Aktualności
 

 

 

 

2018/09/14, Widowisko Historyczne "Orły Nad Driel"

Widowisko historyczne „Orły nad Driel" w Gryfinie!
Kolejne widowisko historyczne w naszym mieście odbędzie się już w sobotę 22 września 2018 roku na gryfińskim nabrzeżu! Wyjątkowe wydarzenie zostanie poprzedzone zajęciami edukacyjnymi prowadzonymi w szkołach na terenie gminy. W piątek 21 września rozpoczną się spotkania z młodzieżą, których tematem będzie historia polskiej 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Prelekcje wzbogacone będą prezentacją uzbrojenia oraz wyposażenia bojowego, używanego przez Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie.

W sobotę wydarzenia w naszym mieście rozpoczną się już od godziny 12.00. Od południa trwać będzie prezentacja wyposażenia wojskowego w ramach otwartego muzeum techniki wojskowej oraz pokaz militariów na Placu Księcia Barnima I. W pokazie wezmą udział grupy rekonstrukcyjne oraz jednostki wojskowe. To właśnie w tym miejscu będzie można obejrzeć czołgi, samochody transportowe oraz oddziały rekonstrukcyjne. Zaprezentowane zostaną między innymi: Działo samobieżne Sturmgeschutz II Ausf. G., samochód pancerny Panzerspaehwagen Sd.Kfz. 247 Ausf. B, Samochody terenowe Volkswagen Typ 82, Działo piechoty 7,5 cm Infanteriegeschutz 43 oraz replika niemieckiego samolotu myśliwskiego.

Od godziny 15.00 na gryfińskim nabrzeżu odbywać się będą występy amatorskich zespołów muzycznych.

O godzinie 17.00 rozpocznie się główna atrakcja wydarzenia czyli widowisko historyczne "Orły nad Driel" przygotowane przez Gminę Gryfino, Studio Historyczne "Huzar" z Koszalina i Stowarzyszenie Hereditas Pomeraniae - Dziedzictwo Pomorza.

Inscenizacja zaciętych walk w rejonie holenderskiej miejscowości wpisuje się w szeroko rozumiane obchody w Gminie Gryfino 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Główne widowisko historyczne będzie miało miejsce na nabrzeżu w Gryfinie z udziałem ponad 200 rekonstruktorów w mundurach amerykańskich, polskich, brytyjskich i niemieckich z okresu II wojny światowej. Całość rekonstrukcji historycznej „Orły nad Driel” opatrzona będzie profesjonalnym komentarzem merytorycznym, zrealizowanym przez historyków wojskowości. Wszystkie wydarzenia zaplanowane w ramach wydarzenia będą miały formułę bezpłatną dla widzów. Na terenie imprezy rozstawione będą telebimy relacjonujące obraz z kamer oraz system nagłośnieniowy dla polepszenia komfortu odbioru spektaklu przez widzów. Już dzisiaj zapraszamy Państwa na to wyjątkowe widowisko historyczne! Zapraszamy na wyjątkową podróż w czasie! Po rekonstrukcji zapraszamy na koncert zespołu Chłopcy z Placu Broni! Polski zespół rockowy założony w marcu 1987 w Krakowie przez Bogdana Łyszkiewicza, Wojciecha Namaczyńskiego, Waldemara Raźnego, Jacka Królika i Jarosława Sokoła. Jednym słowem melodyjne, mocne brzmienie, z dawką zaraźliwej, pozytywnej energii. Ale nie ma się co rozpisywać – przybądź na najbliższy koncert aby się przekonać z kim tak naprawdę masz do czynienia...

Organizatorzy wydarzenia: Gmina Gryfino, Studio Historyczne "Huzar" z Koszalina i Stowarzyszenie Hereditas Pomeraniae - Dziedzictwo Pomorza.

Sponsorem Głównym Wydarzenia jest PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

Patronat honorowy nad imprezą objęli:
Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak,
Wojewoda Zachodniopomorski Tomasz Hinc www.szczecin.uw.gov.pl
Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz
Przewodniczący Komisji Obrony Narodowej Sejmu RP Michał Jach.
Partnerzy Wydarzenia:
Totalizator Sportowy Lotto Sp. z o.o.
Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Szczecinie Sp. z o.o.
Patronat medialny nad imprezą objęło TVP Szczecin www.szczecin.tvp.pl, TVP Historia oraz Polskie Radio Szczecin.

Informujemy, że w związku z organizacją imprezy masowej pn. "Orły nad Driel" zostanie zamknięta droga wewnętrzna/dojazdowa do nabrzeża przy ul. Energetyków oraz parking umiejscowiony przy środkowej części nabrzeża od dn. 20.09.2018r. od godziny 7:00, do dnia 23.09.2018r. do godz. 7:00
ZA UTRUDNIENIA PRZEPRASZAMY !

W dniu 22.09.2018 r. w godz. 15.00-19.00 będzie zamknięta droga wojewódzka nr 120 z Gryfina do Mescherin dla ruchu kołowego i pieszego.

Zapraszamy do zapoznania się z regulaminami związanymi z imprezą, jaka odbędzie się 22 września 2018 oraz uczestnictwem w niej.

"Orły nad Driel"- regulamin imprezy masowej

"Orły nad Driel"- regulamin terenu imrezy


 

2018/09/21, Głosowanie na BO 2019 rozpoczęte!

Rozpoczęło się głosowanie na zadania w tegorocznym Budżecie Obywatelskim.
Zachęcamy do głosowania wszystkich mieszkańców gminy Gryfino, którzy w roku głosowania kończą 13 lat.
Na głosowanie poświęcisz tylko chwilę, a z efektów będziesz cieszyć się przez kolejne kilka lat.

Regulamin głosowania:

 1. Prawo udziału w głosowaniu ma każdy mieszkaniec stale zamieszkujący na terenie gminy Gryfino, który w roku głosowania kończy 13 lat.
 2. Ramowy wzór karty do głosowania, można pobrać TUTAJ.
 3. Zadania na karcie, umieszczane są w kolejności zgodnej z datą wpływu wniosku do Urzędu Miasta i Gminy w Gryfinie.
 4. Mieszkańcy zamieszkujący na terenie gminy Gryfino posiadający meldunek mogą głosować poprzez:
  1. bezpośrednie przekazanie karty do głosowania do Biura Obsługi Interesantów Urzędu Miasta i Gminy w Gryfinie, ul. 1 Maja 16,
  2. przesłanie karty do głosowania drogą pocztowa na adres: Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie, ul. 1 Maja 16, 74-100 Gryfino,
  3. elektroniczne przesłanie zeskanowanej karty do głosowania lub jej zdjęcia na adres e-mail: bo@gryfino.pl,
  4. system informatyczny gryfino.budzet-obywatelski.org,
  5. Mieszkańcy nieposiadający zameldowania na terenie gminy Gryfino mogą głosować na zadania wyłącznie osobiście, składając przy tym oświadczenie o zamieszkiwaniu na terenie gminy Gryfino.
 5. Na kartach do głosowania uprawnieni mieszkańcy dokonują wyboru maksymalnie trzech propozycji zadań zgłoszonych do budżetu obywatelskiego.
 6. Każdy mieszkaniec może przekazać maksymalnie jedną kartę do głosowania.
 7. Karty do głosowania wypełnione niewłaściwie oraz niezawierające wymaganych danych będą uznane za nieważne.
 8. Ustalenie wyników polega na zsumowaniu głosów oddanych na każdą propozycję zadań na liście.

Głosowanie potrwa do 21 października 2018 roku.

Wszystkie informacje można znaleźć na stronie gryfino.budzet-obywatelski.org

 

2018/09/18, Gminne uroczystości upamiętniające 79. rocznicę agresji ZSRR na Polskę oraz Dzień Sybiraka

W dniu 17 września 2018 roku odbyły sie Gminne Uroczystości upamiętniające 79. rocznicę agresji ZSRR na Polskę oraz Dzień Sybiraka.

 

2018/09/18, LII sesja Rady Miejskiej w Gryfinie

W dniu 27 września 2018 r. o godz. 10.00 odbędzie się LII sesja Rady Miejskiej w Gryfinie.

Porządek obrad

 

2018/09/20, Spotkanie w ramach Transgranicznego Planu Działania

W dniu 18 września 2018 r. w Gryfinie odbyło się kolejne z cyklu spotkanie z przedstawicielami Gmin wchodzących w skład polsko-niemieckiego obszaru gospodarczego Doliny Dolnej Odry. Cykl spotkań dotyczących zaspokajania zbiorowych potrzeb wspólnoty na polsko-niemieckim obszarze gospodarczym Doliny Dolnej Odry w ramach Transgranicznego Planu Działania mają na celu zbadanie potrzeb w zakresie współpracy pomiędzy gminami uczestniczącymi w Transgranicznym Planie Działania i wypracowanie wspólnych projektów wiodących.

Podczas spotkania w Gryfinie omówione zostały cele i potrzeby gmin dotyczące projektów wiodących w obszarze „Edukacja”. Gmina Gryfino przedstawiła partnerom także dobry przykład działań w tym obszarze, jakim był udział w projekcie „Niemieckie Centrum ds. Młodzieży, Edukacji i Komunikacji w związku gmin Oder – Welse – gminie Passow i gminie Pinnow oraz w gminach Chojna, Gryfino, Kołbaskowo, Stare Czarnowo i Wałcz”, którego efektem była przebudowa budynku na potrzeby Przedszkola Nr 4 im. Pszczółki Mai przy ul. Kościuszki 17 w Gryfinie, doposażenie placów zabaw a także zakup materiałów i pomocy dydaktycznych w Przedszkolu Nr 3 im. Kubusia Puchatka w Gryfinie, Przedszkolu Nr 4 im. Pszczółki Mai w Gryfinie a także w Przedszkolu Nr 5 im. Calineczki w Gryfinie. W przedszkolu Nr 5 w ramach ww. projektu została również przebudowana kuchnia i pomieszczenia z jej zaplecza. Kolejne z cyklu spotkań odbędą się w Pinnow z zakresu „Usługi użyteczności publicznej”, w Dębnie
z zakresu „Gospodarka” oraz w Baniach z zakresu „Kultura i turystyka”. 

 

2018/09/18, Rajd rowerowy Gryfino-Borzym-Gryfino
W sobotę 22 września 2018 zapraszamy na rajd rowerowy Gryfino-Borzym-Gryfino. Organizatorem rajdu jest Gryfiński Dom Kultury.
Celem rajdu jest popularyzacja walorów przyrodniczych, krajobrazowych i architektonicznych gminy Gryfino, promowanie aktywnego spędzania czasu, rozwijanie turystyki rowerowej i integracja społeczności lokalnej.

Zgłoszenia na rajd przyjmuje Kamilla Gadomska, instruktor turystyki w Gryfińskim Domu Kultury do 20 września 2018, tel. 695 455 771.

W rajdzie planuje się udział do 30 osób. O udziale w rajdzie decyduje kolejność zgłoszeń.

Zbiórka uczestników rajdu: o godz. 9.30 w Gryfinie - na początku ścieżki rowerowej w kierunku Szczawna (przy skrzyżowaniu ul. Armii Krajowej i ścieżki rowerowej nad Jezioro Wełtyńskie).
W trakcie rajdu planowane są postoje w miejscowościach, przez które przebiega trasa, a także tam, gdzie będzie to konieczne z uwagi na bezpieczeństwo uczestników oraz ich potrzeby.

Trasa rajdu:
Gryfino - Szczawno - Wirówek - Chwarstnica - Borzym - Chwarstnica - Wirów (ognisko - własny prowiant ) - Szczawno - Gryfino (dystans: ok. 30 km)
Rajd przebiega w większości ścieżką rowerową (oprócz dojazdów do kościołów w Chwarstnicy i Borzymiu oraz na ognisko do Wirowa i z powrotem na ścieżkę rowerową).

Szczegółowy regulamin rajdu, karta zgłoszenia i klauzula informacyjna dotycząca zbierania danych osobowych znajdują się w załączniku.
 
 

2018/09/13, Podziękowania dla Joanny Oleksiuk

W dniu 13 września 2018 roku Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino zaprosił Joannę Oleksiuk srebrną medalistkę Paralekkoatletycznych Mistrzostw Europy w Lekkiej Atletyce które odbyły się w Berlinie wraz z trenerką Renatą Chilewską aby wręczyć listy gratulacyjne oraz drobne upominki w ramach podziękowania za trud i pracę włożoną w osiągnięcie wspaniałego rezultatu.

Burmistrz życzył wielu dalszych medalowych sukcesów, wytrwałości oraz realizacji wszystkich zamierzeń.

 

2018/09/10, Dożynki Archidiecezjalne 2018

Dożynki Archidiecezjalne za nami! W dniu 8 września 2018 roku na Placu Barnima społeczność diecezjalna zebrała się aby uroczyście podziękować rolnikom za ich ciężką pracę oraz tegoroczne plony.

Podczas uroczystości odbyła się prezentacja wieńców dożynkowych przygotowanych przez społeczność diecezjalną. Następnie miała miejsce uroczysta Msza Święta dziękczynna w podziękowaniu za trud i pracę rolników.

Zaprezentowano również regionalne potrawy oraz rękodzieła i sztuki lokalnych artystów. Część artystyczna połączona była z akcją "Narodowego Czytania 2018" podczas której naprzemian występowały lokalne kapele ludowe natomiast Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino, Sekretarz Miasta i Gminy Gryfino oraz Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych w Gryfinie czytali fragmenty "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego.

Dożynki zostały zorganizowane wspólnie przez Archidiecezję Szczecińsko-Kamieńską, Gminę Gryfino i Parafię p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gryfinie.

Uroczystości wsparli finansowo:

- Fliegel Textilservice Sp. z o.o. Sp. k.

- Totalizator Sportowy Lotto Sp. z o.o.

- Enea Oświetlenie Oddział Szczecin

- Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Szczecinie Sp. z o.o.

 

 

2018/09/18, Spotkanie autorskie z Mariuszem Czubajem

Biblioteka Publiczna w Gryfinie zaprasza na spotkanie z Mariuszem Czubajem, autorem najnowszego kryminału pt.: „Dziewczynka z zapalniczką”. Odbędzie się ono 21 września 2018 r. o godz. 17.00 w sali konferencyjnej przy ul. Kościelnej 24.

„Dziewczynka z zapalniczką” to książka, która wciąga od pierwszych stron! Katarzyna Bonda o mówi o niej: „Po prostu petarda”! Nowy mroczny kryminał Mariusza Czubaja to przykuwająca uwagę intryga i trzymająca w napięciu fabuła.

Rok 2011. W lesie nieopodal Katowic zostaje zastrzelony emerytowany policjant, Jacek Szymon. Tylko dwóch ludzi wie, co znajdowało się wcześniej w bagażniku samochodu, w którym znaleziono ciało. Heinz będzie trzeci. Profiler, przechodzący ciężkie załamanie nerwowe i przebywający na przymusowym urlopie, zostaje poproszony o dyskretną przysługę i po raz pierwszy zaczyna prowadzić prywatne śledztwo. Sprawę komplikuje także to, że pierwszy raz o pomoc prosi Heinza miejscowy gangster. Trop będzie prowadził ku wydarzeniom sprzed lat, które położyły się cieniem na karierze Jacka Szymona. W jednej z piwnic znaleziono wówczas zmasakrowane zwłoki dziewczynki w czerwonych baletkach. Sprawy, której nadano operacyjny kryptonim „Dziewczynka z zapalniczką”, nigdy nie rozwiązano.

Spotkanie dofinansowano ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

 

2018/09/11, Budżet Obywatelski 2019 - projekty zweryfikowane

Zespół do spraw budżetu obywatelskiego gminy Gryfino na 2019 rok zaprezentował listę projektów, które zostały zweryfikowane pozytywnie i będą podlegać głosowaniu. Mieszkańcy będą mogli wybierać spośród 5 propozycji.

1. Doświetlenie miejscowości wiejskich: Bartkowo, Pniewo, Steklno, Stelinko - 246.000,00 zł

2. Budowa wybiegu dla psów „park dla psów” w Parku Miejskim w Gryfinie – 68.103,00 zł

3. Modernizacja istniejącego  Skateparku przy ulicy Sportowej w Gryfinie - 442.998,23  zł

4. SAS- Strefa aktywności sąsiedzkiej - 150.000,00 zł

5. Budowa siłowni zewnętrznych w miejscowościach Borzym, Dołgie, Parsówek i Sobiemyśl jako miejsc rekreacji i ćwiczeń dla mieszkańców - 73.000,00 zł

Protokół zespołu

Głosowanie na pozytywnie zweryfikowane projekty rozpocznie się 21 września i potrwa do 21 października.

Dziękujemy wszystkim Mieszkańcom Gryfina za aktywny udział w zgłaszaniu propozycji!

 

2018/09/06, Hala sportowo – widowiskowa już za rok!

Nowy obiekt sportowo-widowiskowy powstanie w ciągu najbliższego roku przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gryfinie. Umowę dotyczącą budowy hali podpisał w dniu
6 września br. Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino – Mieczysław Sawaryn. Obiekt wybuduje firma MORIS-POLSKA Sp. z o.o, za kwotę 13 499 000,00 z.

Umowa obejmuje budowę hali z taflą sportową, na której zaprojektowano 10 boisk, m.in.: boisko do koszykówki, piłki ręcznej, siatkówki i piłki nożnej halowej. Widownia na 289 miejsc siedzących mieścić się będzie na antresoli obok spikerki, salki konferencyjnej, salki fitness i zaplecza sanitarnego. Na poziomie parteru zaprojektowano m.in. szatnie i pomieszczenia sanitarne dla 76 zawodników oraz dwa pomieszczenia trenerów.

Budynek będzie połączony łącznikiem z Zespołem Szkół Ogólnokształcących. Na terenie przy obiekcie znajdować się będzie 80 miejsc postojowych, w tym 20 miejsc przy przebudowanej ulicy Parkowej.

Termin realizacji inwestycji mija 30 listopada 2019 rok.

 

2018/09/17, Ogłoszenie

Ogłoszenie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino w sprawie realizacji zadania publicznego pn. "Organizacja wyjazdu edukacyjno-patriotycznego"

 

2018/09/06, Umowa na termomodernizację SP 3 podpisana

Już niebawem Szkołę Podstawową nr 3 im. Noblistów Polskich w Gryfinie czeka duży remont. W środę 5 września br. Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino – Mieczysław Sawaryn podpisał umowę na kompleksową termomodernizację szkoły. Remont budynków wraz wykonaniem instalacji fotowoltaicznej wykona firma STRZAŁ – TRANS z miejscowości Zakrzew. Projekt dofinansowany jest ze środków Unii Europejskiej.

Roboty budowlane przewidziane w umowie obejmują wymianę stolarki okiennej i drzwiowej wraz z ociepleniem budynku i wykonaniem nowej kolorystyki celem poprawienia jego stanu technicznego oraz walorów estetycznych, a także modernizację podłogi i ścian w sali gimnastycznej. W szkole zostanie również wykonana instalacja fotowoltaiczna i wentylacja mechaniczna auli.

Wszystkie ww. prace mają na celu poprawę efektywności energetycznej szkoły, a co za tym idzie obniżenie kosztów eksploatacji budynków i zdecydowaną poprawę komfortu ich użytkowania.

Zgodnie z umową wszystkie prace mają zostać wykonane do dnia 31 października 2019 r., a ich koszt to 4 692 911, 32 zł, z czego 3 185 544, 32 zł zostanie dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.

 

2018/09/10, Złote i Diamentowe Gody w Gryfinie

W piątek 7 września 2018 r. w auli Szkoły Podstawowej nr 3  w Gryfinie odbyła się uroczystość wręczenia medali „Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie”, nadanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dla 13 par obchodzących 50 lecie pożycia małżeńskiego oraz dla 2 par obchodzących jubileusz 60 lecia.

Na uroczystość przybyli bohaterowie tego dnia - dostojni jubilaci wraz z zaproszonymi gośćmi, rodziną i przyjaciółmi.

Medale od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, pamiątkowe dyplomy, kwiaty, mnóstwo życzeń. To wszystko otrzymały pary małżeńskie, które świętują w tym roku swój jubileusz złotych i diamentowych godów.

Wykaz jubilatów 50 lecia

1. Wanda i Czesław Arkita
2. Danuta i Kazimierz Kędziora
3. Krystyna i Mieczysław Korban
4. Janina i Henryk Morawiccy
5. Janina i Kazimierz Nykiel
6. Anna i Janusz Ostrowscy
7. Maria i Tadeusz Pabian
8. Teresa i Stanisław Parszewscy
9. Krystyna i Józef Rybka
10. Stefania i Bogdan Spychalscy
11. Maria i Zdzisław Szczurek
12. Krystyna i Czesław Walter
13. Kazimiera i Kazimierz Wojtkowiak

Wykaz jubilatów 60 lecia

1. Emilia i Eugeniusz Osiccy
2. Krystyna i Marian Zarzyccy

 

2018/09/10, "W każdej z tych wyszywanek jest moje serce"

"W każdej z tych wyszywanek jest moje serce" - tak opowiadała nam o swoich dziełach Danuta Bednarz, gryfinianka od wielu lat tworząca swoje obrazy malowane nitką. W Bibliotece Publicznej w Gryfinie już od soboty można podziwiać dzieła Pani Danuty.

Nie można pominąć faktu, że jest to jedynie skromny fragment całego zbioru, który w mozole i z benedyktyńską wręcz cierpliwością stworzyła i nadal tworzy nasza gryfińska artystka. Wystawa potrwa do piątku 21 września.

 

2018/09/07, „Twoja ulubiona trasa rowerowa w województwie zachodniopomorskim”

I edycja konkursu dla mieszkańców woj. zachodniopomorskiego „Twoja ulubiona trasa rowerowa w województwie zachodniopomorskim”

Drodzy Mieszkańcy!

Czy są wśród Was entuzjaści wycieczek rowerowych? Nie wyobrażacie sobie weekendu bez Waszych ulubionych dwóch kółek? Do pracy jeździcie rowerem? Świetnie się składa! Zapraszamy do udziału w konkursie organizowanym przez serwis aukcji transportowych Clicktrans.pl. Jedyne, co musisz zrobić to przekonać nas, że to właśnie Twoja ulubiona trasa rowerowa ma w sobie to coś! Oceniamy nie samą trasę, ale atrakcyjność jej przedstawienia.

Forma pracy:

• mapa + opis

• tekst do dwóch stron A4, w formacie .doc lub .pdf

• zdjęcia lub materiał filmowy (Twojego autorstwa)

Zasady:

1. Do udziału w konkursie zapraszamy mieszkańców woj. zachodniopomorskiego w wieku od 15 do 115 lat. 

2. Proponowana przez Ciebie trasa powinna znajdować się w większości w obrębie województwa zachodniopomorskiego.

3. Nie ograniczamy konkursu tylko do oficjalnie wyznaczonych szlaków rowerowych! Tematem Twojej pracy może być dowolna, ulubiona trasa.

4. Praca może być napisana w języku polskim lub angielskim. SUMA NAGRÓD 1500 zł I miejsce: 1000zł II miejsce: 500 zł. Aby wziąć udział w konkursie wyślij swoją pracę na adres mailowy: konkurs@clicktrans.pl. W temacie maila wpisz: Moja trasa rowerowa

 

2018/09/06, Nagroda dla KGW "Europejki" oraz Stowarzyszenia Seniorów "Radość"

Kolejna nagroda Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino trafiła tym razem do Koła Gospodyń Wiejskich „Europejki” oraz Stowarzyszenia Seniorów „Radość” z Daleszewa.

Burmistrz podziękował za wspomaganie rozwoju wspólnot i społeczności lokalnych oraz działalność na rzecz pomocy charytatywnej, integracji europejskiej ora rozwijania kontaktów i współpracy między społecznością lokalną.

 

2018/09/10, LI nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Gryfinie

W dniu 10 września 2018 r. w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie odbyła się LI nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej.
Na początku sesji radni uczcili minutą ciszy pamięć zmarłego radnego Edmunda Krysiaka. Pracował w Radzie Miejskiej w Gryfinie w latach 1990-1998.

Sesja zwołana została w celu uchwalenia utworzenia odrębnych obwodów głosowania na obszarze Gminy Gryfino, ustalenia ich numerów, granic oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych.

 

 

2018/09/06, Komunikat Prezesa Krajowej Izby Kominiarzy

Komunikat Prezesa Krajowej Izby Kominiarzy do właścicieli i zarządców budynków w związku z rozpoczęciem sezonu ogrzewczego 2018/2019.


 

2018/09/03, Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

W dniu 3 września we wszystkich placówkach oświatowych rozpoczął się nowy rok szkolny 2018/2019. Podczas uroczystości dzieci z klas pierwszych zostały oficjalnie powitane w społeczności uczniowskiej.

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Marii Dąbrowskiej przy okazji rozpoczęcia roku szkolnego dokonano oficjalnego otwarcia pracowni informatycznej. Na prośbę Pani Dyrektor Jolanty Kroczak oraz Rady Rodziców Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino przeznaczył dodatkowe środki na wyposażenie pracowni w sprzęt informatyczny.

Życzymy wszystkim uczniom oraz nauczycielom samych wspaniałych chwil spędzonych w szkole oraz dobrych wyników w nauce!

 

2018/09/04, Podziękowania za wieloletnią pracę dyrektorów

 W dniu 31 sierpnia 2018 roku w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie odbyła się narada dyrektorów jednostek oświatowych.

Na początku narady Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino Paweł Nikitiński złożył podziękowania za wieloletnią pracę Pani Teresie Sarnie, która była dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Chwarstnicy przez 18 lat, oraz Pani Annie Frąckowiak-Kułdosz, która była dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Gardnie przez 14 lat.

 

2018/09/04, Uroczyste otwarcie ogrodu hortiterapeutycznego

W dniu 31 sierpnia 2018 roku nastąpiło uroczyste otwarcie ogrodu hortiterapeutycznego wykonanego przez Zespół wolontariacki działający w Oddziale Zespołu Elektrowni Dolna Odra w ramach V edycji programu wolontariatu pracowniczego PGE "Pomagamy".

 

2018/08/30, Obchody rocznicy podpisania porozumień sierpniowych w Gryfinie

W sobotę 30 sierpnia 1980 r. w świetlicy Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego władze komunistyczne podpisały porozumienie z przedstawicielami strajkujących załóg regionu. Dokument ten przeszedł do historii pod nazwą Porozumienia Szczecińskiego.

Gryfińskie Stowarzyszenie „Pamięć i prawda” oraz Gryfiński Ruch Patriotyczny umieściły za zgodą Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino treść Porozumienia na słupach informacyjnych w mieście. Na Skwerze Solidarności, przy ulicy Żołnierzy Wyklętych powstała, nawiązująca w przekazie do okresu strajków 1980 roku, instalacja rocznicowa.   

 

2018/09/03, 79. rocznica wybuchu II Wojny Światowej

W dniu 1 września na Cmentarzu Komunalnym w Gryfinie ( Golgota Wschodu) odbyła się uroczystość upamiętniającą 79. rocznicę wybuchu II wojny światowej z udziałem władz samorządowych, pocztów sztandarowych, kombatantów, zaproszonych gości oraz mieszkańców Gryfina.

 

2018/08/27, Dożynki Gminne 2018

Za nami Gminne Święto Plonów, które tym razem odbyło się 25 sierpnia 2018 w Wełtyniu.

Dożynki rozpoczęły się od Mszy Świętej w celu poświęcenia wieńców dożynkowych. Następnie wszyscy zgromadzeni goście przeszli ulicami w formie korowodu dożynkowego ulicami Wełtynia. Uroczystego otwarcia dożynek dokonali Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino Paweł Nikitiński, Przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Kasprzyk oraz starości tegorocznych dożynek Barbara Rackiewicz i Robert Lipok. O godzinie 16 na dożynkowej scenie zaprezentowały się kapele ludowe: Borzymianka, Wełtynianka i Gardnianki.

W konkursie na najładniejszy dożynkowy wieniec zwyciężyło sołectwo Wysoka Gryfińska. Drugie i trzecie miejsce odpowiednio zajęły wieńce z Wełtynia i Czepina.

Gwiazdą wieczoru był występ grupy DIKANDA.

Od godziny 21 do 2 nad ranem trwała zabawa ludowa z zespołem "MEDEJS".

Organizatorami Gminnych Dożynek 2018 byli: Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie, Rada Sołecka Wełtynia i Gryfiński Dom Kultury.

Imprezę wsparli finansowo:
PGE GiEK S.A. Oddział Zespołu Elektrowni Dolna Odra,
Gmina Gryfino,
FIEGE/Zalando,
Okręgowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego Stargard,
Przedsiębiorstwo Produkcji Rolnej -Małgorzata i Jerzy Wisińscy.

 

2018/08/30, Ogłoszenie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino

Ogłoszenie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino w sprawie realizacji zadania publicznego pn. "Spotkanie integracyjne z okazji 100-lecia Niepodległości"

 

2018/08/29, Nowy sezon w pracowniach Gryfińskiego Domu Kultury
W nowym roku szkolnym tradycyjnie zapraszamy do pracowni Gryfińskiego Domu Kultury i Świetlic Wiejskich. Po dwumiesięcznej przerwie powracają regularne zajęcia prowadzone przez naszych instruktorów. Większość pierwszych spotkań w pracowniach artystycznych planowanych jest w drugiej połowie września.

We wskazanym terminie instruktorzy będą do dyspozycji chętnych dzieci i ich rodziców lub dorosłych uczestników w zakresie wszelkich informacji o działalności swojego zespołu lub koła.
Wkrótce podamy więcej informacji o terminie pierwszych zajęć organizacyjnych.
 
 

2018/08/23, L sesja Rady Miejskiej w Gryfinie

W dniu 23 sierpnia 2018 roku odbyła się L sesja Rady Miejskiej.

Na początku sesji Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino wraz z Przewodniczącą Rady Miejskiej wyróżnili i podziękowali za aktywny udział w szacowaniu szkód łowieckich następującym sołtysom:
- panu Pawłowi Piekarzowi sołtysowi sołectwa Mielenko Gryfińskie
- panu Andrzejowi Szewczukowi sołtysowi sołectwa Borzym
- panu Józefowi Zajączkowskiemu sołtysowi sołectwa Czepino
- Panu Marcinowi Jońcy sołtysowi sołectwa Wysoka Gryfińska – był nieobecny na sesji
- panu Leszkowi Jaremczukowi sołtysowi sołectwa Wełtyń.

Następnie radni uchwalili m.in. przystąpienie Gminy Gryfino do partnerstwa na rzecz realizacji projektu pn. „Przyjazny e-urząd – podniesienie jakości usług w zakresie podatków i opłat lokalnych oraz zarządzania nieruchomościami w 6 Miastach: Stargard, Gryfino, Mińsk Mazowiecki, Głogów, Nowy Targ oraz Zgorzelec” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, oś priorytetowa II Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, działanie 2.18 Wysokiej jakości usługi administracyjne, oraz dwie dodatkowe uchwały: dot. zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie Miasta i Gminy Gryfino oraz ustalenia wysokości i zasad otrzymywania diet przez przewodniczących organów wykonawczych jednostek pomocniczych gminy – sołtysów.

 

 

2018/08/22, Gryfinianka Joanna Oleksiuk Wicemistrzynią Europy!

Gryfinianka Joanna Oleksiuk zdobyła srebrny medal w pchnięciu kulą na Mistrzostwach Europy Osób Niepełnosprawnych w Berlinie. Drugie miejsce dało jej pchnięcie na odległość 5,59 m. Pierwsze miejsce zajęła zawodniczka Startu Wrocław Lucyna Kornobys z wynikiem 7,49 który jest oficjalnym rekordem świata.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

2018/08/22, Nagroda Burmistrza dla "Wełtynianki"

Tradycyjna nagroda Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino za działalność na rzecz lokalnej społeczności tym razem trafiła do Kapeli Ludowej "Wełtynianka".

Początki zespołu sięgają roku 1976 r. Podczas tego okresu przez kapelę przewinęło się wielu znakomitych artystów, powstało wiele pieśni ludowych które śpiewane są do dziś przy okazji wielu uroczystości gminnych. Od kilku lat instruktorem kapeli jest Katarzyna Papiernik, uczennica Edwarda Mojsaka, z którym współpracowała w szeregach nieistniejącej już Kapeli Ludowej Bartkowiacy. W skład kapeli wchodzą również młode osoby, które grają na instrumentach. Są bardzo zaangażowane w życie zespołu i chętnie biorą udział w próbach. Kapela reprezentuję naszą gminę na wielu przeglądach i konkursach z niemałymi sukcesami.

 

2018/08/21, Wyprawki szkolne dla pierwszoklasistów

W ramach akcji "Energetyczny tornister" prowadzonej przez PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. i Fundacji PGE przy współudziale Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino oraz Ośrodka Pomocy Społecznej w Gryfinie w dniu 21 sierpnia 2018 roku wręczono artykuły szkolne dla dzieci z potrzebujących rodzin.

Akcja ma na celu obdarowanie uczniów pierwszych klas wyprawkami szkolnymi.

 

 

2018/08/20, IX Festiwal Twórczości Ludowej w Bartkowie

W sobotę 18 sierpnia 2018 w Bartkowie odbył Festiwal Twórczości Ludowej. To już dziewiąta edycja imprezy.
Festiwal Twórczości Ludowej od lat cieszy popularnością i ściąga do Bartkowa wielbicieli sztuki i muzyki ludowej. Tej nie zabrakło podczas imprezy. Od godziny 16 z festiwalowej sceny rozbrzmiewał folklor. Jako pierwsza wystąpiła Kapela Ludowa Macierzanka z Pacholąt.

Później nastąpiło uroczyste otwarcie festiwalu, jakiego dokonał burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn oraz pomysłodawczyni i organizatorska festiwalu a zarazem sołtys wsi - Elżbieta Kasprzyk.

Dyrektor Gryfińskiego Domu Kultury Maria Zalewska wspomniała o lokalnych muzykach i twórcach muzyki ludowej, którzy odeszli w tym roku, a zawsze z chęcią uczestniczyli w bartkowskim festiwalu.

Na festiwalowej scenie z koncertami zaprezentowały się kolejne kapele ludowe: Borzymianka, Wełtynianka i Gardnianki. Znane polskie przeboje przybliżyło bartkowskiej publiczności trio wokalne AD HOC.

Gwiazdą festiwalu był folkowy zespół - Czeremszyna. Grupa inspiruje się folklorem słowiańskim, głównie podlaskim. Na repertuar zespołu składają się przede wszystkim pieśni ludowe pogranicza polsko-białorusko-ukraińskiego wykonywane w gwarze z Podlasia zaaranżowane na głos i różne instrumenty. Ta magiczna mieszanka bardzo przypadła do gustu publiczności.

Dodatkowymi atrakcjami festiwalu był min. namiot Cedyńskiego Bractwa Historycznego "COMITATUS", warsztaty łucznicze, kowalskie oraz pokazy walki. Odbyła się także prezentacja pracowni ceramicznej Małgorzaty Małeckiej "Hand Made Art" oraz pokaz lepienia garnków na średniowiecznym kole. Można było także zobaczyć wystawę prac wykonanych podczas warsztatów ceramicznych w Bartkowie. Nie brakowało stoisk gastronomicznych i rękodzielniczych a także atrakcji dla dzieci.

Organizatorem 9. Festiwalu Twórczości Ludowej w Bartkowie był Gryfiński Dom Kultury oraz Sołectwo Bartkowo.
Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino Mieczysława Sawaryna.

 

2018/07/30, Spotkanie u Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino

U Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino Mieczysława Sawaryna odbyło się spotkanie Posła na Sejm Michała Jacha z ks. proboszczem Stanisławem Helakiem ws. dotacji na Remont Kościoła pw. NNMP w Gryfinie.

Uczestnicy spotkania rozmawiali także o możliwości pozyskania środków na przebudowę budynku przy ul. Sprzymierzonych po Komendzie Powiatowej Policji w Gryfinie na potrzeby Szkoły Muzycznej I stopnia w Gryfinie.

 

2018/07/25, „Doposażenie Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Gryfino w sprzęt ratownictwa medycznego”

W dniu 24 lipca 2018 r. w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino Pan Tomasz Miler i Skarbnik Miasta i Gminy Gryfino Pani Beata Blejsz podpisali umowę z Dyrektorem Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich Ministerstwa Sprawiedliwości Panem Mikołajem Pawlakiem na realizację zadania pn. „Doposażenie Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Gryfino
w sprzęt ratownictwa medycznego” z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości.

Gmina Gryfino w ramach podpisanej umowy zakupi 4 szt. toreb ratowniczych R1 i 4 szt. defibrylatorów AED dla Jednostek OSP w Chwarstnicy, Radziszewie, Sobieradzu i Wełtyniu.

Zakupiony sprzęt zwiększy poziom bezpieczeństwa osób przebywających na terenie Gminy Gryfino oraz wzrosną możliwości udzielenia kwalifikowanej pierwszej pomocy przedmedycznej poszkodowanym w wyniku przestępstw, wypadków komunikacyjnych, pożarów i innych zdarzeń zagrażających życiu.

Całkowita wartość zadania wyniesie: 39 196,00 zł.

Dofinansowanie ze środków Ministerstwa Sprawiedliwości : 38 804,04 zł.

Wkład własny Gminy Gryfino: 391,96 zł.


 

2018/07/24, Projekt działań aktywizujących skierowanych do osób bezdomnych

Fundacja resocjalizacji i readaptacji społecznej „TULIPAN” oraz Szczecińskie Centrum Profilaktyki Uzależnień od 14 maja 2018 r. realizują zadanie publiczne mające na celu prowadzenie działań aktywizujących skierowanych do osób bezdomnych. Projekt ma za zadanie zwiększyć samodzielność bezdomnych przebywających na terenie województwa zachodniopomorskiego, a w szczególności na terenie miasta Szczecin, poprzez drożenie systemu usług reintegracji społecznej i zawodowej.

W ramach punktu działań aktywizujących skierowanych do osób bezdomnych prowadzona jest kompleksowa pomoc specjalistów oraz  pomoc finansowa w postaci bonów żywnościowo – higienicznych i pomoc odzieżowo – rzeczowa dla osób bezdomnych.

Szczegółowe informacje na temat projektu znajdują się na stronie scpu.szczecin.pl w zakładce Projekty oraz na stronie fundacjatuliopan.pl w zakładce Kontakty – Punkt dla osób bezdomnych.

 

2018/07/24, "Akademia Rodzica Zastępczego"

Zasadniczym celem oferowanego wsparcia jest podniesienie umiejętności wychowawczych osób sprawujących rodzinną, głównie spokrewnioną, pieczę zastępczą wobec dzieci, najczęściej wobec wnuków, a także przeszkolenie 20 kandydatów na rodziców zastępczych. Działanie to ma wspierać powiaty w realizacji ich ustawowego zadnia – szkolenia rodzin zastępczych.

Projekt przewiduje wsparcie szkoleniowe oraz doradcze dla rodziców zastępczych, zamieszkujących teren województwa zachodniopomorskiego. Działania w projekcie zostały już rozpoczęte, realizowane będą do końca 2019 r. Nadal prowadzimy rekrutację do projektu. W ramach projektu rodzice sprawujący rodzinną pieczę zastępczą (spokrewnieni i niezawodowi) otrzymają wsparcie w postaci szkoleń, warsztatów i doradztwa w zakresie:

1) w ramach Akademii Relacji, cztery szkolenia:

• Regulacje prawne w zakresie pieczy zastępczej (jednodniowe) – obecnie realizowane;

• Umiejętności wychowawcze (dwudniowe) – III/IV kwartał 2018;

• Sytuacje kryzysowe (dwudniowe) – I/II kwartał 2019;

• Problem agresji wśród dzieci i młodzieży (jednodniowe) – III kwartał 2019 2) indywidualnego wsparcia doradczego z tematyki szkoleń – na miejscu, po każdym dniu szkoleniowym, a także w odpowiedzi na zgłaszane problemy/pytania w czasie trwania całego projektu (mailowo, telefonicznie, osobiście).

Szkolenia odbywają się na terenie 8 subregionów województwa, aby umożliwić dogodny dojazd z każdego powiatu. Projekt obejmuje wsparciem całą rodzinę zastępczą.

W czasie trwania szkoleń/warsztatów, uczestnikom zgłaszającym taką potrzebę, zapewniona zostanie opieka nad dziećmi oraz wyżywienie, a w przypadku szkoleń dwudniowych - także nocleg. W projekcie przewidziany jest zwrot kosztów dojazdu uczestników na miejsce szkoleń.

 

2018/07/12, "Dobry Start" dla ucznia

"Dobry Start" dla ucznia

300 złotych – tyle wynosi świadczenie „Dobry Start” dla każdego uczącego się dziecka. Rząd ustanowił program, na podstawie, którego rodziny otrzymają raz w roku 300 zł na każde dziecko uczące się w szkole – bez względu na dochody.  Po raz pierwszy świadczenie trafi do rodzin w tym roku.

Dla kogo wsparcie?

Świadczenie "Dobry Start" przysługuje raz w roku na rozpoczynające rok szkolny dzieci do ukończenia 20 roku życia. Dzieci niepełnosprawne uczące się w szkole otrzymają je do ukończenia przez nie 24 roku życia. Co ważne, rodzina będzie mogła liczyć na wsparcie niezależnie od posiadanego dochodu.

Jak dostać świadczenie "Dobry Start"?

Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić mama lub tata dziecka, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka, a w przypadku dzieci przebywających w pieczy zastępczej – rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Gdzie złożyć wniosek?

Wnioski o świadczenie są przyjmowane i realizowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Gryfinie w Sekcji Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych, ul. Sprzymierzonych 8A.

Kiedy złożyć wniosek?

Wniosek – podobnie jak wnioski o świadczenie wychowawcze z programu „Rodzina 500+” – będzie można składać już od 1 lipca online przez stronę Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl  oraz przez bankowość elektroniczną, a od 1 sierpnia drogą tradycyjną (papierową).

Ważne! Wniosek należy złożyć do 30 listopada.

Kiedy rodzina otrzyma pomoc?

W przypadku wniosków złożonych w lipcu i sierpniu, rodziny wyprawkę otrzymają nie później niż 30 września. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach gminy będą miały maksymalnie 2 miesiące od dnia złożenia wniosku na jego rozpatrzenie i wypłatę świadczenia.

Ważne! Złożenie wniosku o świadczenie "Dobry Start" w lipcu i sierpniu to gwarancja wypłaty świadczenia nie później niż  do 30 września.

Uproszczona procedura

W celu usprawnienia i przyspieszenia procesu przyznawania wyprawki szkolnej zrezygnowano z konieczności wydania i doręczenia decyzji administracyjnej – będą one wydawane jedynie w przypadku odmowy przyznania świadczenia, a także w sprawach nienależnie pobranych świadczeń.

Świadczenie "Dobry Start" jest zwolnione od podatku. Nie podlega egzekucji ani wliczeniu do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia.

Świadczenie nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowania przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole.

 

 

 

2018/07/06, Pamięć o ks. Janie Palicy

„Pamięć o tym księdzu, pierwszym proboszczu Gryfina, jest i będzie trwała wśród żywych” te słowa wypowiedziane przez metropolitę szczecińsko-kamieńskiego podczas uroczystości związanych z uczczeniem ks. Jana Palicy w Gryfinie oddają w pełni szacunek i pamięć
o księdzu. Wydarzenia związane z nadaniem nazwy jednemu z gryfińskich rond imienia ks. Jana oraz z odsłonięciem pamiątkowej tablicy upamiętniającej jego dokonania, wzmocniły i zacieśniły więzi łączące rodzinę księdza. Członkowie rodziny ks. Palicy, którzy uczestniczyli w uroczystościach byli pełni podziwu i wdzięczności za przypomnienie oraz uhonorowanie dokonań ks. Jana. Wydarzenia stanowiły cenną lekcję historii dla całej społeczności gryfińskiej.

Ks. Jan Palica wraz z repatriantami z Kałusza, 26 sierpnia 1945 r przybył do Gryfina przywożąc obraz „Hołd Stanów”, który przedstawia hołd czterech przedstawicieli stanów polskich składany Matce Bożej Królowej Polski. Obraz został umieszczony w ołtarzu głównym kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Gryfinie.

Obraz „Hołd Stanów” powstał około 1931 r. jako dzieło pędzla lwowskiego malarza Stanisława Kaczora-Batowskiego. 3 maja 1932 r. został poświęcony w kościele w Kałuszu k. Lwowa i umieszczony w ołtarzu głównym kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny.

Z inicjatywy Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino i Prezesa zarządu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Koła w Gryfinie Zdzisława Szczepkowskiego 18 kwietnia 2018 roku w siedzibie Kurii Metropolitarnej odbyło się uroczyste poświęcenie kopii gryfińskiego obrazu „Hołd Stanów” przez metropolitę diecezji szczecińsko-kamieńskiej abp. Andrzeja Dzięgę.Ksiądz Jan Palica w latach 1945-1955 był proboszczem w parafii w Gryfinie, później przez trzy lata pracował w Szczecinie-Dąbiu. W latach 1958-1968 był proboszczem parafii w Zbąszynku. W Zbąszynku też zmarł i został pochowany na tamtejszym cmentarzu.

Mieszkańcy Gryfina nie zapominają o swoim pierwszym proboszczu. 28 kwietnia 2018 roku już po raz czwarty przybyli do Zbąszynka włodarze miasta i powiatu gryfińskiego wraz z delegacją w celu uczczenia pamięci księdza prałata Jana Palicy. W kościele parafialnym pw. Macierzyństwa NMP odbyła się msza św., którą celebrował ks. kanonik Jerzy Kordiak z miejscowej parafii w asyście ks. kanonika Jerzego Brocławika z parafii pw. św. J.M Vianneya z Żabnicy. Największym wydarzeniem uroczystości było przekazanie kopii obrazu „Hołd Stanów”wspólnocie parafii w Zbąszynku. Była to forma podziękowania dla społeczności z tego regionu, która kultywuje pamięć o dokonaniach ks. Palicy oraz pielęgnuje rozwój świadomości kulturowej, narodowej i obywatelskiej.

Rodzina ks. Jana Palicy w ramach podziękowania za pamięć oraz uhonorowanie dokonań księdza przesłała na ręce Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino oraz Przewodniczącej Rady Miejskiej w Gryfinie periodyk „Wicyńskie zeszyty” w którym znajduje się sprawozdanie siostrzeńca ks. Jana Palicy o uroczystości odsłonięcia ronda oraz tablicy pamiątkowej w Gryfinie na cześć ks. Jana. Periodyk wydawany jest dla wicynian oraz ludzi związanych z kresami południowo-wschodnimi. Jego celem jest pamięć i powrót do korzeni.

Można mieć nadzieję, że więzi rodzinne oraz pamięć o ks. Janie będą trwały przez kolejne pokolenia.

 

2018/06/20, Zarejestruj narodziny swojego dziecka online!

Ministerstwo Cyfryzacji informuje o nowym sposobie rejestracji narodzin dziecka. Nowa usługa ruszyła 1 czerwca 2018 r. Od teraz każdy rodzic może zarejestrować swoje dziecko w domu online.

Komunikat Ministerstwa Cyfryzacji 

2018/05/30, Audit nadzoru wraz z przejściem na Normę PN-EN ISO 9001:2015

Od 2010 r. Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie posiada certyfikat jakości ISO 9001. W dniu 19 kwietnia 2018 r. został przeprowadzony przez firmę TÜV NORD POLSKA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach audit zewnętrzny. Po przeprowadzonym audicie, w wyniku rekomendacji auditora Urząd Miasta i Gminy otrzymał certyfikat potwierdzający stosowanie standardów jakości według normy PN-EN ISO 9001-2015.

Jednostka certyfikująca potwierdziła, że Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie stosuje system zarządzania jakością w zakresie "Świadczenia usług administracji samorządowej związanych z realizacją zadań publicznych na rzecz społeczności lokalnej".


 

2018/05/09, Dofinansowanie usług doradczych wspierających innowacje w MŚP

Zachodniopomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. zaprasza mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z województwa zachodniopomorskiego do skorzystania z dotacji na usługi doradcze, nawet do 50 tys. zł w ramach projektu „Dofinansowanie usług doradczych wspierających innowacje w MŚP”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 1.16 RPO WZ 2014-2020.

Usługi, na które można dostać dofinansowanie, dotyczą doradztwa świadczonego przez Instytucje Otoczenia Biznesu, w szczególności w zakresie:

·         transferu technologii,

·         ochrony własności intelektualnej,

·         kojarzenia partnerów gospodarczych i jednostek naukowych do współpracy w zakresie B+R, 

·         wprowadzania nowych modeli biznesowych, nowych produktów i usług (w tym m. in. analizy rynkowe, badania marketingowe, analizy FTO),

·         jakości (projektowanie, wdrażanie i doskonalenie systemów zarządzania, certyfikacja zgodności dla wyrobów, usług, surowców, maszyn i urządzeń, aparatury kontrolno–pomiarowej lub kwalifikacji personelu),

·         korzystania z finansowania zewnętrznego, m.in. przygotowanie biznes planów i teaserów inwestycyjnych, doradztwo prawne i biznesowe w negocjacjach z finansującymi,

·         ekoinnowacji i efektywności zasobów,

·         wspomagania innowacji w sektorze usług i projektowania,

·         opracowania strategii ekspansji na rynki zagraniczne – wyłącznie dla przedsiębiorstw działających w zakresie inteligentnych specjalizacji regionu.

Nabór wniosków jest ciągły i trwa od 15 marca 2018 r. do 30 września 2019 r. lub do czasu osiągnięcia zaplanowanej docelowej liczby Grantobiorców, tj. 236 MŚP, lub do momentu wyczerpania wysokości środków przeznaczonych na granty. 

Maksymalna kwota dofinansowania dla jednego Grantobiorcy wynosi 50 000,00 zł (do 50% wydatków kwalifikowalnych specjalistycznej usługi doradczej).

Szczegółowe informacje o projekcie oraz dokumenty zgłoszeniowe: http://www.zarr.com.pl/pl/granty-na-doradztwo

Zapraszamy do kontaktu z Doradcą Przedsiębiorcy, który udzieli bezpłatnej konsultacji na temat możliwości uzyskania wsparcia oraz wyboru Instytucji Otoczenia Biznesu:

tel. 91 813 64 51                                  

e-mail: innowacje@zarr.com.pl 

Biuro projektu:

Zachodniopomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

ul. św. Ducha 2 (parter, pok. 8)

70-205 Szczecin

tel. 91 813 64 51, 91 43 29 302, 91 43 29 332

 

 

 

2018/04/20, Wykaz aptek

Informujemy, iż w ramach gminnego systemu odbierania odpadów komunalnych mieszkańcy Gminy Gryfino mają możliwość bezpłatnego dostarczenia opakowań po lekach oraz przeterminowanych leków do punktów aptecznych ujętych w wykazie aptek przyjmujących odpady od mieszkańców. Jednocześnie przypominamy, iż w/w odpady można oddawać bezpłatnie do punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) działających na terenie Gminy Gryfino (Baza Transportu Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Sp. z o.o. ul. Targowa 9 oraz teren składowiska odpadów Gryfino-Wschód).

WYKAZ APTEK Z TERENU GMINY GRYFINO
DO KTÓRYCH MOŻNA BEZPŁATNIE ODDAĆ
OPAKOWANIA PO LEKACH
I PRZETERMINOWANE LEKI
POCHODZĄCE Z ODPADÓW KOMUNALNYCH

1. Apteka, 74-100 Gryfino, ul. Łużycka 3 F
2. Apteka "Verbascum", 74-101 Gryfino, ul. 11 Listopada 16
3. Apteka Gryfińska, 74-100 Gryfino, ul. Piastów 10A
4. Apteka Cefarm nr 81-064 , 74-100 Gryfino, ul. Grunwaldzka
5. Apteka "Mandragora" , 74-101 Gryfino, ul. Krasińskiego 89
6. Apteka "Vademecum" , 74-100 Gryfino, ul. 1 Maja 15 H
7. Apteka , 74-101 Gryfino, ul. 11 Listopada 66 – 68
8. Apteka "Muszkieter" , 74-100 Gryfino, ul. 9 Maja 14
9. Apteka "W Galerii" , 74-100 Gryfino, ul. Flisacza 63

 

2018/04/04, „Rowerem dla stulecia niepodległej”

14 kwietnia 2018 r. o godz. 9.30 z pl. Barnima I w Gryfinie rozpoczyna się XXIV cykl rajdów rowerowych organizowanych przez Międzyszkolny Klub Sportowy „Hermes” w Gryfinie, przy wsparciu samorządu Powiatu Gryfińskiego.

Gryfińskie Rajdy Rowerowe (GRR) to cyklicznaimpreza odbywająca się nieprzerwanie od 1995 roku.  Tegoroczny cykl rajdów stawia sobie za cel – uczczenie 100 – lecia niepodległości Polski. Cel ten realizowany będzie poprzez organizację rajdów rowerowych skierowanych do szerokiego kręgu turystów wielu pokoleń, w tym młodzieży, rodzin i pionierów Polskości na Ziemi Gryfińskiej lub ich rodzin.

Rajdy – wycieczki krajoznawcze - mają wprowadzić uczestników oraz mieszkańców Powiatu w nowe 100 – lecie oraz utrwalać poczucie nowej tożsamości naszej „Powiatowej ojczyzny”, w tym opartej o otwarte sąsiedztwo kulturowe. Bazą odniesienia budowania własnej tożsamości będą: miejsca walk oddziałów polskich artylerzystów w 1945 roku oraz polskiego osadnictwa na Ziemi Gryfińskiej.

Cykl rajdów rozpoczynamy wycieczkami szlakami walk wojsk polskich o „Przyczółek szczeciński i osinowski” a zamkniemy asystą rowerową Gryfińskiego Biegu Niepodległości w ramach „Narodowego Biegu 100-lecia od Bałtyku do Tatr”. Planujemy wyposażenie uczestników w biało-czerwone chorągiewki lub nalepki z godłem (logo) i biało – czerwone kotyliony.

Rajdy przeznaczone są dla wszystkich osób. Ich tempo dostosowane jest do każdego uczestnika a jazda odbywa się w grupach pod opieką przewodników. 6 spośród 10 rajdów ma 2 warianty tras: dla zaawansowanych (podstawowa) i dla początkujących (skrócona).

Na trasach wycieczek czeka uczestników wiele atrakcji krajoznawczych oraz wiadomości, które prezentowane będą w opisach każdej trasy, dołączanych do „Książeczek wycieczek kolarskich”. Odbędą się 2 rajdy dwudniowe z noclegiem, a także dwukrotnie dowozić będziemy uczestników na miejsca startu transportem osobowym i ciężarowym (rowery). Jeden rajd ma charakter rowerowo – kajakowy.

Zbiórka uczestników do każdego rajdu ma miejsce przy pl. Barnima I w Gryfinie (od godz. 9.00) a starty wg miejsc wskazanych w harmonogramie.

Pierwsze zebranie organizacyjne odbędzie się 10 kwietnia o godz. 18.00 w Klubie PSS „Odys” przy ul. Chrobrego (naprzeciwko stacji paliw Orlen).

Zgłaszać można się również na starcie do poszczególnych rajdów (pl, Barnima I od godz. 9.00) lub telefonicznie pod nr 603 914 557 lub e-mail: a.urbanski@wp.pl

Szczegóły regulaminowe na stronie: www.mks-hermes.pl

Uwagi:

Na koniec cyklu rajdów rozlosowane będą nagrody dla uczestników. Warunkiem uczestnictwa w losowaniu nagród jest ukończenie przynajmniej 5 rajdów. Potwierdzeń ukończenia dokonuje się w „Książeczkach wycieczek kolarskich”, które uczestnik otrzymuje w ramach wpisowego. 

Koszt uczestnictwa w całym cyklu rajdów wynosi - 25 zł.W niektórych rajdach z noclegiem, dowozem i wyżywieniem możliwe będą niewielkie dopłaty.

Szczegółowy harmonogram rajdów przedstawia się następująco:

nr

data

trasy rajdów

km

1

14.04.

„Przyczółek szczeciński”

Trasa I - podstawowa: Gryfino – pl. Barnima I - ul. Wojska Polskiego - cmentarz wojenny - Wełtyń - Gardno - Chlebowo - Radziszewko (wieża Batowa) -  Radziszewo (Wzgórze Batowa) – Daleszewo – Czepino  - Gryfino

Trasa II – trasa skrócona: Gryfino – pl. Barnima I  - ul. Wojska Polskiego - cmentarz wojenny - Wełtyń - Gardno - Chlebowo – St. Brynki - Dąbrowa – Czepino - Gryfino

 

33

27

2

12.05.

13.05.

 

„Przyczółek osinowski” - przewóz osób i rowerów do Cedyni –  nocleg

Start: Gryfino – Nabrzeże Odry Wschodniej. 1. dzień (12.05.): Cedynia - Osinów Dolny - Bad Freienwalde – Niederfinow (podnośnia statków) - Criewen - Krajnik Górny (nocleg)

2. dzień(13.05.): Krajnik Górny - Gryfino

111:

75

36

3

09.06.

 

„Przełomem stuleci”  – nowa droga rowerowa. Część trasy „Zielonego Pogranicza” Szczecin – Siekierki.

Trasa I - podstawowa: Gryfino (start – ścieżka rowerowa przy ul.  Artyleryjskiej)  – Szczawno – Wirówek - Borzym -  Sosnowo – Różnowo - Gryfino,

Trasa II – skrócona: Gryfino (start – jw.)  – Szczawno – Wirówek – Chwarstnica – Gryfino.

 

38

19

4

 

 

23.06.

 

24.06.

 

„Pierwszych powojennych obiektów szkolnych i urzędów Ziemi Gryfińskiej”(prezentacja sylwetek pierwszych powojennych nauczycieli)

Etap  1 - Trasa: Gryfino (start – Szkoła Podstawowa nr 1) – Nowe Czarnowo – Krzypnica – Marwice – Widuchowa – Ognica – Krajnik Dolny – Krajnik Górny (nocleg).

Etap 2 - Trasa: Krajnik Górny – Krzymów  – Chojna – Nawodna – Lisie Pole – Rynica – Krzywin – Lubicz - Babinek – Steklno - Gryfino.

 

32

 

63

5

 

01.07.

 

 

„Śladami walk i obiektów wodnych”rajd rowerowo – kajakowy

I wariant: rower : Gryfino(start nabrzeże Odry Wschodniej przy moście)  – Daleszewo „Droga Batowa”  – Gryfino, kajak: Gryfino – Moczyły – Gryfino (kajak 17 km, rower 20 km)

II wariant: rower: Gryfino (start j.w.) – Żabnica, Żabnica – Gryfino

kajak Żabnica – Moczyły „Droga Batowa” – Żabnica (kajak 10 km, rower 13 km)

 

37

 

23

6

01.09.

 

Szlakiem „Pamiątek kultury materialnej”(dwory, klasztory, kościoły, grodziska, kurhany, mury obronne, baszty) - przewóz osób i rowerów do Stargardu

Trasa: Gryfino (start „Kwadrat” przy ul. 11- Listopada): Stargard – Kołbacz – Stare Czarnowo – Glinna – Gardno – Wełtyń – Gryfino.

 

54

7

15.09.

 

„Szlakiem pierwszych osadników”

Trasa I – podstawowa: Gryfino (start – tablica pamiątkowa w parku im. Stanisławy Siarkiewicz) – Krajnik - Nowe Czarnowo - Pacholęta – Czarnówko – Steklno – Bartkowo – Wirów - Gryfino,

Trasa II – skrócona: Gryfino (start – tablica pamiątkowa w parku im. Stanisławy Siarkiewicz) – Nowe Czarnowo – Pacholęta – Gryfino.

 

32

22

8

29.09.

 

 „Szlakiem baśni i legend”

Trasa I – podstawowa: Gryfino (start  Wzgórze Miłości – wzgórze  48) – Żórawki – Bartkowo – Mielenko – Osuch – Chwarstnica – Wełtyń  – Gryfino,

Trasa II – skrócona: Gryfino (start  Wzgórze Miłości – wzgórze  48) – Żórawki – Bartkowo – Mielenko – Osuch – Chwarstnica  - Wirówek - Szczawno – Gryfino.

 

26

22

9

13.10.

 

Szlakiem polsko - niemieckiego pogranicza

Trasa I – podstawowa: Gryfino- Mescherin- Staffelde- Pargowo - Kamieniec - Rosówek - Rosow – Neurochlitz– Gryfino,

Trasa II – skrócona: Gryfino – Mescherin – Staffelde - Pargowo – Gryfino.

 

28

 

16

10

11.11.

 

Asysta rowerowa Gryfińskiego Biegu Niepodległości w ramach „Narodowego Biegu 100-lecia od Bałtyku do Tatr”. Start – nabrzeże przy Odrze Wschodniej

Trasa: miejska – ulicami Starego Miasta i Górnego Tarasu.

 

10

 

2018/01/16, Wyborco! Sprawdź, czy jesteś w rejestrze wyborców!

Przeprowadzałeś się lub wyjeżdżałeś z Polski? Wyjechałeś ze swojej miejscowości na studia lub do pracy? Zmieniałeś adres zamieszkania albo zameldowania? Upewnij się, że jesteś wpisany do rejestru wyborców tam, gdzie teraz mieszkasz! Jeśli Twojego nazwiska nie ma w rejestrze wyborców, to nie będziesz mógł głosować w nadchodzących wyborach samorządowych. Rejestr wyborców to lista osób z prawem do głosowania w danej gminie.

Jeżeli masz stałe zameldowanie, to znaczy, że Twoje nazwisko jest w rejestrze wyborców w gminie, w której jesteś zameldowany. Będziesz mógł oddać głos. Jeśli jednak jesteś zameldowany na pobyt czasowy, albo w ogóle nie masz meldunku, to nie ma Cię w rejestrze wyborców i nie będziesz mógł głosować w wyborach.

Co masz zrobić? Złóż wniosek o wpisanie do rejestru wyborców w gminie, w której mieszkasz. Sprawdź już dziś w swoim urzędzie gminy czy jesteś w rejestrze wyborców! Więcej informacji na stronie www.pkw.gov.pl oraz na kanałach Państwowej Komisji Wyborczej i Krajowego Biura Wyborczego w serwisach społecznościowych:

wersja z tłumaczem migowym: https://www.youtube.com/watch?v=eQVZaB5qeOs

wersja bez tłumacza: https://www.youtube.com/watch?v=jGOrbygR208,

 
Pobierz Adobe Acrobat Reader Pobierz Real Player

    wstecz . do góry . strona główna . mapa serwisu . archiwum wiadomości                         Wersja XML tej strony

© Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie | Redakcja | Uwagi i sugestie
Wrota Gryfina są częścią projektu współfinasowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego pn. "eGryfino I - wdrożenie rozwiązań społeczeństwa informacyjnego w Gminie Gryfino"

www.icor.pl