Archiwum, starsze niż pół roku
2018/05/10, Gala Sportu 2018

W dniu 17 maja 2018 roku w Gryfińskim Domu Kultury o godz. 17.00 odbędzie się Gala Sportu na której Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino nagrodzi sportowców którzy osiągnęli wysokie wyniki we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym w 2017 roku.

 

2018/05/10, Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek – cykl wydarzeń promujących czytelnictwo i biblioteki. Mają one na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

W związku z tą akcją, a także przypadającym w tym roku 70-leciem istnienia Biblioteki Publicznej w Gryfinie, zapraszamy do odwiedzenia biblioteki i skorzystania z naszej oferty.

W programie tegorocznego Tygodnia Bibliotek m.in.:

- kiermasz książek pt.: Książka za złotówkę (trwa przez cały tydzień, w godzinach otwarcia biblioteki)

- 10 maja, godz. 17.00, sala konferencyjna - "Kobiety na trzech kontynentach" spotkanie z Piotrem Kowalczykiem - geografem, geologiem i pilotem wycieczek. Jego publikacje ukazują się w wielu magazynach podróżniczych, jest też autorem serwisu Globtroterzy.net oraz projektu Afrykazachodnia.pl. Piotr Kowalczyk to ponadto miłośnik kultury Azji i podróży do miejsc poza utartymi szlakami.

"Kobiety na trzech kontynentach" to historie z życia kobiet spotkanych podczas podróży
w odległe i odmienne kulturowo miejsca na świecie. Podczas prelekcji poznamy m.in. Pakistan z jego obrosłą mitami islamską rzeczywistością. Odwiedzimy też saharyjskie miasteczko w Mauretanii – państwo tranzytowe w drodze do Czarnej Afryki, gdzie jednak warto się zatrzymać. W Kambodży podpatrzymy rodzinę, która zajmuje się łapaniem
i sprzedażą ptaszników z pobliskiej dżungli.

- 11 maja, godz. 12.00, parking przed biblioteką - NIE DO WIARY! W BIBLIOTECE KRYJĄ SIĘ CZARY (Spektakl promujący czytelnictwo) w wykonaniu Teatru Edukacji i Profilaktyki „MASKA” z Krakowa.
Pewnego dnia, Tomek postanawia zostać czytelnikiem miejscowej biblioteki. Z uśmiechem na twarzy otwiera wrota prowadzące do czytelni, w której przeżyje przygodę swojego życia. Mały chłopiec wkrótce poznaje też panią bibliotekarkę Sowę, opiekującą się drogocennymi tomami od wielu lat. Tomek zakłada kartę i widzi, że zapisane są na niej słowa pewnego zaklęcia. Chłopiec szybko orientuje się, że w bibliotece działa magia, która prowadzi go do bardzo starej księgi. Bajka w niej zapisana dzieje się naprawdę, dzięki czemu, młodzieniec poznaje nowych przyjaciół. Niestety okazuje się, że część druku jest zamazana… Tajemnicza biblioteka, zapomniana opowieść, magiczny świat- czy Tomkowi oraz dzieciom uda się opowiedzieć tę bajkę do końca? A może stworzą całkiem nową historię?

- 11 maja, godz. 17.00, parking przed biblioteką – spektakl pt.: „Maruczella”
w wykonaniu Teatru Nikoli z Krakowa. Teatr Nikoli, laureat licznych nagród i wyróżnień teatralnych, założony został w Kijowie (początkowo pod nazwą Biały Klaun) w 1990 roku przez Mikołaja Wiepriewa, reżysera i aktora z Rosji. Funkcjonuje w Polsce od 1991 roku.  Łączy w sobie elementy pantomimy, teatru ruchu, akrobatyki, komedii oraz tańca współczesnego. W swoim repertuarze posiada zarówno spektakle sceniczne jak i plenerowe. Ich różnorodna forma, bogactwo treści oraz duża dawka pozytywnej energii i humoru, jaką ze sobą niosą sprawia, że adresatami twórczości teatru Nikoli jest publiczność w różnym wieku.

 

- 11 maja, Literacki Plac Zabaw:
- zagadkowe koło fortuny
- bajkowy quiz familijny
- pojedynek na pokręcone opowieści
- mega gry planszowe
- strefa gier sportowych
- kredowe rysowanie


 

2018/05/18, Odpust w Czepinie

W niedziele dnia 13.05.2018r. w Czepinie odbył się odpust ku czci M.B. Fatimskiej. Mszę świętą celebrował ks. Biskup M.B. Kruszyłowicz, oraz ks.proboszcz Jerzy Brocławik. Uroczystość składała się z kilku niezwykle ważnych aspektów historycznych dla całej społeczności.

Został odsłonięty obelisk z tablicą upamiętniającą :

- 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę,

- 270 rocznice lokacji Czepina i Nowych Brynek., 

- pamięci pierwszych osadników Czepina i Nowych Brynek, którzy osiedlili się tu po II wojnie światowej.

Obelisk odsłoniła wraz z władzami, ks.biskupem, ks. proboszczem, radnym,sołtysem i najstarsza mieszkanka Czepina pani Helena Zimecka. Na uroczystość przybyli władze samorządowe oraz zaproszeni goście, m.in.Wicestarosta Powiatu Gryfińskiego Jerzy Miler, Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino Paweł Nikitiński, poczty sztandarowe oraz przedstawiciele stowarzyszeń. Inicjatorem powstania obelisku z tablicą pamiątkową był Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Gryfinie Zdzisław Kmieciak. Organizatorzy przygotowali również festyn integracyjny z licznymi atrakcjami. Obelisk wraz z tablicą pamiątkową sfinansowano z gminnego funduszu sołeckiego.

Patronat honorowy nad uroczystością w sołectwie Czepino objął Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn.

 

2018/05/11, "Wiosna malowana muzyką"

„Wiosna Malowana muzyką” to tytuł interaktywnych warsztatów muzyczno-plastycznych, które odbyły się 11 maja 2018 r. przy Szkole Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Gryfinie. Warsztaty zorganizowano w związku z obchodami Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej Intelektualnie dla: uczniów o Specjalnych Potrzebach Edukacyjnych z gminy Gryfino, uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Gryfinie, mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Nowym Czarnowie oraz dla uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Nowym Czarnowie.
Organizatorzy postawili sobie za cele m.in. usprawnienie możliwości ruchowych, korzystne zmiany w zachowaniu i postawie ucznia wobec siebie i innych, umiejętność nawiązywania kontaktu oraz podejmowanie zgodnego współdziałania.
Organizatorem warsztatów był Zespół nauczycieli wspomagających przy Szkole Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Gryfinie, a wśród zaproszonych gości był Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino, który objął Honorowym Patronatem warsztaty. 


 

 

2018/05/21, Szachowe Grand Prix Gryfina

Zawodami w turnieju eliminacyjnym numer 6, powrócili do szachownic po krótkiej przerwie, młodzi pasjonaci królewskiej gry w tegorocznych zmaganiach Grand Prix Gryfina. Rozgrywki z każdą odsłoną nabierają rumieńców a prestiż zawodów podkreślają kolejne wizyty szachistów spoza Gryfina (Szczecin, Kołobrzeg, Goleniów) oraz 55 sklasyfikowanych zawodników.

Jak zawsze w tych zawodach, zacięte i pasjonujące starcia nie ominęły zmagań w Pałacyku pod Lwami. Klasą dla wszystkich był Mikołaj Turek, który po zwycięstwach w turnieju GP numer 5 oraz majowym Gryfino Open Junior, również w w sobotnim turnieju zwyciężył z kompletem punktów. Kolejne miejsca w zajęli: Hania Tokarek i Adam Hajdaś oboje po 5,5 pkt oraz Nikodem Mróz, Szymon Soszka, Franciszek Tokarek i Jakub Lewek, wszyscy po 5,0 pkt.

W klasyfikacji generalnej po sześciu turniejach lideruje Mikołaj Turek 37,5p. przed Adamem Hajdasiem 31,0p. i Bartoszem Nędzarkiem 28,5p. Wśród dziewcząt przewodzi Martyna Kuryło 26,5p. Przed Nikolą Radomską 22,5p. i Hanną Tokarek 20,5p.

Następne turnieje Grand Prix wg komunikatów. A jeszcze przed wakacjami, dwa bardzo ważne wydarzenia szachowe. W połowie czerwca Gryfinie, zakończenie szachowego roku szkolnego 2017/18 a tydzień później w Łazach k/Koszalina sezon zakończy Wojewódzka Olimpiada Młodzieży. Komplet wyników na www.bialypion.pl

Grand Prix 2018 Turniej-6

1. Turek Mikołaj 7,0p.

2. Tokarek Hanna 5,5p.

3. Hajdaś Adam 5,5p

4. Mróz Nikodem 5,0p.

5. Soszka Szymon 5,0p.

6. Tokarek Franciszek5,0p.

7. Lewek Jakub 5,0p.

W turnieju wystartowało 33 zawodników

Grand Prix 2018 po 6 turniejach:

1. Turek Mikołaj 37,5p.

2. Hajdaś Adam 31,0p.

3. Nędzarek Bartosz 28,5p.

4. Kuryło Martyna 26,5p.

5. Mróz Nikodem 25,0p

6. Jazukiewicz Gabriel 24,0p

7. Biercewicz Krystian 23,5p.

8. Szpura Bartosz 22,5p.

9. Radomska Nikola 22,5p.

10.Olszewski Wojciech 22,0p

Sklasyfikowano 55 zawodników.

 

2018/05/14, 70-lecie Biblioteki Publicznej w Gryfinie

W piątek 11 maja 2018 r. Biblioteka Publiczna w Gryfinie świętowała 70-lecie powstania jednostki. Na placu przy wejściu do budynku biblioteki zgromadziło się wielu gości w celu podsumowania oraz wspomnienia wydarzeń które miały miejsce w tym okresie. W budynku głównym biblioteki można było obejrzeć wystawę pt. „Zasłużeni ludzie kultury – działacze SBP w bibliotekach zachodniopomorskich”.

Jubileusz rozpoczął się wystąpieniem Dyrektor Sylwii Mencel, która przypomniała ważniejsze wydarzenia z dziejów placówki. Mówiła o zmianach jakie doprowadziły do rozwoju biblioteki. Wspomniała również tych, którzy zarządzali jednostką oraz wytrwale pracowali na potrzeby gryfińskiej społeczności.

Na uroczystości pojawiło się wielu gości, a wśród nich Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn, który złożył życzenia pracownikom biblioteki oraz podkreślił ważną funkcję bibliotekarza. Przypomniał o tym jak sam będąc uczniem Liceum Ogólnokształcącego w Gryfinie odwiedzał bibliotekę i jakie wiążą się z tym wspomnienia.

Chwilę później przed zaproszonymi gośćmi zaprezentowali się wychowankowie Szkoły Muzycznej I Stopnia w Gryfinie. Dzień wspomnień i życzeń dla Biblioteki Publicznej w Gryfinie zakończył się spektaklem pt. „Mruczella” w wykonaniu Teatr Nikoli z Krakowa.

 

2018/05/11, Konsultacje społeczne

Zarządzenie Nr 0050.57.2018 Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino z dnia 11.05.2018 r. w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych w sprawie ustalenia szczegółowych zasad i trybu realizowania budżetu obywatelskiego gminy Gryfino na rok 2019.

 

2018/05/11, Dzień optymisty w Przedszkolu Nr 2 im. Misia Uszatka

10 maja, w piękny, słoneczny dzień, w Przedszkolu Nr 2 im Misia Uszatka w Gryfinie odbyła się wspaniała uroczystość z okazji Ogólnopolskiego Dnia Optymisty. Na dziedzińcu Przedszkola spotkały się dzieci ze wszystkich grup wiekowych (których jest w przedszkolu 13!). Dzieci zaprezentowały się w koszulkach w kolorach tęczy i balonami w rękach.

Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu Naszego Przedszkola, hymnu Optymisty oraz wystąpienia Pani Dyrektor Jolanty Krzak. Następnie dzieci popisały się występem artystycznym z wykorzystaniem wstążek, pomponów i szarf. Głównym punktem uroczystości było zaprezentowanie Herbu Optymizmu, który Przedszkole otrzymało podczas XVII Ogólnopolskiego Kongresu Optymistycznych Przedszkoli „Nowe Horyzonty – Regaty Optymizmu 2018 w Mielnie – Unieściu.

Swoją obecnością zaszczycił nas Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn, który rozwiązał wstęgę na Herbie Optymizmu i tym samym oficjalnie uczcił, to bardzo ważne i cenne wyróżnienie, które jest jednocześnie Certyfikatem Doskonałości Przedszkola. Herb Optymizmu'' to elitarny znak Ogólnopolskiego Programu ,,Optymistyczne Przedszkole''. Otrzymują go przedszkola, które posiadają certyfikat tego programu, biorą aktywny udział w jego realizacji, promują wychowanie przedszkolne w środowisku, podejmują innowacyjne działania w codziennej pracy z dzieckiem. Przedszkole Nr 2 im. Misia Uszatka w Gryfinie znalazło się w gronie 25 przedszkoli w Polsce, które posiadają Herb Optymizmu. Jest to więc ogromne wyróżnienie tej placówki. Duma i radość z tego wyróżnienia dedykowana jest całej społeczności Przedszkola: dzieciom, rodzicom i nauczycielom. Jest to ciężka, ale wspólna praca, która pozwala realizować wszystkim zamierzone cele, oraz dążyć do coraz większej doskonałości.

Uroczystość zakończyła się wspólną zabawą przy muzyce oraz wręczeniem Panu Burmistrzowi „Słoika Optymistycznych Myśli” wszystkich dzieci, rodziców i nauczycieli z Przedszkola Nr 2 im. Misia Uszatka w Gryfinie. Optymistyczne, radosne i szczęśliwe przedszkolaki otrzymały prezenty.

 

 

2018/05/07, Rocznica śmierci ks. Prałata Bronisława Kozłowskiego

8 maja 2017 roku zmarł ks. Prałat Bronisław Kozłowski, wieloletni proboszcz parafii pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Gryfinie, Honorowy Obywatel Gryfina.

W przeddzień pierwszej rocznicy śmierci ś.p. ks. Bronisława Kozłowskiego Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn wraz z Przewodniczącą Rady Miejskiej w Gryfinie Elżbietą Kasprzyk złożyli na grobie księdza kwiaty i zapalili znicze.

Ksiądz Prałat Bronisław Kozłowski urodził się w 1932 roku na Wileńszczyźnie. Dzieciństwo spędził w Kwidzynie. Seminarium duchowne ukończył w Gorzowie Wielkopolskim. Swą posługę kapłańską pełnił ponad 60 lat. Do Gryfina przybył jako proboszcz w kwietniu 1972 roku. Podczas swojej 45 letniej pracy w Gryfinie ksiądz Bronisław Kozłowski zjednoczył setki ludzi, którzy do Gryfina przybyli głównie za pracą w budującej się wówczas elektrowni. Dla mieszkańców całego powiatu gryfińskiego był znaczącą postacią. Jego łatwość nawiązywania kontaktu, życzliwość, umiejętność słuchania i udzielania rad sprawiły, że setki ludzi darzyły go szczególną sympatią. Był wspaniałym mówcą, którego kazania trafiały wprost do serca.

W 2004 roku w 750–lecie uzyskania praw miejskich przez Gryfino w uznaniu zasług dla gryfińskiej społeczności został Honorowym Obywatelem Gryfina. Kiedy w 2010 roku przeszedł na emeryturę, nadal uczestniczył w ważnych dla gryfinian wydarzeniach. Odejście księdza Bronisława Kozłowskiego było bardzo smutnym wydarzeniem w życiu wielu mieszkańców Gryfina. W Jego pożegnaniu uczestniczyły tłumy obecnych i byłych mieszkańców oraz wielu księży i współpracowników.

Choć mija rok od śmierci księdza Bronisława Kozłowskiego, wielu mieszkańców naszej gminy na co dzień o Nim pamięta i odwiedza Jego grób. Tak też było w trakcie składania kwiatów przez Burmistrza i Przewodniczącą Rady Miejskiej. Przy grobie doszło do miłego spotkania z dawną mieszkanką naszej gminy, urodzoną w Krzypnicy, a obecnie zamieszkałą w Dzierżoniowie, która przyszła powspominać księdza Bronisława jako wyjątkowego księdza i obdarzonego szczególnym talentem kaznodzieję.”To był wyjątkowy ksiądz, a kazania mówił takie, że wszyscy przeżywali. Zawsze go będę dobrze wspominać.” - powiedziała żegnając się.

„Chcemy, by data 8 maja wpisała się w kalendarz ważnych dat w gminie Gryfino i zapoczątkowała nową tradycję corocznego wspominania tak ważnego dla Gryfinian człowieka.” - zapowiedział Burmistrz Mieczysław Sawaryn.

 

2018/05/08, Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną

W dniu 8 maja w Gryfinie obchodzono Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Gryfinie wraz z przyjaciółmi przeszli ulicami miasta w kolorowym marszu, witając mieszkańców oraz zachęcając do integracji.

Celem ustanowienia tego wyjątkowego dnia jest uświadomienie społeczeństwu różnorodności, pokazanie możliwości osób niepełnosprawnych, ukazanie istniejących barier oraz przeciwdziałanie wykluczeniu. Obchody Dnia Godności służą integracji społecznej osób z upośledzeniem umysłowym.

 

2018/05/08, Międzynarodowy Dzień Zwycięstwa

W dniu 8 maja 2018 r. o godz. 12.00 na Cmentarzu Komunalnym w Gryfinie (Golgota Wschodu) odbyły się uroczystości związane z Międzynarodowym Dniem Zwycięstwa z udziałem przedstawicieli władz samorządowych, kombatantów, weteranów wojennych, pocztów sztandarowych, delegacji instytucji i szkół.

 

2018/04/18, Ogłoszenie naboru na stanowisko psychologa w Środowiskowym Domu Samopomocy w Gryfinie

KIEROWNIK ŚRODOWISKOWEGO DOMU SAMOPOMOCY
W GRYFINIE

ogłasza nabór na stanowisko

 PSYCHOLOGA

1. Wymagania niezbędne:
1) wykształcenie wyższe kierunkowe: psychologia
2) posiadanie obywatelstwa polskiego
3) posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych oraz korzystanie z pełni praw publicznych
4) niekaralność za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe
5) nieposzlakowana opinia
6) stan zdrowia umożliwiający wykonywanie pracy na w/w stanowisku
7) posiadanie co najmniej półrocznego doświadczenia zawodowego polegającego na realizacji usług dla osób z zaburzeniami psychicznymi.

2. Wymagania dodatkowe:
1) znajomość ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o ochronie zdrowia psychicznego,
2) znajomość rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie środowiskowych domów samopomocy
3) dobra organizacja pracy, odpowiedzialność, komunikatywność, zaangażowanie, kreatywność
4) przeszkolenie i doświadczenie w zakresie:
a) umiejętności kształtowania motywacji do akceptowanych przez otoczenie zachowań
b) kształtowania nawyków celowej aktywności
c) prowadzenia treningu zachowań społecznych
5) wysoka kultura osobista
6) doświadczenie w poradnictwie i pracy z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie, przewlekle chorymi psychicznie, specjalistyczne studia podyplomowe, szkolenia i kursy z zakresu psychoterapii pozwalające na prowadzenie dodatkowych oddziaływań terapeutycznych wobec uczestników zajęć i ich rodzin.

3. Zakres zadań wykonywanych na stanowisku:
1) diagnoza możliwości, deficytów i trudności w funkcjonowaniu poznawczym, emocjonalnym, społecznym uczestników zajęć, w tym bieżąca diagnoza stanu psychicznego podopiecznych ŚDS, przeprowadzanie badań psychologicznych, testów, opracowywanie opinii psychologicznych
2) planowanie, realizacja i systematyczna weryfikacja indywidualnych planów postępowania wspierająco-aktywizującego
3) opracowywanie rocznych planów pracy terapeutycznej dla każdego typu domu w ramach realizowanych zadań i zajęć
4) prowadzenie poradnictwa, indywidualnej terapii i grupowej psychologicznej wobec uczestników zajęć
5) pobudzanie aktywności osób niepełnosprawnych, motywowanie do zaangażowania w proces rehabilitacji
6) prowadzenie dokumentacji realizowanych zajęć, udzielanych porad i konsultacji zgodnie z przepisami praw

4. Warunki pracy na stanowisku:
1) praca na 1/4 etatu,
2)  umowa o pracę na czas określony po umowie na czas próbny.

5. Wymagane dokumenty:
1) kserokopia dowodu osobistego
2) CV z dokładnym opisem przebiegu pracy zawodowej
3) list motywacyjny
4) kserokopie dokumentów potwierdzających wykształcenie
5) kserokopie świadectw pracy bądź innych dokumentów potwierdzających staż pracy
6) kwestionariusz osobowy dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie
7) zaświadczenie/oświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na określonym stanowisku
8) oświadczenie o niekaralności, korzystaniu z pełni praw publicznych oraz posiadaniu pełnej zdolności do czynności prawnych
9) oświadczenie/zaświadczenie o posiadaniu co najmniej półrocznego doświadczenia zawodowego polegającego na realizacji usług dla osób z zaburzeniami psychicznymi
10) inne dokumenty o posiadanych kwalifikacjach i umiejętnościach.

6. Termin i miejsce składania dokumentów:

Pisemne zgłoszenia kandydatów będą przyjmowane w terminie do dnia 07.05.2018r. Oferty należy składać lub przesłać pocztą w zamkniętych kopertach z dopiskiem „ Oferta pracy – psycholog” (zaliczamy datę wpływu do ŚDŚ) na adres: Środowiskowy Dom Samopomocy w Gryfinie, ul. Sprzymierzonych 8a, 74-100 Gryfino.

Nadesłanych dokumentów nie zwracamy. Aplikacje, które wpłyną do ŚDS po wyżej określonym terminie, nie będą rozpatrywane.

Nabór obejmuje analizę wszystkich złożonych dokumentów oraz ewentualne rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami.

Rozpatrzenie zgłoszonych kandydatur nastąpi w terminie do 11.05.2018r.

Dokumenty: list motywacyjny, CV muszą być opatrzone klauzulą: "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2016 r. poz. 922).

Kierownik ŚDS w Gryfinie  - Krystyna Szyszkowska

 

2018/05/08, Życzenia z okazji Dnia Bibliotekarza

 

Z okazji Dnia Bibliotekarza w imieniu władz samorządowych Gminy Gryfino oraz swoim własnym przekazujemy serdeczne życzenia wszystkim pracownikom bibliotek, zwłaszcza obchodzącej 70-lecie swojej działalności Biblioteki Publicznej w Gryfinie.
            Życzymy, by Wasza praca dostarczała Wam satysfakcji i  niesłabnącego grona miłośników książki.

Doceniamy Wasz wysiłek i starania w propagowaniu książki i czytelnictwa.
Jesteście autorami ciekawych wydarzeń kulturalnych, spotkań autorskich, czy wystaw mających na celu upowszechnianie czytelnictwa.

Ich zorganizowanie kosztuje wiele pracy i zaangażowania, za które dziękujemy. 
Gratulujęmy inicjatyw i ciekawych pomysłów.

Praca bibliotekarza w dobie informatyzacji i cyfryzacji stała się pracą o wiele trudniejszą.  Znakomicie sobie z nią radzicie czego dowodem jest zainteresowanie książką wśród mieszkańców naszej gminy.

Z dumą przekazujemy Wam życzenia dalszych sukcesów w  pracy
 i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

 

 

2018/04/30, Ogłoszenie

Ogłoszenie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino w sprawie realizacji zadania publicznego pn. "Wspieranie rodzin i opiekunów osób niepełnosprawnych"

 

2018/05/07, Międzynarodowy Dzień Zwycięstwa

Dnia 8 maja 2018 r. (wtorek) o godz. 12.00 na Cmentarzu Komunalnym w Gryfinie (Golgota Wschodu) odbędą się uroczystości związane z Międzynarodowym Dniem Zwycięstwa z udziałem przedstawicieli władz samorządowych, kombatantów, weteranów wojennych, pocztów sztandarowych, delegacji instytucji i szkół.

 

2018/05/04, 4 maja Dniem Strażaka
Z okazji przypadającego w dniu 4 maja Dnia Strażaka, wszystkim funkcjonariuszom Komendy PowiatowejPaństwowej Straży Pożarnej w Gryfinie oraz Druhnom i Druhom  z Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Gryfino składam serdeczne życzenia i podziękowania.
Dziękuję za  trud włożony  w wypełnianie zawodowych i społecznych obowiązków,
za codzienną  gotowość i ofiarność  w niesieniu  pomocy mieszkańcom  naszej gminy.
Życzę Wam bezpiecznej służby, szczęśliwych powrotów  z działań ratowniczo-gaśniczych oraz dużo zdrowia i osobistej pomyślności.
     

 Burmistrz
 Miasta i Gminy Gryfino 
  Mieczysław Sawaryn

                                                                                                               

 

2018/05/07, Dni Gryfina 2018

Za nami Dni Gryfina 2018. Od 1 do 3 maja 2018 w ramach święta miasta odbywały się imprezy sportowe, rekreacyjne i muzyczne. Rekordową publiczność miały koncerty Comy, Ani Dąbrowskiej czy Sławomira.

Licznie przybyła publiczność wyśmienicie się bawiła 1 maja 2017, podczas pierwszej odsłony tegorocznych Dni Gryfina. Gryfińskie nabrzeże, gdzie odbyła się impreza pełne było atrakcji.

Już od rana odbywały się imprezy towarzyszące Dniom Gryfina. W Szkole Podstawowej nr 1 rywalizowali zarówno starsi jak i młodsi miłośnicy szachów gdzie odbyły się Gryfińskie Międzynarodowe Turnieje.

Tegoroczne prezentacje na scenie rozpoczęły Gryfińskie Kapele Ludowe: Borzymianka, Wełtynianka oraz Gardnianka.

Parę minut po 16 władze Gryfina Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn oraz Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino Paweł Nikitiński oficjalnie powitali zebranych na nabrzeżu gryfinian i życzyli dobrej zabawy podczas majówki.

Następnie scenę zdominowali uczestnicy muzycznego festiwalu POTY czyli Grupa Von Rotterdam z Berlina oraz Zespół ETA ze Szczecina.

Od godziny 18 na scenie występowały gwiazdy wieczoru czyli Zespoły Kafel, Poparzeni Kawą Trzy oraz COMA.

Środa 2 maja rozpoczęła się od występów Amatorskiego Bloku Artystycznego przygotowanego przez Studio Piosenki GDK – Piotra Ostrowskiego, Pracownię Muzyczną GDK- Jolanty Romanowskiej oraz Pracownię Muzyczną z Widuchowej - Pawła Wróbla

Od godziny 17:30 na scenie zaprezentowali się lokalni artyści z zespołu Rusty Chain. Nastepnie usłyszeliśmy covery rockowe w wykonaniu szczecińskiego zespołu The Red Black Sappers.

Wiele muzycznych emocji przyniósł koncert zagranicznej gwiazdy z Australi czyli muzyka folkowego Kaurna Cronina wraz z zespołem.

Muzyczny wieczór zakończył występ jednej z najbardziej utalentowanych polskich artystek Ani Dąbrowskiej.

Trzeci dzień maja rozpoczął się od zmagań sportowych. Z Gryfińskiego nabrzeża o godzinie 12 wystartował IV GRYFIŃSKI TRANSGRANICZNY FESTIWAL BIEGOWY. Zawodnicy rywalizowali na 10 km oraz 21,097 km (półmaraton).

O godz. 15 rozpoczął się Amatorski Blok Artystyczny, w którym zaprezentowali się uczestnicy: The Body Fitness Club, Dzienny Dom Senior+ oraz Fit Dance Studio Step by Step.


Od godziny 16:30 gryfińskiej publiczności czas umilał Robert Rozmus wraz ze swoim familijnym programem estradowym. sponsorowany przez Spółdzielnię Mleczarską w Gostyniu i Poznańską Palarnię Kawy ASTRA

Gwiazdami wieczoru byli artyści muzyki Disco Polo: Boomcyk oraz Sławomir.

Koncerty poprowadził pochodzący z Gryfina prezenter Bartek Cebeńko.

 

2018/04/11, Dni Gryfina 2018
Tradycyjnie w pierwszych dniach maja odbędzie się w Gryfinie święto miasta. Gorąco zachęcamy do udziału w trzydniowym przedsięwzięciu, na które zaprasza Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino.

Od kilku lat Dni Gryfina odbywają się na gryfińskim Nabrzeżu Miejskim. Rokrocznie staje tutaj wielka plenerowa scena, na której występują artyści reprezentujący różne gatunki sztuki, twórcy lokalni oraz gwiazdy polskich scen.

Od 1 do 3 maja 2018 odbywać się będą koncerty muzyczne i wydarzenia sportowe. Na terenach przy Odrze Wschodniej nie zabraknie także stoisk gastronomicznych czy lunaparku. Zachęcamy do skorzystania ze wszystkich atrakcji i liczymy, że wszyscy goście chętnie spędzą z nami kolejną gryfińską majówkę.

1 maja (wtorek)
Tegoroczne Dni Gryfina zainaugurują koncerty lokalnych kapel ludowych. Od godziny 15 występować będą Kapela Ludowa Borzymianka i Kapela Ludowa Wełtynianka. O godzinie 16 nastąpi oficjalne otwarcie imprezy. Na 16.10 zaplanowano występ Kapeli Ludowej Gardnianka. Od 17 na scenie będą prezentować się uczestnicy muzycznego festiwalu POTY (Schwedt nad Odrą/Niemcy). Około godziny 18 wystąpi legenda polskiej muzyki elektronicznej - szczecińska kapela Kafel. Gwiazdami zamykającymi artystyczne prezentacje tego dnia będą grupy Poparzeni Kawą Trzy oraz Coma (godz. 21.).

2 maja (środa)
Od godziny 16 zapraszamy na prezentacje w ramach Amatorskiego Bloku Artystycznego. Na scenie wystąpią podopieczni Studia Piosenki GDK Piotra Ostrowskiego, Pracowni Muzycznej GDK Jolanty Romanowskiej i Pracowni Muzycznej z Widuchowej Pawła Wróbla. Około godziny 17.30 zaprezentuje się gryfińska kapela rockowa Rusty Chain. Kolejnym wykonawcą tego dnia będzie zespół The Red Black Sappers ze Szczecina. Z pewnością wiele muzycznych emocji przyniesie koncert zagranicznej gwiazdy. Australijski muzyk folkowy Kaurna Cronin wraz z zespołem wystąpi o godz. 19.30. Muzyczny wieczór zakończy występ jednej z najbardziej utalentowanych polskich artystek Ani Dąbrowskiej.

3 maja (czwartek)
Ten dzień rozpoczną zmagania sportowe. Z Gryfińskiego nabrzeża o godzinie 12 wystartuje IV GRYFIŃSKI TRANSGRANICZNY FESTIWAL BIEGOWY. Sportowcy będą rywalizować na dystansach 10 km oraz 21,097 km (półmaraton). O godzinie 15 rozpocznie się Amatorski Blok Artystyczny, w którym zaprezentują się: The Body Fitness Club, Dzienny Dom Senior+ i Fit Dance Studio Step by Step. Na godzinę 16.30 zaplanowano familijny program estradowy sponsorowany przez Spółdzielnię Mleczarską w Gostyniu i Poznańską Palarnię Kawy ASTRA w wykonaniu Roberta Rozmusa. Wieczór wypełnią taneczne rytmy. Na scenie Dni Gryfina wystąpi gryfiński gwiazdor muzyki disco polo Boomcyk. Tegoroczną gryfińską majówkę zakończy koncert szalenie popularnego obecnie Sławomira.

Koncerty poprowadzi pochodzący z Gryfina dziennikarz i prezenter Bartek Cebeńko

Wstęp na atrakcje Dni Gryfina 2018 jest wolny!
 

Wizytówki artystów Dni Gryfina 2018

Coma

Zespół COMA jest znany fanom muzyki przede wszystkim z energetycznych i widowiskowych koncertów, łączących w sobie elementy poezji, muzyki, teatru i filmu. Grupa powstała w 1998 roku. W maju 2004 wydała swój pierwszy album pt. "Pierwsze Wyjście z Mroku", który został bardzo ciepło przyjęty przez krytyków i publiczność. Płyta została nagrodzona m.in Fryderykiem w kategorii: Album Roku - Rock. W tym samym roku Coma została laureatem 25. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Przez kolejne lata zespół wydał 5 płyt studyjnych, z których 3 pokryły się platyną i złotem, oraz 3 wydawnictwa koncertowe (Platynowa i Złota Płyta). Zespół otrzymał za każdy z polskich albumów studyjnych statuetkę Fryderyka w kategorii Album Roku - Rock, oraz w kategorii: Zespół Roku i Wokalista Roku - Piotr Rogucki.

Coma wydała dwa albumy anglojęzyczne: "Excess" oraz "Don't Set Your Dogs On Me", które ukazały się na całym świecie. Od wydania pierwszej płyty zespół Coma nieprzerwanie koncertuje. W latach 2007 - 2009 Coma supportowała m.in Pearl Jam, Linking Park podczas koncertu na Stadionie w Chorzowie, a także wystąpiła na Metal Hammer Festival w Spodku przed grupą Tool. W 2013 roku uczestniczyła w europejskiej trasie koncertowej ze szwedzkim zespołem Therion. W ostatnich latach Coma z powodzeniem koncertowała w Wielkiej Brytanii i Irlandii. W 2016 roku zespół wydał płytę "2005 YU55".

Lider grupy, Piotr Rogucki, prowadzi także solową działalność artystyczną. Wydał trzy albumy solowe: "Loki- Wizja Dźwięku" (2011), "95-2003" (2012) oraz "J.P. Śliwa" (2015). Był jurorem w trzech edycjach programu Must Be The Music w telewizji Polsat.

Ania Dąbrowska

Ania Dąbrowska - wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, producentka, jedna z najbardziej utalentowanych polskich piosenkarek. Drzwi do kariery otworzył jej udział w talent show Idol (2002), gdzie zajęła ósme miejsce. Dotychczas nagrała 6 płyt studyjnych, z których każda uzyskała status Platynowej Płyty. Uznanie dla jej talentu wyraża cała branża muzyczna - Dąbrowska nagrodzona została dziewięcioma Fryderykami, a melodie i teksty jej autorstwa mają w swoim katalogu m.in. Maryla Rodowicz, Monika Brodka, Beata Kozidrak, Ania Wyszkoni, Andrzej Piaseczny czy Krzysztof Krawczyk.

Artystka nigdy nie goniła na siłę za trendami i przebojami, konsekwentnie idąc własną drogą. Ma niezwykłe wyczucie uniwersalnie przebojowych melodii, które trafiają do serc wymagających słuchaczy. W 2017 roku wydała płytę The Best of, będąca kompilacją największych przebojów artystki. Na krążku znajdziemy takie hity jak m.in. "Charlie, Charlie", "Inna”, „Tego chciałam", "Nigdy więcej nie tańcz ze mną", "W spodniach czy w sukience", "W głowie" czy "Porady na zdrady (Dreszcze)" uznawany za największy przebój w karierze Ani Dąbrowskiej.

Sławomir

Gwiazda i twórca nurtu rocko polo czyli połączenia muzyki tanecznej ze szlachetnym rockowym brzmieniem. To muzyczna odsłona uzdolnionego aktora Sławomira Zapały, który w dorobku ma role w znanych serialach i filmach.

Działalność muzyczną rozpoczął w Nowym Jorku na Long Island. Tam zdobył uznanie polskich imigrantów. W 2015 roku na kanale YouTube udostępniony został jego debiutancki singel - "Megiera". W teledysku do piosenki wystąpili aktorzy, tacy jak m.in. Ewa Kasprzyk, Krzysztof Kiersznowski i Lech Dyblik. Klip osiągnął w serwisie ponad 30 milionów wyświetleń. Kolejne single to "Ni mom hektara" i "Aneta". W kwietniu 2017 ukazała się debiutancka płyta studyjna Sławomira zatytułowana The Greatest Hits, która dotarła do 1. miejsca polskiej listy przebojów – OLiS i uzyskała status platynowej płyty, sprzedając się w nakładzie przekraczającym 30 tysięcy egzemplarzy. Pochodzący z płyty utwór "Miłość w Zakopanem" uplasował się na 4. pozycji na liście najczęściej odtwarzanych piosenek w polskich radiostacjach.  Od 11 marca 2018 roku Sławomir prowadzi program "Sławomir Big Music Quiz".

Kauma Cronin

Wielokrotnie nagradzany artysta folkowy Kauma Cronin uznawany jest za jednego z czołowych australijskich muzyków młodego pokolenia, który zdążył już zapracować na międzynarodowe uznanie jako świetny autor piosenek oraz pełen pasji i humoru gawędziarz. Ceniony za swoje zaangażowanie w występy na żywo, jak również za umiejętność porwania publiczności i przenoszenia jej w muzyczno-poetyckie podróże najwyższej próby.

Unikalny indie folkowy styl, doskonałe występy wraz z towarzyszącym mu zespołem ugruntowały pozycję Cronina jako piosenkarza i kompozytora na współczesnej scenie australijskiej muzyki folkowej. W 2015 roku Kauma Cronin został wyróżniony tytułem artysty roku Folk Alliance Australia. W ciągu ostatnich lat dał ponad 250 występów na całym świecie. Wkrótce wyda swój czwarty album studyjny 'Euphoria, Delirium & Loneliness'

Poparzeni Kawą Trzy

Formację w 2005 roku założyli zaprzyjaźnieni dziennikarze radiowi. Dziś tworzą ją: Wojciech Jagielski, Roman Osica, Krzysztof Zasada, Mariusz Gierszewski, Marian Hila, Krzysztof Tomaszewski i Jacek Kret. Muzyka zespołu jest mieszaniną wielu stylów muzycznych, takich jak rock, punk, ska. Autorem większości tekstów zespołu jest Rafał Bryndal. Zespół zaczynał od grania coverów grupy Leningrad. Z czasem Poparzeni Kawą Trzy zaczęli tworzyć własny repertuar. W 2011 roku zespół wydał swoją pierwszą płytę zatytułowaną "Musculus Cremaster", a w czerwcu tego samego roku wziął udział w koncercie TOPtrendy, gdzie zdobył nagrodę dziennikarzy. Zespół zdobył także główną nagrodę w konkursie "Przebojem na antenę", który odbywa się corocznie w Hajnówce. W 2012 roku Poparzeni Kawą Trzy startowali w konkursie na polski przebój Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012. Ich piosenka zakwalifikowała się do finałowej dziesiątki. W 2013 roku ukazał się drugi album studyjny grupy, zatytułowany "Wezmę Cię". Wydawnictwo zawiera między innymi utwór "Byłaś dla mnie wszystkim", który osiągnął duży sukces.

Kafel

Kafel to szczeciński zespół będący jednym z prekursorów muzyki elektronicznej w Polsce. Początki ich działalności muzycznej sięgają lat 80, kiedy jako młodzi ludzie zaczęli eksperymentować z dźwiękami. W 1986 roku zespół zakwalifikował się do przeglądu Poza Kontrolą VII. Grupa w składzie: Dariusz Krzywański - generatory, taśmy, melodeklamacje, śpiew i Andrzej Panfil - generatory, zagrała pierwszy koncert w warszawskim klubie Remont. W 1989 roku do składu Kafla dołączył wokalista Andrzej Kwinto (Lenin), który śpiewał wcześniej w post-punkowych kapelach. Po kilku próbach zespół wszedł do studia ARP w Szczecinie, gdzie zarejestrował nowy materiał. Na jedną z prób Lenin przyprowadził swoją koleżankę, Kasię Nosowską, która została w składzie grupy do roku 90. W tym też składzie zespół Kafel wystąpił na festiwalach: Fama’89 w Świnoujściu, FMR Jarocin’89, ZEF w Piszu, Zadyma’89 w Warszawie (Torwar) i innych miastach. Zarejestrował również kilka utworów w szczecińskim Studio Polskiego Radia S1. W 1991 roku koncertowali w Warszawie, Nowogardzie, Choszcznie, Szczecinie, a wiosną 1992 roku zespół zdobył wyróżnienie na przeglądzie OMPP Wrocław’92. W tym samym roku Kafel wydał własnym sumptem kasetę pt. "Egzalte". Występom od 1989 roku towarzyszyły projekcje slajdów z obrazami Zdzisława Beksińskiego, a w późniejszym okresie Radosława Brodeckiego. Oficjalnie zespół zakończył działalność jesienią 1992 roku, jednak w głębokiej konspiracji i w różnych wcieleniach przetrwał do dnia dzisiejszego.

Robert Rozmus

Robert Rozmus - aktor, prezenter telewizyjny, konferansjer i showman. Grono oddanych fanów zapewniła mu piosenka "Mówili na Nią Słońce", pochodząca z pierwszej solowej płyty oraz własne kompozycje z płyty "Wniebowzięty" (1999).

Wieloletnie doświadczenie na scenie i estradzie pozwoliło Robertowi Rozmusowi połączyć dwie pasje - aktorstwo i śpiew. Już dawno okrzyknięto go królem musicalu ("Chicago", "Kwiaty we włosach", "Miss Sajgon", "Pięciu braci Moe"). Jego kreacja Profesora Abronsiusa w "Tańcu wampirów" spotkała się z ogromnym uznaniem krytyki i publiczności (Platynowa Płyta). Równie entuzjastyczne recenzje zebrał za tytułową rolę w musicalu "Akademia Pana Kleksa" (Złota Płyta). Szerokiej publiczności dał się poznać jako Pan Rozi z Kabaretu Olgi Lipińskiej oraz członek grupy "Tercet czyli Kwartet", którą tworzy z Hanną Śleszyńską, Piotrem Gąsowskim i Wojtkiem Kaletą. Wielkim sukcesem okazał się jego autorski program Robert Rozmus Show, wielokrotnie emitowany na antenach telewizyjnych.

Brał udział w hitowych programach telewizyjnych Zbigniewa Górnego i Krzysztofa Jaślara: "Gala Biesiadna", "Poprawiny", "Biesiada bez granic", a także najpopularniejszych show ostatnich lat: "Taniec z Gwiazdami", "Gwiazdy tańczą na lodzie", "Twoja Twarz Brzmi Znajomo". Był gospodarzem popularnych telewizyjnych show: "Dziewięciu wspaniałych", "Rodzina jak z nut". Grał w wielu serialach telewizyjnych: m.in.: "Na dobre i na złe", "Niania", "Bulionerzy", "Magda M".

Boomcyk

Pod pseudonimem Boomcyk kryje się młody wokalista z Gryfina Kamil Kokot. Boomcyk na swoim koncie ma już pięć autorskich hitów, które powoli podbijają świat muzyki disco polo. Jedną z najbardziej znanych piosenek Boomcyka jest "Dziewczyna z Konsumu". Utwór został zaprezentowany szerszej publiczności w sierpniu 2015 roku. W serwisie YouTube cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W sierpniu 2016 roku światło dzienne ujrzała piosenka "Dobry balet". W styczniu 2018, na oficjalnym kanale YouTube ukazał się nowy hit Kamila pt. "Jeden taki dzień". Już w lipcu Boomcyk zaprezentuje się na Kocham Disco Festival 2018 Boszkowo.

Rusty Chain

Zespół Rusty Chain powstał w 2014 roku w Gryfinie. Ich muzyka jest połączeniem rock'n'rolla z punkowymi zagrywkami oraz mocnymi rockowymi gitarami. Metronom rzadko spada poniżej 110bpm, a wyraźny wokal pozwala zrozumieć każde słowo tekstów pisanych po polsku i po angielsku. Zespół od początku istnienia stawiał na własne kompozycje. W skład zespołu wchodzą Marcin Wawrzyńczyk, Michał Zalewski, Marta Potepa i Filip Grzesik.

W lecie 2015 roku pojawiło się w sieci pierwsze demo grupy. Od zimy 2014 roku kapela zagrała kilkadziesiąt koncertów w klubach oraz na większych scenach, zyskując grono stałych fanów. Zagrali m.in. koncert w Studio S2 Telewizji Polskiej Szczecin podczas Finału WOSP.

Utwory z demówki ukazały się też na kilku listach przebojów. W styczniu 2017 roku zespół wydał album pod tytułem "JAK DZIECI", zawierający 16 utworów autorskich. Koncerty Rusty Chain przesiąknięte są energetyczną muzyką, świetną zabawą oraz otwartym kontaktem z publicznością!

The Red Black Sappers

 

The Red Black Sappers to szczeciński zespół rockowy, grający od grudnia 2014 roku. Skład zespołu stanowią muzycy będący na co dzień przedstawicielami służb mundurowych. W swoim repertuarze zespół posiada covery gwiazd polskiego rocka, takich jak Dżem, Ira, czy Lady Punk, które prezentował podczas plenerowych imprez artystycznych oraz sportowych. Grupa wielokrotnie brała udział w festiwalach i przeglądach zespołów muzycznych (m.in. Festiwal Rockowy "Naturalnie Mazury 2016" w Węgorzewie).


Regulamin Imprezy masowej "Dni Gryfina 2018"

Regulamin terenu imprezy "Dni Gryfina 2018"

Utrudnienia w ruchu drogowym


 

2018/04/24, Ogłoszenie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino

Ogłoszenie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino w sprawie realizacji zadania publicznego pn. "4.Gryfiński Transgraniczny Festiwal Biegowy".

 

2018/04/26, Otwarte Międzynarodowe Turnieje Szachowe

 

2018/04/26, Wystawa "Kobieta w malarstwie dawnym. Portret i akt"

W poniedziałek 30 kwietnia 2018 roku o godzinie 17:00 w galerii Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie odbędzie się wernisaż nowej wystawy pod nazwą "Kobieta w malarstwie dawnym. Portret i akt". Wystawie patronuje Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn. Wpisana jest także w oficjalny program wydarzeń towarzyszących Dniom Gryfina. Kuratorem wystawy jest szczeciński antykwariusz Marek Wyłupek.
 
Na ekspozycji zaprezentowane zostaną oryginalne rysunki, obrazy olejne i litografia z XIX i początku XX wieku m.in. takich autorów jak: Jacek Malczewski, Antoni Kozakiewicz, Antoni Uniechowski, Tadeusz Rybkowski, Kazimierz Podsądecki, Feliks Hanusz, Edward Dwurnik. Jedyna kopia to obraz olejny Adama Styki. Dodatkowo na wernisażu zostaną zaprezentowane dwa portrety kobiece z XVII w. i rzeźba gabinetowa z 1977 roku Igora Mintoraja "Twarz zawoalowana".

Organizatorami wystawy są Stowarzyszenie Klub Kolekcjonerów, Miłośników Malarstwa i Sztuki Dawnej w Szczecinie oraz Gmina Gryfino. Wstęp na wernisaż jest bezpłatny. Zapraszamy!
Wydarzeniem towarzyszącym wystawie będzie spotkanie z kolekcjonerami i kuratorem wystawy, na które zapraszamy do siedziby CIT w dniu 1 maja w godzinach 14.00-16.00.
 
O Stowarzyszeniu:
Klub Kolekcjonerów, Miłośników Malarstwa i Sztuki Dawnej w Szczecinie powstał w 2015 r. Celem jego powołania była chęć zjednoczenia środowiska kolekcjonerów, wymiana doświadczeń, poszerzanie wiedzy, propagowanie sztuki oraz prezentowanie zbiorów szerokiej publiczności. Klub blisko współpracuje z Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia, a od 17 marca z Zamkiem Książąt Pomorskich w Szczecinie, z którym wspólnie zorganizowano seminarium pt.: "100 lat Pomorskiego Związku Artystów 1916-2016". Ostatnim dużym wydarzeniem była wystawa "Sztuka dawna w zbiorach kolekcjonerów szczecińskich", gdzie swoje zbiory prezentowało 21 członków Klubu.

 

2018/04/27, 26. Pielgrzymka Trzeźwości uhonorowana nagrodą Burmistrza

Dnia 27 kwietnia 2018 r. o godzinie 8:00 rano w Kościele pw. św. Jana Marii Vianney’a w Żabnicy odprawiono Mszę św. dla uczestników 26. Pielgrzymki Trzeźwości. To ważny moment dla ludzi walczących z nałogiem, którzy często poświęcają swój czas dla innych, a niekiedy sami potrzebują wsparcia i dobrego słowa.
Msza św. była początkiem trasy pielgrzymów do Rokitna, którą zamierzają przejść, modląc się za wytrwałość oraz siłę w walce z alkoholem. Na mszy obecni byli m.in.: Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn, Prezes Gryfińskiego Stowarzyszenia "Klubu Abstynenta Feniks” Robert Końca oraz Sołtys Żabnicy Jerzy Piasecki. Na koniec Burmistrz pogratulował uczestnikom pielgrzymki wytrwałości w walce z nałogiem i wręczył swoją prywatną nagrodę.

 


 

 

2018/04/16, Wycieczka kajakowa po międzyodrzu

We wtorek 1 maja 2018 r. wyruszy kajakowa wycieczka po Międzyodrzu, oficjalne wydarzenie towarzyszące Dniom Gryfina (podobnie jak w roku ubiegłym). Chętne osoby zobaczą stare budowle hydrotechniczne ze strony, z której na co dzień ich się nie ogląda, przepiękne wąskie kanaliki, starorzecza i kanały wykonane ludzką ręką podczas niemieckiej ingerencji w ten obszar. Spróbują dojrzeć czaplę, kormorana, a może i samego bielika, władcę Międzyodrza. Rozpoczęcie wycieczki o godzinie 9:00 z gryfińskiej plaży przy Ośrodku Sportu i Rekreacji w Gryfinie.

Zapisy ruszają we wtorek 17 kwietnia 2018 r. w Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie pod numerem telefonu 91 852 31 83 lub osobiście (Centrum mieści się na Nabrzeżu Miejskim, ul. Nadodrzańska 1) w dni powszednie w godzinach 9:00-17:00. Trasa została zaplanowana na ok. 11 km, czas trwania ok. 4 godzin, cena za kajak 40 zł. W cenę wliczone jest wypożyczenie sprzętu z wyposażeniem (miejsce w 2-osobowym kajaku, wiosło, kamizelka asekuracyjna), opieka wykwalifikowanego ratownika i przewodnik.

Regulamin uczestnictwa w wycieczce kajakowej

1. Uczestników kajakowej wycieczki (dalej zwanej wycieczką) obowiązuje znajomość poniższego regulaminu i bezwzględne stosowanie się do jego postanowień.
2. Organizatorem wycieczki jest Gmina Gryfino i Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gryfinie (OSiR).
3. Wycieczka odbędzie się 1 maja 2018 r. o godzinie 9:00 z plaży nad Odrą. Wycieczka jest płatna w kwocie 40,00 zł za kajak. W cenę wliczone jest wypożyczenie sprzętu z wyposażeniem (miejsce w 2-osobowym kajaku, wiosło, kamizelka asekuracyjna), opieka wykwalifikowanego ratownika, przewodnik. Uczestnicy ubezpieczają się we własnym zakresie.
4. Osoby niepełnoletnie mogą brać udział w wycieczce wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.
5. Zapisy na wycieczkę ruszają we wtorek 17 kwietnia 2018 r. i odbywają się w Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie pod numerem telefonu 91 852 31 83 lub osobiście od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00. Liczba miejsc ograniczona.
6. Zgłoszenie musi zawierać imię, nazwisko i numer telefonu kontaktowego.
7. Każda osoba, która zgłasza swój udział w wycieczce wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych (zgodnie z Ustawą z dn. 29.08.1997 r. o Ochronie Danych Osobowych Dz. Ust. Nr 133 poz. 883) oraz wykorzystanie swojego wizerunku dla celów promocyjnych (np. relacje prasowe).
8. Płatność należy dokonać gotówką w dniu wycieczki przed jej rozpoczęciem. Uczestnicy przychodzą na miejsce zbiórki (recepcja hotelu OSiR, Gyfino, ul. Sportowa 3) najpóźniej 15 minut przed rozpoczęciem wycieczki (do 8:45) i uiszczają opłatę.
9. Przewidywany czas trwania wycieczki to 4 godziny.
10. Orientacyjna długość trasy to 10 kilometrów.
11. Uczestników obowiązuje ubiór dostosowany do warunków pogodowych, a przy tym taki, którego nie będzie żal przybrudzić.
12. Uczestników obowiązuje kategoryczny zakaz spożywania napojów alkoholowych i pobudzających, palenia tytoniu i zażywania środków odurzających.
13. Uczestnicy wycieczki natychmiast zgłaszają opiekunowi wszelkie dolegliwości zdrowotne i objawy złego samopoczucia.
14. Podczas wycieczki zabrania się:
- stania i kucania w kajaku,
- siadania na burcie, dziobie, rufie, kamizelkach asekuracyjnych,
- skakania z kajaka do wody,
- korzystania z kajaka z niezałożoną na siebie kamizelką asekuracyjną.
15. Za ewentualne zniszczenia dokonane przez uczestników podczas wycieczki odpowiedzialność materialną ponoszą ci uczestnicy, którzy ich dokonali.
16. Wszelkie śmieci uczestnicy wycieczki zabierają ze sobą. Obowiązuje kategoryczny zakaz wyrzucania ich poza kajak.
17. Organizatorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności materialnej za przedmioty zgubione lub w inny sposób utracone przez uczestników wycieczki.
18. W przypadku trudnych warunków atmosferycznych (silny wiatr, ulewa itp.) wycieczka ze względów bezpieczeństwa może zostać odwołana. Informacja o tym zostanie przekazana odpowiednio wcześniej na podane numery telefonów.

 

2018/04/03, Wystawa malarska Bogusławy Kryczki

Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie zaprasza w poniedziałek 9 kwietnia o godzinie 17:00 na otwarcie I Wystawy Indywidualnej Bogusławy Kryczki. Na ekspozycji zaprezentowanych zostanie 36 prac malarskich. Autorka jest słuchaczką Gryfińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 26 kwietnia. Wstęp wolny.

Wśród prac znajdą się: autoportret w ołówku, postać wykonana techniką lawowania, martwe natury wykonane w ołówku, akwareli i oleju, mozaiki malowane akrylem na blejtramach, ilustracje do ulubionych książek lub filmów wykonane akwarelą, pejzaże Gryfina i okolic oraz miejscowości nadmorskich Włoch, które utrwalił na zdjęciach mąż autorki, Leon Kryczka, aby mogła je przenieść na płótno.

O autorce:
Bogusława Kryczka - uprawia malarstwo sztalugowe - olej, akryl, akwarela. Maluje od sześciu lat, najchętniej pejzaże z wodą w tle, kwiaty, portrety oraz martwą naturę. Z wykształcenia technik ekonomista, z zamiłowania poetka i malarka. Interesuje się historią, literaturą i psychologią.

 

2018/04/19, Dzień Otwarty z Chorobą Alzheimera w Dziennym Domu Senior+

Serdecznie zapraszamy na Dzień Otwarty z Chorobą Alzheimera, który odbędzie się w dniu 26 kwietnia 2018r., w godz. od 11.00 do 18.00 w Dziennym Domu Senior+ w Gryfinie.

Proponowany program:

11.00 – 11.40 Wykład pt. „Historia choroby Alzheimera” Prowadzący: lek. med. Joanna Kostrzewa, reprezentująca Przychodnię Lekarską „Chrobry” w Gryfinie

11.45 – 12.30 Warsztaty manualno – plastyczne Opiekun zajęć: animatorzy ze Stowarzyszenia „Progressum” w Szczecinie

12.35 – 13.15 Spotkanie z gośćmi z Domu Kombatanta, ul. Krucza w Szczecinie

13.20 – 14.10 Spotkanie z psychologiem: „Praktyczne wskazówki dla opiekunów osób z chorobą Alzheimera” Prowadzący: Katarzyna Świątkowska, psycholog Dziennego Domu Senior+ w Gryfinie

14.15 -15.00 Wykład pt. „Oswoić Alzheimera” Prowadzący: Elżbieta Klimaszewska- Ploger ze Stowarzyszenia „Progressum” w Szczecinie

15.10 – 16.00 Warsztaty manualno – plastyczne Opiekun zajęć: animatorzy ze Stowarzyszenia „Progressum” w Szczecinie

16.05 – 16.35 Występ uczniów ze Szkoły Muzycznej I Stopnia w Gryfinie oraz Teatru „Eliksir”

16.40 – 17.45 Wykład nt. ogólnej profilaktyki dotyczącej bezpieczeństwa seniorów oraz zasad udzielania pierwszej pomocy Prowadzący: Łukasz Kamiński z Gryfińskiego Stowarzyszenia Ratowniczego oraz Alicja Kubiak reprezentująca Straż Miejską w Gryfinie

17.45 – 18. 00 Podsumowanie, zakończenie

Podczas spotkania będzie można: obejrzeć wystawę prac plastycznych uczestników Domu Kombatanta w Szczecinie (ul. Krucza), odwiedzić stoisko edukacyjno – informacyjne przygotowane przez Stowarzyszenie „Cogito” w Szczecinie, porozmawiać z kadrą Dziennego Domu Senior+ w Gryfinie; psychologiem, pedagogiem, fizjoterapeutą, opiekunem, skorzystać z fachowych porad, nawiązać współpracę z zainteresowanymi problematyką choroby Alzheimera, zapoznac się z zasadami udzielania pierwszej pomocy, zapoznać się z treningiem funkcji poznawczych, dowiedzieć się o działalności Ośrodka Pomocy Społecznej w Gryfinie, zapoznać się z działalnością Gryfińskiego Stowarzyszenie Ratowniczego.

Współorganizatorami Dnia Otwartego są; Gmina Gryfino Stowarzyszenie „Progressum” w Szczecinie, Stowarzyszenie „Cogito” w Szczecinie, Koło Gospodyń „Wena” w Gryfinie, Gryfińskie Stowarzyszenie Ratownicze, Dom Kombatanta, ul. Krucza w Szczecinie, Straż Miejska w Gryfinie

Organizator zapewnia poczęstunek, napoje zimne i gorące. Dziękujemy wszystkim, którzy zechcą wesprzeć ideę tego wydarzenia.

 

2018/04/17, XLVI sesja Rady Miejskiej

W dniu 26 kwietnia 2018 roku w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie odbędzie się XLVI sesja Rady Miejskiej.

Porządek obrad

 

2018/04/13, „Lokalnie, regionalnie i tradycyjnie - wiem co zjem"

Zapraszamy Koła Gospodyń Wiejskich z województwa zachodniopomorskiegodo udziału w operacji „Lokalnie, regionalnie i tradycyjnie - wiem co zjem", realizowanej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej w partnerstwie z Polską Izbą Produktu Regionalnego i Tradycyjnego. Dla uczestników operacji przewidziane jest dwudniowe, bezpłatne szkolenie wraz z warsztatem kulinarnym w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Międzyzdrojach w następujących terminie: 14-15.06. 2018 r. dla KGW z województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego (12 osób) . Celem warsztatów jest poszerzenie wiedzy i kompetencji z zakresu unijnych i krajowych systemów jakości żywności.

Uczestnicy szkolenia poszerzą wiedzę nt. dziedzictwa kulinarnego swojego regionu, dowiedzą się, jak wyszukiwać, identyfikować i promować lokalne i regionalne produkty, jak funkcjonują krótkie łańcuchy żywności oraz wymienią się swoimi doświadczeniami w zakresie przygotowywania lokalnych produktów. Poznają również możliwości legalnej sprzedaży lokalnej żywności w ramach sprzedaży i dostaw bezpośrednich, Rolniczego Handlu Detalicznego (RHD) i działalności Marginalnej Lokalnej i Ograniczonej (MOL). Poruszona zostanie również tematyka żywienia funkcjonalnego i wykorzystania w nim lokalnych zasobów kulinarnych. Warsztaty kulinarne poprowadzą znani szefowie kuchni.

Do udziału w operacji należy zgłosić się, wypełniając formularz zgłoszeniowy, który jest dostępny na stronie: http://www.efrwp.pl/news/show/416/zaproszenie-do-udzialu-w-operacji-lokalnie-regionalnie-i-tradycyjnie-wiem-co-zjem w terminie do dnia 24 kwietnia 2018 roku. Formularz może zostać przesłany w formie skanu na adres mailowy: ekozdron@efrwp.com.pl lub faxem na nr 22 620 90 93 lub pocztą tradycyjną na adres: Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej ul. Miedziana 3A 00-814 Warszawa z dopiskiem: warsztaty kulinarne.

 

2018/02/15, Zarządzenie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino

REKRUTACJA DO PRZEDSZKOLI, ODDZIAŁÓW  PRZEDSZKOLNYCH W SZKOŁACH PODSTAWOWYCH
ORAZ KLAS PIERWSZYCH SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
NA ROK SZKOLNY 2018/2019

Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino w dniu w dniu 25 stycznia 2018 r. wydał zarządzenie Nr 0050.14.2018 w sprawie harmonogramu czynności oraz kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym oraz postępowaniu uzupełniającym na rok szkolny 2018/2019 do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Gryfino (Zarządzenie Nr 0050.14.2018).

Rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych rozpocznie się z dniem 19 lutego 2018 r. (załącznik Nr 1 do ww. zarządzenia). Termin składania wniosków o przyjęcie dzieci do:

 • Przedszkola Nr 1, ul. Wojska Polskiego 11, 74-101 Gryfino
 • Przedszkola Nr 2, ul. Krzywoustego 5, 74-100 Gryfino
 • Przedszkola Nr 3, ul. Krasińskiego 29, 74-101 Gryfino
 • Przedszkola Nr 4, ul. Kościuszki 17, 74-100 Gryfino
 • Przedszkola Nr 5, ul. Żeromskiego 12, 74-101 Gryfino
 • Szkoły Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi, ul. Łużycka 22, 74-100 Gryfino
 • Szkoły Podstawowej Nr 3, ul. Iwaszkiewicza 70, 74-100 Gryfino
 • Szkoły Podstawowej w Chwarstnicy, ul. Gryfińska 19, 74-100 Gryfino
 • Szkoły Podstawowej w Gardnie, ul. Niepodległości 1, 74-100 Gryfino
 • Szkoły Podstawowej w Radziszewie, ul. Szczecińska 54, 74-100 Gryfino
 • Szkoły Podstawowej w Żabnicy, ul. Długa 20, 74-100 Gryfino upływa z dniem 09 marca 2018 r.

Do przedszkoli przyjmowane będą dzieci w wieku od trzech do sześciu lat urodzone w latach: 2015, 2014, 2013, 2012. Wnioski o przyjęcie do przedszkola, oddziału przedszkolnego można pobierać i składać w dowolnie wybranym ww. przedszkolu lub w szkole podstawowej. Wniosek do pobrania.

Rekrutacja do klas pierwszych ww. szkół podstawowych oraz do Szkoły Podstawowej Nr 2 w Gryfinie przy ul. 9 Maja 4 rozpocznie się od dnia 03 kwietnia 2018 r. Termin składania wniosków upływa z dniem 23 kwietnia 2018 r. (załącznik Nr 2 do ww. zarządzenia). Rekrutację do klas pierwszych szkół podstawowych przeprowadza się dla dzieci zamieszkałych poza obwodem danej szkoły podstawowej. Do klas pierwszych szkół podstawowych przyjmowane będą dzieci siedmioletnie urodzone w 2011 r. Wnioski o przyjęcie do klasy pierwszej można pobierać i składać w szkole podstawowej.

Dziecko, któremu organ wykonawczy gminy wskazał, jako miejsce realizacji obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego, oddział przedszkolny w szkole podstawowej innej niż szkoła, w obwodzie której dziecko mieszka, na wniosek rodziców, jest przyjmowane do klasy I tej szkoły podstawowej bez przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego.

 

2018/04/17, Spektakle teatralne dla dzieci: "W domku Baby Jagi" oraz "Inna strona życia"

Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino serdecznie zaprasza na kolejną edycję spektakli teatralnych dla dzieci: "W domku Baby Jagi" oraz "Inna strona życia" wystawionych przez krakowski Teatr "Edu Artis" które odbędą się 21 kwietnia 2018 roku w Gryfińskim Domu Kultury.

Bilety wstępu na spektakle dostępne są w Gryfińskim Domu Kultury ul. Szczecińska 12. Ilość miejsc ograniczona. Wstęp wolny!

 

2018/03/29, Bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom

Informujemy o możliwości bezpłatnego zaszczepienia dzieci przeciw pneumokokom – jednym z najbardziej groźnych bakterii wywołujących ciężkie choroby i często pozostawiających powikłania na całe życie. Akcja „Wiosna bez pneumokoków” trwa od 20 marca do 29 czerwca 2018 r. i jest skierowania do rodziców i opiekunów, których dzieci do ukończenia 5. roku życia nie podlegają obowiązkowi szczepień oraz nie były zaszczepione (dzieci urodzone w latach 2013 – 2016).

Warunek – dziecko musi zostać zakwalifikowane do szczepienia do 20 kwietnia 2018 r.

W załączeniu list Krajowego Konsultanta ds. epidemiologii oraz plakat w sprawie szczepienia.


 
 

2018/04/18, Zestawienie danych z ankiet na temat jakości usług świadczonych w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie

Głównym celem przeprowadzenia badania ankietowego było uzyskanie opinii na temat jakości usług świadczonych w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie, co pozwoli m.in. określić słabsze obszary działalności urzędu, podnieść jakość świadczonych usług, a w konsekwencji poprawić wizerunek urzędu.

W tym celu przekazano komórkom organizacyjnym urzędu 200 szt. formularzy ankiet (po 20 szt. do dziesięciu komórek organizacyjnych), które następnie były przekazywane interesantom załatwiającym sprawy w poszczególnych komórkach. Wypełnione ankiety zostały wrzucone do urny znajdującej się w Biurze Obsługi Interesantów.

Ankietowani zwrócili 79 ankiet co stanowi 39,5%.

Wyniki ankiet:

1. Najwięcej osób (23 os. – 29,1%) załatwiało sprawy w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie mniej więcej raz na pół roku, prawie tyle samo (22 os. – 27,8% ) mniej więcej raz na miesiąc lub częściej, 12 os. ( 15,2%) odwiedzało urząd w celu załatwienia sprawy raz na kwartał, dla 4 os. (5%) była to pierwsza wizyta w urzędzie;

2. Zdecydowana większość ankietowanych podczas ostatniej wizyty załatwiało własną sprawę, tylko 7 osób załatwiało sprawę w imieniu firmy, instytucji, organizacji;

3. Przedmiot załatwianej sprawy dotyczył najczęściej obszarów: dowodów osobistych i spraw meldunkowych, gospodarki komunalnej, obsługi i uzyskania informacji w Biurze Obsługi Interesantów, aktów stanu cywilnego, płatności w kasie i podatków;

4. Na pytanie dotyczące stopnia zadowolenia z obsługi w urzędzie zdecydowana większość (55 os. - 69,6%) oceniła, że jest bardzo zadowolona, 21 osób (26,6%) podało, że są raczej zadowolone, 1 osoba (1,3%) zaznaczyła, że jest raczej niezadowolona, a 2 dwie osoby (2,5%) bardzo niezadowolone;

5. Zestawienie ocen poszczególnych elementów obsługi interesantów w urzędzie kształtuje się następująco:

• kompetencje i profesjonalizm: 59 os. (74,7%) – bardzo dobrze, 16 os. (20,2%) – raczej dobrze, 2 os. (2,5%) - raczej źle, 3 os. (3,8%) – bardzo źle;

• uprzejmość, życzliwość, kultura osobista: 63 os. (79,7%) – bardzo dobrze, 15 os. (19%) – raczej dobrze, 3 os. (3,8%) – raczej źle, 1 os. (1,3%) – bardzo źle;

• umiejętność rozwiązywania przez pracowników problemów (trudnych, nietypowych sytuacji): 61 os. (77,2%) – bardzo dobrze, 12 os. (15,2%) – raczej dobrze, 3 os. (3,8%) – raczej źle, 2 os. (2,5%) – bardzo źle, 1 os. (1,3%) – nie dotyczy;

• komunikatywność, mówienie przystępnym językiem: 62 os. (78,5%) - bardzo dobrze, 13 os. (16,4%) – raczej dobrze, 2 os. (2,5%) – raczej źle, 2 os. (2,5%) – bardzo źle;

• możliwość kontaktu telefonicznego z wydziałem lub danym pracownikiem: 44 os. (55,7%) – bardzo dobrze, 18 os. (22,8%) – raczej dobrze, 1 os. (1,3%) – bardzo źle, 5 os. (6,3%) – nie dotyczy, 9 os. (11,4%) – nie wiem/trudno powiedzieć, 2 osoby nie zaznaczyły żadnej odpowiedzi;

• wygląd i ubiór pracownika: 62 os. (78,5%) – bardzo dobrze, 12 os. (15,2%) – raczej dobrze, 2 os. (2,5%) – raczej źle, 1 os. (1,3%) – bardzo źle, 2 osoby nie zaznaczyły żadnej odpowiedzi;

• czas oczekiwania na rozpoczęcie obsługi: 49 os. (62%) – bardzo dobrze, 25 os. (31,6%) – raczej dobrze, 2 os. (2,5%) – raczej źle, 1 os. (1,3%) – bardzo źle, 2 osoby nie zaznaczyły żadnej odpowiedzi;

• dotrzymywanie ustalonych terminów: 53 os. (67,1%) – bardzo dobrze, 19 os. (24%) – raczej dobrze, 1 os. (1,3%) – raczej źle, 2 os. (2,5%) – nie dotyczy, 2 os. (2,5%) – nie wiem/trudno powiedzieć, 2 osoby nie zaznaczyły żadnej odpowiedzi;

6. Na pytanie „Czy i jak często korzysta Pani/Pan ze strony internetowej Biuletynu Informacji Publicznej (BIP) Urzędu Miasta i Gminy w Gryfinie?” 33 os. (41,8%) odpowiedziało – „odwiedzam sporadycznie”, 12 os. (15,2%) – „odwiedzam kilka razy w miesiącu”, 8 os. (10,1%) – „odwiedzam kilak razy w tygodniu”, a 23 os. (29,1 %) odpowiedziało, że nie odwiedza strony BIP urzędu;

7. Wśród osób, które korzystają ze strony internetowej BIP 42 os. (79%) oceniło stronę bardzo dobrze, 6 os. (11,3%) – źle, uważając, że jest nieprzejrzysta i niefunkcjonalna;

8. Na pytanie „Czy korzysta Pani/Pan z formularzy opracowanych dla załatwienia poszczególnych spraw, a umieszczonych na stronie internetowej BIP w zakładce „Jak załatwić sprawę?” prawie połowa ankietowanych 35 os. (44,3%) odpowiedziało, że nie korzysta;

9. Na pytanie „Jakie zmiany w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie Pani/Pana zdaniem mogą wpłynąć na polepszenie jakości świadczonych usług?” wskazano:

• poprawienie funkcjonalności strony internetowej BIP,

• zmianę strony internetowej na bardziej czytelną,

• skrócenie kolejki do kasy,

• wydłużenie czasu pracy kasy,

• dostosowanie godziny urzędowania (popołudnia),

• zwrócenie uwagi na brak uprzejmości i niekulturalne zachowanie oraz słabą obsługę niektórych urzędników,

• zwrócenie uwagi na wygląd i ubiór niektórych pracowników,

• brak windy,

• zwiększenie ilości pracowników,

• wstawienie automatu do kawy.

Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino

Mieczysław Sawaryn

 

2018/04/03, Koncert Premier Teatru Tańca Ego Vu
Teatr Tańca EGO VU intensywnie przygotowuje się do tradycyjnego koncertu premier. Tegoroczne prezentacje zaplanowane są na 13 i 14 kwietnia i odbędą się jak zwykle w Gryfińskim Domu Kultury. Bliźniacze koncerty rozpoczynać się będą o godzinie 19.
Bilety na taneczne wieczory kosztować będą 20 zł. Informacje na temat kupna biletów i programu koncertu podamy wkrótce.

Zespół zaplanował prezentację ośmiu choreografii. W większości będą to krótsze formy ruchowe, ale jak podkreślają tancerze, pojawią się również opowieści taneczne. Oprócz choreografii autorstwa szefowej EGO VU Elizy Hołubowskiej, podczas koncertów zobaczyć będzie można także dzieła samych tancerzy.
Prezentowane spektakle będą w większości premierami. Jednak tradycją kwietniowych koncertów stały się już retrospekcyjne podróże do bogatego dorobku artystycznego zespołu. Obok zupełnych nowości, tancerze zaprezentują choreografie sprzed lat. Widzowie ponownie będą mogli zobaczyć takie spektakle jak "Pora ReLaksu (PRL)" oraz nową wersję spektaklu solowego Elizy Hołubowskiej "UMBRA ". Oba spektakle nadal lubiane są przez publiczność a zespół w ostatnim sezonie prezentował je na festiwalach.
Jak co roku koncertom towarzyszyć będą wystawy fotograficzne.

Teatr Tańca EGO VU to obecnie dwa składy - grupa repertuarowa oraz grupa młodsza.
Do sekcji repertuarowej należą tancerze dorośli. Liczy ona dziewięć osób. Tancerze pochodzą z Gryfina i Szczecina.
Skład zespołu: Monika Barańska, Anna Bartczak, Anna Deptuła, Dominika Lara, Katarzyna Łyczakowska, Anna Radziszewska, Maja Szymkowiak, Karolina Wojdyła, Bartosz Wilniewicz.

W grupie młodszej TT EGO VU działa obecnie dwanaście dziewcząt w wieku 12-19 lat.
Skład zespołu: Alicja Kadłubek, Julia Kupnicka, Julia Łopata, Weronika Marosek, Kamila Matusiak, Martyna Perlińska, Lena Prusik, Klaudia Purtak, , Maja Wiczkowska, Karolina Wojdyła, Justyna Wójcikowska, Lara Żelech

Podczas koncertu na scenie zobaczymy jeszcze Julię Lewandowską, Krzysztofa Gmitera, Sebastian Zemankiewicza i kilku gości, których nazwiska na razie niech pozostaną dla widzów niespodzianką.
 
 
 
 
 
 
 

2018/04/17, Kolejny recytatorski sukces Mai Stołeckiej
W ciągu zaledwie trzech tygodni recytatorka Maja Stołecka, wychowanka pracowni Marii Piznal działającej w Gryfińskim Domu Kultury, sięgnęła po nagrody w trzech prestiżowych konkursach recytatorskich. W swojej kategorii wiekowej (uczniów klas siódmych szkół podstawowych i klas gimnazjalnych) pod koniec marca zwyciężyła w szczecińskim Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim Poezji Polskiego Romantyzmu "Razem, młodzi przyjaciele!", tydzień temu została laureatką Finału Wojewódzkiego Małego Konkursu Recytatorskiego, a w minioną sobotę 14 kwietnia 2018 wywalczyła drugie miejsce w finale wojewódzkim XII Zachodniopomorskiego Konkursu Recytatorskiego "O Złotą Lirę Kornela Ujejskiego".
To nie koniec tegorocznych popisów scenicznych Mai; jeszcze przed wakacjami weźmie udział w kolejnym turnieju. Trzymamy kciuki!
 
 
 
 

2018/04/04, „Rowerem dla stulecia niepodległej”

14 kwietnia 2018 r. o godz. 9.30 z pl. Barnima I w Gryfinie rozpoczyna się XXIV cykl rajdów rowerowych organizowanych przez Międzyszkolny Klub Sportowy „Hermes” w Gryfinie, przy wsparciu samorządu Powiatu Gryfińskiego.

Gryfińskie Rajdy Rowerowe (GRR) to cyklicznaimpreza odbywająca się nieprzerwanie od 1995 roku.  Tegoroczny cykl rajdów stawia sobie za cel – uczczenie 100 – lecia niepodległości Polski. Cel ten realizowany będzie poprzez organizację rajdów rowerowych skierowanych do szerokiego kręgu turystów wielu pokoleń, w tym młodzieży, rodzin i pionierów Polskości na Ziemi Gryfińskiej lub ich rodzin.

Rajdy – wycieczki krajoznawcze - mają wprowadzić uczestników oraz mieszkańców Powiatu w nowe 100 – lecie oraz utrwalać poczucie nowej tożsamości naszej „Powiatowej ojczyzny”, w tym opartej o otwarte sąsiedztwo kulturowe. Bazą odniesienia budowania własnej tożsamości będą: miejsca walk oddziałów polskich artylerzystów w 1945 roku oraz polskiego osadnictwa na Ziemi Gryfińskiej.

Cykl rajdów rozpoczynamy wycieczkami szlakami walk wojsk polskich o „Przyczółek szczeciński i osinowski” a zamkniemy asystą rowerową Gryfińskiego Biegu Niepodległości w ramach „Narodowego Biegu 100-lecia od Bałtyku do Tatr”. Planujemy wyposażenie uczestników w biało-czerwone chorągiewki lub nalepki z godłem (logo) i biało – czerwone kotyliony.

Rajdy przeznaczone są dla wszystkich osób. Ich tempo dostosowane jest do każdego uczestnika a jazda odbywa się w grupach pod opieką przewodników. 6 spośród 10 rajdów ma 2 warianty tras: dla zaawansowanych (podstawowa) i dla początkujących (skrócona).

Na trasach wycieczek czeka uczestników wiele atrakcji krajoznawczych oraz wiadomości, które prezentowane będą w opisach każdej trasy, dołączanych do „Książeczek wycieczek kolarskich”. Odbędą się 2 rajdy dwudniowe z noclegiem, a także dwukrotnie dowozić będziemy uczestników na miejsca startu transportem osobowym i ciężarowym (rowery). Jeden rajd ma charakter rowerowo – kajakowy.

Zbiórka uczestników do każdego rajdu ma miejsce przy pl. Barnima I w Gryfinie (od godz. 9.00) a starty wg miejsc wskazanych w harmonogramie.

Pierwsze zebranie organizacyjne odbędzie się 10 kwietnia o godz. 18.00 w Klubie PSS „Odys” przy ul. Chrobrego (naprzeciwko stacji paliw Orlen).

Zgłaszać można się również na starcie do poszczególnych rajdów (pl, Barnima I od godz. 9.00) lub telefonicznie pod nr 603 914 557 lub e-mail: a.urbanski@wp.pl

Szczegóły regulaminowe na stronie: www.mks-hermes.pl

Uwagi:

Na koniec cyklu rajdów rozlosowane będą nagrody dla uczestników. Warunkiem uczestnictwa w losowaniu nagród jest ukończenie przynajmniej 5 rajdów. Potwierdzeń ukończenia dokonuje się w „Książeczkach wycieczek kolarskich”, które uczestnik otrzymuje w ramach wpisowego. 

Koszt uczestnictwa w całym cyklu rajdów wynosi - 25 zł.W niektórych rajdach z noclegiem, dowozem i wyżywieniem możliwe będą niewielkie dopłaty.

Szczegółowy harmonogram rajdów przedstawia się następująco:

nr

data

trasy rajdów

km

1

14.04.

„Przyczółek szczeciński”

Trasa I - podstawowa: Gryfino – pl. Barnima I - ul. Wojska Polskiego - cmentarz wojenny - Wełtyń - Gardno - Chlebowo - Radziszewko (wieża Batowa) -  Radziszewo (Wzgórze Batowa) – Daleszewo – Czepino  - Gryfino

Trasa II – trasa skrócona: Gryfino – pl. Barnima I  - ul. Wojska Polskiego - cmentarz wojenny - Wełtyń - Gardno - Chlebowo – St. Brynki - Dąbrowa – Czepino - Gryfino

 

33

27

2

12.05.

13.05.

 

„Przyczółek osinowski” - przewóz osób i rowerów do Cedyni –  nocleg

Start: Gryfino – Nabrzeże Odry Wschodniej. 1. dzień (12.05.): Cedynia - Osinów Dolny - Bad Freienwalde – Niederfinow (podnośnia statków) - Criewen - Krajnik Górny (nocleg)

2. dzień(13.05.): Krajnik Górny - Gryfino

111:

75

36

3

09.06.

 

„Przełomem stuleci”  – nowa droga rowerowa. Część trasy „Zielonego Pogranicza” Szczecin – Siekierki.

Trasa I - podstawowa: Gryfino (start – ścieżka rowerowa przy ul.  Artyleryjskiej)  – Szczawno – Wirówek - Borzym -  Sosnowo – Różnowo - Gryfino,

Trasa II – skrócona: Gryfino (start – jw.)  – Szczawno – Wirówek – Chwarstnica – Gryfino.

 

38

19

4

 

 

23.06.

 

24.06.

 

„Pierwszych powojennych obiektów szkolnych i urzędów Ziemi Gryfińskiej”(prezentacja sylwetek pierwszych powojennych nauczycieli)

Etap  1 - Trasa: Gryfino (start – Szkoła Podstawowa nr 1) – Nowe Czarnowo – Krzypnica – Marwice – Widuchowa – Ognica – Krajnik Dolny – Krajnik Górny (nocleg).

Etap 2 - Trasa: Krajnik Górny – Krzymów  – Chojna – Nawodna – Lisie Pole – Rynica – Krzywin – Lubicz - Babinek – Steklno - Gryfino.

 

32

 

63

5

 

01.07.

 

 

„Śladami walk i obiektów wodnych”rajd rowerowo – kajakowy

I wariant: rower : Gryfino(start nabrzeże Odry Wschodniej przy moście)  – Daleszewo „Droga Batowa”  – Gryfino, kajak: Gryfino – Moczyły – Gryfino (kajak 17 km, rower 20 km)

II wariant: rower: Gryfino (start j.w.) – Żabnica, Żabnica – Gryfino

kajak Żabnica – Moczyły „Droga Batowa” – Żabnica (kajak 10 km, rower 13 km)

 

37

 

23

6

01.09.

 

Szlakiem „Pamiątek kultury materialnej”(dwory, klasztory, kościoły, grodziska, kurhany, mury obronne, baszty) - przewóz osób i rowerów do Stargardu

Trasa: Gryfino (start „Kwadrat” przy ul. 11- Listopada): Stargard – Kołbacz – Stare Czarnowo – Glinna – Gardno – Wełtyń – Gryfino.

 

54

7

15.09.

 

„Szlakiem pierwszych osadników”

Trasa I – podstawowa: Gryfino (start – tablica pamiątkowa w parku im. Stanisławy Siarkiewicz) – Krajnik - Nowe Czarnowo - Pacholęta – Czarnówko – Steklno – Bartkowo – Wirów - Gryfino,

Trasa II – skrócona: Gryfino (start – tablica pamiątkowa w parku im. Stanisławy Siarkiewicz) – Nowe Czarnowo – Pacholęta – Gryfino.

 

32

22

8

29.09.

 

 „Szlakiem baśni i legend”

Trasa I – podstawowa: Gryfino (start  Wzgórze Miłości – wzgórze  48) – Żórawki – Bartkowo – Mielenko – Osuch – Chwarstnica – Wełtyń  – Gryfino,

Trasa II – skrócona: Gryfino (start  Wzgórze Miłości – wzgórze  48) – Żórawki – Bartkowo – Mielenko – Osuch – Chwarstnica  - Wirówek - Szczawno – Gryfino.

 

26

22

9

13.10.

 

Szlakiem polsko - niemieckiego pogranicza

Trasa I – podstawowa: Gryfino- Mescherin- Staffelde- Pargowo - Kamieniec - Rosówek - Rosow – Neurochlitz– Gryfino,

Trasa II – skrócona: Gryfino – Mescherin – Staffelde - Pargowo – Gryfino.

 

28

 

16

10

11.11.

 

Asysta rowerowa Gryfińskiego Biegu Niepodległości w ramach „Narodowego Biegu 100-lecia od Bałtyku do Tatr”. Start – nabrzeże przy Odrze Wschodniej

Trasa: miejska – ulicami Starego Miasta i Górnego Tarasu.

 

10

 

2017/04/25, Konsultacje społeczne

DOBRE KONSULTACJE, DOBRY PLAN

Drodzy Państwo! Zakończyliśmy pierwszy etap konsultacji społecznych, dotyczących zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru zlokalizowanego z śródmiejskiej części Nabrzeża, realizowanych w ramach projektu grantowego „Dobre konsultacje, dobry plan”. Na tym etapie zależało nam na zebraniu Państwa wniosków, pomysłów i sugestii do opracowywanego dokumentu.

W ramach procesu partycypacyjnego zaprosiliśmy Państwa do udziału w:

1. Badaniach fokusowych, dedykowanych:

- Radnym Rady Miejskiej oraz członkom Młodzieżowej Rady Miejskiej

- Kupcom Miejskim,

- „Wodniakom” - wędkarzom, żeglarzom, kajakarzom oraz osobom zawodowo i hobbistycznie związanym z nabrzeżem rzeki,

- Mieszkańcom Miasta i Gminy Gryfino,

- Władającym oraz użytkownikom kompleksu handlowego przy ul. Rapackiego.

Oprócz bezpośredniego zysku informacyjnego (związanego z pozyskanymi od Państwa informacjami), badania stały się częścią kampanii informowania mieszkańców o przygotowywanych zmianach.

2. Spotkaniach w Tawernie na Nabrzeżu podczas cyklicznej imprezy „Dni Gryfina”, gdzie zapraszaliśmy Państwa do dzielenia się własnymi pomysłami z wykorzystywaniem przygotowanych plakatów oraz do budowy modelu przestrzennego (interaktywnej makiety nabrzeża). Plakaty przekazaliśmy również do Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gryfinie, a także do Biblioteki Publicznej. Ponadto można je było wypełnić w Urzędzie Miasta i Gminy Gryfino. Wypełnione plakaty umieściliśmy na oknach Tawerny, w celu podzielenia się z Mieszkańcami, zawartymi w ich treści uwagami i wnioskami.

3. Dwóch spotkaniach otwartych w utworzonym w Tawernie punkcie konsultacyjnym, jednym - z udziałem autorek projektu planu miejscowego - przedstawicielek firmy Urbanika z Poznania. Panie zaprezentowały cel projektu, a także przedstawiły i omówiły całą procedurę planistyczną. Uczestnicy spotkania otrzymali kopie załączników graficznych – map poglądowych, przedstawiających obszar opracowania, mieli także okazję do skorzystania z przygotowanej makiety przestrzennej.

4. Spacerach badawczych z przewodnikiem (dwa rejsy katamaranem oraz spacery po Nabrzeżu). Spacery badawcze prowadzone były wg ustalonego scenariusza. Kluczem do zrozumienia i zastosowania spaceru badawczego w ramach konsultacji społecznych była maksyma: „spojrzeć w przestrzeń ze swojej perspektywy: użytkowania przestrzeni, identyfikując problematyczne miejsca i sytuacje oraz miejsca i pomysły na rozwój przestrzeni”.

Założeniem było spojrzenie na konkretne miejsca i elementy wymagające interwencji. W ramach projektu, w istniejącym budynku Tawerny na Nabrzeżu utworzyliśmy punkt konsultacyjny, w którym odbywały się wszystkie spotkania. Został on wyposażony w niezbędny sprzęt komputerowy, rzutnik, ekran, klimatyzator, meble (stoły, krzesła, wieszaki), czajnik i podstawowe naczynia, by stworzyć przyjazny Mieszkańcom punkt, w którym mogli w miłej atmosferze zapoznać się z materiałami informacyjnymi, składać swoje opinie i uwagi. Stworzyliśmy Państwu możliwość zgłaszania uwag konsultacyjnych za pomocą poczty elektronicznej: joanna.ekiert@op.pl; katarzyna.krasowska@gryfino.pl; z wykorzystaniem platformy: stacjakonsultacja.pl; mediów społecznościowych oraz Systemu Informacji Przestrzennej. Wszystkim Państwu, którzy poświęcili swój czas i wzięli udział w konsultacjach społecznych pragniemy bardzo podziękować za zainteresowanie, za cenne wnioski, uwagi i spostrzeżenia. Przyjemnością było gościć Państwa w nowoutworzonym punkcie konsultacyjnym i móc wysłuchać Państwa głosu. Analiza zgłoszonych w trakcie konsultacji wniosków i uwag konsultacyjnych, pozwoliła na ich pogrupowanie i sformułowanie generalnych wniosków, uwag i postulatów oraz propozycji ich rozpatrzenia w projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

L.p.

Treść szczegółowa wniosków/uwag postulatów (pisownia oryginalna)

Treść generalna wniosków/uwag/postulatów

 

Propozycja rozpatrzenia w projekcie mpzp

1.

1. Pozostawienie Nabrzeża bez zabudowy

2. Rzadka i niska zabudowa

3. Brak zabudowy mieszkaniowej

4. Potrzebny jest spójny pomysł na cały teren nabrzeża. Wprowadzenie funkcji mieszkaniowej zakłóci ten spójny pomysł

5. Wysoka zabudowa mieszkaniowa byłaby problematyczna dla pozostałych mieszkańców i pogorszyłaby sytuację nabrzeża

6. Rezygnacja z funkcji mieszkaniowej przy części wyremontowanego nabrzeża („skwer zamiast kamienic”)

Brak aprobaty dla wprowadzania zabudowy mieszkaniowej (zwłaszcza wysokiej) na kwartałach nadbrzeżnych z uwagi na utratę powiązań widokowych, prywatyzację przestrzeni publicznej bez możliwości jej zagospodarowania.

 

Projekt planu uwzględni te postulat częściowo, ponieważ zagospodarowanie całości terenu w formie przestrzeni publicznej będzie zbyt dużym wyzwaniem finansowym dla gminy. Zapisy planu będą ukierunkowane również na możliwie słuszne zachowanie powiązań widokowych.

2.

1. Nabrzeże tętniące życiem artystycznym, kulturalnym i turystycznym

2. Chciałbym, aby nabrzeże w Gryfinie było miejscem prospołecznym - abym mógł tam spędzić czas z rodziną czy znajomymi. Powinny zostać umieszczone miejsca do odpoczynku (ławki wieloosobowe, np ze stolikami), lodziarnie, kawiarnie, może jakieś specjały regionalne. Nabrzeże powinno przyciągać mieszkańców, ale także turystów.Ciekawym rozwiązaniem okazałyby się pokazy fontann, czy miejsca dla występów lokalnych artystów.
Sam chętnie udałbym się w podróż promem czy barką po okolicznych wodach, która cumowałaby na nabrzeżu.

3. Całoroczny obiekt z widokiem na Międzyodrze (miejsce spotkań)

4. Wprowadzenie rozwiązań zmieniających nabrzeże w promenadę (żywą przestrzeń publiczną) – leżaki, punkty gastronomiczne, które generowałyby ruch pieszych. Do tego celu powinny być przeprojektowane miejsca do siedzenia.

5. Dużo zieleni

6. Miejsca spotkań młodzieży

7. Więcej zieleni (nasadzenia średnie i wysokie)

8. Drzewa, krzewy, miejsca spotkań (ławki, alejki, fontanna)

9. Fontanny

10. Plac z fontannami i ławkami

11. Rejsy statkiem (po Odrze) jako sposób na ożywienie nabrzeża i wprowadzenie funkcji gastronomicznej

12. Ogólnodostępna toaleta

Stworzenie żywej przestrzeni publicznej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Projekt planu uwzględni możliwość realizacji postulatu. .

3.

1. Kawiarnia (bez alkoholu)

2. Pub, restauracja z widokiem na rzekę

3. Klimatyczne kawiarenki

4. Restauracje, kafejki – przy brzegu

5. Miejsca wypoczynku – lodziarnia, kawiarnia

6. Automaty na napoje

7. Gdy wracam do domu, to chciałabym mieć miejsce, aby spotkać sie z przyjaciółmi
Takim miejscem mogłoby być nabrzeże, gdyby znajdowały się tam budynki usługowe. Ale nie chodzi o kolejne banki czy biura, ale kawiarnie, restauracje, może miejsce gdzie można wypić piwo. Brakuje takich miejsc w Gryfinie

8. Bufet

9. Kawiarnia i ogródki

10. Sieci Fast – food (McDonalds, KFC)

11. Uważam, że powinny się pojawić na nabrzeżu punkty gastronomiczne, i lokale usługowe

12. Bar i ogródek piwny

13. Całoroczny lokal gastronomiczny z tarasem widokowym oraz działalnością kulturalną (okazjonalne koncerty, wystawy itp.)

14. Pizzeria

15. Pizzeria ze stolikami na świeżym powietrzu

Potrzeba realizacji lokali gastronomicznych, co pozytywnie wpłynie na ruch pieszy na Nabrzeżu.

 

Projekt planu uwzględni możliwość realizacji postulatu

4.

1. Rynek z prawdziwego zdarzenia na miejsce obecnego

2. Poprawa estetyki obecnego targowiska

3. Pozostawienie targowiska w tym miejscu [w którym jest obecnie], ale w nowszej infrastrukturze – w budowie której mogliby partycypować kupcy. Przeniesienie dzikiego handlu z okolicy Biedronki ożywiłoby targowisko (postulat kumulacji handlu targowego), które mogłoby bardziej otworzyć się na nabrzeże. Warto zainwestować w modernizację tego terenu, bo pozostawiony w tej formie odstrasza.

4. Ryneczek spożywczo – kwiatowy

5. Hale targowe

6. Utrzymanie funkcji komercyjnej – w obszarze nabrzeża, ale przede wszystkim w części południowej (rejon ul. Rapackiego). Postulat zapisania funkcji komercyjnej (nieuciążliwej) bez zbędnych uszczegółowień (tak, aby nie ograniczać potencjału rozwojowego oraz zaspokojenia potrzeb miasta i mieszkańców w przyszłości). Zbyt szczegółowe zapisy w dokumentach planistycznych blokują rozwój. W mieście, jakim jest Gryfino, ograniczonym przez Odrę, linię kolejową i tarasowe ukształtowanie terenu, potrzeba jest utrzymania istniejącej funkcji komercyjnej. Taki zapis byłby więc wsparciem lokalnych przedsiębiorców.

7. Centrum handlowe

Brak zmiany funkcji handlowych targowiska i lokali handlowych przy ul. Rapackiego.

Projekt planu uwzględni możliwość realizacji tych postulatów, jednak niezbędna jest zmiana dotychczasowej formy przestrzennej tych miejsc, które obecnie są zagospodarowane zabudową substandardową.

5.

1. Deptak

2. Kładka wysunięta na wodę

3. Stworzenie promenady/deptaku prowadzącego do nabrzeża

4. Stojak z rowerami do użytku publicznego

5. Nabrzeże jest enklawą (Ścieżki rowerowe donikąd. Konieczne jest odblokowanie – zapewnienie ciągłości traktu pieszego, ścieżek rowerowych, otwarcie targowiska miejskiego w stronę nabrzeża) – uruchomiłoby to zarówno targowisko jak i samo nabrzeże (wprowadzenie funkcji komercyjnej).

Rozbudowa stref ruchu pieszego i rowerowego w połączeniu z bulwarami nadodrzańskimi.

 

Projekt planu uwzględni możliwość realizacji tych postulatów.

6.

1. Likwidacja „Rynku”

2. Rynek z prawdziwego zdarzenia na miejsce obecnego

3. Rynek sezonowy (warzywa, owoce, ryby), bez baraków z ubraniami

4. Pozostawienie targowiska jako miejsca sprzedaży sezonowej (owoce, warzywa itp.), natomiast w okresie jesienno – zimowym jako możliwość organizacji imprez. Targowisko zadaszone (dach przezroczysty)

5. Remont lub likwidacja targowiska

6. Przeniesienie Targowiska po za centrum miasta np. przy ul. Rapackiego

7. Zlikwidować sklepy budowlane , w zamian dużo zieleni, dzikie sady (ul. Rapackiego)

Zasadność zachowania targowiska miejskiego i kompleksu handlowego przy ul. Rapackiego

 

Niezbędna jest zmiana dotychczasowej formy przestrzennej tych miejsc, które obecnie są zagospodarowane zabudową substandardową. Projekt planu będzie zawierał elastyczne zapisy co do możliwości lokalizacji tej funkcji.

 

7.

1. Idealnym pomysłem byłoby też połączenie nabrzeża z miejską plażą, gdzie można by spędzić czas z rodziną, wypożyczyć kajak czy rower wodny

2. Połączenie Nabrzeża z plażą miejską

3. Połączenie nabrzeża z plażą (dawnym „grzybkiem”)

4. Odblokowanie przejścia do plaży i wypożyczalni sprzętu sportowego (udrożnienie komunikacji). Korzystanie z kajaków i sprzętu wodnego byłoby realizacją postulatu zwrócenia się do rzeki

5. Przedłużenie plaży z pomostem

Połączenie Nabrzeża z plażą miejską.

 

Projekt planu uwzględni możliwość realizacji tego postulatu.

8.

1. Muszla koncertowa

2. Galeria sztuki (Gryfińskie talenty)

3. Amfiteatr pod murami

4. Scena teatralna dla młodzieży

5. Muzeum miasta Gryfino i okolic

6.Scena (przy murach miejskich)

7.Tablice informacyjne o historii miasta

8. Sale z projektorami i czytelnia

Utworzenie Centrum Kultury na Nabrzeżu.

 

Projekt planu uwzględni możliwość realizacji tego postulatu.

9.

1. Całoroczny obiekt z widokiem na Międzyodrze (miejsce spotkań)

2.Utworzenia Sali Widowiskowej, w której można wyświetlić film, zorganizować spektakl, występ czy koncert. Powinna ona również móc służyć jako miejsce spotkań większej grupy mieszkańców, ewentualnie z funkcją konferencyjną

3. Proponuję kino 7D, salę koncertowo-widowiskową lub Centrum Edukacyjne: warsztaty kulinarne, ceramiczne, robótki z filcu, koralików itp.

Utworzenie sali widowiskowej, służącej również jako miejsce spotkań czy konferencji.

 

Projekt planu uwzględni możliwość realizacji tego postulatu.

10.

1. Wprowadzenia do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego możliwości lokalizacji obiektów tymczasowych na Nabrzeżu do czasu realizacji zabudowy docelowej

2. Dopuszczenie zabudowy tymczasowej związanej z działalnością komercyjną (gastronomia)

Wprowadzenie do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zapisów o możliwości tymczasowego zagospodarowania terenu do czasu realizacji zabudowy docelowej.

Projekt planu uwzględni możliwość realizacji tego postulatu.

11.

1. Większe wykorzystanie istniejących budynków Tawerny i Rybakówki, tak aby można było zorganizować tam np. zajęcia edukacyjne, czy rzemieślnicze

2. Oddanie przestrzeni nabrzeża organizacjom pozarządowym – jako zarządcom/użytkownikom lokali które stoją puste, ale także animatorom, aktywistom, organizatorom życia społecznego, tak by ożywić to miejsce. Włączenie GDK i aktywności kulturalnej do ożywiania nabrzeża

Większe wykorzystanie budynków Tawerny i Rybakówki, aby można było tam zorganizować zajęcia edukacyjne, czy rzemieślnicze.

Projekt planu uwzględni możliwość realizacji tego postulatu.

12.

1. Wypożyczalnia łodzi i kajaków

2.  Wypożyczalnia rowerów

3.  Pchli targ

4. Cotygodniowy pchli targ

5. Marina z pełnym wyposażeniem

6. Hotel

7. Dyskoteki

8. Budynek do działań ratowniczych dla jednostek OSP „RAFFER” i WOPR

9. Miejsce do badań krwi

10. Centrum informacji o Gryfinie i okolicach

11. Drobne usługi (kawiarnie, bary, sprzedaż pamiątek itp. przy ul. Piastów)

Możliwość lokalizacji usług na Nabrzeżu (w tym usług publicznych)

 

Projekt planu uwzględni możliwość realizacji tego postulatu.

13.

.

1. Place zabaw dla dzieci

2. Ogródek Japoński

3. Kilka małych placów zabaw

4. Otwarta przestrzeń rekreacyjno – wypoczynkowa

5. Mała siłownia

6. Dmuchany zamek

7. Karuzela

8. Duży ogródek jordanowski

9. Punkt widokowy

10. Punkt lub wieża widokowa

11. Siłownia na świeżym powietrzu dla seniorów

12. Tyrolka

13. Ściana wspinaczkowa

14. Park linowy

15. Park trampolin

16. Skate park

17. Miejsca do siedzenia w kształcie kręgu z opcjonalnym stolikiem po środku

18. Pole piknikowe

19. Miejsce na ognisko i grilla

20. Betonowe stoliki szachowe

21. Boisko do piłki nożnej i koszykówki

22. Zadaszenia: parasole i waty

23. Zagospodarowanie terenu ozdobnymi kwiatami i krzewami

Utworzenie placów zabaw i terenów rekreacji.

 

Projekt planu uwzględni możliwość realizacji tych postulatów.

14.

1. Parkingi

2. Parking w zastępstwie obecnie zlokalizowanego na pl. Barnima

3. Duży parking

4. Tereny zieleni wokół

5. Garaże

6. Wydaje mi się, że przy planowaniu obsługi komunikacyjnej  zabudowy kwartałów nadodrzańskich należy mieć świadomość, że planowana ilość miejsc postojowych powinna zaspokoić nie tylko potrzeby zabudowy obiektów przewidzianych na tym terenie, ale też potrzeby  zabudowy mieszkaniowej i komercyjnej całego centrum miasta

7. Wydzielony parking dla motocykli

8. Parkingi i trawniki

9. Dużo zieleni na Piastów 23, jak najmniej parkingów

Przeciwdziałanie deficytowi miejsc parkingowych w centrum – budowa parkingów w zieleni.

 

Projekt planu uwzględni możliwość realizacji tego postulatu.

15.

1. Wysokie budynki mieszkaniowe

2. Kamienice z parterem usługowym i piętrem mieszkalnym

3.  Domy tzw. Na wodzie

Potrzeba uzupełnienia zabudowy kwartałów nadbrzeżnych.

Projekt planu umożliwi realizację tego postulatu  jedynie w części. Intensywne zagospodarowanie, mimo słusznej formy urbanistycznej, będzie za sobą niosło zwiększone zapotrzebowanie na miejsca parkingowe. Obowiązujący plan zakładał takie zagospodarowanie jednak dotąd nie został zrealizowany, m.in. z powodu konieczności realizacji parkingów podziemnych. Zapotrzebowanie parkingowe mimo zniesienia nakazu realizacji parkingów podziemnych może być tak duże, że będzie to wymagało ich realizacji. Zagospodarowanie terenów pod funkcje mieszkaniowe jest możliwe, ale nie tak intensywnie, jak dotychczas zakładano. Miasto chce ożywić ten teren i dlatego jest sporządzany nowy projekt planu, aby dopuścić szerszy wachlarz możliwości inwestycji.

16.

1. Morski klimat nabrzeża

2. Nowe oświetlenie mostu

3. Iluminacja świetlna mostu

4. Remont parkingu

5. Większa liczba koszy na śmieci

6. Luneta widokowa

7. Większa liczba sprawnych kamer monitoringu

Potrzeba realizacji obiektów małej architektury oraz oświetlenia i urządzenia terenów.

Projekt planu uwzględni możliwość realizacji tych postulatów w zakresie dopuszczalnym do uregulowania planistycznego.


Wszystkie zgłoszone postulaty będą rozpatrywane szczegółowo w trakcie opracowywania projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Celem planu będzie stworzenie ram dla realizacji zabudowy z elastycznymi zapisami przy jednoczesnym doprecyzowaniu najistotniejszych kwestii przestrzennych.

 


Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino zaprasza mieszkańców Miasta i Gminy Gryfino oraz wszystkie zainteresowane osoby do udziału w konsultacjach społecznych w systemie online. Spotkania konsultacyjne dotyczą zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru zlokalizowanego w śródmiejskiej części nabrzeża.

Zapraszamy do udziału w konsultacjach online z wykorzystaniem linka kierującego bezpośrednio do strony prezentującej obszar objęty konsultacjami : www.gryfino.e-mapa.net?userview=76

 

 

Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino zaprasza mieszkańców Miasta i Gminy Gryfino oraz wszystkie zainteresowane osoby do udziału w konsultacjach społecznych. Spotkanie konsultacyjne dotyczy zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru zlokalizowanego w śródmiejskiej części nabrzeża.

Plan Konsultacji w dniu 07 czerwca 2017 r. :

- o godz. 13:00 - spotkanie otwarte w budynku tawerny na nabrzeżu

- o godz. 15:00 i 17.00 - spacery badawcze z przewodnikiem (rejsy katamaranem po Odrze)

Osoby zainteresowane udziałem w spacerach badawczych, prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny od wtorku do piątku w godzinach 7.30 – 15.30 z Joanną Ekiert lub Katarzyną Krasowską (joanna.ekiert@gryfino.pl, katarzyna.krasowska@gryfino.pl, tel. 91 416 20 11 w. 112, 113 ).

O zakwalifikowaniu do udziału w spacerach badawczych będzie decydowała kolejność zgłoszeń

Serdecznie zapraszamy!

 

29 maja przy Tawernie odbyło się spotkanie się z przedstawicielkami firmy, która na zlecenie gminy opracuje nowy plan miejscowy terenu przy gryfińskim nabrzeżu. Choć na spotkaniu zjawiło się tylko kilkoro mieszkańców, to dyskusja była bardzo ciekawa. To trzeci element drugiego etapu konsultacji społecznych. Wcześniej podczas majówki prowadzone były działania interaktywne przy makiecie, a wcześniej odbyły się spotkania fokusowe. Przed nami jeszcze czerwcowe spotkanie, podczas którego użyte zostanie kolejne narzędzie a mianowicie spacer badawczy. Będzie to właściwie rejs badawczy, bowiem spojrzymy na nabrzeże i całe Gryfino od strony rzeki.

 

 

Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino zaprasza mieszkańców Miasta i Gminy Gryfino oraz wszystkie zainteresowane osoby do udziału w konsultacjach społecznych. Zapraszamy na spotkanie otwarte z udziałem autora projektu planu miejscowego.  Spotkanie odbędzie się w budynku Tawerny na gryfińskim nabrzeżu w dniu 29 maja 2017 r. o godz. 16:30.

 

Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino zaprasza mieszkańców Miasta i Gminy Gryfino oraz wszystkie zainteresowane osoby do udziału w konsultacjach społecznych. Spotkanie odbędzie się w budynku Tawerny na gryfińskim nabrzeżu w dniach 1 i 2 maja 2017 r. od 15:00 do 18:00. 

Zapraszamy do pisemnego dzielenia się własnymi pomysłami z wykorzystaniem przygotowanych plakatów oraz do budowy modelu przestrzennego (interaktywnej makiety nabrzeża). 

Serdecznie zapraszamy!

Dotychczasowe efekty DOBRYCH KONSULTACJi, DOBREGO PLANU

Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino zaprosił mieszkańców miasta i gminy Gryfino do udziału w badaniach fokusowych które polegają na udziale w małej grupie dyskusyjnej. Problematyka badań dotyczy zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru zlokalizowanego w śródmiejskiej części Nabrzeża. Wymóg sprostania aktualnym potrzebom oraz konkurencyjności miasta pociąga za sobą konieczność poszukiwania czynników miastotwórczych, atrakcyjności i innowacyjnych sposobów planowania przestrzeni, odnajdywania wzajemnych relacji, a także pogodzenia różnorodnych, często odmiennych, interesów i oczekiwań poszczególnych grup społecznych.

 

2018/04/05, Ogłoszenie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino

Ogłoszenie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino w sprawie realizacji zadania publicznego pn. "Organizacja imprezy sportowo-rekreacyjnej - IV Turniej Piłki Ręcznej Gryf CUP 2018"

 

2018/04/20, Podsumowanie akcji wypalania traw i nieużytków 2018

W dniach od 06.04.2018r. do 12.04.2018r. Straż Miejska w Gryfinie wraz z funkcjonariuszami KPPSP w Gryfinie oraz kierownikiem Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gryfinie przeprowadzili akcje informacyjną o tematyce:„Wypalanie traw i nieużytków 2018 ” w ramach programu Bezpieczna Gmina.

Akcja miała na celu nagłośnienie problemu wiosennego wypalania roślinności. Poprzez działania informacyjne oraz edukacyjne podnosimy poziom świadomości ekologicznej. Ponadto w szkołach podstawowych w klasach 4 odbyły się prelekcje o ww. tematyce.

Na zakończenie spotkań uczniowie otrzymali zakładki do książek oraz broszury informacyjne. Łącznie w szkołach przeszkolonych zostało 366 uczniów. Akcja została przeprowadzona w Starych Brynkach, Chlebowie, Wysokiej Gryfińskiej, Radziszewie, Daleszewie, Żabnicy, Gardnie, Chwarstnicy oraz Gryfinie.

 

2018/04/10, Zamknięcie dróg B 2 i B 113

Na terenie gminy Mescherin, podlegającej Urzędowi w Gartz, odkryto amunicję z czasów II wojny światowej. Z uwagi na brak możliwości przetransportowania ładunku, 12 kwietnia br. materiały te zostaną zdetonowane na miejscu przez policjantów ze specjalnej sekcji minersko-pirotechnicznej. W związku z tym przez około godzinę całkowicie zamknięte będą fragmenty dróg krajowych B 2 i B 113.

Podczas sprawdzania terenu przez policję, na południe od miejscowości Neurochlitz w okolicach skrzyżowania drogi krajowej B 2 i B 113 znaleziono amunicję. Łącznie odkryto osiem granatów moździerzowych 8 cm. W ocenie policji znalezione ładunki nie nadają się do transportu. Zamknięty zostanie obszar w promieniu 500 m od miejsca znalezienia i detonacji granatów.

12 kwietnia 2018 pomiedzy godziną 11.15 a 12.15 całkowicie zablokowane będą drogi krajowe nr 2 (B 2) i 113 (B 113) w odległości 500 metrów przed skrzyżowaniem, i to ze wszystkich czterech kierunków (z Tantow, Gartz, Szczecina i Gryfina). Teren zabezpieczać będą siły policji krajowej Brandenburgii oraz pracownicy Urzędu Gmin Gartz n. Odrą.

 

2018/04/13, Koncert gitarowy w Pałacyku pod Lwami
We wtorek 10 kwietnia 2018 w Pałacyku pod Lwami odbył się drugi tegoroczny koncert w ramach cyklu "Muzyczny Pałacyk". Na pałacykowej scenie wystąpili młodzi gitarzyści z Zespołu Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie - Mateusz Leonowicz i Jakub Mazur.

Wieczorny koncert poprzedziły kilkugodzinne warsztaty gitarowe, jakie dla uczniów gryfińskiej Szkoły Muzycznej I Stopnia poprowadził gitarzysta i pedagog Piotr Pałac.

Podczas koncertu zaprezentowali się jedni z najzdolniejszych uczniów Piotra Pałaca - Mateusz Leonowicz i Jakub Mazur. Młodzi gitarzyści zaprezentowali swoje programy artystyczne.

Organizatorami gitarowej odsłony cyklu "Muzyczny Pałacyk" był Gryfiński Dom Kultury - Pałacyk pod Lwami oraz Szkoła Muzyczna I Stopnia w Gryfinie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

2018/04/10, 8. rocznica katastrofy smoleńskiej

W dniu 10 kwietnia 2018 roku w Gryfinie odbyły się obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Przedstawiamy fotorelację z tego wydarzenia.


 

2018/04/09, Piknik im. Mariana Anklewicza

Klasa 2LA Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Gryfinie w ramach projektu "Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu" zorganizowała Piknik im. Mariana Anklewicza dla mieszkańców Gryfina i okolic.

Marian Anklewicz był w naszym regionie człowiekiem – instytucją oraz wielkim miłośnikiem ziemi gryfińskiej i jej historii. Opublikował m.in. „Dzieje Gryfina i okolic” oraz „Gryfino na starych fotografiach”.

Podczas pikniku Straż Miejska w Gryfinie oraz Gryfińskie Stowarzyszenie Ratownicze przeprowadzili zajęcia profilaktyczne związane m.in. z pierwszą pomocą. Była możliwość również rejestracji jako potencjalny dawca szpiku w ramach akcji „Pokonajmy nowotwory krwi” oraz pomoc w zbiórce karmy dla kojca gryfińskiego.

 

2018/04/05, Warsztaty i koncert muzyki gitarowej 10 kwietnia w Pałacyku pod Lwami
We wtorek 10 kwietnia 2018 w Pałacyku pod Lwami odbędzie się drugi tegoroczny koncert w ramach cyklu Muzyczny Pałacyk.
Tym razem w Pałacyku rozbrzmiewać będzie muzyka gitarowa. O godzinie 18 rozpocznie się recital w wykonaniu Jakuba Mazura i Mateusza Leonowicza z Zespołu Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie.

Przed południem rozpoczną się z kolei warsztaty gitarowe. Zajęcia poprowadzi mgr Piotr Pałac - nauczyciel Zespołu Szkół Muzycznych im.Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie. Warsztaty odbywać się będą w godzinach 13.30 - 17.30.

Organizatorami gitarowej odsłony cyklu Muzyczny Pałacyk są: Gryfiński Dom Kultury Pałacyk pod Lwami oraz Szkoła Muzyczna I Stopnia w Gryfinie.

Wstęp na wydarzenia jest wolny.
 
 

2018/04/06, Komunikat Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino

K O M U N I K A T

Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino

z dnia 06 kwietnia 2018 roku

W nawiązaniu do pisma Wojewody Zachodniopomorskiego informuję, że w dniu 10 kwietnia 2018 r. o godzinie 8:41 zostanie przeprowadzony trening uruchomienia syren alarmowych na terenie miasta Gryfina oraz PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna – Oddział Zespół Elektrowni Dolna Odra w Nowym Czarnowie w okresie 1 minuty.

Celem treningu jest sprawdzenie funkcjonowania systemu wykrywania, alarmowania i ostrzegania ludności o zagrożeniach.

Podstawa prawna: §10, ust. 4. rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2013 r. w sprawie systemów wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu oraz właściwości organów w tych sprawach (Dz. U. z 2013, poz.96).

Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino
Mieczysław Sawaryn
 

2018/04/10, Powiatowe Eliminacje 46. Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego
W eliminacjach powiatowych 46. Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego, które odbyły się w sobotę 7 kwietnia 2018 r. w Gryfinie udział wzięło 11 zespołów z następujących placówek: Szkoła Podstawowa w Stołecznej (op. Czesław Postawa), Szkoła Podstawowa nr 2 w Chojnie (op. Danuta Antoniewicz i Monika Szarejko), Zespół Szkolno-Przedszkolny w Cedyni (op. Justyna Kozakiewicz), Szkoła Podstawowa nr 1 w Chojnie (op. Anita Porczyńska), UKST Victoria w Chojnie (op. Anita Porczyńska), Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gryfinie (op. Ewa Przystupa i Tomasz Szachnowski) oraz Gryfiński Dom Kultury (op. Kamilla Gadomska).

Uczestnicy turnieju mieli do napisania test krajoznawczy (powiat gryfiński, województwo zachodniopomorskie, województwo małopolskie i Polska), test z przepisów ruchu drogowego, test udzielania pierwszej pomocy oraz wiedzy turystycznej i topografii
Następnie zespoły 3-osobowe startowały w imprezie na orientację, którą przygotował i sędziował Tomasz Paszek.

Wyniki powiatowych eliminacji 46 Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego:
Szkoły podstawowe:
I - SP 2 Chojna: Piotr Podniesiński, Rafał Bryczkowski, Borys Jaworski
II - SP 2 Chojna: Magdalena Chatłas, Katarzyna Jabłońska, Adam Kurpiel
III - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Cedyni: Emilia Nabrzycka, Dominika Maćkowiak, Zuzanna Kwaśniewska
IV - GDK: Hanna Staruk, Jan Bodys, Wojciech Frąckiewicz
V- Zespół Szkolno-Przedszkolny w Cedyni: Kamilla Kappel. Wiktoria Sobolewska, Zuzanna Kruszyńska
VI - SP Stołeczna: Eunika Rutkowska, Milena Polek, Nadia Nowak
VII - SP Stołeczna: Dianita Raczyńska, Wiktoria Lewandowska, Wanesa Adamczyk.
Gimnazja:
I - SP 1 Chojna: Kaja Jaworska, Roksana Czuchrowska, Klaudia Hrycaj
II - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Cedyni: Michał Ludwiczak, Michał Sobiś, Marta Pięknik
III - UKST Victoria Chojna: Szymon Mazur, Piotr Prochera, Iwo Litwiniuk
Szkoły ponadgimnazjalne:
I - ZSP 2 Gryfino: Patrycja Scisłowska, Natalia Kowalska, Tomasz Lisowski

Za najlepiej napisany test zostały nagrodzone następujące osoby:
Wojciech Frąckiewicz z Gryfińskiego Domu Kultury
Roksana Czuchrowska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Chojnie
Tomasz Lisowski z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gryfinie

Turniej został dofinansowany przez PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., Oddział Zespół Elektrowni Dolna Odra. Nagrody zostały ufundowane przez Nadleśnictwo Gryfino oraz Urząd Miasta i Gminy Gryfino.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

2018/04/04, Muzyczny Pałacyk

W sobotę 7 kwietnia 2018 w Pałacyku pod Lwami odbędzie się koncert muzyki perkusyjnej. Muzyczne spotkanie to pierwsza tegoroczna odsłona cyklu Muzyczny Pałacyk. Początek koncertu o godzinie 16. Inicjatorem koncertu jest Jacek Szwajczuk, gryfiński instrumentalista i pedagog.

W koncercie wezmą udział młodzi adepci gry na ksylofonie, kotłach oraz zestawie perkusyjnym. Program koncertu obejmuje utwory muzyki klasycznej oraz rozrywkowej.

Celem koncertu jest zaprezentowanie zróżnicowanego brzmienia wielu nie do końca znanych instrumentów perkusyjnych o różnej budowie i skali wydobycia dźwięku. Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników gry na wymienionych instrumentach.

 

2018/04/10, Koncert muzyki perkusyjnej w Pałacyku pod Lwami
W sobotę 7 kwietnia 2018 w Pałacyku pod Lwami odbył się koncert muzyki perkusyjnej. Wydarzenie było pierwszą w tym roku odsłoną cyklu Muzyczny Pałacyk. Przed publicznością wystąpili uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Gryfinie oraz pasjonaci gry na perkusji.

Koncert był prezentacją umiejętności oraz kreatywności młodych adeptów sztuki perkusyjnej. Podczas występów, zebrana w sali kominkowej publiczność usłyszała wiele zróżnicowanych utworów, zarówno na klasycznej perkusji jak i kompozycji na popularny zastaw instrumentów perkusyjnych. Utwory zaaranżowane były na takie instrumenty jak kotły symfoniczne, ksylofon, werbel oraz zestaw perkusyjny.

Wykonawcami byli wychowankowie gryfińskiego muzyka i pedagoga Jacka Szwajczuka. Na scenie Muzycznego Pałacyku zaprezentowali się: Adrian Kopija, Tomasz Madej, Hanna Grabowska, Ziemowit Podfigurny, Michał Smug, Laura Granis, Marcin Wojtasiak i Jakub Janaszkiewicz. Młodym wykonawcom na fortepianie akompaniował Rafał Dobrzyński. Nad stroną techniczną koncertu czuwał Andrzej Lizurej. Koncert poprowadził Piotr Ostrowski.

Koncert muzyki perkusyjnej został zorganizowany przez Gryfiński Dom Kultury oraz Szkołę Muzyczną I Stopnia w Gryfinie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

2018/04/06, Rewitalizacja Parku Miejskiego w Gryfinie

Rozpoczęły się prace związane z odnową Parku Miejskiego w Gryfinie oraz zagospodarowaniem terenu Górki Miłości i terenu przy ulicy Opolskiej i Kołłątaja.

W pierwszej kolejności zostaną wykonane prace związane z rewitalizacją parku. Wybrany w przetargu wykonawca robót budowlanych rozpoczął prace od remontu alejek parkowych. W dalszej kolejności, zgodnie z harmonogramem, zaplanowano oczyszczenie terenu z uschniętych i zamierających drzew i krzewów.

W ramach projektu, którego realizacja ma zakończyć się do końca 2018 r. powstanie również infrastruktura rekreacyjno-wypoczynkowa na terenie Górki Miłości oraz zagospodarowany zostanie teren przy ulicy Opolskiej i Kołłątaja.

 

2018/04/04, Grand Prix Gryfina 2018 w szachach Turniej 4

Ponad cztery i pół godziny emocji oraz wiele zaciętych pojedynków to krótkie podsumowanie kolejnych zawodach eliminacyjnych Grand Prix Gryfina 2018. W turnieju numer 4, wystartowało 43 szachistów. Zwyciężył Miłosz Bury z Pałacu Młodzieży Szczecin 6,5p. przed Nikodemem Mrozem Biały Pion Gryfino 5,5p. i Patrykiem Pasierbikiem PM Szczecin. Tuż za podium uplasowali się Mikołaj Turek i Adam Hajdaś BP Gryfino, obaj po 5,5p.

Wśród dziewcząt najlepsze miejsce wywalczyła Martyna Kuryło BP Gryfino 4,5p. przed Hanną Tokarek, Kingą Dejewską i Aleksandrą Kucharczyk - wszystkie po 4,0p.

W klasyfikacji generalnej po 4 turniejach na prowadzeniu Mikołaj Turek 24,5p. przed Adamem Hajdasiem 20,5p. i Bartoszem Nędzarkiem 19,5p. Klasyfikacji dziewcząt przewodzi Martyna Kuryło 18,5p. przed Nikolą Radomską 16,5p. i Olą Kucharczyk 16,0.

Grand Prix 2018 Turniej 4
WYNIKI:
1. Bury Miłosz Szczecin PM 6,5p.
2. Mróz Nikodem Gryfino SP-2 BP  5,5p.
3. Pasierbik Patryk Szczecin PM
4. Turek Mikołaj Gryfino BP  5,5p.
5. Hajdaś Adam Gryfino SP-3 BP  5,5p.
6. Pasierbik Daniel Szczecin PM  5,0p.
7. Nędzarek Bartosz Gryfino SP-3 BP  5,0p.
8. Tokarek Franciszek Gryfino SP-1  5,0p.
9. Biercewicz Krystian Gryfino SP-3 BP  4,5p.
10.  Lewek Jakub Goleniów  4,5p.
11.  Kuryło Martyna Gryfino SP-3 BP. 4,5p.
12.  Mróz Dominik  Gryfino SP-2 BP  4,0p.
13.  Pawlicz Filip Szczecin  4,0p.
14.  Tokarek Hanna Pniewo SP-1 4,0p.
15.  Szpura Bartosz  Gryfino SP-2 BP  4,0p.
16.  Sztylke Wojciech Gryfino SP-2 BP 4,0p.
17.  Dejewska Kinga Gryfino  SP-2 BP  4,0p.
18.  Kucharczyk Aleksandra Gryfino SP-2 BP 4,0p.
19.  Jazukiewicz Gabriel Gryfino SP-3 BP 4,0p.
20.  Piątek Alan Gryfino SP-2 BP  4,0p.
21.  Jędraszczyk Kajetan Gryfino SP-1 BP  3,5p.
22.  Wieligórka Szymon Gryfino ZSO BP  3,5p.
23.  Radomska Nikola Gryfino SP-2 BP 3,5p.
24.  Podfigurny Ziemowit Gryfino SP-2 BP  3,5p.
25.  Zabadała Tomasz Gryfino SP-2 BP 3,0p.
26.  Piec Gustaw Gryfino SP-2 BP  3,0p.
27.  Babiński Liwia Gryfino SP-3 BP  3,0p.
28.  Sokołowski Jakub Gryfino SP-2  BP 3,0p.
29.  Gągoliński Przemek  Gryfino SP-2  BP  3,0p.
30.  Olszewski Wojciech Gryfino SP-2 BP 3,0p.
31.  Lewandowski Filip  Gryfino  SP-3  3,0p.
32.  Kopija Hubert  Chwarstnica SP BP  3,0p.
33.  Pawlik Mateusz  Gryfino SP-3  BP  3,0p.
34.  Tokarek Antoni Pniewo SP-1  3,0p.
35.  Dejewski  Jan  Gryfino  SP-2  BP  2,5p.
36.  Lesiak  Nina  Gryfino  SP-2  BP  2,5p.
37.  Grabowska Hania Gryfino  SP-3  BP 2,0p.
38.  Jankowski Patryk Gryfino  SP-2  BP  2,0p.
39.  Kaliński Aleksander Gryfino  SP-3  BP 2,0p.
40.  Kowalczuk Jakub Gryfino SP-1  2,0p.
41.  Sztylke Hania Gryfino  SP-2  BP 2,0p.
42.  Pawlicz Paulina  Szczecin  1,0p.
43.  Ślusarczyk Oliwier Gryfino  SP-3  BP  1,0p.

Grand Prix 2018  po 4 turniejach:
1. Turek Mikołaj Gryfino 2004        24,5p.
2. Hajdaś Adam Gryfino 2004        20,5p.
3. Nędzarek Bartosz Gryfino 2003    19,5p.
4. Kuryło Martyna Gryfino 2005        18,5p.
5. Radomska Nikola Gryfino 2006    16,5p.
6. Kucharczyk     Ola Gryfino 2006    16,0p.
7. Piątek Alan Gryfino 2006        15,5p.
8. Biercewicz Krystian Gryfino 2006    15,5p.
9. Pasierbik Daniel Szczecin 2002    15,5p
10. Pasierbik Patryk Szczecin 2004    15,5p.
11. Mróz Nikodem Gryfino  2009    15,0p
12. Jazukiewicz Gabriel Gryfino 2003    15,0p
13. Pawlicz Filip Szczecin  2012    15,0p
14. Tokarek Franciszek Pniewo 2007    15,0p.
15. Tokarek Hanna Pniewo   2005    15,0p.
16.Olszewski Wojciech Gryfino 2008    14,5p.
17. .Sztylke Wojciech Gryfino 2007    14,5p
18. Jędraszczyk Kajetan Gryfino 2004    14,5p.
19. Wieligórka Szymon Gryfino 2003    14,5p.
20. Zabadała Tomasz Gryfino 2009    13,0p.
21. Dejewska Kinga Gryfino  2004    13,0p.
22. Szpura Bartosz Gryfino  2005    13,0p.
23. Mróz Dominik Gryfino   2009    12,5p.
24. Piec Gustaw Gryfino  2009        12,5p
25. Grabowska Hania Gryfino 2009    12,0p
26. Lesiak Nina Gryfino  2008        11,0p.
27. Podfigurny Ziemowit Gryfino 2007    10,5p
28.Jankowski Patryk Gryfino  2008    10,0p.
29. Soszka Szymon Gryfino  2003    9,5p.
30. Kaliński Aleks Gryfino  2010        9,5p.
31. Dejewski Jan Gryfino  2008        9,5p.
32.Kowalczuk Jakub Gryfino  2010    9,0p.
33.Tokarek Antoni Pniewo  2009    9,0p.
34. Gągoliński Przemek Gryfino 2009    9,0p.
35.Lewek Jakub Goleniów  2011    9,0p.
36. Kopija Hubert Chwarstnica 2009    8,0p.
37. Sztylke Hania Gryfino  2010        7,5p.
38. Ślusarczyk Oliwier  Gryfino 2010    7,0p
39. Bury Miłosz  Szczecin  2006        6,5p.
40. Sokołowski Jakub Gryfino 2008    6,0p.
41. Babińska Liwia Gryfino  2009    6,0p
42. Łabędzki Kamil Gryfice  2005    6,0p.
43. Pabiniak Paweł Gryfino  2008    5,0p.
44.Łabędzki Kuba Gryfice  2009    4,0p.
45. Brus Bartosz Nowe Czarnowo 2009    4,0p.
46. Iskra Michał Gryfino  2006        3,0p.
47. Zborowski Kacper  Myślibórz 2006    3,0p.
48. Pawlik Mateusz Gryfino 2010    3,0p.
49. Lewandowski Filip 2010        3,0p.
50. Szuster Michał Staffelde   2008    3,0p.
51. Pawlicz Paulina Szczecin  2013    2,0p
52. Szuster Zosia Staffelde  2011    1,0p
 

2018/04/03, Nagroda burmistrza dla Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Koło w Gryfinie

Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" Koło w Gryfinie zostało wyróżnione nagrodą burmistrza.

Stowarzyszenie funkcjonuje w naszej gminie już kilka lat a swoją działalnością wspiera m.in. naszych rodaków poza granicami kraju, kultywuje tradycje oraz pielęgnuje pamięć o pierwszych mieszkańcach naszej gminy.

To m.in. z inicjatywy stowarzyszenia przy współpracy z władzami gminy, uczczono pamięć pierwszego powojennego proboszcza ks. Jana Palicy, nierozerwalnie związanego z historią miasta i pierwszymi mieszkańcami.
W swojej działalności członkowie stowarzyszenia starają się przywoływać pamięć o tradycjach ludowych poprzez m.in. organizowanie festynów pieśni ludowych oraz integrację tych środowisk podczas wspólnych działań kulturalnych.

Nagroda pieniężna ufundowana jest ze środków własnych burmistrza, trafia co miesiąc do tych mieszkańców gminy, którzy pracują na rzecz społeczeństwa. Jest formą podziękowania oraz wsparciem dla dalszych działań.

 

2018/04/03, Zapachniało już wiosną!

W wesołej świątecznej atmosferze w Przedszkolu Nr 5 im. Calineczki w Gryfinie odbyło się polsko – niemieckie spotkanie przedszkolaków w ramach projektu „Wiosenny Świat Dziecięcej Fantazji”.Projekt ten jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/ Brandenburgia/Polska w Euroregionie Pomerania).

Podczas spotkania dzieci mogły wykazać się fantazją i kreatywnością tworząc różnorodne wiosenno- świąteczne prace plastyczne, działając muzycznie i ruchowo. Wspólna zabawa  przybliżyła dzieciom zwyczaje i tradycje związane z powitaniem wiosny oraz Świętami Wielkanocnymi. Ponadto  stworzyła możliwości budowania nowych przyjaźni opartych na wzajemnym szacunku i tolerancji. Nasze spotkanie  pogłębiło istniejące już  od 2011 roku kontakty pomiędzy przedszkolami z Gryfina  Przedszkolem Nr 5 im. „Calineczki” i z Pinnow z Przedszkolem „ Kleine Oderwelse”  oraz  przyczyniło się do likwidacji bariery językowej.

Spotkanie zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele z Zachodniopomorskiego Kuratorium Oświaty w Szczecinie: Pani Alina Przerwa i Pani Elwira Wolny, Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych w Gryfinie Pan Grzegorz Jastrowicz oraz przedstawiciele lokalnych mediów. Dziękujemy wszystkim za obecność.


 

2018/03/26, Życzenia Wielkanocne

 

2018/02/19, Zostań Stypendystą Programu „Marzenie o Nauce”

Zostań Stypendystą Programu „Marzenie o Nauce” (MoN)

Edukacyjna Fundacja im. prof. Romana Czerneckiego EFC rusza z kolejną, ósmą już, rekrutacją do programu „Marzenie o Nauce”. Wniosek zgłoszeniowy I fazy rekrutacji należy wypełnić online w terminie od 15 lutego do 31 marca 2018 roku za pośrednictwem strony ww.efc.edu.pl. Wyniki I fazy zostaną ogłoszone 15 kwietnia 2018 roku. Osoby zakwalifikowane otrzymają informację drogą mailową. Wybranych kandydatów odwiedzą osobiście w miejscu zamieszkania Koordynatorzy regionalni. Ostateczne wyniki rekrutacji zostaną opublikowane na stronie internetowej Fundacji  15 czerwca 2018 roku.
Program „Marzenie o Nauce” adresowany jest do uczniów III klas gimnazjów, którzy uzyskali średnią ocen za I semestr III klasy co najmniej 4,5 i zamieszkują na stałe w miejscowości do 30 tysięcy mieszkańców. Dochód na jedną osobę w gospodarstwie domowym kandydata nie może przekraczać 900 zł netto. Warunkiem otrzymania stypendium jest przyjęcie do jednego z liceów współpracujących z Fundacją (pełna lista placówek udostępniona jest na stronie www.efc.edu.pl).
W ramach stypendium Fundacja EFC pokrywa opłaty szkolne, koszty ubezpieczenia oraz zakwaterowania i wyżywienia w szkolnej bursie, udostępnia podręczniki, finansuje wycieczki klasowe i naukę języka angielskiego, a podczas ferii i wakacji zapewnia swoim Stypendystom wyjazdy na obozy narciarskie i windsurfingowe.
Wszystkim Kandydatom życzymy powodzenia!
 

2018/03/29, XLV sesja Rady Miejskiej w Gryfinie

W dniu 29 marca 2018 r. odbyła się XLV sesja Rady Miejskiej w Gryfinie.

Podczas sesji omówiono sprawozdanie z działalności Gryfińskiego Domu Kultury, Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Biblioteki Publicznej w Gryfinie. Przedmiotem obrad było również m. in. podjęcie uchwały w sprawie ustalenia opłat za korzystanie z parkingu z ograniczonym nieodpłatnym czasem postoju, zlokalizowanym w Gryfinie przy ul. 1 Maja. 

 

2018/03/28, Eliminacje do III Powiatowych Mistrzostw Pierwszej Pomocy w Gryfinie
28 marca 2018 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gryfinie odbyły się gminne eliminacje do III Powiatowych Mistrzostw Pierwszej Pomocy.
Podczas eliminacji szkolnych, w których wzięło udział 186 uczestników do gminnych eliminacji zakwalifikowano 140 uczniów. Na podstawie testów, które uczniowie napisali wyłonione zostały 5 osobowe grupy w trzech kategoriach wiekowych: Dzieci, Junior, Junior Starszy. Spośród nich do Powiatowych Mistrzostw Pierwszej Pomocy zakwalifikowały się:
Kategoria Dzieci: I miejsce - Szkoła Podstawowa Nr 3 w Gryfinie
Kategoria Junior:
I miejsce - Szkoła Podstawowa  w ChwarstnicyKategoria Junior Starszy:
I miejsce - Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gryfinie  – grupa I
II miejsce – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Gryfinie – grupa I

Zwycięzcom gratulujemy wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy i życzymy powodzenia w kolejnych etapach mistrzostw.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

2018/01/30, Informacje dotyczące kwalifikacji wojskowej w 2018 roku

Na terenie Gminy Gryfino w okresie od 01 marca do 26 marca 2018 r. w Internacie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gryfinie przy ulicy Łużyckiej 91 przeprowadzona zostanie kwalifikacja wojskowa:

- od 01 marca do 08 marca 2018r. - mężczyźni urodzeni w 1999r. (rocznik podstawowy) oraz 1994-1998r. (roczniki starsze)

- 23 marca 2018r. - kobiety urodzone w latach 1994 – 1999 (posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2017/2018 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych)

Osoby stające do kwalifikacji wojskowej po raz pierwszy zobowiązane są przedstawić: dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości, fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy, w przypadku kłopotów zdrowotnych również dokumentację dotyczącą stanu zdrowia, dokument stwierdzający poziom wykształcenia lub pobierania nauki (np. aktualna legitymacja szkolna), oraz posiadane kwalifikacje zawodowe.

Nieotrzymanie wezwania imiennego lub nie przyjęcie wezwania od Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino nie zwalnia osób podlegających kwalifikacji wojskowej, które dotychczas do niej nie stawały od obowiązku stawienia się w terminie i miejscu wskazanym w obwieszczeniu www.gryfino.pl/umgryfino/chapter_108275.asp?soid=871C514A75A74AC0A55D50CC5D1597DE

Osoby, które dostaną wezwanie do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w terminie kolidującym z innymi ważnymi przedsięwzięciami, mogą zgłaszać się w innym terminie, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym pod nr 91-416-20-11 wew. 204.

 

2018/03/12, Badanie opinii na temat jakości usług świadczonych w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie

Od 2010 r. Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie posiada Certyfikat Systemu Zarządzania Jakością wg normy ISO 9001 jako potwierdzenie jakości świadczonych usług. Zgodnie z ustanowioną Polityką Jakości nadrzędnym celem działalności Urzędu Miasta i Gminy w Gryfinie jest skuteczność
i profesjonalizm w realizacji zadań publicznych.

W celu zbadania Państwa opinii na temat jakości usług świadczonych w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie przygotowane zostały ankiety.Państwa odpowiedzi pomogą usprawnić pracę Urzędu, a tym samym dostosować poziom świadczonych usług do Państwa oczekiwań.

Ankiety dostępne są w Biurze Obsługi Interesantów, w wydziałach Urzędu oraz można je pobrać tutaj. Wypełnione ankiety należy wrzucać do urny znajdującej się w Biurze Obsługi Interesantów w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie lub przesłać za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres boi@gryfino.pl w terminie do dnia 26 marca 2018 r.

 

2018/03/06, Rajd Pieszy "Powitanie Wiosny"
W sobotę 24 marca 2018 odbędzie się Rajd Pieszy "Powitanie Wiosny". Start imprezy o godz. 10.00, zbiórka na początku ścieżki rowerowej w kierunku Wirowa przy ul. Armii Krajowej.

Trasa rajdu: Gryfino, ul. Armii Krajowej- ścieżka rowerowa - Wirów parking leśny (ok. 5 km). Powrót do Gryfina tą samą trasą.

Cele rajdu to popularyzacja turystyki pieszej i aktywnego wypoczynku i kultywowanie tradycji związanej z powitaniem wiosny. W programie wydarzenia między innymi ognisko (polecamy wziąć własny prowiant). Wpisowe uczestnictwa to 2 zł.

Prosimy o wcześniejsze zgłoszenia chętnych udziału w rajdzie. Prosimy o kontakt z instruktor turystyki - Kamillą Gadomską, tel. 695455771, mail: kamilla.gadomska@gmail.com.

Organizator rajdu: Gryfiński Dom Kultury - Pałacyk pod Lwami
Szczegóły regulaminowe znajdują się w załączniku.
 
 

2018/03/26, Gryfiński Jarmark Wielkanocny

W sobotę 24.03.2018 r. na Placu Ks. Barnima I odbył się „Gryfiński Jarmark Wielkanocny”. Ten dzień obfitował w wiele atrakcji, a wśród nich m.in. konkurs na Palmę Wielkanocną i Babę Wielkanocną, stoiska świąteczne, pokazy twórczości ludowej oraz występy kapel ludowych.
Plac Barnima był przepełniony stoiskami z ozdobami świątecznymi, kolorowymi jajkami wielkanocnymi, palmami, rękodziełami, wyrobami regionalnymi. Spośród wystawców oprócz regionalnych artystów i lokalnych producentów swoje prace prezentowali również goście spoza gminy.
Na scenie było równie świątecznie, bo zdobiły ją przepiękne palmy wielkanocne, a tuż obok można było skosztować konkursowych wypieków. Główne nagrody w konkursach zdobyli: Świetlica Wiejska w Borzymiu – Palma Wielkanocna powyżej 150 cm i Baba Wielkanocna oraz Koło Gospodyń Miejskich „Wena” z Gryfina w konkursie na Palmę Wielkanocną. Nagrodzonym gratulowali: Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn, Zastępca Burmistrza Paweł Nikitiński oraz Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Gryfinie: Tomasz Namieciński i Zdzisław Kmieciak.
Cała impreza utrzymana była w klimacie tradycji ludowych. Na scenie zaprezentowały się  nasze gryfińskie kapele ludowe oraz Kapela Ludowa Drzewiczanie z Kostrzyna nad Odrą i Pyrzyczanie z Pyrzyc, którzy przyjechali do nas na zaproszenie władz naszego miasta.

Organizatorem była Gmina Gryfino przy udziale Gryfińskiego Domu Kultury oraz wsparciu Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Regionie Stargardzkim.

 

2018/03/14, Odbiór żywności w Ośrodku Pomocy Społecznej w Gryfinie

Ośrodek Pomocy Społecznej w Gryfinie zaprasza po odbiór żywności. W dniach 19- 23.03.2018 r. w godzinach 8.00-13.30 z magazynu znajdującego się na terenie Ośrodka można będzie odebrać kolejną partię żywności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa, Podprogram 2017. W skład paczki wchodzić będą: fasola biała, mleko, koncentrat pomidorowy, gulasz wieprzowy z warzywami, filet z makreli, mleko.

Dla osób które nie odebrały wcześniej żywności, do odbioru są jeszcze: buraczki wiórki, makaron jajeczny, kasza gryczana i ryż , groszek z marchewką, szynka drobiowa, makaron bezglutenowy. Ilość artykułów może ulec zwiększeniu, gdyż dnia 15.03. pracownicy Ośrodka wyjeżdżają po kolejną żywność.

 

2018/03/23, Nowa atrakcja turystyczna na mapie Gryfina i regionu

Już niebawem ruszą prace na terenie Górki Miłości, Parku Miejskiego i przy ulicy Opolskiej w Gryfinie. Burmistrz Mieczysław Sawaryn, w czwartek 22 marca br. podpisał umowę na roboty budowlane, w ramach których zostanie odnowiony teren Parku Miejskiego, powstanie infrastruktura rekreacyjno-wypoczynkowa na terenie Górki Miłości oraz na terenie przy ulicy Opolskiej.

Prace za ponad 2 mln zł, dofinansowane z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, wykona wyłoniona w przetargu firma J.Rosiek &  D.Sobczyński S.C. ze Szczecina.

W ramach projektu odnowiony zostanie teren Parku Miejskiego w Gryfinie, w miejsce starych, zniszczonych ścieżek powstaną nowe, teren parku zostanie oczyszczony z uschniętych i zamierających drzew i krzewów, a w ich miejsce zostanie nasadzone ok. 760 szt. nowych drzew  i krzewów, powstaną również nowe klomby kwiatowe i łąki kwietne. Najstarsze i najbardziej wartościowe okazy drzew zyskają opisy na tabliczkach, tworząc w ten sposób ścieżkę dydaktyczną. "Obecność terenów zieleni pielęgnowanej wpłynie korzystnie na estetykę miasta, poprawi jakość życia mieszkańców i przekształci Gryfino w bardziej zielone – ekologiczne miasto" - mówi Mieczysław Sawaryn, Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino -

Atrakcją turystyczną ma szansę stać się, zaniedbany dotąd teren Górki Miłości, gdzie na blisko 7 ha zostaną wytyczone ścieżki, powstanie Plac Zakochanych z pergolą i ławeczkami, plac spotkań z altaną oraz punkt widokowy, skąd będzie można podziwiać rozległy widok na Międzyodrze. Całość terenu zostanie również oczyszczona z uschniętych i zamierających drzew i krzewów, zostaną nasadzone nowe drzewa i krzewy oraz powstanie łąka naturalistyczna i trawniki. „Dzięki rewitalizacji tego terenu mieszkańcy Gryfina i regionu zyskają nowy, piękny i rozległy teren rekreacyjny – mówi Mieczysław Sawaryn, Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino – Zapraszamy do oglądania najpiękniejszych zachodów słońca nad Odrą z nowego punktu widokowego na Górce Miłości”.

Nowy teren rekreacyjny zyskają także mieszkańcy ulicy Opolskiej i okolic. Powstanie tu polana rekreacyjna z ławeczkami, łąka kwietna, posadzone zostaną nowe drzewa, krzewy i zrekultywowane trawniki. 

 

2018/03/22, Ogłoszenie wyników otwartego naboru na Partnera

Rozstrzygnięto ogłoszony konkurs otwartego naboru na Partnera do wspólnej realizacji projektu w ramach Działania 8.3 Wsparcie szkół i placówek prowadzących kształcenie ogólne oraz uczniów uczestniczących w kształceniu podstawowym, gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym w ramach Strategii ZIT dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020’ W wyniku oceny złożonej oferty na Partnera wybrano Profi Biznes Group Sylwia Karina Majewska, Aleja Piastów 75/3, 70-326 Szczecin.

ZARZĄDZENIE Nr 0050.39.2018 BURMISTRZA MIASTA I GMINY GRYFINO.

 

2018/03/23, Delegacja Senior+ na konferencji w Szczecinie

Dnia 22 marca 2018 r. odbyła się Konferencja Naukowa pn. „Odra i Nadodrze 2018”. W ramach współpracy z Wydziałem Spraw Społecznych Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w spotkaniu uczestniczyła delegacja Dziennego Domu Senior+ z Gryfina, która zaprezentowała swoją placówkę w kontekście przygranicznej współpracy. Spotkanie odbyło się w auli Wydziału Ekonomicznego w Szczecinie Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu.


 
 

2017/11/10, Jak pozyskać dotację z programu ERASMUS+

Już 2 lutego i 21 marca 2018 r. mijają najbliższe terminy składania wniosków z programu Erasmus + przez szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne, na dofinansowanie w ramach akcji "Mobilność osób w dziedzinie kształcenia i szkolenia ", "Partnerstwa strategiczne" z sektora Edukacja szkolna oraz Kształcenie i szkolenia zawodowe.

Granty z programu Erasmus+ pozwalają sfinansować 100% wydatków na: W ramach Akcji "Mobilność osób w dziedzinie kształcenia i szkolenia" oraz Akcji "Partnerstwa strategiczne - współpraca szkół" w sektorze Edukacja szkolna: zagraniczne kursy nauki języka dla kadry, zagraniczne kursy metodyczne i specjalistyczne dla nauczycieli, tzw. "wymianę" uczniów i kadry między szkołami, zagraniczne kursy metodyczne i specjalistyczne dla nauczycieli, W ramach Akcji „Mobilność osób w dziedzinie kształcenia i szkolenia” w sektorze Kształcenie i szkolenia zawodowe: zagraniczne staże i praktyki dla uczniów w przedsiębiorstwach, instytucjach publicznych lub organizacjach pozarządowych, praktyki zawodowe kadry, szkolenia kadry w instytucjach kształcenia lub szkolenia zawodowego.

Zachęcamy do skorzystania ze szkolenia Jak pozyskać dotację z programu ERASMUS+ - praktycznych warsztatów z pisania wniosków i tworzenia projektów dla szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz przedszkoli.

NAJBLIŻSZE TERMINY WARSZTATÓW:

Dla sektora Edukacja szkolna: 20 listopada 2017, Kraków 27 listopada 2017, Poznań 4 grudnia 2017, Warszawa 11 grudnia 2017, Wrocław

Dla sektora: Kształcenie i szkolenia zawodowe: 24 listopada 2017, Warszawa

Na szkoleniu dowiedzą się Państwo: jakich formalności należy dopełnić, żeby złożyć wniosek w najbliższym terminie – 1 lutego i 21 marca 2018 r. dla akcji: "Mobilność osób w dziedzinie kształcenia i szkolenia" i "Partnerstwa strategiczne", jak napisać wniosek, żeby mieć gwarancję pozyskania środków – ekspert napisze z Państwem przykładowy wniosek z wykorzystaniem generatora wniosków ERASMUS+ oraz wyjaśni wszystkie zawiłości formalne, w jaki sposób pozyskać partnera projektu oraz jakie kryteria musi spełniać partner, jak krok po kroku stworzyć projekt wykorzystania grantu, jak zaplanować wydatki budżetowe, żeby uzyskać 100% finansowania projektu, jak wygospodarować z budżetu projektu ERASMUS+ dodatkowe fundusze na cele własne placówki np. związane z doposażeniem.

Szczegółowe informacje dotyczące szkolenia znajdują się na stronie: www.szkolenia-erasmus.org.

Organizator szkolenia: Agencja Pracy Twórczej.

 

2018/03/22, Przegląd Twórczości Młodzieżowej „Zgryfiada"

Dnia 21 marca 2018 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących odbył się Przegląd Twórczości Młodzieżowej „Zgryfiada”. Młodzież szkolna przygotowała niezwykle ciekawe występy, a licznie zebrana widownia nagrodziła je gromkimi brawami. Na uroczystości obecny był Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn, który ufundował główną nagrodę Grand Prix.

 

2018/03/26, Życzenia Wielkanocne
 

2018/03/12, „Wiosenny świat dziecięcej fantazji”

Dzieci, personel wraz z dyrektorem Przedszkola nr 5 im. Calineczki w Gryfinie serdecznie zapraszają na spotkanie w ramach realizowanego projektu: „Wiosenny świat dziecięcej fantazji”.

Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska w Euroregionie Pomerania).

Spotkanie odbędzie się 20 marca 2018r. w godz. 900 - 1300 w Przedszkolu Nr 5 im. Calineczki w Gryfinie, przy ul. S. Żeromskiego. W spotkaniu uczestniczyć będą przyjaciele z przedszkola z Pinnow.

Program spotkania:

 900 - przywitanie gości

9 05 - czas wolny dla dzieci, zabawy integracyjne

930 - wspólne śniadanie

1000- krótkie przedstawienie, pt. „Kurczaczek i jajeczka”

1015 - zajęcia  muzyczne i zabawy  ruchowe

1045 - warsztaty de coupage

1130 - wspólny obiad i deser

1230 - pożegnanie i odjazd gości

 

2018/02/28, Zarządzenie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino

Zarządzenie Nr 0050.25.2018 Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino z dnia 23 lutego 2018 r. w sprawie ogłoszenia otwartego naboru na Partnera do wspólnej realizacji projektu w ramach Działania 8.3 Wsparcie szkół i placówek prowadzących kształcenie ogólne oraz uczniów uczestniczących w kształceniu podstawowym, gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym w ramach Strategii ZIT dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.

 

2018/02/26, Już w sobotę "Gryfiński Jarmark Wielkanocny"
Już w sobotę 24 marca 2018 r. na pl. Księcia Barnima I odbędzie się  Gryfiński Jarmark Wielkanocny, na który zapraszają Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej w Gryfinie.

W czasie Jarmarku będzie można nabyć m.in. pisanki i stroiki świąteczne, wielkanocne słodkości i specjały. Przygotowano również pokazy twórczości ludowej, a na scenie zaprezentują sie regionalne kapele ludowe oraz zespół TRIO KOSTAS.
 
Podczas wydarzenia rozstrzygnięte zostaną konkursy na BABĘ WIELKANOCNĄ i PALMĘ WIELKANOCNĄ, których celem jest promocja tradycji, zwyczajów ludowych i kulinarnych obrzędów, związanych ze Świętami Wielkanocnymi oraz rozwijanie zbiorowej aktywności twórczej mieszkańców gminy Gryfino.

 
 
 
 

2018/03/16, „Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego”

W dniu 16.03.2018 r. odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju „Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego”. Eliminacje poprzedzone były eliminacjami szkolnymi, które zostały przeprowadzone przez organizatorów w gryfińskich szkołach.                

Eliminacje gminne zostały przeprowadzone przez: Straż Miejską w Gryfinie, Komendę Powiatową Policji w Gryfinie, Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gryfinie, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gryfinie. Wzięło w nich udział 12 z Gimnazjów:

1 miejsce – Gimnazjum w Chwastnicy

2 miejsce – Gimnazjum nr 2 w Gryfinie

3 miejsce – Gimnazjum nr 1 w Gryfinie

4 miejsce – Gimnazjum w Gardnie

oraz 28 uczestników ze Szkół Podstawowych:

1 miejsce – Szkoła Podstawowa w Radziszewie

2 miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2 w Gryfinie

3 miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 w Gryfinie

4 miejsce – Szkoła Podstawowa nr 3 w Gryfinie

5 miejsce – Szkoła Podstawowa w Żabnicy

6 miejsce – Szkoła Podstawowa w Chwastnicy

7 miejsce – Szkoła Podstawowa w Gardnie

Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino wręczył laureatom pamiątkowe dyplomy oraz puchary.

 

2017/11/28, II Ogólnopolska Konferencja dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej "Wzmacniacz Nauczanki"

Agencja Pracy Twórczej pragnie zaprosić Państwa na 2. już konferencję dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej "Wzmacniacz Nauczanki". Korzystając z wieloletnich doświadczeń w pracy z nauczycielami oraz tych pochodzących z zeszłorocznego spotkania agencja pragnie zaproponować Państwu bogaty, rozwijający program. Chcą pokazać możliwości jakie dają aktywne formy nauczania, opierające się na pedagogice przygody.

Podczas konferencji dowiedzą się Państwo:
> jak skutecznie uczyć matematyki, wykorzystując własne, bezkosztowe
> pomoce dydaktyczne, jak oswajać dzieci z ortografią, jak kreatywnie
> prowadzić edukację geograficzną i konstruować proste gry terenowe dla
> klasy, jak efektywnie nauczać przedmiotów przyrodniczych,
> wykorzystując metodę eksperymentu, jak sprawić, aby nauka muzyki nie
> ograniczała się do poznawania piosenek - metoda Batii Strauss, jak
> uatrakcyjnić poznawanie lektur poprzez metodę czytania wrażeniowego,
> jak prowadzić lekcje wychowania fizycznego w klasach 0-III, ucząc
> innych kompetencji kluczowych, jak komunikować się z rodzicami i
> budować klasowy zespół wsparcia, jak radzić sobie z zaburzeniami
integracji sensorycznej i dzieci, jak odkryć w sobie pokłady kreatywności i stać się twórczym nauczycielem.

W programie konferencji:

1. Budujemy klasowy zespół wsparcia, czyli skuteczna komunikacja z rodzicami.

2. Opowieści o wielkich! Gotowe scenariusze pracy z lekturami - spotkanie z Łukaszem Wierzbickim.

3.  Lekcja edukacji przyrodniczej, geograficznej, historycznej w terenie, czyli nauka poprzez działanie i granie.

4. Tajemniczy świat lektur szkolnych, czyli czytanie wrażeniowe w praktyce.

5. Zaburzenia edukacji sensorycznej, czyli jak skutecznie radzić sobie z wyzwaniami dydaktycznymi.

Konferencji towarzyszą praktyczne warsztaty (każdy uczestnik bierze udział we wszystkich warsztatach)

1. Wszyscy chcą grać - warsztaty w formie gry terenowej: praktyczne sposoby na skonstruowanie prostych i skutecznych gier terenowych, podczas których w działaniu poznacie nowe zagadnienia i sprawdzicie zdobytą dotąd wiedzę.

2. Wysportowane dzieciaki - przepis na lekcje wychowania fizycznego w klasach I-III i zerówce połączonej ze zdobywaniem innych kompetencji kluczowych. Ogromna dawka zabaw ruchowych, gier podwórkowych i innych aktywnych działań, które z łatwością zaadaptujecie Państwo w swojej klasie.

3. Kolorowa matematyka - zajęcia oparte na własnoręcznie wykonanych pomocach dydaktycznych, wykorzystujących przedmioty codziennego użytku. Wiele kreatywnych pomysłów, które ułatwią uczniom naukę liczenia, tabliczki mnożenia, geometrii i rozwiązywania zadań z treścią.

4. Oswajamy ortografię - pokazujemy, jak sprawić, żeby nauka ortografii stała się przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.

Szczegółowe informacje dotyczące konferencji znajdują się na stronie www.wzmacniacznauczanki.pl

 

2018/03/13, Koncert "Kobieta i mężczyzna, czyli skomplikowane stosunki damsko-męskie" już 15 marca!
Informujemy, że w czwartek 15 marca 2018 o godzinie 18 w Pubie Wrota do Sławy ( U Suszka) odbędzie się koncert z okazji Dnia Kobiet. W programie pn. "Kobieta i mężczyzna, czyli skomplikowane stosunki damsko-męskie" wystąpią zespoły wokalne Desire, Ad Hoc, Siostry Żurowskie, grupa patriotyczni.gryfino oraz Roman Krzak.
Organizatorem muzycznego przedsięwzięcia jest Gryfiński Dom Kultury, a pomysłodawczynią - Agnieszka Mucha i zespół Desire.

Przypomnijmy, że koncert początkowo planowany był na 8 marca, jednak z powodu niedyspozycji zdrowotnej wokalistów został odwołany.  Wykonawcy,  spontanicznie i w błyskawicznym tempie wyznaczyli nowy termin i serdecznie zapraszają na koncert.
 
 

2018/03/14, Uroczyste spotkanie z okazji Dnia Kobiet

W dniu 14.03.2018 r. w Klubie Nauczyciela odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Dnia Kobiet zorganizowane przez Związek Nauczycielstwa Polskiego Sekcja Emerytów i Rencistów w Gryfinie. W spotkaniu uczestniczyli Wicestarosta Powiatu Gryfińskiego Jerzy Miler, Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn oraz prezes gryfińskiego oddziału ZNP Beata Gorzelańczyk.

 

2018/03/06, Kampania Płatności 2018

Szanowni Państwo, Drodzy Rolnicy

Przed Zachodniopomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego zostało w tym roku postawione bardzo ważne zadanie, jakim jest pomoc w wypełnianiu oświadczeń dla gospodarstw uczestniczących w systemie małych gospodarstw, oraz pomoc dla pozostałych rolników, ubiegających się o płatności bezpośrednie w formie aplikacji e wniosek plus.

Zadanie podzielono na poszczególne etapy. Pierwszym jest informowanie rolników o obowiązku składania e-wniosków, oraz przeprowadzanie szkoleń z udziałem doradców. Informacja dociera bezpośrednio do rolników podczas szkoleń, organizowanych na terenie całego regionu w 18 powiatach oraz poszczególnych gminach. Takie szkolenia będą się odbywały do końca marca, a informacje o harmonogramach szkoleń znajdą Państwo na stronach ZODR.

Kolejny etap to konsultacje i wypełnianie wniosków. 

Dla rolników, którym wypełnienie wniosku może stwarzać trudności, oferuje się odpłatne usługi - podobnie jak w poprzednich latach.

Pracownicy są przeszkoleni oraz wpisani na listę doradców, uprawnionych do tych czynności  przez aplikację e-wniosek Plus. Wniosek zamieszczony jest na stronie ARiMR.

Można też wybrać doradców bezpośrednio poprzez zalogowanie się do systemu.

Dzięki tej formie kontaktów w sieci wybrani doradcy czekają na państwa.

Zapraszamy więc do kontaktów z doradcami, którzy są do dyspozycji  w  poszczególnych powiatowych zespołach doradztwa rolniczego. Są też dostępni w ramach dyżurów w  gminach.

Komunikat w sprawie zasad składania wniosku o przyznanie płatności

Podstawowe zasady dotyczące sposobu składania wniosku o przyznanie płatności

 

2018/03/13, Hala sportowa w Gryfinie

Gmina Gryfino ogłosiła przetarg na budowę hali sportowej. Proces planistyczny, uzyskiwania zgód i pozwoleń oraz projektowy został już zrealizowany. Przewidywany okres zakończenia budowy przewidywany jest na koniec sierpnia 2019 roku.

 

2018/03/12, "Tu rządzi kot"

W związku z realizacją działań profilaktycznych przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Gryfinie, dnia 10.03.2018 r. na zaproszenie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino ponad 140 osób miało możliwość uczestniczyć w spektaklu pn."Tu rządzi kot". Każde dziecko po spektaklu otrzymało upominek oraz dyplom z rąk Burmistrza Pana Mieczysława Sawaryna oraz Zastępcy Burmistrza Pana Pawła Nikitińskiego.

Zdjęcia: Gazeta Gryfińska

 

2018/03/08, Projekt „Skuteczna pomoc – kompleksowe wsparcie” - warsztat wzmacniający

Uczestnicy projektu „Skuteczna pomoc – kompleksowe wsparcie” odbyli warsztat wzmacniający, który poprowadził Pan Radosław Cieśluk.
Warsztat prowadzony były w ciekawej formie zabawy. Natomiast każdy jego element niósł za sobą ważny przekaz.
Grupa rozpoczęła swą pracę od komunikacji niewerbalnej w praktyce. Każdy uczestnik musiał ustawić się od najmłodszego do najstarszego wiekiem ale przy tym nie używając słów. Ta prosta zabawa okazał się nie lada wyzwaniem, ale przede wszystkim pokazała , że mowa niewerbalna do łatwych nie należy.
W trakcie zajęć rozmawiano również m.in. o efekcie pierwszego wrażenia, o własnych talentach oraz o tym jak istotna jest dobra komunikacja między ludźmi.
Zajęcia pomogły wszystkim w poznaniu się, co z pewnością zaowocuje lepszą współpracą w kolejnych warsztatach.
Co najważniejsze grupa ma już swoją nazwę „Młodzi gniewni +lwie serce+ samotni i zaradni oraz wesołe gduły”.
Kolejnym etapem projektu będą indywidualne spotkania z Panem Radosławem, na które serdecznie zapraszamy uczestników!

Projekt współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2012, Oś Priorytetowa VII, Działanie 7.1.

 

 

2018/03/05, 3 Turniej Grand Prix Gryfina 2018

W trzecim turnieju GP Gryfina 2018 w szachach zwyciężył Mikołaj Turek z Gryfina 6,0p. przed braćmi Danielem i Patrykiem Pasierbik ze Szczecina (obaj po 5,5p) oraz Adamem Hajdasiem 5,5p i Nikodemem Mrozem 5,0p. Wśród dziewcząt Hanna Tokarek przed Kingą Dejewską (obie po 5,0p.) i Martyną Kuryło 4,5p.
W turnieju wzięło udział 39 zawodników. Nagrodę specjalną wręczono także, najmłodszej zawodniczce turnieju 5-letniej Paulince Pawlicz ze Szczecina (rocznik 2013!)

W klasyfikacji generalnej Grand Prix po trzech turniejach w czołówce Mikołaj Turek 19,0p. Adam Hajdaś 15,0p. i Bartosz Nędzarek 14,0p. wśród dziewcząt Martyna Kuryło 14,0 przed Nikolą Radomską 13,0p.

Pełne wyniki na www.bialypion.pl

Grand Prix 2018    Turniej-3
WYNIKI:
1. Turek Mikołaj Gryfino SP-2     2004    6,0p.
2. Pasierbik Daniel Szczecin PM    2002    5,5p.
3. Pasierbik Patryk Szczecin PM     2004    5,5p.
4. Hajdaś Adam Gryfino SP-2    2004    5,5p.
5. Mróz Nikodem Gryfino SP-2    2004    5,0p.
6. Tokarek Hanna Gryfino SP-1    2005    5,0p.
7. Tokarek Franciszek Gryfino SP-1    2007    5,0p.
8. Dejewska Kinga Gryfino SP-2    2004    5,0p.
9. Olszewski Wojciech Gryfino SP-2 2008    4,5p.
10. Kuryło Martyna Gryfino SP-3    2005    4,5p.
11. Piątek Alan    Gryfino SP-2        2006    4,5p.
12. Szpura Bartosz Gryfino SP-2    2005    4,0p.
13. Pawlicz Filip        Szczecin    2012    4,0p.
14. Mróz Dominik  Gryfino  SP-2    2009    4,0p.
15. Nędzarek Bartosz Gryfino SP-3    2003    4,0p.
16. Radomska Nikola Gryfino SP-2    2006    4,0p.
17. Jazukiewicz Gabriel Gryfino SP-3 2003    4,0p.
18. Grabowska Hania    Gryfino SP-3    2009    4,0p.
19. Kucharczyk Ola Gryfino SP-2    2006    4,0p.
20. Sztylke Wojciech Gryfino SP-2    2007    3,5p.

W zawodach wystartowało  39 zawodników

Grand Prix 2018   
Klasyfikacja Generalna po 3 turniejach:
1. Turek Mikołaj Gryfino 2004        19,0p.
2. Hajdaś Adam Gryfino 2004        15,0p.
3. Nędzarek Bartosz Gryfino 2003    14,5p.
4. Kuryło Martyna Gryfino 2005        14,0p.
5. Radomska Nikola Gryfino 2006    13,0p.
6. Kucharczyk     Ola Gryfino 2006    12,0p.
7.Olszewski Wojciech Gryfino 2008    11,5p.
8. Piątek Alan Gryfino 2006        11,5p.
9. Biercewicz Krystian Gryfino 2006    11,0p.
10. Wieligórka Szymon Gryfino 2003    11,0p.
11. Jędraszczyk Kajetan Gryfino 2004    11,0p.
12. Jazukiewicz Gabriel Gryfino 2003    11,0p
13. Pawlicz Filip Szczecin  2012    11,0p
14. Tokarek Hanna Pniewo   2005    11,0p.
15. .Sztylke Wojciech Gryfino 2007    10,5p.
16. Pasierbik Daniel Szczecin 2002    10,5p
17. Zabadała Tomasz Gryfino 2009    10,0p.
18. Grabowska Hania Gryfino 2009    10,0p
19. Pasierbik Patryk Szczecin 2004    10,0p.
20. Tokarek Franciszek Pniewo 2007    10,0p.

Sklasyfikowano 49 zawodników

 

2018/03/09, Dzień Kobiet w Dziennym Domu Senior+

Świętowanie Dnia Kobiet w Dziennym Domu Senior+ jest już tradycją. W tym roku było poetycko i muzycznie, a przede wszystkim folkowo. W kameralnym nastroju wysłuchano występu Kapeli Ludowej "Borzymianka". Oprócz życzeń każda z Pań otrzymała po kwiatku.

Całości dopełnił okolicznościowy poczęstunek, rozmowy przy kawce i herbatce. Gościnnie wystąpiła aktorka Teatru "Eliksir". Zawitała delegacja gryfińskiego Koła Gospodyń Wiejskich "Wena" .

 

2018/03/06, 12. Gryfiński Festiwal i Podróży Włóczykij zakończony!
Za nami 12. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij". Od 22 lutego do 4 marca 2018 mogliśmy wraz z podróżnikami, eksploratorami, zdobywcami przeżywać ich przygody, odkrywać nieznane miejsca i piękno świata.

Włóczykij przyzwyczaił swoich widzów do bogactwa propozycji programowych. Nie brakowało prezentacji podróżniczych, pokazów filmów dokumentalnych, koncertów, spotkań z pisarzami. Odbywały się wycieczki oraz warsztaty dla najmłodszych, wystawy i pokazy filmów z całego świata.

Odbył się kultowy już Bal Włóczykija i 11. Ekstremalny Rajd na Orientację Włóczykij Trip Extreme (fotorelacja i wyniki znajdują się tutaj http://gdk.com.pl/index.php?plik=aktualnosc&aktual_id=1736). Wszystkie te propozycje zmieściły się w 11 intensywnych, zwariowanych festiwalowych dniach (relacje z pierwszych dni znajdują się tutaj http://gdk.com.pl/index.php?plik=aktualnosc&aktual_id=1733  i http://gdk.com.pl/index.php?plik=aktualnosc&aktual_id=1735 )

Gośćmi festiwalu w minionym tygodniu byli m.in.: Bartosz Malinowski, Tomek Owsiany, Grzegorz Ozimski, Maciej Stromczyński, Wojtek Maleika, Natalia Ptasińska, Tomek Grzywaczewski, Grzegorz Smolnik, Roman Warszewski, Andrzej Muszyński, Sara Rogowska, Alicja Kubiak, Jan Kurzela, Monika Witkowska, Barbara Grzegorzewska, Tadeusz Kołucki, Paweł Szulc, Sebastian Gleich, Janusz Adamski, Andrzej Ziółkowski.
Sala Gryfińskiego Domu Kultury pękała w szwach podczas spotkań z Przemkiem Kossakowskim, Wojciechem Jagielskim czy Pawłem Smoleńskim.

Od 23 lutego do 3 marca odbywały się warsztaty podróżnicze dla najmłodszych, które poprowadzili Piotr Mojżyszek, Iśka Marchwica, Ula Ziober, Maria Ratajczak i Magdalena Sobczak. Odbyły się wycieczki w ciekawe miejsca. Włóczykijowi odkrywcy zawitali m.in. do Greifswaldu.
Atrakcją festiwalu były również niezwykle energetyczne koncerty. Na scenach Gryfińskiego Domu Kultury i Klubu Festiwalowego wystąpili: Gabinet Looster, Jack D. Society, Ragnar Ólafsson i Kaliber 44.

Książki o tematyce podróżniczej można było nabyć przy włoczykijowej księgarence prowadzonej przez gryfińskiego księgarza Ireneusza Sochaja. Włóczykijowi wolontariusze perfekcyjnie prowadzili festiwalowy sklepik z pamiątkami, które znikały w mgnieniu oka.

Widzowie festiwalu mieli możliwość nie tylko poznawać różne oblicza świata, ale także i różne smaki, te dalekie jak i lokalne. Odbywały się degustacje potraw Kuchni Świata. Piotr Mojżyszek oferował do spróbowania aromatyczne herbaty świata. Goście festiwalu mogli się posilić w specjalnej stołówce, gdzie swoje specjały oferowały panie z KGW z Krzymowa.

Ostatnią prezentacją 12. Gryfińskiego Festiwalu Miejsc i Podróży Włóczykij było spotkanie z Małgorzatą Jarmułowicz i Zygmuntem Leśniakiem, którzy opowiedzieli o swojej podróży po Indonezji. Pożegnalną atrakcją festiwalu była degustacja kuchni sycylijskiej.

Tuż przed ostatnią prezentacją 12. Włóczykija, organizatorzy oficjalnie zakończyli festiwal. Podziękowano sponsorom, patronom medialnym, wszystkim którzy wspierali festiwal, wolontariuszom i ekipie technicznej a także widzom, którzy przez 11 dni licznie przybywali na kolejne odsłony Włóczykija. Spotkamy się oczywiście za rok, bo Włóczykij tak naprawdę nigdy się nie kończy.

Organizatorami 12.Gryfińskiego Festiwalu Miejsc i Podróży Włóczykij byli: Gryfiński Dom Kultury, Zakrzywienie Czasoprzestrzeni i Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Fot. Mateusz Woźniakowski
 
 
 
 
Fot. Maria Witkowska
 

2018/02/26, „Migawki z podróży” po wernisażu

„Migawki z podróży” to tytuł wystawy, którą już można oglądać w Bibliotece Publicznej w Gryfinie autorką fotografii jest Renata Lis. Ekspozycja składa się z 19 zdjęć wybranych z pośród przepastnego archiwum. Ukazują one podróż w różnych aspektach. Fotografię przedstawiają drobiazgowe spojrzenie na detal. Autorka prowadzi widza przez miasta i miasteczka Polski i Europy. W Bydgoszczy witamy się z przechodzonym przez rzekę Brdę, W Berlinie zaglądamy do Parku Miejskiego, Zamek Bolków oglądamy jakby z dronu, w Nowym Tomyślu oglądamy kosz wiklinowy wpisany do księgi rekordów Guinnessa, a Diamenty Łodzi oglądamy w Łodzi. Renata Lis starała się przedstawić na swoich zdjęciach miejsca znane i nieznane w niekonwencjonalny sposób. Czy autorce się to udało? Należy udać się do Biblioteki Publicznej w Gryfinie i to sprawdzić.

Renata Lis jest osobą wszechstronną jest absolwentką Uniwersytetu Szczecińskiego Wydziału Humanistycznego jest również technikiem organizacji reklamy oraz była członkiem Fotoklubu Fotograficznego „Zamek” prowadzonego przez Leszka Kurpiewskiego w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie . Stara się realizować w tym co lubi zaczynając od pisania przez fotografię i na podróżach kończąc. Wystawę będzie można oglądać do 04.03.2018 w godzinach otwarcia Biblioteki Publicznej w Gryfinie.

 

2018/03/09, „Młodzież zapobiega pożarom”

W dniach od 19 lutego 2018 roku do 02.03.2018 roku na terenie Gminy Gryfino odbyły się  eliminacje szkolne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Eliminacje szkolne poprzedzone były eliminacjami klasowymi które zostały przeprowadzone przez opiekunów w szkołach. Eliminacje szkolne zostały przeprowadzone przez Straż Miejską w Gryfinie, Państwową Powiatową Straż Pożarną w Gryfinie oraz Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gryfinie. Puchary dla laureatów ufundowane zostały przez Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino.

W eliminacjach szkolnych udział wzięło:

1. Szkoły podstawowe – 68 uczestników

2. Gimnazja – 45 uczestników

3. Ponadgimnazjalne – 44 uczestników

Ogółem udział w eliminacjach szkolnych wzięło 157 uczniów

 Do eliminacji powatowych zakwalifikowali się:

- Szkoła Podstawowa w Żabnicy – Dawid Podolski

- Szkoła Podstawowa nr 2 w Gryfinie – Wiktor Kępiński oraz Natalia Andrusewicz

- Szkoła Podstawowa w Radziszewie – Wiktoria Kubiak oraz Miron Grabowski

- Szkoła Podstawowa nr 1 w Gryfinie – Karol Spica

- Szkoła Podstawowa nr 3 w Gryfinie – Jakub Kumik oraz Adrian Rutkowski

- Szkoła Podstawowa w Chwastnicy – Patryk Stefański

- Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gryfinie – Katarzyna Bodys, Jerzy Surdacki, Julia Felska, Remigiusz Grabowski , Paulina Kwok, Weronika Mitraska oraz Oskar Desecki

- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gryfinie – Barbara Lachowska, Katarzyna Kowalczyk, oraz Ewelina Strychacz

 

2018/03/01, XLIV sesja Rady Miejskiej w Gryfinie

W dniu 01 marca odbyła się XLIV sesja Rady Miejskiej w Gryfinie. Na początku radni z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczcili minutą ciszy pamięć żołnierzy.

Podczas sesji radni przyjęli m.in. zmiany uchwały Nr XIX/175/16 z dnia 3 marca 2016 r. w sprawie zasad przyznawania i wysokości nagród przyznawanych przez Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino dla zawodników osiągających wysokie wyniki we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym, roczny program współpracy Gminy Gryfino z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w roku 2018.

Przyjęto również zmianę Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gryfino na lata 2018-2025 oraz sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach i przedszkolach prowadzonych przez Gminę.

 

2018/02/27, Recytatorzy prezentowali swoje talenty
Młodzi recytatorzy zaprezentowali swoje talenty podczas miejskich i powiatowych eliminacji Małego Konkursu Recytatorskiego, jakie odbyły się w Pałacyku pod Lwami. Przez eliminacyjne sito do dalszych potyczek żywym słowem przeszła grupa reprezentantów pracowni recytatorskich Gryfińskiego Domu Kultury.
 
Miejsko-Gminne Eliminacje Małego Konkursu Recytatorskiego odbyły się we wtorek 20 marca. Zaprezentowało się w nich 21 uczestników ze szkół podstawowych i gimnazjów. Jury miejskich eliminacji zdecydowało zakwalifikować do przeglądu powiatowego wszystkich uczestników.
Powiatowa część eliminacji odbyła się w sobotę 24 marca 2018. W jury przeglądu zasiedli Iwona Korab-Kowalska - instruktor z Zamku Książąt Pomorskich, Angelika Obitko - polonistka oraz aktor szczecińskich teatrów Leszek Zalewski. W przeglądzie uczestniczyli recytatorzy z Gryfina, Żabnicy, Widuchowej i Krzywina. Dzieci i młodzież prezentowali wybrany wiersz oraz fragment prozy.
 
Po wysłuchaniu licznej grupy młodziutkich recytatorów, jurorzy stanęli przed trudnym zadaniem wyłonienia osób, które przejdą do konkursu wojewódzkiego. Poziom prezentowany przez uczestników oceniono na dobry i bardzo dobry.
Wyróżniono siedmiu uczestników. W kategorii klas I - III były to Jagoda Podworska i Nela Kawczyńska; w kategorii klas IV - VI Zuzanna Zawierucha, Lena Żelech i Gabriela Szejler, a w kategorii klas VII i gimnazjum Paulina Augustyniak i Julia Kowalczyk.
 
Do eliminacji wojewódzkich jurorzy zakwalifikowali cztery osoby, w tym trzy przygotowane przez Dorotę Krutelewicz-Sobieralską i jedną przez Marię Piznal - instruktorki z Gryfińskiego Domu Kultury. Laureaci konkursu to: Julian Podworski - kat. I-III, Amelia Maciążek - kat. IV-VI, Nel Tarczyńska kat. kl. VII gimnazjum i Maja Stołecka.
 
 
 
 
 
 

2018/02/28, Drugi turniej eliminacyjny Grand Prix Gryfina 2018

Przepiękna, biała zimowa pogoda za oknami Pałacyku pod Lwami, doskonale wpisała się w szachową atmosferę sobotniego, drugiego turnieju eliminacyjnego Grand Prix Gryfina 2018. Do gry zasiadło 35 szachistów, a w każdej z siedmiu rozegranych rund zanotowano niemałe emocje. I chociaż komplet zwycięstw (100%) oraz skuteczna forma Mikołaja Turka nie pozostawiła żadnych złudzeń, kto w tym dniu jest najlepszy, to na pozostałych szachownicach walka była bardzo zacięta. Zarówno na pierwszych, gdzie oprócz gryfińskiej czołówki solidnie zagrali goście ze szczecińskiego Pałacu Młodzieży. Ale i też na tych końcowych gdzie rywalizowali szachiści początkujący, rozpoczynający swoją sportową karierę.

W czołówce sobotnich zawodów oprócz Mikołaja Turka znaleźli się: Bartosz Nędzarek 5,5p, Adam Hajdaś, Daniel Pasierbik oraz najlepsza w tym dniu dziewczyna Nikola Radomska, wszyscy po 5,0p. Wśród zwycięzców turnieju wyróżniono także najmłodszego uczestnika Filipa Pawlicza, 6-latka ze Szczecina. Komplet wyników poniżej, W klasyfikacji generalnej po dwóch turniejach przewodzi zwycięzca ubiegłorocznego GP Mikołaj Turek 13,5p. przed Bartoszem Nędzarkiem 10,5p. oraz Szymonem Soszką, Adamem Hajdasiem i Martyną Kuryło (wszyscy po 9,5p.). W rozgrywkach sklasyfikowano już 48 zawodników.

Ogromnie cieszymy się w klubie formą i poziomem gry czołówki, cieszymy się również faktem, że do grona szachistów turniejowych dołączają wciąż nowi. Jednak w dalszym ciągu podczas gry, powtarzają się stare podstawowe błędy turniejowe. Wielu zawodników w swojej partii nie koncentruje się na grze tak, jak potrzeba. Często, pojawia się także bardzo niedobre przyzwyczajenie, (zanim pomyśli głowa, ręka już wykonuje ruch), co kończy się najczęściej pomyłką. A błąd to błąd i zwykle na nic późniejsze skupienie i starania. Kiedy gra się nawet z przeciętnie utalentowanym przeciwnikiem, wystarcza to niestety do porażki. Warto więc wiedzieć, że teorię można znać w stopniu nawet bardzo dobrym, lecz do zrealizowania tego w praktyce, potrzebne jest pełna koncentracja oraz wytrwałość. Od pierwszego posunięcia na szachownicy, nic nie powinno burzyć planu gry. Dla początkujących czy najmłodszych szachistów to oczywiście jedno z najtrudniejszych zadań. Z czasem jednak, wszystko jest do osiągnięcia.
Powodzenia
Krzysztof Rudnicki

GP-2018 Turniej-2 WYNIKI

1. Turek Mikołaj Gryfino SP-2 7,0p.
2. Nędzarek Bartosz Gryfino SP-3 5,5p.
3. Hajdaś Adam Gryfino SP-2 5,0p.
4. Pasierbik Daniel Szczecin PM 5,0p.
5. Radomska Nikola Gryfino SP-2 5,0p.
6. Mróz Nikodem Gryfino SP-2 4,5p.
7. Soszka Szymon Gryfino SP-3 4,5p.
8. Kuryło Martyna Gryfino SP-3 4,5p.
9. Jędraszczyk Kajetan SP-1 4,5p.
10. Pasierbik Patryk Szczecin PM 4,5p.
Sklasyfikowano 35 zawodników

Klasyfikacja Generalna po II turniejach:

1. Turek Mikołaj 13,5p.
2. Nędzarek Bartosz 10,5p.
3. Soszka Szymon 9,5p.
4. Hajdas Adam 9,5p.
5. Kuryło Martyna 9,5p.
6. Radomska Nikola 9,0p.
7. Kucharczyk Aleksandra 8,0
8. Biercewicz Krystian 8,0p.
9. Wieligórka Szymon 8,0p.
10.Jędraszczyk Kajetan 8,0p.
Sklasyfikowano 48 szachistów.

Komplet wyników na www.bialypion.pl

 

2018/01/18, Wystawa „Balony wolności”

Co zwykły balon może mieć wspólnego z wolnością? Na przekór logice bardzo wiele. Nad Gryfino również dolatywały balony z ulotkami przeznaczonymi dla żołnierzy sowieckich stacjonujących w Niemczech i Polsce. Roman Grzegorek, przybyły do Gryfina z sowieckiej Syberii w 1945 r., w wydanej przez Gminę Gryfino książce „Portret Miasta”, tak je wspominał: „Przynajmniej do 1956 r. teren miasta był zasypywany ulotkami przenoszonymi ze strony niemieckiej w zasobnikach pod balonami. Tekst był po rosyjsku, czasami po niemiecku. /…/ Nieraz były tam śmieszne rysunki satyryczne. Czasami, kiedy wiatr był korzystny, cała ulica Łużycka była nimi zasłana.” Trzeba pamiętać, że w okresie stalinowskim za czytanie tych ulotek groziły kary. Roman Grzegorek opowiada: „Ojcu innego mojego kolegi, pracującemu w Powiatowej Radzie Narodowej, zdarzyło się podnieść ulotkę i zanieść do biura. Dostał dwa lata więzienia”

Akcje z użyciem balonów były prowadzone nie tylko w Polsce i nie tylko do 1956. Na wystawie zobaczymy przykłady ulotek które doleciały w latach pięćdziesiątych do Czechosłowacji przez granicę z Bawarią. Bardzo dobrze udokumentowana jest akcja wysyłania balonów z duńskiego Bornholmu do Polski w 1982 r. W opisach pod zdjęciami przeczytamy wiele zabawnych wydarzeń towarzyszących akcjom balonowym oraz odpowiedź na pytanie czy po upadku komunizmu porzucono tego typu przedsięwzięcia.

Wystawa przygotowana przez Stowarzyszenie Wolnego Słowa, a sfinansowana ze środków Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych potrwa w gryfińskiej Tawernie do końca lutego. Gmina Gryfino, Biblioteka Publiczna w Gryfinie zapraszają.

 

2018/01/10, Wystawa "Mistrzowie ilustracji" w Bibliotece Publicznej w Gryfinie

Przygotowana przez Wydawnictwo Dwie Siostry wystawa „Mistrzowie Ilustracji” prezentuje prace ośmiorga wybitnych ilustratorów, którzy współtworzyli świetność polskiej grafiki książkowej w jej najlepszym okresie. Bohdan Butenko, Anna Kołakowska, Danuta Konwicka, Zbigniew Lengren, Maria Orłowska-Gabryś, Mirosław Pokora, Jan Marcin Szancer i Teresa Wilbik to artyści, których niezwykłe ilustracje na trwałe zapisały się w pamięci kilku pokoleń młodych czytelników, tworząc z ilustrowanymi tekstami nierozerwalną całość. Każdy z nich wypracował własny, oryginalny styl graficzny rozpoznawalny na pierwszy rzut oka: smukłych linii Szancera nie sposób pomylić z dowcipną lapidarnością Butenki, a oszczędnej kreski Lengrena – z subtelnym realizmem Orłowskiej-Gabryś. Reprodukcjom towarzyszą napisane z przymrużeniem oka i skrzące się od zaskakujących ciekawostek sylwetki ilustratorów.

Wystawa zapożyczyła swój tytuł od popularnej serii książek „Mistrzowie Ilustracji”, w której Wydawnictwo Dwie Siostry publikuje reedycje klasycznych tytułów literatury dziecięcej zilustrowanych przez najwybitniejszych przedstawicieli polskiej grafiki książkowej. Poszczególne tytuły serii można wypożyczyć w Oddziale Dziecięcym Biblioteki Publicznej w Gryfinie. Dla dorosłych wystawa będzie sentymentalną podróżą w krainę dzieciństwa. Dla dzieci – spotkaniem z najlepszymi tradycjami polskiej grafiki książkowej, które, mimo upływu lat, wcale się nie starzeją. Dla wszystkich bez wyjątku – okazją do obejrzenia świetnych ilustracji i zastrzykiem pozytywnej energii i uśmiechu. Wystawa powstała ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (w ramach programu „Literatura i czytelnictwo”) i została nam udostępniona przez Wydawnictwo Dwie Siostry.

Zapraszamy do jej oglądania od 11 stycznia br. do końca lutego na II p. Biblioteki Publicznej w Gryfinie.

 

2018/02/28, Realizacja projektu "Skuteczna pomoc-kompleksowe wsparcie"

Ośrodek Pomocy Społecznej w Gryfinie rozpoczął realizację projektu "Skuteczna pomoc-kompleksowe wsparcie"
Inauguracja projektu odbyła się 27.02.2018 r. o godz. 10:00, podczas której uczestnikom przedstawiono założone cele i zapoznano z harmonogramem działań.
Projekt realizowany będzie do końca 2019 r. łącznie weźmie w nim udział 30 osób, w każdym roku po 15 osób z terenu Gminy Gryfino. Celem projektu jest aktywizacja społeczno-zawodowa, a to wszystko w ramach Klubu Integracji Społecznej.
Już wkrótce pierwsze warsztaty. Uczestnikom życzymy powodzenia!

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, Oś Priorytetowa VII, Działanie 7.1. na który Gmina Gryfino otrzymała dofinansowanie w ramach projektu konkursowego.

 

2018/02/27, XLIV sesja Rady Miejskiej w Gryfinie

W dniu 01 marca 2018 roku w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie odbędzie się XLIV sesja Rady Miejskiej.

Porządek obrad

 

2018/01/09, Ekstremalny Nocny Rajd na Orientację Włóczykij Trip Extreme- zapisy od 8 stycznia!

W poniedziałek 8 stycznia 2018 rozpoczną się zapisy na 11. Ekstremalny Nocny Rajd na Orientację Włóczykij Trip Extreme. Formularz zgłoszeniowy będzie aktywny od godziny 10 na stronie http://wloczykij.com (prosimy kliknąć na baner informacyjny "Zgłoszenia" po prawej stronie witryny - nad plakatami poprzednich edycji)

11. edycja jednego z najpopularniejszych w Polsce rajdów na orientację - Włóczykij Trip Extreme - odbędzie się na terenie powiatu gryfińskiego oraz obszarach z nim sąsiadujących 3 marca 2018. W zawodach chodzi o to, aby w jak najkrótszym czasie pokonać trasę o długości 25 lub 50 km zaliczając po drodze jak najwięcej punktów kontrolnych. Na trasie 25 km należy zmieścić się w limicie czasowym 8 godzin, na odcinku 50 km całą trasę należy pokonać pieszo w limicie 13 godzin.

Zgłoszenia do rajdu będą przyjmowane do 26 lutego 2018. Pełny regulamin i szczegółowe informacje znajdują się na stronie festiwalu Włóczykij http://wloczykij.com/index.php?plik=bilet&bilety_ID=49

 

 

2018/02/02, 1. Zimowa Kajakowa Wycieczka po Międzyodrzu

Wydarzenie odbywa się w ramach 12. Gryfińskiego Festiwalu Miejsc i Podróży Włóczykij.

Czy Międzyodrze o tej porze roku, gdy nie ma kwitnącej roślinności, pływających grążeli czy co i rusz przelatującego ptactwa, jest ciekawe? Oczywiście! Właśnie zimą odkryć można kanały, które już najczęściej od wczesnej wiosny przestają być spływne. Jest też spokojniej i ciszej niż w sezonie letnim, gdy w najlepsze trwa okres lęgowy ptaków, wegetacja roślin, narodziny niezliczonej ilości owadów. Poza tym przekonamy się jak to jest pływać kajakiem zimą w niskich temperaturach.

Podczas wycieczki zobaczymy:
- starorzecza i kanały wykonane ludzką ręką podczas niemieckiej ingerencji w ten obszar,
- kanały, które w sezonie wiosenno-letnim są najczęściej już niedostępne do pływania,
- stare budowle hydrotechniczne ze strony, z której na co dzień ich się nie ogląda,
- ptaki takie jak czapla, kormoran, a może i bielik (chociaż tego nie obiecujemy).

Wycieczka rozpocznie się o godzinie 10:00. Trasa została zaplanowana na ok. 9 km, czas trwania ok. 3 godzin, cena za kajak 30 zł (15 zł/osoba). W cenę wliczone jest wypożyczenie sprzętu z wyposażeniem (miejsce w 2-osobowym kajaku, wiosło, kamizelka asekuracyjna), opieka wykwalifikowanego ratownika i przewodnik.

Regulamin uczestnictwa w wycieczce kajakowej

1. Uczestników kajakowej wycieczki (dalej zwanej wycieczką) obowiązuje znajomość poniższego regulaminu i bezwzględne stosowanie się do jego postanowień.
2. Organizatorem wycieczki jest Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gryfinie (dalej zwanym OSiR).
3. Wycieczka odbędzie się 4 marca 2018 r. TYLKO w przypadku braku mrozu i zamrożenia wody w kanałach Międzyodrza. Rozpoczęcie o godzinie 10:00 z plaży nad Odrą. Wycieczka jest płatna w kwocie 30,00 zł za kajak. W cenę wliczone jest wypożyczenie sprzętu z wyposażeniem (miejsce w 2-osobowym kajaku, wiosło, kamizelka asekuracyjna), opieka wykwalifikowanego ratownika, przewodnik. Uczestnicy ubezpieczają się we własnym zakresie.
4. Osoby niepełnoletnie mogą brać udział w wycieczce wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.
5. Zapisy na wycieczkę ruszają w poniedziałek 5 lutego 2018 r. i odbywają się w Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie pod numerem telefonu 91 852 31 83 lub osobiście od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00. Liczba miejsc ograniczona.
6. Zgłoszenie musi zawierać imię, nazwisko i numer telefonu kontaktowego.
7. Każda osoba, która zgłasza swój udział w wycieczce wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych (zgodnie z Ustawą z dn. 29.08.1997 r. o Ochronie Danych Osobowych Dz. Ust. Nr 133 poz. 883) oraz wykorzystanie swojego wizerunku dla celów promocyjnych (np. relacje prasowe).
8. Płatność należy dokonać gotówką w dniu wycieczki przed jej rozpoczęciem. Uczestnicy przychodzą na miejsce zbiórki (recepcja hotelu OSiR, Gyfino, ul. Sportowa 3) najpóźniej 15 minut przed rozpoczęciem wycieczki i uiszczają opłatę.
9. Przewidywany czas trwania wycieczki to 3 godziny.
10. Orientacyjna długość trasy to 9 kilometrów.
11. Uczestników obowiązuje ubiór dostosowany do warunków pogodowych (OBOWIĄZKOWO rękawiczki w miarę odporne na zamoczenie, raczej nie materiał typu bawełna, oraz czapka na uszy), a przy tym taki, którego nie będzie żal przybrudzić.
12. Uczestników obowiązuje kategoryczny zakaz spożywania napojów alkoholowych i pobudzających, palenia tytoniu i zażywania środków odurzających.
13. Uczestnicy wycieczki natychmiast zgłaszają opiekunowi wszelkie dolegliwości zdrowotne i objawy złego samopoczucia.
14. Podczas wycieczki zabrania się:
- stania i kucania w kajaku,
- siadania na burcie, dziobie, rufie, kamizelkach asekuracyjnych,
- skakania z kajaka do wody,
- korzystania z kajaka z niezałożoną na siebie kamizelką asekuracyjną.
15. Za ewentualne zniszczenia dokonane przez uczestników podczas wycieczki odpowiedzialność materialną ponoszą ci uczestnicy, którzy ich dokonali.
16. Wszelkie śmieci uczestnicy wycieczki zabierają ze sobą. Obowiązuje kategoryczny zakaz wyrzucania ich poza kajak.
17. OSiR nie ponosi żadnej odpowiedzialności materialnej za przedmioty zgubione lub w inny sposób utracone przez uczestników wycieczki.
18. W przypadku trudnych warunków atmosferycznych (silny wiatr, ulewa itp.) wycieczka ze względów bezpieczeństwa może zostać odwołana.
19. Organizator ma prawo zmienić trasę, np.: ze względu na niski stan wody uniemożliwiający przepłynięcie danego odcinka.

 

2018/02/19, Ogłoszenie

 

2018/02/26, Gryfińskie medalistki z MKS "Hermes"

W piątek 23.02.2018 r. odbyło się niezwykłe spotkanie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino Mieczysława Sawaryna oraz Zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino Pawła Nikitińskiego z medalistkami Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce w 2018 r. z MKS „Hermes”. Agata Piekarz, Marcelina Osińska, Aleksandra Kwiecień i Weronika Stefaniuk w pierwszej połowie lutego zdobyły cztery medale: dwa złote, srebrny i brązowy.

Burmistrz pogratulował lekkoatletkom zwycięstw, wyraził zadowolenie, dumę oraz wiarę w dalsze sukcesy. Rozmawiano o początkach kariery sportowej dziewcząt, o tym jak często trenują i od kiedy, jakie były początki. Poruszono także temat wybudowania hali sportowej i rozwoju gryfińskiego sportu.

Spotkanie odbyło się w towarzystwie trenerów: Jacka Stefańskiego i Jana Podleśnego oraz wiceprezesa Klubu Sportowego „Hermes” Eugeniusza Kuduka. Na koniec spotkania Burmistrz przekazał medalistkom swoją prywatną nagrodą.

 

 

2018/02/02, Zarządzenie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino

ZARZĄDZENIE Nr 0050.16.2018 BURMISTRZA MIASTA I GMINY GRYFINO z dnia 2 lutego 2018 r. w sprawie ogłoszenia otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w drodze zlecenia, z zakresu współpracy z organizacjami pozarządowymi

 

2018/02/26, Rozpoczął się 12. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij!
W czwartek, 22 lutego 2018 ruszył 12. Gryfiński Festiwalu Miejsc i Podróży Włóczykij. Przed nami 11 dni festiwalu, ponad 100 wydarzeń, spotkań z niezwykłymi ludźmi i odkrywania miejsc nieznanych.

Na Włóczykija czeka się cały rok. Z niecierpliwością. Dla wielu bywalców gryfińskiej imprezy, Włóczykij zwiastuje nadejście wiosny lub sam jest wręcz piątą porą roku, która w magiczny sposób zagina czasoprzestrzeń i przenosi do świata przygód i wolności.

Inauguracja tegorocznej edycji imprezy tradycyjnie zgromadziła wielu widzów. Przemek Lewandowski - pomysłodawca Włóczykija i Maria Zalewska dyrektor Gryfińskiego Domu Kultury opowiedzieli gościom imprezy nieco o atrakcjach jakie czekają ich w najbliższych dniach i zapowiedzieli prelegentów, którzy już przybyli do Gryfina.

Na magiczny festiwal zaprosili Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn oraz, reprezentująca jednego z mecenasów imprezy, radna Sejmiku Wojewódzkiego Ewa Dudar.

Pierwszym prelegentem 12 edycji Włóczykija był wspinacz, alpinista, instruktor Marcin "Yeti" Tomaszewski, znany z przejść wielkościanowych zarówno w stylu Big Wall jak i alpejskim. Wspina się od ponad 25 lat. Członek Kadry Narodowej Polski w Alpinizmie wysokogórskim. Od samego początku najbardziej inspirowały go wyzwania, wytyczanie nowych dróg w na najbardziej niedostępnych i pionowych ścianach świata. Prezentacja "Pogodzony z górami" byłą refleksją i spojrzeniem wstecz alpinisty w nawiązaniu do książki autobiograficznej "#YETI40".

Kolejną atrakcją inauguracyjnego wieczoru Włóczykija była degustacja Kuchni Świata. Goście festiwalu mieli możliwość skosztowania potraw kuchni gruzińskiej serwowanych przez restaurację Chinkalnia. Można było spróbować takich potraw jak: kurczak po czkemurulsku w sosie śmietanowym, zupa charcho, pchali, pierożki chinkali, lobiani, odżachuri czy deser pelamuszi.

Po części kulinarnej odbyła się pierwsza odsłona Filmów Świata. Kinomani obejrzeli obraz "Long Way" w reżyserii Weroniki Mliczewskiej.
 
Dokładny włóczykijowy "rozkład jazdy" znajduje się na oficjalnej stronie wydarzenia http://wloczykij.com/index.php?plik=program.
 
 
 
 
 
 
 
 

2018/02/08, Dodatkowy wywóz odpadów wielkogabarytowych

Informujemy, że dodatkowy wywóz odpadów wielkogabarytowych odbędzie się w dniu 22 lutego 2018 r. Wywóz ten dotyczy mieszkańców ulic, którzy nie mieli możliwości wystawienia odpadów wielkogabarytowych w dniu 01 lutego 2018 r.

Harmonogram odbioru odpadów od właścicieli nieruchomości ZAMIESZKAŁYCH I MIESZANYCH w zabudowie jednorodzinnej na terenie miasta Gryfino

 

2018/02/08, 12. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij" - Program imprezy

12. edycja Gryfińskiego Festiwalu Miejsc i Podróży "Włóczykij" zbliża się wielkimi krokami. Program imprezy prezentuje się imponująco. Dokładny włóczykijowy "rozkład jazdy" znajduje się już na oficjalnej stronie wydarzenia http://wloczykij.com/index.php?plik=program.

12.Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij", jedna z największych imprez podróżniczych w Polsce, odbędzie się w terminie 22 lutego - 4 marca 2018 roku.
W programie muzycznym imprezy koncerty m.in. Raz Dwa Trzy i Kaliber 44 a w trzech festiwalowych miejscach zaprezentuje się ponad setka prelegentów, począwszy od wybitnych polskich reportażystów po alpinistów oraz krajoznawców. Odbędą się wycieczki m.in. do Greifswaldu i Międzychodu. Wyruszy 11. Ekstremalny Nocny Rajd na Orientację Włóczykij Trip Extreme. Po raz pierwszy odbędzie się zimowa wycieczka kajakiem po Międzyodrzu. Najmłodsi będą mieli okazję uczestniczyć w warsztatach w ramach "Małego Włóczykija"
Nie zabraknie degustacji potraw kuchni świata i wystaw.
Tematyka hucznego Balu Włóczykija to tym razem "Janusze i Grażyny w krainie ptaków".
Miejscami prezentacji, spotkań z podróżnikami, koncertów będą: sala widowiskowa Gryfińskiego Domu Kultury, Piekarnia przy ul. Szczecińskiej oraz Klub Festiwalowy Włóczykija.

Informacje o festiwalu, rezerwacje biletów, zapisy na wydarzenia Włóczykija 2018 znajdziemy na stronie imprezy http://wloczykij.com

Organizatorami imprezy są: Gryfiński Dom Kultury, Zakrzywienie Czasoprzestrzeni, Urząd Miasta i Gminy Gryfino.

 

2018/02/22, Marcin Kwaśny w Gryfinie

Marcin Kwaśny w Gryfinie

19 lutego 2018 r. w poniedziałek w kinie „Gryf” w Gryfińskim Domu Kultury odbyła się ¬projekcja filmu „Wyklęty – ponieważ żył prawem wilka” z okazji nadchodzącego święta: Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Po filmie zaplanowano również spotkanie z aktorem, a zarazem producentem filmu Marcinem Kwaśnym.
Spotkanie rozpoczęło się wystąpieniem Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino Mieczysława Sawaryna. Chwilę później publiczności, która licznie zebrała się na sali kinowej wyświetlono film o losach żołnierzy. Walczyli oni z ludową władzą o przyszłość powojennej Polski. Główna część akcji filmu toczy się zimą w lesie, a losy bohaterów kończą się tragicznie. Po zakończeniu filmu nastała cisza, a widownia czekała na dalszą cześć spotkania. Pod sceną pojawił się Marcin Kwaśny wraz z Kamilem Frelichowskim, który poprowadził kolejną część spotkania. Aktor opowiadał o przebiegu pracy nad filmem, o sposobach zbierania środków oraz o trudnościach występujących na planie np.: zdarzających się odmrożeniach. Nie brakło również tematu przewodniego, czyli losu żołnierzy żyjących w powojennej Polsce. Do rozmowy włączyła się również publiczność licznie zadając pytania.
Organizatorami spotkania byli Gmina Gryfino oraz Stowarzyszenie Gryfiński Ruch Patriotyczny.
 
 
 
 
 
 
 
 

2018/02/09, Rajd pieszy Czepino-Gryfino

W sobotę 17 lutego 2018 Gryfiński Dom Kultury zaprasza na Rajd Pieszy Czepino-Gryfino. Piechurzy podążą szlakiem czarnym i czerwonym. Trasa rajdu wyniesie ok 7 km. Zbiórka uczestników około godziny 9.30 na przystanku autobusowym (ul. Chrobrego-apteka) nr 1 w kierunku Szczecina. Odjazd autobusu do Czepina o godzinie 9.43.

 
Pobierz Adobe Acrobat Reader Pobierz Real Player

    wstecz . do góry . strona główna . mapa serwisu . archiwum wiadomości                         Wersja XML tej strony

© Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie | Redakcja | Uwagi i sugestie
Wrota Gryfina są częścią projektu współfinasowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego pn. "eGryfino I - wdrożenie rozwiązań społeczeństwa informacyjnego w Gminie Gryfino"

www.icor.pl