione kompozycje miały wysoki poziom artystyczny i bardzo się wszystkim podobały. Finał był zwięczeniem wysiłków całego tygodnia pracy i przykładem pięknej współpracy bez granic. Erazm czuwał a inni pomagali.

Projekt International Summer Workshop został sfinansowany głównie przez Program Erasmus oraz ośrodek wannseeFORUM w Berlinie. Erasmus to program wymiany studentów, którego główna ideą jest rozwijanie międzynarodowej współpracy między uczelniami i studentami. Nazwa Erasmus nawiązuje do imienia holenderskiego filozofa, teologa i humanisty, Erazma z Rotterdamu (1466-1536). Erazm, jak inni wybitni ludzie renesansu, kształcił się w wielu uczelniach w różnych krajach Europy, a jego poglądy na edukację przesycone były głębokim humanizmem.

Promocja Gryfina i podziękowania

Teatr Uhuru podczas tego międzynarodowego spotkania reprezentował Gryfino, co było wielokrotnie podkreślane w trakcie różnych prezentacji i omówień. Wyjazd uczestników z Gryfina został w części dofinansowany ze środków Powiatu Gryfińskiego. Na pokrycie kosztów akredytacji młodzież przeznaczyła prywatną nagrodę finansową przyznaną Teatrowi Uhuru przez Burmistrza Miasta i Gminy Gryfina Mieczysława Sawaryna. Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie podarował pamiątki z Gryfina, które trafiły do rąk organizatorów, opiekunów grup i instruktorów prowadzących zajęcia.

 

2016/09/05, Podsumowanie Międzynarodowych Spotkań Teatralnych Edered

Teatr 6 i PÓŁ z Gryfińskiego Domu Kultury zakończył właśnie największy w swojej historii projekt wymiany młodzieży na polu dramy i teatru - EDERED. Po raz pierwszy w 34- letniej historii EDERED za przygotowanie projektu odpowiedzialne były dwa kraje. Stronę polska reprezentowały: Gryfiński Dom Kultury, Środowisko Inicjatyw Artystycznych HYBADU oraz Towarzystwo Teatralne im. Jędrzeja Cierniaka. Po stronie niemieckiej organizatorem było BDAT (Bund Deutscher Amateurtheater).

Część przygotowawcza odbyła się w dniach 5-8 sierpnia 2016 w Gryfinie i Pniewie, z udziałem aktorów Teatru 6 i PÓŁ oraz 12 pedagogów teatralnych prowadzących warsztaty z młodzieżą. Polskim prowadzącym był Michał Krzywaźnia. W dniu 8 sierpnia organizatorzy wraz z nauczycielami wyjechali do Joachimsthal, w Niemczech, 80 km od Szczecina, aby rozpocząć zasadniczą część projektu. Przez tydzień teatralna młodzież z wielu zakątków Europy, brała udział w zaawansowanych warsztatach ruchu scenicznego, głosu, improwizacji i teatru fizycznego. Oprócz intensywnych warsztatów, każda grupa narodowa miała za zadanie przedstawić w krótkiej kilkuminutowej etiudzie charakterystykę swojego kraju.

Podczas EDEREDU nie zabrakło również Marketplace, czyli "bazaru" na którym grupy prezentowały przywiezione z ojczyzny charakterystyczne przekąski, słodycze, pamiątkowe pocztówki, figurki przestawiające znane symbole danego kraju. Polska grupa przywiozła ze sobą toruńskie pierniki, drewniane figurki poznańskich koziołków i mnóstwo pocztówek z ciekawych zakątków naszego kraju. Nie zabrakło gryfińskich akcentów dzięki wsparciu gryfińskiego magistratu, który przed wyjazdem hojnie obdarował Teatr 6 i PÓŁ gadżetami promocyjnymi.

Po pięciu dniach intensywnej integracji oraz ciężkiej pracy, uczestnicy EDEREDU, wraz z prowadzącymi warsztaty, organizatorami i opiekunami (ponad 100 osób!) wyjechali z Joachimsthal do Maszewa (60km od Gryfina). Tam, nad jeziorem miejskim zaprezentowany został spektakl finałowy "Fluid Boundaries" (Płynne granice). Przygotowany przez młodzież spektakl jasno i dobitnie manifestował apel o solidarność i integrację społeczną w europie. Dotykał aktualnych tematów strachu przed zmianami kulturowymi czy hermetyzacji społeczeństw europejskich. Przedstawienie poruszyło nie tylko starszą część publiczności, ale znalazło uznanie również wśród młodzieży oglądającej widowisko. Opiekę reżyserską nad spektaklem objęli: Christian Schroeter, Krzysztof Gmiter, Babette Ulmer i Simon Blashko. Wymiana zakończyła się 14 sierpnia w Joachimsthal.

Pod koniec projektu odbyło się zebranie zarządu stowarzyszenia europejskiego EDERED. To ciało składające się z wybitnych pedagogów i twórców teatru młodzieżowego z krajów członkowskich. Podczas omawiania kończącego się EDERED 2016 w Polsce i Niemczech podkreślano profesjonalne przygotowanie organizacyjne i wysoki poziom zaangażowania przy opiece nad młodzieżą. Artystycznie spektakl "Fluid Boundaries" uznano za jeden z lepszych finałowych pokazów w ponad 30 -letniej historii EDERED. Edycja 2016 pt. "Fluid Boundaries" (Płynne Granice) miała na celu integrację 72 młodych ludzi w wieku 14 do 17 lat z 13 różnych państw: Anglia, Belgia, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Izrael, Niemcy, Polska, Szwajcaria, Węgry i Turcja.

Teatr 6 i PÓŁ chce podziękować wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w przygotowanie i wsparcie przy realizacji projektu, a w szczególności:

Gryfińskiemu Domowi Kultury - za umożliwienie zrealizowania projektu, wsparcie merytoryczne i finansowe

Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Gryfinie - za noclegi dla prowadzących warsztaty

Urzędowi Miasta i Gminy w Gryfinie za pamiątki z Gryfina, które rozsiane są teraz po całej Europie

Restauracji Zalipie - za wyżywienie dla prowadzących warsztaty

Teatrowi Krzyk z Maszewa - szczególnie Annie Giniewskiej i Markowi Kościółkowi, za pomoc w realizacji spektaklu finałowego w Maszewie oraz nieocenione wsparcie na miejscu

OKiS w Maszewie - za pomoc techniczną przy realizacji widowiska finałowego.

 

2016/09/01, Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

W dniu 1 września we wszystkich placówkach oświatowych rozpoczął się nowy roku szkolny 2016/2017. W Szkole Podstawowej w Żabnicy wszystkich uczniów, rodziców oraz zaproszonych gości powitał Burmistrz Mieczysław Sawaryn oraz Dyrektor Sławomir Fuks. Podczas apelu dzieci z klas pierwszych zostały oficjalne powitane w społeczności uczniowskiej.

Życzymy wszystkim uczniom oraz nauczycielom samych wspaniałych chwil spędzonych w szkole oraz dobrych wyników w nauce!

 

2016/08/29, Kolejni wyróżnieni przez burmistrza

Nagroda pieniężna ufundowana ze środków własnych burmistrza trafiła do Towarzystwa Miłośników Historii Ziemi Gryfińskiej oraz Zakładowej Orkiestry Dętej Zespołu Elektrowni Dolna Odra w nowym Czarnowie.

Towarzystwo Miłośników Historii Ziemi Gryfińskiej funkcjonuje już 16 lat i ma w swoim dorobku liczne wystawy, organizację wydarzeń oraz spotkań z historią przeznaczonych dla mieszkańców miasta. W swoich zbiorach posiada wiele cennych eksponatów przekazywanych przez mieszkańców oraz odszukanych przez członków stowarzyszenia. W izbach pamięci możemy odnaleźć przedmioty związane z historią miasta i jego mieszkańców na przestrzeni wieków. Towarzystwo pielęgnuje pamięć o historii naszego regionu, angażuje się w liczne działania kulturalne. Nagroda została przekazana na ręce Katarzyny Figas oraz Janiny Zawadzkiej.

Zakładowa Orkiestra Dęta Zespołu Elektrowni Dolna Odra w Nowym Czarnowie obchodzi w tym roku jubileusz. W dniu 10 września w Zespole Szkół w Gryfinie odbędzie się koncert z okazji 30-lecia istnienia orkiestry. Swoją działalność muzyczną rozpoczęła 1 lipca 1986 r. i składała się wyłącznie z pracowników elektrowni. Z biegiem lat struktura orkiestry zmieniała się. Aktualnie w zespole gra 26 muzyków. Zdecydowaną większość orkiestry stanowią pracownicy innych zakładów oraz emeryci. Zespół uświetnia swoją obecnością wiele wydarzeń gminnych oraz uroczystości. Nagrodę w imieniu zespołu odebrali założyciele orkiestry: Jan Ragan oraz Jan Sarnecki.

Jan Ragan dziękował burmistrzowi za stworzenie Szkoły Muzycznej I stopnia w Gryfinie. To właśnie w młodych uczniach szkoły widzi potencjalnych członków zespołu. Z troską o nowych członków orkiestry, prosił o rozważenie rozszerzenia profilu o kolejne klasy instrumentów. Burmistrz Mieczysław Sawaryn dziękował członkom orkiestry za ich ciężką prace oraz przekazywanie kultury muzycznej kolejnym pokoleniom.

Nagroda pieniężna ufundowana jest ze środków własnych burmistrza, trafia co miesiąc do tych mieszkańców gminy, którzy pracują na rzecz społeczeństwa. Jest formą podziękowania oraz wsparciem dla dalszych działań.

 

2016/08/29, Dożynki Gminne - Gryfino 2016

W dniu 27 sierpnia 2016 roku odbyły się Dożynki Gminne - Gryfino 2016. Tegoroczne święto plonów miało miejsce na nabrzeżu przy ul. Energetyków w Gryfinie.

Program uroczystości obejmował m.in. Mszę Świętą Dożynkową w Kościele pw. Narodzenia NMP. Po uroczystościach kościelnych barwny korowód dożynkowy przemaszerował na nabrzeże.

Uroczyste otwarcie święta plonów rozpoczęło przekazanie przez starostów dożynek Agnieszkę i Andrzeja Mierzejewskich na ręce burmistrza Mieczysława Sawaryna bochenka chleba upieczonego z tegorocznych plonów. Zgodnie z tradycją dożynkową gospodarz miasta podzielił chleb między mieszkańców, tak aby zapewnić każdemu domostwu dobrobyt.

Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy wygrało sołectwo Czepino. Swój dorobek artystyczny zaprezentowały Kapela Ludowa Borzymianka, Zespół Śpiewaczy Gardnianki i Kapela Ludowa Wełtynianka.

Na scenie zaprezentowali się również młodzi artyści portugalscy z Guimaraes String Quartet oraz zespół "Na Górze", który  podczas koncertu odebrał nagrodę "Złotego gołębia" z rąk zespołu "Bomba Bomba" .

Zabawa zakończyła się przy dżwiękach zespołu "Podoba Mnie Się".

fot. Gryfiński Dom Kultury

fot. Gryfiński Dom Kultury

fot. Gryfiński Dom Kultury

fot. Gryfiński Dom Kultury

fot. Gryfiński Dom Kultury

fot. Gryfiński Dom Kultury

fot. Gryfiński Dom Kultury

fot. Gryfiński Dom Kultury

fot. Gryfiński Dom Kultury

fot. Gryfiński Dom Kultury

 

2016/09/02, Kampania "Mistrzowie Życia"

Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób Mniejszych Szans „Więź” w okresie 15.07.-15.12.2016r. realizuje kampanię MISTRZOWIE ŻYCIA, która ma na celu podniesienie poziomu wiedzy i świadomości mieszkańców województwa zachodniopomorskiego w zakresie chorób związanych z zaburzeniami psychicznymi oraz przeciwdziałanie dyskryminacji i wzrost akceptacji społecznej dla osób dotkniętych tymi schorzeniami.

Kampania powstała w odpowiedzi na powszechne w społeczeństwie uprzedzenia wobec osób z zaburzeniami psychicznymi i błędne wyobrażenia na ich temat, które utrwalały się przez wiele pokoleń. Pracodawcy i media podtrzymują stereotypowy sposób postrzegania tych ludzi jako niebezpiecznych, agresywnych i niezdolnych do efektywnej pracy. Wciąż niewiele osób w naszym społeczeństwie wyróżnia się wiedzą o chorobach psychicznych, są one najczęściej tematem tabu, a osoby nimi dotknięte - ludźmi wzbudzającymi w swoim otoczeniu lęk i dystans.

Tymczasem z roku na rok schorzenia te dotykają coraz większą liczbę osób – obecnie w Polsce już co czwarty mieszkaniec ma problemy ze zdrowiem psychicznym. Coraz szybsze tempo życia, rosnące wymagania otoczenia i rynku pracy prowadzą nierzadko do długotrwałego stresu, a w konsekwencji - do zachwiania równowagi psychicznej człowieka. Zaburzenia psychiczne mogą dotknąć każdego z nas, a zachorowanie wcale nie oznacza wykluczenia z życia społecznego i zawodowego, gdyż przy odpowiednim leczeniu i wsparciu specjalistów można sobie z chorobą poradzić.

Kampania MISTRZOWIE ŻYCIA prezentuje przykłady dobrych praktyk – prawdziwe historie osób z zaburzeniami psychicznymi, które pomimo choroby świetnie funkcjonują w społeczeństwie, są aktywne, realizują się życiowo, mają swoje pasje. W jej ramach szerzona jest wiedza na temat tych schorzeń, jak również burzone stereotypy i mity dotyczące osób nimi dotkniętych.

W ramach zaplanowanych działań prowadzona jest intensywna kampania na portalu społecznościowym Facebook na profilu Stowarzyszenia pod adresem https://www.facebook.com/WiezSzczecin/ oraz na jego stronie www http://www.wiez.org.pl/dzialalnosc/kampania-mistrzowie-zycia/ . Ponadto opublikowanych zostanie pięć artykułów sponsorowanych na portalach internetowych o zasięgu regionalnym i lokalnym. Wydany został także Biuletyn informujący poprzez historie osób po kryzysach psychicznych, artykuły i wypowiedzi ekspertów o objawach zaburzeń psychicznych, ich przebiegu i możliwościach leczenia. Opracowane i wydrukowane zostały także ulotki i plakaty promujące całe przedsięwzięcie. Wszystkie materiały stworzone w ramach kampanii zostaną rozprowadzone na terenie województwa zachodniopomorskiego. Dodatkowo w okresie sierpień–listopad 2016r. prowadzony jest Punkt Konsultacyjny dla osób potrzebujących wsparcia lub poszukujących informacji o zaburzeniach psychicznych, gdzie dyżury pełni ekspert.

Zorganizowane zostaną także trzy stoiska informacyjno-edukacyjne dotyczące zaburzeń psychicznych podczas imprez adresowanych do mieszkańców województwa zachodniopomorskiego, na których dyżur będzie pełnił psycholog, a ekspert zaprezentuje krótką prelekcję dotyczącą tematyki zaburzeń psychicznych. Pierwsze ze stoisk w ramach kampanii będzie otwarte dla odwiedzających już w najbliższą sobotę, 3 września w godzinach 13.30 -19.30 na Słonecznym Festynie w Szczecinie na Osiedlu Słonecznym przy Rubinowym Stawie (okolice ulic Jasnej i Lnianej). Na stoisku będzie można uzyskać informację o zaburzeniach psychicznych oraz możliwym do uzyskania wsparciu dla chorych na terenie województwa zachodniopomorskiego, obecny będzie także psycholog, który odpowie na wszelkie pytania i wątpliwości oraz udzieli wsparcia. Podczas Festynu odbędzie się także prelekcja specjalisty dotycząca zaburzeń psychicznych.

Kampania MISTRZOWIE ŻYCIA realizowana jest przez Stowarzyszenie „Więź” w okresie: 15.07.2016-15.12.2016r. w ramach zadania publicznego w zakresie promocji zdrowia psychicznego i zapobiegania zaburzeniom psychicznym w 2016 roku p.n. „MISTRZOWIE ŻYCIA – kampania informacyjno-edukacyjna na rzecz zwiększenia akceptacji i przeciwdziałania dyskryminacji osób z zaburzeniami psychicznymi” współfinansowanego z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego i budżetu Gminy Miasto Szczecin.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z materiałami publikowanymi w ramach kampanii, odwiedzania naszego profilu na FB i strony www oraz aktywnego włączania się w naszą misję!

Osoba do kontaktu: Maria Jolanta Makulska-Kapuścińska – Prezes Stowarzyszenia „Więź” tel. 600 768 693 e-mail: wiez@wiez.org.pl

Biuletyn


 

2016/08/30, Wyjątkowe urodziny Pani Reginy Tymoszewicz

Pani Regina Tymoszewicz obchodziła wyjątkowy jubileusz 100-lecia urodzin. Zaproszeni goście złożyli jubilatce kwiaty, list z gratulacjami od Pani Premier Beaty Szydło oraz życzenia zdrowia i pomyślności na kolejne 100 lat! Piękną uroczystość przygotowali pracownicy i pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej w Dębcach.

Pani Regina urodziła się w 1916 r. w Warszawie a od 1946 roku mieszkała w Szczecinie. W wieku 50 lat pracowała jako pomoc kuchenna w Domu Marynarza w Szczecinie. Od 9 lat mieszka w Domu Pomocy Społecznej w Dębcach.

Życzymy dużo, dużo zdrowia Pani Reginie!

 

2016/08/26, Projekt "Kultura Na Widoku"

Już 2 września codziennie przez pięć tygodni – aż do 8 października 2016 roku startuje projekt „Kultura Na Widoku”, dajacy dostęp do 1000 utworów w cyfrowej wersji – książek, filmów, muzyki, gier i wirtualnych spacerów po muzeach świata.

Kultura na widoku to multimedialny projekt który daje dostęp do bogactwa zasobów legalnych źródeł kultury w Internecie, dosłownie i w przenośni wychodząc naprzeciw współczesnemu odbiorcy. Tegoroczna, trzecia edycja projektu dostępna będzie w całym kraju także za pośrednictwem plakatów, które zawisną na terenie ponad dwóch tysiącach gmin w bibliotekach, ośrodkach kultury, szkołach i instytucjach lokalnej władzy samorządowej. Projekt współfinansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Polski Instytut Sztuki Filmowej, a współorganizatorem jest Narodowe Centrum Kultury.

Kultura Na Widoku ma na celu promowanie świadomego uczestnictwa w kulturze i wyrabianie nawyku korzystania z jej legalnych źródeł. Jest skierowana do wszystkich, niezależnie od wieku – bo nigdy nie jest za wcześnie i nigdy nie jest za późno, żeby spotkać się z kulturą.

Bezpośredni udział w promocji projektu biorą czołowi Polscy artyści – Danuta Stenka, Joanna Jabłczyńska, Zbigniew Wodecki i Arek Jakubik oraz wielu innych twórców. Realizacja projektu będzie relacjonowana na www.kulturanawidoku.pl


 

2016/08/03, Informacja dla rolników

Komunikat KRUS ws. wysokości składek za III kw. 2016

Informacja dla rolników, którzy w lipcu 2016 r. nie otrzymali przekazów z wysokością składek na ubezpieczenie społeczne rolników i na ubezpieczenie zdrowotne za III kwartał 2016 r.

Składki na ubezpieczenie społeczne rolników i ubezpieczenie zdrowotne w III kwartale 2016 r. pozostają na tym samym poziomie co w II kw. 2016 r. Składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie wynosi miesięcznie 42,00zł za każdą osobę podlegającą temu ubezpieczeniu Podstawowa składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe wynosi miesięcznie 88,00 zł za każdą osobę podlegającą temu ubezpieczeniu Łączna składka za jedną osobę za III kw 2016r. wynosi 390,00zł.

Dodatkowa składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe dla gospodarstw rolnych obejmujących powierzchnie powyżej:

• 50 ha przeliczeniowych do 100 ha przeliczeniowych użytków rolnych wynosi miesięcznie 106,00 zł

• 100 ha przeliczeniowych do 150 ha przeliczeniowych użytków rolnych wynosi miesięcznie 212,00 zł

• 150 ha przeliczeniowych do 300 ha przeliczeniowych użytków rolnych wynosi miesięcznie 318,00 zł

• 300 ha przeliczeniowych użytków rolnych wynosi miesięcznie 424,00 zł.

Aktualny wymiar składek na ubezpieczenie społeczne rolników znajduje się pod adresem http://www.krus.gov.pl/krus/krus-w-liczbach/wymiar-kwartalnych-skladek-na-ubezpieczenie-spoleczne-rolnikow/

 

2016/07/22, Rusza kolejny remont na naszych drogach

Na przełomie lipca i sierpnia pojawią się kolejne utrudnienia w ruchu ulicznym w centrum Gryfina. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczyna modernizację ulic Szczecińskiej i Bolesława Chrobrego.

Pierwsza z nich zostanie zamknięta dla ruchu tranzytowego, dojazd będzie możliwy tylko dla mieszkańców. Do końca października, dwukierunkowy ruch odbywać się będzie ulicą Flisaczą. Zamknięty będzie także odcinek ulicy Grunwaldzkiej, od starej komendy Policji do skrzyżowania z ulicą Szczecińską właśnie. U zbiegu tych ulic powstanie nowe rondo i będzie to najtrudniejsze z realizowanych zadań. Głównie ze względu na konieczność przebudowy infrastruktury podziemnej, która znajduje się na dość dużej głębokości. Ulica Szczecińska będzie za to przebudowana gruntownie, już teraz mamy za sobą część prac związanych z infrastrukturą. Oprócz nowej nawierzchni pojawią się tam też nowe chodniki, poprawione zostanie bezpieczeństwo, zwłaszcza na początku ulicy.

Modernizacja ulicy Chrobrego będzie znacznie mniej uciążliwa. Prace potrwają kilka dni, prawdopodobnie odbędą się w drugiej połowie września. Wtedy to sfrezowana zostanie wierzchnia warstwa jezdni i położona nowa nakładka asfaltowa. Ruch w tych dniach będzie odbywał się wahadłowo.

W latach 2017 i 2018 na ulicy Łużyckiej toczyć się będą kolejne etapy jej kompleksowej modernizacji. Trzeba liczyć się z okresowymi, ale dość poważnymi utrudnieniami.

Kolejnych utrudnień można spodziewać się w Wełtyniu. To duże zadanie, którego realizacja szacowana jest na kilkanaście milionów złotych. W jego ramach zmodernizowana ma być trasa drogi wojewódzkiej (zadanie realizowane jest przy współudziale finansowym gminy Gryfino).

W roku 2017 gmina Gryfino chce także rozpocząć prace związane z powstaniem Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego w Gryfinie. Pierwszym projektem znajdującym się na liście Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych jest przebudowa ulicy Kolejowej (łącznie ze schodami na Górny Taras). Dopełniłoby to prace obecnie realizowane przez powiat gryfiński.

Po ulicy Kolejowej (w latach 2018 i 2019) zrealizowane będą kolejne elementy Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego – ulice 1 Maja, Sprzymierzonych, łącznie z zajezdnią autobusową oraz parkingami P&R, a jednocześnie na peronach i w przejściu podziemnym toczyć się będą prace związane z przygotowaniem do uruchomienia Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. 

 

2016/07/29, Gmina Gryfino Samorządowym Liderem Współpracy z NGO 2016

Gmina Gryfino została Liderem Współpracy z NGO 2016 w kategorii gminy miejskie i miejsko-wiejskie! Podczas posiedzenia w dniu 8 lipca 2016 r. Komisja Konkursowa ustaliła wyniki Konkursu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego pn. „Samorządowy Lider Współpracy z NGO 2016”.

Czwarta edycja konkursu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego dla jednostek samorządu terytorialnego województwa zachodniopomorskiego pn. „Samorządowy Lider Współpracy z NGO 2016” miała na celu promocję i wspieranie funkcjonujących, sprawdzonych w praktyce rozwiązań w zakresie finansowej i pozafinansowej współpracy jednostek samorządu terytorialnego z organizacjami pozarządowymi. Upowszechnienie najlepszych rozwiązań i dobrych praktyk w celu ich adaptacji na terenie całego województwa zachodniopomorskiego, wzmocnienie zainteresowania współpracą organów administracji publicznej z III sektorem oraz przekazywania do realizacji organizacjom pozarządowym zadań publicznych.

Konkurs skierowany był do jednostek samorządu terytorialnego z terenu województwa zachodniopomorskiego. Przedmiotem oceny była współpraca prowadzona przez jednostki samorządu terytorialnego z organizacjami pozarządowymi od 1 stycznia do 31 grudnia 2015 roku.

Uroczyste ogłoszenie wyników, podsumowanie konkursu i wręczenie statuetek oraz dyplomów, nastąpi podczas spotkania w ramach X Jubileuszowego Zachodniopomorskiego Forum Pełnomocników ds. NGO. Spotkanie odbędzie się w dniu 22 września br. w Kołobrzegu.

Podczas spotkania zwycięskie samorządy zaprezentują uczestnikom, tj. urzędnikom zajmującym się współpracą z NGO oraz przedstawicielom organizacji pozarządowych z terenu województwa, prowadzoną przez siebie współpracę z NGO oraz stosowane na swoim terenie dobre praktyki.

 

2016/07/25, Kampanie realizowane przez Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego

Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego zainaugurował dwie kampanie mające na celu poprawę biezpieczeństwa. Kampania "Nie jeżdzę po alkoholu" promuje trzeżwość za kierownicą, "Kąpiel po alkoholu to brak wyobrażni" propaguje trzeżwy wypoczynek nad wodą.

"Kąpiel po alkoholu to brak wyobrażni"

Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego realizuje kampanię promującą trzeźwy wypoczynek nad wodą. W Polsce blisko 30% utonięć związanych jest ze spożywaniem alkoholu. Celem kampanii jest propagowanie trzeźwości i ukazanie zagrożeń i negatywnych skutków spożywania alkoholu podczas wypoczynku nad i na wodzie. Kampania polega na ekspozycji w sezonie letnim plakatów oraz billboardów promujących trzeźwy wypoczynek nad wodą.

Kampania promowana będzie również na kąpieliskach poprzez skrzydła reklamowe z hasłem kampanii a także na ekranach zamontowanych w szynobusach Przewozów Regionalnych.   Pakiety z materiałami promocyjnymi zostaną wysłane do gmin województwa zachodniopomorskiego leżących w pasie nadmorskim oraz na kąpieliska przy wodach śródlądowych.

"Nie jeżdzę po alkoholu"

Billboardy z rysunkiem autorstwa Henryka Sawki promują tegoroczną kampanię na rzecz trzeźwości „Nie jeżdżę po alkoholu”, realizowaną przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego w partnerstwie z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Szczecinie.

Zadaniem tegorocznej akcji informacyjnej jest przypominanie, że jazda pod wpływem alkoholu, jak i innych środków psychoaktywnych, naraża na śmiertelne niebezpieczeństwo innych użytkowników ruchu drogowego. Statystyki pokazują, że kierowcy wciąż lekceważą zagrożenia związane z jazdą pod wpływem alkoholu. Prawdopodobieństwo wypadku kierowcy, u którego stężenie alkoholu we krwi wynosi ponad 1,6 promila, jest 2,7 razy większe niż w przypadku kierowcy trzeżwego. W społeczeństwie istnieje wiele błędnych i szkodliwych przekonań na temat alkoholu. Kierowcy zapominają, że każda ilość spożytego alkoholu wpływa na funkcjonowanie organizmu człowieka. Na potrzeby kampanii zakupiono 20 000 szt. jednorazowych alkotestów z logo kampanii które będą dystrybuowane m.in. przez Policję. Kampania trwa od lipca do listopada 2016 r.

 

2016/06/09, Informacja o zmianach w organizacji ruchu

W związku z przebudową ulic Pomorskiej, 9 Maja oraz Armii Krajowej od 9 czerwca br. obowiązywać będą zmiany w organizacji ruchu polegające na:

1. Zamknięciu ulicy Pomorskiej:

- objazd miejsca robót jak na schemacie nr 1

- możliwość dojazdu do posesji

- dostęp do cmentarza od ul. Orląt Lwowskich (bez możliwości wjazdu na ul. Pomorską)

- ruch tranzytowy przekierowany na ulice: Wojska Polskiego i Kołłątaja

- ruch pieszych utrudniony

2. Zamknięciu skrzyżowania ulic Armii Krajowej - 9 Maja - Sienkiewicza:

- objazd miejsca robót jak na schemacie nr 1

- zamknięcie wlotów ulic jak na schemacie nr 2

- ruch tranzytowy przekierowany na ul. Kolejową (ulica będzie tymczasowo dwukierunkowa)

- dojazd do sklepu INTERMARCHE ulicą Kolejową

- dojazd do Starostwa Powiatowego ulicą Kolejową

- ruch pieszych utrudniony

3. Zmianie trasy linii autobusowej nr 1A - jak na schemacie nr 3

Schemat 1

Schemat 2

Schemat 3

 

2016/06/10, Informacja

W związku z problemami w interpretacji oznakowania na skrzyżowaniu 9 Maja - Kolejowa (przy Intermarche) przedstawiamy schemat obowiązujacej organizacji ruchu z oznaczeniem możliwych kierunków ruchu.

 

2016/05/13, Wielka zbiórka pamiątek dla Muzeum Historii Polski

Muzeum Historii Polski rozpoczyna ogólnopolską akcję zbierania pamiątek historycznych - „Małe Wielkie Historie”. Zbiórka zainaugurowana zostanie w Noc Muzeów 14 maja br. w kilku miastach Polski. Akcja kontynuowana będzie w następnych miesiącach, a jej podsumowanie nastąpi w Święto Niepodległości.

Celem zbiórki jest pozyskanie muzealiów do kolekcji Muzeum Historii Polski m.in. różne obiekty o wartościach historycznych, także związane z osobistymi losami darczyńców. Szczególne znaczenie mają przedmioty związane z polską drogą do Niepodległości – zarówno tej w 1918 roku, jak i w roku 1989. Muzeum zainteresowane jest również przedmiotami codziennego użytku, fotografiami, pocztówkami, dokumentami, listami i pamiętnikami, prasą – a także elementami ubioru, umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia wojskowego, zabytkowymi urządzeniami oraz wyrobami rzemieślniczymi i artystycznymi świadczącymi o historii polskiej kultury, przemianach społecznych i gospodarczych.

Pamiątki wejdą w skład tworzącej się kolekcji Muzeum Historii Polski. Część ofiarowanych przedmiotów trafi na wystawę stałą Muzeum, a wszystkie inne dary zostaną należycie zabezpieczone z myślą o badaczach przeszłości i przyszłych wystawach czasowych.

Podczas zbiórki darczyńcy otrzymają pamiątkowe certyfikaty. Akcja „Małe Wielkie Historie” zakończy się specjalnym Dniem Darczyńcy w Święto Niepodległości – 11 listopada, podczas którego zorganizowana zostanie między innymi wystawa podarowanych pamiątek.

Zbiórka „Małe Wielkie Historie” zostanie zainaugurowana w Krakowie (13/14 maja, Międzynarodowe Centrum Kultury), Warszawie (14/15 maja, Galeria Kordegarda), Wrocławiu (14/15 maja, Muzeum Pana Tadeusza), Katowicach (14/15 maja, Muzeum Śląskie), Łodzi (14/15 maja, Muzeum Miasta Łodzi), Gdańsku (21/22 maja, Narodowe Muzeum Morskie), Poznaniu (21/22 maja, Biblioteka Raczyńskich).

Osoby zainteresowane przekazaniem do Muzeum pamiątek mogą zgłaszać się osobiście, telefonicznie, bądź mailowo. Prosimy kontaktować się z Muzeum pod numerem telefonu: (22) 211 90 29, (22) 211 90 48 lub e-mailem: pamiatki@muzhp.pl. Szczegóły oraz regulamin zbiórki „Małe Wielkie Historie” dostępne są na stronie Muzeum Historii Polski – www.muzhp.pl.

 

2015/11/06, Ogłoszenie o otwartym naborze

Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino ogłasza  otwarty nabór uczestników do projektu pn. „Dzienny Dom Senior - WIGOR”, który realizowany jest na podstawie umowy o realizację zadania zleconego w ramach Programu Wieloletniego "Senior - WIGOR" na lata 2015-2020.

Grupa docelowa

Uczestnikami zajęć w „Dziennym Domu Senior-WIGOR” mogą być osoby nieaktywne zawodowo w wieku 60+ zarówno kobiety i mężczyźni, będący mieszkańcami Gminy Gryfino. Zakłada się objęcie wsparciem – 15 osób.

Rekrutacja

Mieszkańcy Gminy Gryfino zainteresowani udziałem w projekcie proszeni są o składanie wniosków w Ośrodku Pomocy Społecznej w Gryfinie.

Wniosek do pobrania

Regulamin

Informacja o załącznikach

Wypełniony i podpisany kwestionariusz należy złożyć w:

Ośrodku Pomocy Społecznej w Gryfinie (sekretariat pok. nr 8) ul. Łużycka 12

Posiedzenie Zespołu Rekrutacyjnego odbędzie się w dniu 18 listopada 2015 roku

Szczegółowe informacje dotyczące projektu można uzyskać w Referacie Spraw Społecznych Urzędu Miasta i Gminy w Gryfinie przy ul. Sprzymierzonych 8, pok. nr 5 i 8 (budynek „Pod Platanem”) bądź telefonicznie pod numerem tel. 91 416 93 50 wew. 36,37

Więcej na temat Programu Senior-WIGOR na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej:  http://www.mpips.gov.pl/

 

2016/03/17, Informacje dotyczące wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego - druki do pobrania

Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie oraz Ośrodek Pomocy Społecznej w Gryfinie informuje, że druki wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego dostępne są w siedzibie Sekcji Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych Ośrodka Pomocy Społecznej w Gryfinie ul. Sprzymierzonych 8. Ponadto w załączeniu przekazujemy druk wniosku oraz dwa przykłady prawidłowo wypełnionych wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego:

Przykład 1:
Osoba ubiegająca się o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na pierwsze i kolejne dziecko, spełniająca kryterium dochodowe.

Przykład 2:
Osoba ubiegająca się o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na drugie i kolejne dziecko (nie obowiązuje kryterium dochodowe).

WAŻNE:
Sekcja Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych w kwietniu wydłużyła czas pracy w każdy poniedziałek do godziny 18:00, wnioski będą również przyjmowane w dwie soboty miesiąca tj. 09 i 23.04 od godziny 09:00-14:00. Ponadto dnia 23.03.2016 r. od 16:00 do 18:00 pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej będą pełnić dyżur w siedzibie Centrum Aktywności Lokalnej (ul.Sprzymierzonych 8), podczas którego będą udzielali niezbędnych informacji na temat świadczenia wychowawczego.

PRZYPOMINAMY:
Wnioski należy składać od dnia 1 kwietnia 2016 r.
Wnioski złożone w okresie od 1 kwietnia do 1 lipca 2016 r. zostaną rozpatrzone w terminie 3 m-cy od daty złożenia wniosku z wyrównaniem od 1 kwietnia.

Dodatkowe informacje można uzyskać na stronie:
http:​//www.​mpips.​gov.​pl/aktualnosci-wszystkie/rodzi​na-500-plus/art,7757,​poznaj-program-rodzina-500-plu​s-czesc-ii.html​

Materiały do pobrania:
Ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. (Dz. U. z 2016r. poz.195):
http:​//dziennikustaw.​gov.​pl/du/2016/195/1​

Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 lutego 2016 roku w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenie wychowawcze (Dz. U. z 2016r. poz. 214):

http:​//dziennikustaw.​gov.​pl/DU/2016/21

Dokumenty do pobrania również na stronie : http://ops.gryfino.pl/

Druki:

Druk wniosku

Przykład 1:
Osoba ubiegająca się o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na pierwsze i kolejne dziecko, spełniająca kryterium dochodowe.

Przykład 2:
Osoba ubiegająca się o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na drugie i kolejne dziecko (nie obowiązuje kryterium dochodowe).

 
Pobierz Adobe Acrobat Reader Pobierz Real Player

    wstecz . do góry . strona główna . mapa serwisu . archiwum wiadomości                         Wersja XML tej strony

© Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie | Redakcja | Uwagi i sugestie
Wrota Gryfina są częścią projektu współfinasowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego pn. "eGryfino I - wdrożenie rozwiązań społeczeństwa informacyjnego w Gminie Gryfino"

www.icor.pl