Archiwum, starsze niż pół roku
2018/03/06, Rajd Pieszy "Powitanie Wiosny"
W sobotę 24 marca 2018 odbędzie się Rajd Pieszy "Powitanie Wiosny". Start imprezy o godz. 10.00, zbiórka na początku ścieżki rowerowej w kierunku Wirowa przy ul. Armii Krajowej.

Trasa rajdu: Gryfino, ul. Armii Krajowej- ścieżka rowerowa - Wirów parking leśny (ok. 5 km). Powrót do Gryfina tą samą trasą.

Cele rajdu to popularyzacja turystyki pieszej i aktywnego wypoczynku i kultywowanie tradycji związanej z powitaniem wiosny. W programie wydarzenia między innymi ognisko (polecamy wziąć własny prowiant). Wpisowe uczestnictwa to 2 zł.

Prosimy o wcześniejsze zgłoszenia chętnych udziału w rajdzie. Prosimy o kontakt z instruktor turystyki - Kamillą Gadomską, tel. 695455771, mail: kamilla.gadomska@gmail.com.

Organizator rajdu: Gryfiński Dom Kultury - Pałacyk pod Lwami
Szczegóły regulaminowe znajdują się w załączniku.
 
 

2018/03/26, Gryfiński Jarmark Wielkanocny

W sobotę 24.03.2018 r. na Placu Ks. Barnima I odbył się „Gryfiński Jarmark Wielkanocny”. Ten dzień obfitował w wiele atrakcji, a wśród nich m.in. konkurs na Palmę Wielkanocną i Babę Wielkanocną, stoiska świąteczne, pokazy twórczości ludowej oraz występy kapel ludowych.
Plac Barnima był przepełniony stoiskami z ozdobami świątecznymi, kolorowymi jajkami wielkanocnymi, palmami, rękodziełami, wyrobami regionalnymi. Spośród wystawców oprócz regionalnych artystów i lokalnych producentów swoje prace prezentowali również goście spoza gminy.
Na scenie było równie świątecznie, bo zdobiły ją przepiękne palmy wielkanocne, a tuż obok można było skosztować konkursowych wypieków. Główne nagrody w konkursach zdobyli: Świetlica Wiejska w Borzymiu – Palma Wielkanocna powyżej 150 cm i Baba Wielkanocna oraz Koło Gospodyń Miejskich „Wena” z Gryfina w konkursie na Palmę Wielkanocną. Nagrodzonym gratulowali: Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn, Zastępca Burmistrza Paweł Nikitiński oraz Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Gryfinie: Tomasz Namieciński i Zdzisław Kmieciak.
Cała impreza utrzymana była w klimacie tradycji ludowych. Na scenie zaprezentowały się  nasze gryfińskie kapele ludowe oraz Kapela Ludowa Drzewiczanie z Kostrzyna nad Odrą i Pyrzyczanie z Pyrzyc, którzy przyjechali do nas na zaproszenie władz naszego miasta.

Organizatorem była Gmina Gryfino przy udziale Gryfińskiego Domu Kultury oraz wsparciu Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Regionie Stargardzkim.

 

2018/03/14, Odbiór żywności w Ośrodku Pomocy Społecznej w Gryfinie

Ośrodek Pomocy Społecznej w Gryfinie zaprasza po odbiór żywności. W dniach 19- 23.03.2018 r. w godzinach 8.00-13.30 z magazynu znajdującego się na terenie Ośrodka można będzie odebrać kolejną partię żywności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa, Podprogram 2017. W skład paczki wchodzić będą: fasola biała, mleko, koncentrat pomidorowy, gulasz wieprzowy z warzywami, filet z makreli, mleko.

Dla osób które nie odebrały wcześniej żywności, do odbioru są jeszcze: buraczki wiórki, makaron jajeczny, kasza gryczana i ryż , groszek z marchewką, szynka drobiowa, makaron bezglutenowy. Ilość artykułów może ulec zwiększeniu, gdyż dnia 15.03. pracownicy Ośrodka wyjeżdżają po kolejną żywność.

 

2018/03/23, Nowa atrakcja turystyczna na mapie Gryfina i regionu

Już niebawem ruszą prace na terenie Górki Miłości, Parku Miejskiego i przy ulicy Opolskiej w Gryfinie. Burmistrz Mieczysław Sawaryn, w czwartek 22 marca br. podpisał umowę na roboty budowlane, w ramach których zostanie odnowiony teren Parku Miejskiego, powstanie infrastruktura rekreacyjno-wypoczynkowa na terenie Górki Miłości oraz na terenie przy ulicy Opolskiej.

Prace za ponad 2 mln zł, dofinansowane z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, wykona wyłoniona w przetargu firma J.Rosiek &  D.Sobczyński S.C. ze Szczecina.

W ramach projektu odnowiony zostanie teren Parku Miejskiego w Gryfinie, w miejsce starych, zniszczonych ścieżek powstaną nowe, teren parku zostanie oczyszczony z uschniętych i zamierających drzew i krzewów, a w ich miejsce zostanie nasadzone ok. 760 szt. nowych drzew  i krzewów, powstaną również nowe klomby kwiatowe i łąki kwietne. Najstarsze i najbardziej wartościowe okazy drzew zyskają opisy na tabliczkach, tworząc w ten sposób ścieżkę dydaktyczną. "Obecność terenów zieleni pielęgnowanej wpłynie korzystnie na estetykę miasta, poprawi jakość życia mieszkańców i przekształci Gryfino w bardziej zielone – ekologiczne miasto" - mówi Mieczysław Sawaryn, Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino -

Atrakcją turystyczną ma szansę stać się, zaniedbany dotąd teren Górki Miłości, gdzie na blisko 7 ha zostaną wytyczone ścieżki, powstanie Plac Zakochanych z pergolą i ławeczkami, plac spotkań z altaną oraz punkt widokowy, skąd będzie można podziwiać rozległy widok na Międzyodrze. Całość terenu zostanie również oczyszczona z uschniętych i zamierających drzew i krzewów, zostaną nasadzone nowe drzewa i krzewy oraz powstanie łąka naturalistyczna i trawniki. „Dzięki rewitalizacji tego terenu mieszkańcy Gryfina i regionu zyskają nowy, piękny i rozległy teren rekreacyjny – mówi Mieczysław Sawaryn, Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino – Zapraszamy do oglądania najpiękniejszych zachodów słońca nad Odrą z nowego punktu widokowego na Górce Miłości”.

Nowy teren rekreacyjny zyskają także mieszkańcy ulicy Opolskiej i okolic. Powstanie tu polana rekreacyjna z ławeczkami, łąka kwietna, posadzone zostaną nowe drzewa, krzewy i zrekultywowane trawniki. 

 

2018/03/22, Ogłoszenie wyników otwartego naboru na Partnera

Rozstrzygnięto ogłoszony konkurs otwartego naboru na Partnera do wspólnej realizacji projektu w ramach Działania 8.3 Wsparcie szkół i placówek prowadzących kształcenie ogólne oraz uczniów uczestniczących w kształceniu podstawowym, gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym w ramach Strategii ZIT dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020’ W wyniku oceny złożonej oferty na Partnera wybrano Profi Biznes Group Sylwia Karina Majewska, Aleja Piastów 75/3, 70-326 Szczecin.

ZARZĄDZENIE Nr 0050.39.2018 BURMISTRZA MIASTA I GMINY GRYFINO.

 

2018/03/23, Delegacja Senior+ na konferencji w Szczecinie

Dnia 22 marca 2018 r. odbyła się Konferencja Naukowa pn. „Odra i Nadodrze 2018”. W ramach współpracy z Wydziałem Spraw Społecznych Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w spotkaniu uczestniczyła delegacja Dziennego Domu Senior+ z Gryfina, która zaprezentowała swoją placówkę w kontekście przygranicznej współpracy. Spotkanie odbyło się w auli Wydziału Ekonomicznego w Szczecinie Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu.


 
 

2017/11/10, Jak pozyskać dotację z programu ERASMUS+

Już 2 lutego i 21 marca 2018 r. mijają najbliższe terminy składania wniosków z programu Erasmus + przez szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne, na dofinansowanie w ramach akcji "Mobilność osób w dziedzinie kształcenia i szkolenia ", "Partnerstwa strategiczne" z sektora Edukacja szkolna oraz Kształcenie i szkolenia zawodowe.

Granty z programu Erasmus+ pozwalają sfinansować 100% wydatków na: W ramach Akcji "Mobilność osób w dziedzinie kształcenia i szkolenia" oraz Akcji "Partnerstwa strategiczne - współpraca szkół" w sektorze Edukacja szkolna: zagraniczne kursy nauki języka dla kadry, zagraniczne kursy metodyczne i specjalistyczne dla nauczycieli, tzw. "wymianę" uczniów i kadry między szkołami, zagraniczne kursy metodyczne i specjalistyczne dla nauczycieli, W ramach Akcji „Mobilność osób w dziedzinie kształcenia i szkolenia” w sektorze Kształcenie i szkolenia zawodowe: zagraniczne staże i praktyki dla uczniów w przedsiębiorstwach, instytucjach publicznych lub organizacjach pozarządowych, praktyki zawodowe kadry, szkolenia kadry w instytucjach kształcenia lub szkolenia zawodowego.

Zachęcamy do skorzystania ze szkolenia Jak pozyskać dotację z programu ERASMUS+ - praktycznych warsztatów z pisania wniosków i tworzenia projektów dla szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz przedszkoli.

NAJBLIŻSZE TERMINY WARSZTATÓW:

Dla sektora Edukacja szkolna: 20 listopada 2017, Kraków 27 listopada 2017, Poznań 4 grudnia 2017, Warszawa 11 grudnia 2017, Wrocław

Dla sektora: Kształcenie i szkolenia zawodowe: 24 listopada 2017, Warszawa

Na szkoleniu dowiedzą się Państwo: jakich formalności należy dopełnić, żeby złożyć wniosek w najbliższym terminie – 1 lutego i 21 marca 2018 r. dla akcji: "Mobilność osób w dziedzinie kształcenia i szkolenia" i "Partnerstwa strategiczne", jak napisać wniosek, żeby mieć gwarancję pozyskania środków – ekspert napisze z Państwem przykładowy wniosek z wykorzystaniem generatora wniosków ERASMUS+ oraz wyjaśni wszystkie zawiłości formalne, w jaki sposób pozyskać partnera projektu oraz jakie kryteria musi spełniać partner, jak krok po kroku stworzyć projekt wykorzystania grantu, jak zaplanować wydatki budżetowe, żeby uzyskać 100% finansowania projektu, jak wygospodarować z budżetu projektu ERASMUS+ dodatkowe fundusze na cele własne placówki np. związane z doposażeniem.

Szczegółowe informacje dotyczące szkolenia znajdują się na stronie: www.szkolenia-erasmus.org.

Organizator szkolenia: Agencja Pracy Twórczej.

 

2018/03/22, Przegląd Twórczości Młodzieżowej „Zgryfiada"

Dnia 21 marca 2018 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących odbył się Przegląd Twórczości Młodzieżowej „Zgryfiada”. Młodzież szkolna przygotowała niezwykle ciekawe występy, a licznie zebrana widownia nagrodziła je gromkimi brawami. Na uroczystości obecny był Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn, który ufundował główną nagrodę Grand Prix.

 

2018/03/12, „Wiosenny świat dziecięcej fantazji”

Dzieci, personel wraz z dyrektorem Przedszkola nr 5 im. Calineczki w Gryfinie serdecznie zapraszają na spotkanie w ramach realizowanego projektu: „Wiosenny świat dziecięcej fantazji”.

Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska w Euroregionie Pomerania).

Spotkanie odbędzie się 20 marca 2018r. w godz. 900 - 1300 w Przedszkolu Nr 5 im. Calineczki w Gryfinie, przy ul. S. Żeromskiego. W spotkaniu uczestniczyć będą przyjaciele z przedszkola z Pinnow.

Program spotkania:

 900 - przywitanie gości

9 05 - czas wolny dla dzieci, zabawy integracyjne

930 - wspólne śniadanie

1000- krótkie przedstawienie, pt. „Kurczaczek i jajeczka”

1015 - zajęcia  muzyczne i zabawy  ruchowe

1045 - warsztaty de coupage

1130 - wspólny obiad i deser

1230 - pożegnanie i odjazd gości

 

2018/03/26, Życzenia Wielkanocne
 

2018/02/28, Zarządzenie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino

Zarządzenie Nr 0050.25.2018 Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino z dnia 23 lutego 2018 r. w sprawie ogłoszenia otwartego naboru na Partnera do wspólnej realizacji projektu w ramach Działania 8.3 Wsparcie szkół i placówek prowadzących kształcenie ogólne oraz uczniów uczestniczących w kształceniu podstawowym, gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym w ramach Strategii ZIT dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.

 

2018/02/26, Już w sobotę "Gryfiński Jarmark Wielkanocny"
Już w sobotę 24 marca 2018 r. na pl. Księcia Barnima I odbędzie się  Gryfiński Jarmark Wielkanocny, na który zapraszają Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej w Gryfinie.

W czasie Jarmarku będzie można nabyć m.in. pisanki i stroiki świąteczne, wielkanocne słodkości i specjały. Przygotowano również pokazy twórczości ludowej, a na scenie zaprezentują sie regionalne kapele ludowe oraz zespół TRIO KOSTAS.
 
Podczas wydarzenia rozstrzygnięte zostaną konkursy na BABĘ WIELKANOCNĄ i PALMĘ WIELKANOCNĄ, których celem jest promocja tradycji, zwyczajów ludowych i kulinarnych obrzędów, związanych ze Świętami Wielkanocnymi oraz rozwijanie zbiorowej aktywności twórczej mieszkańców gminy Gryfino.

 
 
 
 

2018/03/16, „Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego”

W dniu 16.03.2018 r. odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju „Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego”. Eliminacje poprzedzone były eliminacjami szkolnymi, które zostały przeprowadzone przez organizatorów w gryfińskich szkołach.                

Eliminacje gminne zostały przeprowadzone przez: Straż Miejską w Gryfinie, Komendę Powiatową Policji w Gryfinie, Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gryfinie, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gryfinie. Wzięło w nich udział 12 z Gimnazjów:

1 miejsce – Gimnazjum w Chwastnicy

2 miejsce – Gimnazjum nr 2 w Gryfinie

3 miejsce – Gimnazjum nr 1 w Gryfinie

4 miejsce – Gimnazjum w Gardnie

oraz 28 uczestników ze Szkół Podstawowych:

1 miejsce – Szkoła Podstawowa w Radziszewie

2 miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2 w Gryfinie

3 miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 w Gryfinie

4 miejsce – Szkoła Podstawowa nr 3 w Gryfinie

5 miejsce – Szkoła Podstawowa w Żabnicy

6 miejsce – Szkoła Podstawowa w Chwastnicy

7 miejsce – Szkoła Podstawowa w Gardnie

Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino wręczył laureatom pamiątkowe dyplomy oraz puchary.

 

2017/11/28, II Ogólnopolska Konferencja dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej "Wzmacniacz Nauczanki"

Agencja Pracy Twórczej pragnie zaprosić Państwa na 2. już konferencję dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej "Wzmacniacz Nauczanki". Korzystając z wieloletnich doświadczeń w pracy z nauczycielami oraz tych pochodzących z zeszłorocznego spotkania agencja pragnie zaproponować Państwu bogaty, rozwijający program. Chcą pokazać możliwości jakie dają aktywne formy nauczania, opierające się na pedagogice przygody.

Podczas konferencji dowiedzą się Państwo:
> jak skutecznie uczyć matematyki, wykorzystując własne, bezkosztowe
> pomoce dydaktyczne, jak oswajać dzieci z ortografią, jak kreatywnie
> prowadzić edukację geograficzną i konstruować proste gry terenowe dla
> klasy, jak efektywnie nauczać przedmiotów przyrodniczych,
> wykorzystując metodę eksperymentu, jak sprawić, aby nauka muzyki nie
> ograniczała się do poznawania piosenek - metoda Batii Strauss, jak
> uatrakcyjnić poznawanie lektur poprzez metodę czytania wrażeniowego,
> jak prowadzić lekcje wychowania fizycznego w klasach 0-III, ucząc
> innych kompetencji kluczowych, jak komunikować się z rodzicami i
> budować klasowy zespół wsparcia, jak radzić sobie z zaburzeniami
integracji sensorycznej i dzieci, jak odkryć w sobie pokłady kreatywności i stać się twórczym nauczycielem.

W programie konferencji:

1. Budujemy klasowy zespół wsparcia, czyli skuteczna komunikacja z rodzicami.

2. Opowieści o wielkich! Gotowe scenariusze pracy z lekturami - spotkanie z Łukaszem Wierzbickim.

3.  Lekcja edukacji przyrodniczej, geograficznej, historycznej w terenie, czyli nauka poprzez działanie i granie.

4. Tajemniczy świat lektur szkolnych, czyli czytanie wrażeniowe w praktyce.

5. Zaburzenia edukacji sensorycznej, czyli jak skutecznie radzić sobie z wyzwaniami dydaktycznymi.

Konferencji towarzyszą praktyczne warsztaty (każdy uczestnik bierze udział we wszystkich warsztatach)

1. Wszyscy chcą grać - warsztaty w formie gry terenowej: praktyczne sposoby na skonstruowanie prostych i skutecznych gier terenowych, podczas których w działaniu poznacie nowe zagadnienia i sprawdzicie zdobytą dotąd wiedzę.

2. Wysportowane dzieciaki - przepis na lekcje wychowania fizycznego w klasach I-III i zerówce połączonej ze zdobywaniem innych kompetencji kluczowych. Ogromna dawka zabaw ruchowych, gier podwórkowych i innych aktywnych działań, które z łatwością zaadaptujecie Państwo w swojej klasie.

3. Kolorowa matematyka - zajęcia oparte na własnoręcznie wykonanych pomocach dydaktycznych, wykorzystujących przedmioty codziennego użytku. Wiele kreatywnych pomysłów, które ułatwią uczniom naukę liczenia, tabliczki mnożenia, geometrii i rozwiązywania zadań z treścią.

4. Oswajamy ortografię - pokazujemy, jak sprawić, żeby nauka ortografii stała się przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.

Szczegółowe informacje dotyczące konferencji znajdują się na stronie www.wzmacniacznauczanki.pl

 

2018/03/13, Koncert "Kobieta i mężczyzna, czyli skomplikowane stosunki damsko-męskie" już 15 marca!
Informujemy, że w czwartek 15 marca 2018 o godzinie 18 w Pubie Wrota do Sławy ( U Suszka) odbędzie się koncert z okazji Dnia Kobiet. W programie pn. "Kobieta i mężczyzna, czyli skomplikowane stosunki damsko-męskie" wystąpią zespoły wokalne Desire, Ad Hoc, Siostry Żurowskie, grupa patriotyczni.gryfino oraz Roman Krzak.
Organizatorem muzycznego przedsięwzięcia jest Gryfiński Dom Kultury, a pomysłodawczynią - Agnieszka Mucha i zespół Desire.

Przypomnijmy, że koncert początkowo planowany był na 8 marca, jednak z powodu niedyspozycji zdrowotnej wokalistów został odwołany.  Wykonawcy,  spontanicznie i w błyskawicznym tempie wyznaczyli nowy termin i serdecznie zapraszają na koncert.
 
 

2018/03/14, Uroczyste spotkanie z okazji Dnia Kobiet

W dniu 14.03.2018 r. w Klubie Nauczyciela odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Dnia Kobiet zorganizowane przez Związek Nauczycielstwa Polskiego Sekcja Emerytów i Rencistów w Gryfinie. W spotkaniu uczestniczyli Wicestarosta Powiatu Gryfińskiego Jerzy Miler, Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn oraz prezes gryfińskiego oddziału ZNP Beata Gorzelańczyk.

 

2018/03/06, Kampania Płatności 2018

Szanowni Państwo, Drodzy Rolnicy

Przed Zachodniopomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego zostało w tym roku postawione bardzo ważne zadanie, jakim jest pomoc w wypełnianiu oświadczeń dla gospodarstw uczestniczących w systemie małych gospodarstw, oraz pomoc dla pozostałych rolników, ubiegających się o płatności bezpośrednie w formie aplikacji e wniosek plus.

Zadanie podzielono na poszczególne etapy. Pierwszym jest informowanie rolników o obowiązku składania e-wniosków, oraz przeprowadzanie szkoleń z udziałem doradców. Informacja dociera bezpośrednio do rolników podczas szkoleń, organizowanych na terenie całego regionu w 18 powiatach oraz poszczególnych gminach. Takie szkolenia będą się odbywały do końca marca, a informacje o harmonogramach szkoleń znajdą Państwo na stronach ZODR.

Kolejny etap to konsultacje i wypełnianie wniosków. 

Dla rolników, którym wypełnienie wniosku może stwarzać trudności, oferuje się odpłatne usługi - podobnie jak w poprzednich latach.

Pracownicy są przeszkoleni oraz wpisani na listę doradców, uprawnionych do tych czynności  przez aplikację e-wniosek Plus. Wniosek zamieszczony jest na stronie ARiMR.

Można też wybrać doradców bezpośrednio poprzez zalogowanie się do systemu.

Dzięki tej formie kontaktów w sieci wybrani doradcy czekają na państwa.

Zapraszamy więc do kontaktów z doradcami, którzy są do dyspozycji  w  poszczególnych powiatowych zespołach doradztwa rolniczego. Są też dostępni w ramach dyżurów w  gminach.

Komunikat w sprawie zasad składania wniosku o przyznanie płatności

Podstawowe zasady dotyczące sposobu składania wniosku o przyznanie płatności

 

2018/03/13, Hala sportowa w Gryfinie

Gmina Gryfino ogłosiła przetarg na budowę hali sportowej. Proces planistyczny, uzyskiwania zgód i pozwoleń oraz projektowy został już zrealizowany. Przewidywany okres zakończenia budowy przewidywany jest na koniec sierpnia 2019 roku.

 

2018/03/12, "Tu rządzi kot"

W związku z realizacją działań profilaktycznych przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Gryfinie, dnia 10.03.2018 r. na zaproszenie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino ponad 140 osób miało możliwość uczestniczyć w spektaklu pn."Tu rządzi kot". Każde dziecko po spektaklu otrzymało upominek oraz dyplom z rąk Burmistrza Pana Mieczysława Sawaryna oraz Zastępcy Burmistrza Pana Pawła Nikitińskiego.

Zdjęcia: Gazeta Gryfińska

 

2018/03/08, Projekt „Skuteczna pomoc – kompleksowe wsparcie” - warsztat wzmacniający

Uczestnicy projektu „Skuteczna pomoc – kompleksowe wsparcie” odbyli warsztat wzmacniający, który poprowadził Pan Radosław Cieśluk.
Warsztat prowadzony były w ciekawej formie zabawy. Natomiast każdy jego element niósł za sobą ważny przekaz.
Grupa rozpoczęła swą pracę od komunikacji niewerbalnej w praktyce. Każdy uczestnik musiał ustawić się od najmłodszego do najstarszego wiekiem ale przy tym nie używając słów. Ta prosta zabawa okazał się nie lada wyzwaniem, ale przede wszystkim pokazała , że mowa niewerbalna do łatwych nie należy.
W trakcie zajęć rozmawiano również m.in. o efekcie pierwszego wrażenia, o własnych talentach oraz o tym jak istotna jest dobra komunikacja między ludźmi.
Zajęcia pomogły wszystkim w poznaniu się, co z pewnością zaowocuje lepszą współpracą w kolejnych warsztatach.
Co najważniejsze grupa ma już swoją nazwę „Młodzi gniewni +lwie serce+ samotni i zaradni oraz wesołe gduły”.
Kolejnym etapem projektu będą indywidualne spotkania z Panem Radosławem, na które serdecznie zapraszamy uczestników!

Projekt współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2012, Oś Priorytetowa VII, Działanie 7.1.

 

 

2018/03/05, 3 Turniej Grand Prix Gryfina 2018

W trzecim turnieju GP Gryfina 2018 w szachach zwyciężył Mikołaj Turek z Gryfina 6,0p. przed braćmi Danielem i Patrykiem Pasierbik ze Szczecina (obaj po 5,5p) oraz Adamem Hajdasiem 5,5p i Nikodemem Mrozem 5,0p. Wśród dziewcząt Hanna Tokarek przed Kingą Dejewską (obie po 5,0p.) i Martyną Kuryło 4,5p.
W turnieju wzięło udział 39 zawodników. Nagrodę specjalną wręczono także, najmłodszej zawodniczce turnieju 5-letniej Paulince Pawlicz ze Szczecina (rocznik 2013!)

W klasyfikacji generalnej Grand Prix po trzech turniejach w czołówce Mikołaj Turek 19,0p. Adam Hajdaś 15,0p. i Bartosz Nędzarek 14,0p. wśród dziewcząt Martyna Kuryło 14,0 przed Nikolą Radomską 13,0p.

Pełne wyniki na www.bialypion.pl

Grand Prix 2018    Turniej-3
WYNIKI:
1. Turek Mikołaj Gryfino SP-2     2004    6,0p.
2. Pasierbik Daniel Szczecin PM    2002    5,5p.
3. Pasierbik Patryk Szczecin PM     2004    5,5p.
4. Hajdaś Adam Gryfino SP-2    2004    5,5p.
5. Mróz Nikodem Gryfino SP-2    2004    5,0p.
6. Tokarek Hanna Gryfino SP-1    2005    5,0p.
7. Tokarek Franciszek Gryfino SP-1    2007    5,0p.
8. Dejewska Kinga Gryfino SP-2    2004    5,0p.
9. Olszewski Wojciech Gryfino SP-2 2008    4,5p.
10. Kuryło Martyna Gryfino SP-3    2005    4,5p.
11. Piątek Alan    Gryfino SP-2        2006    4,5p.
12. Szpura Bartosz Gryfino SP-2    2005    4,0p.
13. Pawlicz Filip        Szczecin    2012    4,0p.
14. Mróz Dominik  Gryfino  SP-2    2009    4,0p.
15. Nędzarek Bartosz Gryfino SP-3    2003    4,0p.
16. Radomska Nikola Gryfino SP-2    2006    4,0p.
17. Jazukiewicz Gabriel Gryfino SP-3 2003    4,0p.
18. Grabowska Hania    Gryfino SP-3    2009    4,0p.
19. Kucharczyk Ola Gryfino SP-2    2006    4,0p.
20. Sztylke Wojciech Gryfino SP-2    2007    3,5p.

W zawodach wystartowało  39 zawodników

Grand Prix 2018   
Klasyfikacja Generalna po 3 turniejach:
1. Turek Mikołaj Gryfino 2004        19,0p.
2. Hajdaś Adam Gryfino 2004        15,0p.
3. Nędzarek Bartosz Gryfino 2003    14,5p.
4. Kuryło Martyna Gryfino 2005        14,0p.
5. Radomska Nikola Gryfino 2006    13,0p.
6. Kucharczyk     Ola Gryfino 2006    12,0p.
7.Olszewski Wojciech Gryfino 2008    11,5p.
8. Piątek Alan Gryfino 2006        11,5p.
9. Biercewicz Krystian Gryfino 2006    11,0p.
10. Wieligórka Szymon Gryfino 2003    11,0p.
11. Jędraszczyk Kajetan Gryfino 2004    11,0p.
12. Jazukiewicz Gabriel Gryfino 2003    11,0p
13. Pawlicz Filip Szczecin  2012    11,0p
14. Tokarek Hanna Pniewo   2005    11,0p.
15. .Sztylke Wojciech Gryfino 2007    10,5p.
16. Pasierbik Daniel Szczecin 2002    10,5p
17. Zabadała Tomasz Gryfino 2009    10,0p.
18. Grabowska Hania Gryfino 2009    10,0p
19. Pasierbik Patryk Szczecin 2004    10,0p.
20. Tokarek Franciszek Pniewo 2007    10,0p.

Sklasyfikowano 49 zawodników

 

2018/03/09, Dzień Kobiet w Dziennym Domu Senior+

Świętowanie Dnia Kobiet w Dziennym Domu Senior+ jest już tradycją. W tym roku było poetycko i muzycznie, a przede wszystkim folkowo. W kameralnym nastroju wysłuchano występu Kapeli Ludowej "Borzymianka". Oprócz życzeń każda z Pań otrzymała po kwiatku.

Całości dopełnił okolicznościowy poczęstunek, rozmowy przy kawce i herbatce. Gościnnie wystąpiła aktorka Teatru "Eliksir". Zawitała delegacja gryfińskiego Koła Gospodyń Wiejskich "Wena" .

 

2018/03/06, 12. Gryfiński Festiwal i Podróży Włóczykij zakończony!
Za nami 12. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij". Od 22 lutego do 4 marca 2018 mogliśmy wraz z podróżnikami, eksploratorami, zdobywcami przeżywać ich przygody, odkrywać nieznane miejsca i piękno świata.

Włóczykij przyzwyczaił swoich widzów do bogactwa propozycji programowych. Nie brakowało prezentacji podróżniczych, pokazów filmów dokumentalnych, koncertów, spotkań z pisarzami. Odbywały się wycieczki oraz warsztaty dla najmłodszych, wystawy i pokazy filmów z całego świata.

Odbył się kultowy już Bal Włóczykija i 11. Ekstremalny Rajd na Orientację Włóczykij Trip Extreme (fotorelacja i wyniki znajdują się tutaj http://gdk.com.pl/index.php?plik=aktualnosc&aktual_id=1736). Wszystkie te propozycje zmieściły się w 11 intensywnych, zwariowanych festiwalowych dniach (relacje z pierwszych dni znajdują się tutaj http://gdk.com.pl/index.php?plik=aktualnosc&aktual_id=1733  i http://gdk.com.pl/index.php?plik=aktualnosc&aktual_id=1735 )

Gośćmi festiwalu w minionym tygodniu byli m.in.: Bartosz Malinowski, Tomek Owsiany, Grzegorz Ozimski, Maciej Stromczyński, Wojtek Maleika, Natalia Ptasińska, Tomek Grzywaczewski, Grzegorz Smolnik, Roman Warszewski, Andrzej Muszyński, Sara Rogowska, Alicja Kubiak, Jan Kurzela, Monika Witkowska, Barbara Grzegorzewska, Tadeusz Kołucki, Paweł Szulc, Sebastian Gleich, Janusz Adamski, Andrzej Ziółkowski.
Sala Gryfińskiego Domu Kultury pękała w szwach podczas spotkań z Przemkiem Kossakowskim, Wojciechem Jagielskim czy Pawłem Smoleńskim.

Od 23 lutego do 3 marca odbywały się warsztaty podróżnicze dla najmłodszych, które poprowadzili Piotr Mojżyszek, Iśka Marchwica, Ula Ziober, Maria Ratajczak i Magdalena Sobczak. Odbyły się wycieczki w ciekawe miejsca. Włóczykijowi odkrywcy zawitali m.in. do Greifswaldu.
Atrakcją festiwalu były również niezwykle energetyczne koncerty. Na scenach Gryfińskiego Domu Kultury i Klubu Festiwalowego wystąpili: Gabinet Looster, Jack D. Society, Ragnar Ólafsson i Kaliber 44.

Książki o tematyce podróżniczej można było nabyć przy włoczykijowej księgarence prowadzonej przez gryfińskiego księgarza Ireneusza Sochaja. Włóczykijowi wolontariusze perfekcyjnie prowadzili festiwalowy sklepik z pamiątkami, które znikały w mgnieniu oka.

Widzowie festiwalu mieli możliwość nie tylko poznawać różne oblicza świata, ale także i różne smaki, te dalekie jak i lokalne. Odbywały się degustacje potraw Kuchni Świata. Piotr Mojżyszek oferował do spróbowania aromatyczne herbaty świata. Goście festiwalu mogli się posilić w specjalnej stołówce, gdzie swoje specjały oferowały panie z KGW z Krzymowa.

Ostatnią prezentacją 12. Gryfińskiego Festiwalu Miejsc i Podróży Włóczykij było spotkanie z Małgorzatą Jarmułowicz i Zygmuntem Leśniakiem, którzy opowiedzieli o swojej podróży po Indonezji. Pożegnalną atrakcją festiwalu była degustacja kuchni sycylijskiej.

Tuż przed ostatnią prezentacją 12. Włóczykija, organizatorzy oficjalnie zakończyli festiwal. Podziękowano sponsorom, patronom medialnym, wszystkim którzy wspierali festiwal, wolontariuszom i ekipie technicznej a także widzom, którzy przez 11 dni licznie przybywali na kolejne odsłony Włóczykija. Spotkamy się oczywiście za rok, bo Włóczykij tak naprawdę nigdy się nie kończy.

Organizatorami 12.Gryfińskiego Festiwalu Miejsc i Podróży Włóczykij byli: Gryfiński Dom Kultury, Zakrzywienie Czasoprzestrzeni i Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Fot. Mateusz Woźniakowski
 
 
 
 
Fot. Maria Witkowska
 

2018/02/26, „Migawki z podróży” po wernisażu

„Migawki z podróży” to tytuł wystawy, którą już można oglądać w Bibliotece Publicznej w Gryfinie autorką fotografii jest Renata Lis. Ekspozycja składa się z 19 zdjęć wybranych z pośród przepastnego archiwum. Ukazują one podróż w różnych aspektach. Fotografię przedstawiają drobiazgowe spojrzenie na detal. Autorka prowadzi widza przez miasta i miasteczka Polski i Europy. W Bydgoszczy witamy się z przechodzonym przez rzekę Brdę, W Berlinie zaglądamy do Parku Miejskiego, Zamek Bolków oglądamy jakby z dronu, w Nowym Tomyślu oglądamy kosz wiklinowy wpisany do księgi rekordów Guinnessa, a Diamenty Łodzi oglądamy w Łodzi. Renata Lis starała się przedstawić na swoich zdjęciach miejsca znane i nieznane w niekonwencjonalny sposób. Czy autorce się to udało? Należy udać się do Biblioteki Publicznej w Gryfinie i to sprawdzić.

Renata Lis jest osobą wszechstronną jest absolwentką Uniwersytetu Szczecińskiego Wydziału Humanistycznego jest również technikiem organizacji reklamy oraz była członkiem Fotoklubu Fotograficznego „Zamek” prowadzonego przez Leszka Kurpiewskiego w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie . Stara się realizować w tym co lubi zaczynając od pisania przez fotografię i na podróżach kończąc. Wystawę będzie można oglądać do 04.03.2018 w godzinach otwarcia Biblioteki Publicznej w Gryfinie.

 

2018/03/09, „Młodzież zapobiega pożarom”

W dniach od 19 lutego 2018 roku do 02.03.2018 roku na terenie Gminy Gryfino odbyły się  eliminacje szkolne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Eliminacje szkolne poprzedzone były eliminacjami klasowymi które zostały przeprowadzone przez opiekunów w szkołach. Eliminacje szkolne zostały przeprowadzone przez Straż Miejską w Gryfinie, Państwową Powiatową Straż Pożarną w Gryfinie oraz Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gryfinie. Puchary dla laureatów ufundowane zostały przez Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino.

W eliminacjach szkolnych udział wzięło:

1. Szkoły podstawowe – 68 uczestników

2. Gimnazja – 45 uczestników

3. Ponadgimnazjalne – 44 uczestników

Ogółem udział w eliminacjach szkolnych wzięło 157 uczniów

 Do eliminacji powatowych zakwalifikowali się:

- Szkoła Podstawowa w Żabnicy – Dawid Podolski

- Szkoła Podstawowa nr 2 w Gryfinie – Wiktor Kępiński oraz Natalia Andrusewicz

- Szkoła Podstawowa w Radziszewie – Wiktoria Kubiak oraz Miron Grabowski

- Szkoła Podstawowa nr 1 w Gryfinie – Karol Spica

- Szkoła Podstawowa nr 3 w Gryfinie – Jakub Kumik oraz Adrian Rutkowski

- Szkoła Podstawowa w Chwastnicy – Patryk Stefański

- Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gryfinie – Katarzyna Bodys, Jerzy Surdacki, Julia Felska, Remigiusz Grabowski , Paulina Kwok, Weronika Mitraska oraz Oskar Desecki

- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gryfinie – Barbara Lachowska, Katarzyna Kowalczyk, oraz Ewelina Strychacz

 

2018/03/01, XLIV sesja Rady Miejskiej w Gryfinie

W dniu 01 marca odbyła się XLIV sesja Rady Miejskiej w Gryfinie. Na początku radni z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczcili minutą ciszy pamięć żołnierzy.

Podczas sesji radni przyjęli m.in. zmiany uchwały Nr XIX/175/16 z dnia 3 marca 2016 r. w sprawie zasad przyznawania i wysokości nagród przyznawanych przez Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino dla zawodników osiągających wysokie wyniki we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym, roczny program współpracy Gminy Gryfino z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w roku 2018.

Przyjęto również zmianę Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gryfino na lata 2018-2025 oraz sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach i przedszkolach prowadzonych przez Gminę.

 

2018/02/27, Recytatorzy prezentowali swoje talenty
Młodzi recytatorzy zaprezentowali swoje talenty podczas miejskich i powiatowych eliminacji Małego Konkursu Recytatorskiego, jakie odbyły się w Pałacyku pod Lwami. Przez eliminacyjne sito do dalszych potyczek żywym słowem przeszła grupa reprezentantów pracowni recytatorskich Gryfińskiego Domu Kultury.
 
Miejsko-Gminne Eliminacje Małego Konkursu Recytatorskiego odbyły się we wtorek 20 marca. Zaprezentowało się w nich 21 uczestników ze szkół podstawowych i gimnazjów. Jury miejskich eliminacji zdecydowało zakwalifikować do przeglądu powiatowego wszystkich uczestników.
Powiatowa część eliminacji odbyła się w sobotę 24 marca 2018. W jury przeglądu zasiedli Iwona Korab-Kowalska - instruktor z Zamku Książąt Pomorskich, Angelika Obitko - polonistka oraz aktor szczecińskich teatrów Leszek Zalewski. W przeglądzie uczestniczyli recytatorzy z Gryfina, Żabnicy, Widuchowej i Krzywina. Dzieci i młodzież prezentowali wybrany wiersz oraz fragment prozy.
 
Po wysłuchaniu licznej grupy młodziutkich recytatorów, jurorzy stanęli przed trudnym zadaniem wyłonienia osób, które przejdą do konkursu wojewódzkiego. Poziom prezentowany przez uczestników oceniono na dobry i bardzo dobry.
Wyróżniono siedmiu uczestników. W kategorii klas I - III były to Jagoda Podworska i Nela Kawczyńska; w kategorii klas IV - VI Zuzanna Zawierucha, Lena Żelech i Gabriela Szejler, a w kategorii klas VII i gimnazjum Paulina Augustyniak i Julia Kowalczyk.
 
Do eliminacji wojewódzkich jurorzy zakwalifikowali cztery osoby, w tym trzy przygotowane przez Dorotę Krutelewicz-Sobieralską i jedną przez Marię Piznal - instruktorki z Gryfińskiego Domu Kultury. Laureaci konkursu to: Julian Podworski - kat. I-III, Amelia Maciążek - kat. IV-VI, Nel Tarczyńska kat. kl. VII gimnazjum i Maja Stołecka.
 
 
 
 
 
 

2018/02/28, Drugi turniej eliminacyjny Grand Prix Gryfina 2018

Przepiękna, biała zimowa pogoda za oknami Pałacyku pod Lwami, doskonale wpisała się w szachową atmosferę sobotniego, drugiego turnieju eliminacyjnego Grand Prix Gryfina 2018. Do gry zasiadło 35 szachistów, a w każdej z siedmiu rozegranych rund zanotowano niemałe emocje. I chociaż komplet zwycięstw (100%) oraz skuteczna forma Mikołaja Turka nie pozostawiła żadnych złudzeń, kto w tym dniu jest najlepszy, to na pozostałych szachownicach walka była bardzo zacięta. Zarówno na pierwszych, gdzie oprócz gryfińskiej czołówki solidnie zagrali goście ze szczecińskiego Pałacu Młodzieży. Ale i też na tych końcowych gdzie rywalizowali szachiści początkujący, rozpoczynający swoją sportową karierę.

W czołówce sobotnich zawodów oprócz Mikołaja Turka znaleźli się: Bartosz Nędzarek 5,5p, Adam Hajdaś, Daniel Pasierbik oraz najlepsza w tym dniu dziewczyna Nikola Radomska, wszyscy po 5,0p. Wśród zwycięzców turnieju wyróżniono także najmłodszego uczestnika Filipa Pawlicza, 6-latka ze Szczecina. Komplet wyników poniżej, W klasyfikacji generalnej po dwóch turniejach przewodzi zwycięzca ubiegłorocznego GP Mikołaj Turek 13,5p. przed Bartoszem Nędzarkiem 10,5p. oraz Szymonem Soszką, Adamem Hajdasiem i Martyną Kuryło (wszyscy po 9,5p.). W rozgrywkach sklasyfikowano już 48 zawodników.

Ogromnie cieszymy się w klubie formą i poziomem gry czołówki, cieszymy się również faktem, że do grona szachistów turniejowych dołączają wciąż nowi. Jednak w dalszym ciągu podczas gry, powtarzają się stare podstawowe błędy turniejowe. Wielu zawodników w swojej partii nie koncentruje się na grze tak, jak potrzeba. Często, pojawia się także bardzo niedobre przyzwyczajenie, (zanim pomyśli głowa, ręka już wykonuje ruch), co kończy się najczęściej pomyłką. A błąd to błąd i zwykle na nic późniejsze skupienie i starania. Kiedy gra się nawet z przeciętnie utalentowanym przeciwnikiem, wystarcza to niestety do porażki. Warto więc wiedzieć, że teorię można znać w stopniu nawet bardzo dobrym, lecz do zrealizowania tego w praktyce, potrzebne jest pełna koncentracja oraz wytrwałość. Od pierwszego posunięcia na szachownicy, nic nie powinno burzyć planu gry. Dla początkujących czy najmłodszych szachistów to oczywiście jedno z najtrudniejszych zadań. Z czasem jednak, wszystko jest do osiągnięcia.
Powodzenia
Krzysztof Rudnicki

GP-2018 Turniej-2 WYNIKI

1. Turek Mikołaj Gryfino SP-2 7,0p.
2. Nędzarek Bartosz Gryfino SP-3 5,5p.
3. Hajdaś Adam Gryfino SP-2 5,0p.
4. Pasierbik Daniel Szczecin PM 5,0p.
5. Radomska Nikola Gryfino SP-2 5,0p.
6. Mróz Nikodem Gryfino SP-2 4,5p.
7. Soszka Szymon Gryfino SP-3 4,5p.
8. Kuryło Martyna Gryfino SP-3 4,5p.
9. Jędraszczyk Kajetan SP-1 4,5p.
10. Pasierbik Patryk Szczecin PM 4,5p.
Sklasyfikowano 35 zawodników

Klasyfikacja Generalna po II turniejach:

1. Turek Mikołaj 13,5p.
2. Nędzarek Bartosz 10,5p.
3. Soszka Szymon 9,5p.
4. Hajdas Adam 9,5p.
5. Kuryło Martyna 9,5p.
6. Radomska Nikola 9,0p.
7. Kucharczyk Aleksandra 8,0
8. Biercewicz Krystian 8,0p.
9. Wieligórka Szymon 8,0p.
10.Jędraszczyk Kajetan 8,0p.
Sklasyfikowano 48 szachistów.

Komplet wyników na www.bialypion.pl

 

2018/01/18, Wystawa „Balony wolności”

Co zwykły balon może mieć wspólnego z wolnością? Na przekór logice bardzo wiele. Nad Gryfino również dolatywały balony z ulotkami przeznaczonymi dla żołnierzy sowieckich stacjonujących w Niemczech i Polsce. Roman Grzegorek, przybyły do Gryfina z sowieckiej Syberii w 1945 r., w wydanej przez Gminę Gryfino książce „Portret Miasta”, tak je wspominał: „Przynajmniej do 1956 r. teren miasta był zasypywany ulotkami przenoszonymi ze strony niemieckiej w zasobnikach pod balonami. Tekst był po rosyjsku, czasami po niemiecku. /…/ Nieraz były tam śmieszne rysunki satyryczne. Czasami, kiedy wiatr był korzystny, cała ulica Łużycka była nimi zasłana.” Trzeba pamiętać, że w okresie stalinowskim za czytanie tych ulotek groziły kary. Roman Grzegorek opowiada: „Ojcu innego mojego kolegi, pracującemu w Powiatowej Radzie Narodowej, zdarzyło się podnieść ulotkę i zanieść do biura. Dostał dwa lata więzienia”

Akcje z użyciem balonów były prowadzone nie tylko w Polsce i nie tylko do 1956. Na wystawie zobaczymy przykłady ulotek które doleciały w latach pięćdziesiątych do Czechosłowacji przez granicę z Bawarią. Bardzo dobrze udokumentowana jest akcja wysyłania balonów z duńskiego Bornholmu do Polski w 1982 r. W opisach pod zdjęciami przeczytamy wiele zabawnych wydarzeń towarzyszących akcjom balonowym oraz odpowiedź na pytanie czy po upadku komunizmu porzucono tego typu przedsięwzięcia.

Wystawa przygotowana przez Stowarzyszenie Wolnego Słowa, a sfinansowana ze środków Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych potrwa w gryfińskiej Tawernie do końca lutego. Gmina Gryfino, Biblioteka Publiczna w Gryfinie zapraszają.

 

2018/01/10, Wystawa "Mistrzowie ilustracji" w Bibliotece Publicznej w Gryfinie

Przygotowana przez Wydawnictwo Dwie Siostry wystawa „Mistrzowie Ilustracji” prezentuje prace ośmiorga wybitnych ilustratorów, którzy współtworzyli świetność polskiej grafiki książkowej w jej najlepszym okresie. Bohdan Butenko, Anna Kołakowska, Danuta Konwicka, Zbigniew Lengren, Maria Orłowska-Gabryś, Mirosław Pokora, Jan Marcin Szancer i Teresa Wilbik to artyści, których niezwykłe ilustracje na trwałe zapisały się w pamięci kilku pokoleń młodych czytelników, tworząc z ilustrowanymi tekstami nierozerwalną całość. Każdy z nich wypracował własny, oryginalny styl graficzny rozpoznawalny na pierwszy rzut oka: smukłych linii Szancera nie sposób pomylić z dowcipną lapidarnością Butenki, a oszczędnej kreski Lengrena – z subtelnym realizmem Orłowskiej-Gabryś. Reprodukcjom towarzyszą napisane z przymrużeniem oka i skrzące się od zaskakujących ciekawostek sylwetki ilustratorów.

Wystawa zapożyczyła swój tytuł od popularnej serii książek „Mistrzowie Ilustracji”, w której Wydawnictwo Dwie Siostry publikuje reedycje klasycznych tytułów literatury dziecięcej zilustrowanych przez najwybitniejszych przedstawicieli polskiej grafiki książkowej. Poszczególne tytuły serii można wypożyczyć w Oddziale Dziecięcym Biblioteki Publicznej w Gryfinie. Dla dorosłych wystawa będzie sentymentalną podróżą w krainę dzieciństwa. Dla dzieci – spotkaniem z najlepszymi tradycjami polskiej grafiki książkowej, które, mimo upływu lat, wcale się nie starzeją. Dla wszystkich bez wyjątku – okazją do obejrzenia świetnych ilustracji i zastrzykiem pozytywnej energii i uśmiechu. Wystawa powstała ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (w ramach programu „Literatura i czytelnictwo”) i została nam udostępniona przez Wydawnictwo Dwie Siostry.

Zapraszamy do jej oglądania od 11 stycznia br. do końca lutego na II p. Biblioteki Publicznej w Gryfinie.

 

2018/02/28, Realizacja projektu "Skuteczna pomoc-kompleksowe wsparcie"

Ośrodek Pomocy Społecznej w Gryfinie rozpoczął realizację projektu "Skuteczna pomoc-kompleksowe wsparcie"
Inauguracja projektu odbyła się 27.02.2018 r. o godz. 10:00, podczas której uczestnikom przedstawiono założone cele i zapoznano z harmonogramem działań.
Projekt realizowany będzie do końca 2019 r. łącznie weźmie w nim udział 30 osób, w każdym roku po 15 osób z terenu Gminy Gryfino. Celem projektu jest aktywizacja społeczno-zawodowa, a to wszystko w ramach Klubu Integracji Społecznej.
Już wkrótce pierwsze warsztaty. Uczestnikom życzymy powodzenia!

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, Oś Priorytetowa VII, Działanie 7.1. na który Gmina Gryfino otrzymała dofinansowanie w ramach projektu konkursowego.

 

2018/01/09, Ekstremalny Nocny Rajd na Orientację Włóczykij Trip Extreme- zapisy od 8 stycznia!

W poniedziałek 8 stycznia 2018 rozpoczną się zapisy na 11. Ekstremalny Nocny Rajd na Orientację Włóczykij Trip Extreme. Formularz zgłoszeniowy będzie aktywny od godziny 10 na stronie http://wloczykij.com (prosimy kliknąć na baner informacyjny "Zgłoszenia" po prawej stronie witryny - nad plakatami poprzednich edycji)

11. edycja jednego z najpopularniejszych w Polsce rajdów na orientację - Włóczykij Trip Extreme - odbędzie się na terenie powiatu gryfińskiego oraz obszarach z nim sąsiadujących 3 marca 2018. W zawodach chodzi o to, aby w jak najkrótszym czasie pokonać trasę o długości 25 lub 50 km zaliczając po drodze jak najwięcej punktów kontrolnych. Na trasie 25 km należy zmieścić się w limicie czasowym 8 godzin, na odcinku 50 km całą trasę należy pokonać pieszo w limicie 13 godzin.

Zgłoszenia do rajdu będą przyjmowane do 26 lutego 2018. Pełny regulamin i szczegółowe informacje znajdują się na stronie festiwalu Włóczykij http://wloczykij.com/index.php?plik=bilet&bilety_ID=49

 

 

2018/02/27, XLIV sesja Rady Miejskiej w Gryfinie

W dniu 01 marca 2018 roku w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie odbędzie się XLIV sesja Rady Miejskiej.

Porządek obrad

 

2018/02/02, 1. Zimowa Kajakowa Wycieczka po Międzyodrzu

Wydarzenie odbywa się w ramach 12. Gryfińskiego Festiwalu Miejsc i Podróży Włóczykij.

Czy Międzyodrze o tej porze roku, gdy nie ma kwitnącej roślinności, pływających grążeli czy co i rusz przelatującego ptactwa, jest ciekawe? Oczywiście! Właśnie zimą odkryć można kanały, które już najczęściej od wczesnej wiosny przestają być spływne. Jest też spokojniej i ciszej niż w sezonie letnim, gdy w najlepsze trwa okres lęgowy ptaków, wegetacja roślin, narodziny niezliczonej ilości owadów. Poza tym przekonamy się jak to jest pływać kajakiem zimą w niskich temperaturach.

Podczas wycieczki zobaczymy:
- starorzecza i kanały wykonane ludzką ręką podczas niemieckiej ingerencji w ten obszar,
- kanały, które w sezonie wiosenno-letnim są najczęściej już niedostępne do pływania,
- stare budowle hydrotechniczne ze strony, z której na co dzień ich się nie ogląda,
- ptaki takie jak czapla, kormoran, a może i bielik (chociaż tego nie obiecujemy).

Wycieczka rozpocznie się o godzinie 10:00. Trasa została zaplanowana na ok. 9 km, czas trwania ok. 3 godzin, cena za kajak 30 zł (15 zł/osoba). W cenę wliczone jest wypożyczenie sprzętu z wyposażeniem (miejsce w 2-osobowym kajaku, wiosło, kamizelka asekuracyjna), opieka wykwalifikowanego ratownika i przewodnik.

Regulamin uczestnictwa w wycieczce kajakowej

1. Uczestników kajakowej wycieczki (dalej zwanej wycieczką) obowiązuje znajomość poniższego regulaminu i bezwzględne stosowanie się do jego postanowień.
2. Organizatorem wycieczki jest Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gryfinie (dalej zwanym OSiR).
3. Wycieczka odbędzie się 4 marca 2018 r. TYLKO w przypadku braku mrozu i zamrożenia wody w kanałach Międzyodrza. Rozpoczęcie o godzinie 10:00 z plaży nad Odrą. Wycieczka jest płatna w kwocie 30,00 zł za kajak. W cenę wliczone jest wypożyczenie sprzętu z wyposażeniem (miejsce w 2-osobowym kajaku, wiosło, kamizelka asekuracyjna), opieka wykwalifikowanego ratownika, przewodnik. Uczestnicy ubezpieczają się we własnym zakresie.
4. Osoby niepełnoletnie mogą brać udział w wycieczce wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.
5. Zapisy na wycieczkę ruszają w poniedziałek 5 lutego 2018 r. i odbywają się w Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie pod numerem telefonu 91 852 31 83 lub osobiście od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00. Liczba miejsc ograniczona.
6. Zgłoszenie musi zawierać imię, nazwisko i numer telefonu kontaktowego.
7. Każda osoba, która zgłasza swój udział w wycieczce wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych (zgodnie z Ustawą z dn. 29.08.1997 r. o Ochronie Danych Osobowych Dz. Ust. Nr 133 poz. 883) oraz wykorzystanie swojego wizerunku dla celów promocyjnych (np. relacje prasowe).
8. Płatność należy dokonać gotówką w dniu wycieczki przed jej rozpoczęciem. Uczestnicy przychodzą na miejsce zbiórki (recepcja hotelu OSiR, Gyfino, ul. Sportowa 3) najpóźniej 15 minut przed rozpoczęciem wycieczki i uiszczają opłatę.
9. Przewidywany czas trwania wycieczki to 3 godziny.
10. Orientacyjna długość trasy to 9 kilometrów.
11. Uczestników obowiązuje ubiór dostosowany do warunków pogodowych (OBOWIĄZKOWO rękawiczki w miarę odporne na zamoczenie, raczej nie materiał typu bawełna, oraz czapka na uszy), a przy tym taki, którego nie będzie żal przybrudzić.
12. Uczestników obowiązuje kategoryczny zakaz spożywania napojów alkoholowych i pobudzających, palenia tytoniu i zażywania środków odurzających.
13. Uczestnicy wycieczki natychmiast zgłaszają opiekunowi wszelkie dolegliwości zdrowotne i objawy złego samopoczucia.
14. Podczas wycieczki zabrania się:
- stania i kucania w kajaku,
- siadania na burcie, dziobie, rufie, kamizelkach asekuracyjnych,
- skakania z kajaka do wody,
- korzystania z kajaka z niezałożoną na siebie kamizelką asekuracyjną.
15. Za ewentualne zniszczenia dokonane przez uczestników podczas wycieczki odpowiedzialność materialną ponoszą ci uczestnicy, którzy ich dokonali.
16. Wszelkie śmieci uczestnicy wycieczki zabierają ze sobą. Obowiązuje kategoryczny zakaz wyrzucania ich poza kajak.
17. OSiR nie ponosi żadnej odpowiedzialności materialnej za przedmioty zgubione lub w inny sposób utracone przez uczestników wycieczki.
18. W przypadku trudnych warunków atmosferycznych (silny wiatr, ulewa itp.) wycieczka ze względów bezpieczeństwa może zostać odwołana.
19. Organizator ma prawo zmienić trasę, np.: ze względu na niski stan wody uniemożliwiający przepłynięcie danego odcinka.

 

2018/02/19, Ogłoszenie

 

2018/02/26, Gryfińskie medalistki z MKS "Hermes"

W piątek 23.02.2018 r. odbyło się niezwykłe spotkanie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino Mieczysława Sawaryna oraz Zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino Pawła Nikitińskiego z medalistkami Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce w 2018 r. z MKS „Hermes”. Agata Piekarz, Marcelina Osińska, Aleksandra Kwiecień i Weronika Stefaniuk w pierwszej połowie lutego zdobyły cztery medale: dwa złote, srebrny i brązowy.

Burmistrz pogratulował lekkoatletkom zwycięstw, wyraził zadowolenie, dumę oraz wiarę w dalsze sukcesy. Rozmawiano o początkach kariery sportowej dziewcząt, o tym jak często trenują i od kiedy, jakie były początki. Poruszono także temat wybudowania hali sportowej i rozwoju gryfińskiego sportu.

Spotkanie odbyło się w towarzystwie trenerów: Jacka Stefańskiego i Jana Podleśnego oraz wiceprezesa Klubu Sportowego „Hermes” Eugeniusza Kuduka. Na koniec spotkania Burmistrz przekazał medalistkom swoją prywatną nagrodą.

 

 

2018/02/02, Zarządzenie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino

ZARZĄDZENIE Nr 0050.16.2018 BURMISTRZA MIASTA I GMINY GRYFINO z dnia 2 lutego 2018 r. w sprawie ogłoszenia otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w drodze zlecenia, z zakresu współpracy z organizacjami pozarządowymi

 

2018/02/26, Rozpoczął się 12. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij!
W czwartek, 22 lutego 2018 ruszył 12. Gryfiński Festiwalu Miejsc i Podróży Włóczykij. Przed nami 11 dni festiwalu, ponad 100 wydarzeń, spotkań z niezwykłymi ludźmi i odkrywania miejsc nieznanych.

Na Włóczykija czeka się cały rok. Z niecierpliwością. Dla wielu bywalców gryfińskiej imprezy, Włóczykij zwiastuje nadejście wiosny lub sam jest wręcz piątą porą roku, która w magiczny sposób zagina czasoprzestrzeń i przenosi do świata przygód i wolności.

Inauguracja tegorocznej edycji imprezy tradycyjnie zgromadziła wielu widzów. Przemek Lewandowski - pomysłodawca Włóczykija i Maria Zalewska dyrektor Gryfińskiego Domu Kultury opowiedzieli gościom imprezy nieco o atrakcjach jakie czekają ich w najbliższych dniach i zapowiedzieli prelegentów, którzy już przybyli do Gryfina.

Na magiczny festiwal zaprosili Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn oraz, reprezentująca jednego z mecenasów imprezy, radna Sejmiku Wojewódzkiego Ewa Dudar.

Pierwszym prelegentem 12 edycji Włóczykija był wspinacz, alpinista, instruktor Marcin "Yeti" Tomaszewski, znany z przejść wielkościanowych zarówno w stylu Big Wall jak i alpejskim. Wspina się od ponad 25 lat. Członek Kadry Narodowej Polski w Alpinizmie wysokogórskim. Od samego początku najbardziej inspirowały go wyzwania, wytyczanie nowych dróg w na najbardziej niedostępnych i pionowych ścianach świata. Prezentacja "Pogodzony z górami" byłą refleksją i spojrzeniem wstecz alpinisty w nawiązaniu do książki autobiograficznej "#YETI40".

Kolejną atrakcją inauguracyjnego wieczoru Włóczykija była degustacja Kuchni Świata. Goście festiwalu mieli możliwość skosztowania potraw kuchni gruzińskiej serwowanych przez restaurację Chinkalnia. Można było spróbować takich potraw jak: kurczak po czkemurulsku w sosie śmietanowym, zupa charcho, pchali, pierożki chinkali, lobiani, odżachuri czy deser pelamuszi.

Po części kulinarnej odbyła się pierwsza odsłona Filmów Świata. Kinomani obejrzeli obraz "Long Way" w reżyserii Weroniki Mliczewskiej.
 
Dokładny włóczykijowy "rozkład jazdy" znajduje się na oficjalnej stronie wydarzenia http://wloczykij.com/index.php?plik=program.
 
 
 
 
 
 
 
 

2018/02/08, Dodatkowy wywóz odpadów wielkogabarytowych

Informujemy, że dodatkowy wywóz odpadów wielkogabarytowych odbędzie się w dniu 22 lutego 2018 r. Wywóz ten dotyczy mieszkańców ulic, którzy nie mieli możliwości wystawienia odpadów wielkogabarytowych w dniu 01 lutego 2018 r.

Harmonogram odbioru odpadów od właścicieli nieruchomości ZAMIESZKAŁYCH I MIESZANYCH w zabudowie jednorodzinnej na terenie miasta Gryfino

 

2018/02/08, 12. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij" - Program imprezy

12. edycja Gryfińskiego Festiwalu Miejsc i Podróży "Włóczykij" zbliża się wielkimi krokami. Program imprezy prezentuje się imponująco. Dokładny włóczykijowy "rozkład jazdy" znajduje się już na oficjalnej stronie wydarzenia http://wloczykij.com/index.php?plik=program.

12.Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij", jedna z największych imprez podróżniczych w Polsce, odbędzie się w terminie 22 lutego - 4 marca 2018 roku.
W programie muzycznym imprezy koncerty m.in. Raz Dwa Trzy i Kaliber 44 a w trzech festiwalowych miejscach zaprezentuje się ponad setka prelegentów, począwszy od wybitnych polskich reportażystów po alpinistów oraz krajoznawców. Odbędą się wycieczki m.in. do Greifswaldu i Międzychodu. Wyruszy 11. Ekstremalny Nocny Rajd na Orientację Włóczykij Trip Extreme. Po raz pierwszy odbędzie się zimowa wycieczka kajakiem po Międzyodrzu. Najmłodsi będą mieli okazję uczestniczyć w warsztatach w ramach "Małego Włóczykija"
Nie zabraknie degustacji potraw kuchni świata i wystaw.
Tematyka hucznego Balu Włóczykija to tym razem "Janusze i Grażyny w krainie ptaków".
Miejscami prezentacji, spotkań z podróżnikami, koncertów będą: sala widowiskowa Gryfińskiego Domu Kultury, Piekarnia przy ul. Szczecińskiej oraz Klub Festiwalowy Włóczykija.

Informacje o festiwalu, rezerwacje biletów, zapisy na wydarzenia Włóczykija 2018 znajdziemy na stronie imprezy http://wloczykij.com

Organizatorami imprezy są: Gryfiński Dom Kultury, Zakrzywienie Czasoprzestrzeni, Urząd Miasta i Gminy Gryfino.

 

2018/02/22, Marcin Kwaśny w Gryfinie

Marcin Kwaśny w Gryfinie

19 lutego 2018 r. w poniedziałek w kinie „Gryf” w Gryfińskim Domu Kultury odbyła się ¬projekcja filmu „Wyklęty – ponieważ żył prawem wilka” z okazji nadchodzącego święta: Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Po filmie zaplanowano również spotkanie z aktorem, a zarazem producentem filmu Marcinem Kwaśnym.
Spotkanie rozpoczęło się wystąpieniem Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino Mieczysława Sawaryna. Chwilę później publiczności, która licznie zebrała się na sali kinowej wyświetlono film o losach żołnierzy. Walczyli oni z ludową władzą o przyszłość powojennej Polski. Główna część akcji filmu toczy się zimą w lesie, a losy bohaterów kończą się tragicznie. Po zakończeniu filmu nastała cisza, a widownia czekała na dalszą cześć spotkania. Pod sceną pojawił się Marcin Kwaśny wraz z Kamilem Frelichowskim, który poprowadził kolejną część spotkania. Aktor opowiadał o przebiegu pracy nad filmem, o sposobach zbierania środków oraz o trudnościach występujących na planie np.: zdarzających się odmrożeniach. Nie brakło również tematu przewodniego, czyli losu żołnierzy żyjących w powojennej Polsce. Do rozmowy włączyła się również publiczność licznie zadając pytania.
Organizatorami spotkania byli Gmina Gryfino oraz Stowarzyszenie Gryfiński Ruch Patriotyczny.
 
 
 
 
 
 
 
 

2018/02/09, Rajd pieszy Czepino-Gryfino

W sobotę 17 lutego 2018 Gryfiński Dom Kultury zaprasza na Rajd Pieszy Czepino-Gryfino. Piechurzy podążą szlakiem czarnym i czerwonym. Trasa rajdu wyniesie ok 7 km. Zbiórka uczestników około godziny 9.30 na przystanku autobusowym (ul. Chrobrego-apteka) nr 1 w kierunku Szczecina. Odjazd autobusu do Czepina o godzinie 9.43.

 

2018/02/09, Spektakl "Kronika Przypadków" Teatru 6 i Pół już 16 lutego w Świetlicy Wiejskiej w Wirowie
Przypominamy, że w piątek 16 lutego 2018 w Świetlicy Wiejskiej w Wirowie odbędzie się spektakl Teatru 6 i PÓŁ "Kronika Przypadków". Początek spektaklu o godzinie 18.

Bilety na spektakl w formie cegiełek, w cenie 5 zł, są już dostępne w przedsprzedaży. Można je nabyć w Świetlicy Wiejskiej w Wirowie od pon. do piątku w godz. 16-19 lub bezpośrednio przed spektaklem.

"Kronika Przypadków" to zbiór historii rodem z medialnych tabloidów, niedorzecznych, niemożliwych do zaistnienia w świecie normalnych ludzi. A jednak tak nam bliskich, przerażająco i śmiesznie prawdziwych. "Co jest prawdą w tym gabinecie luster?" - pyta prowadząca spotkanie z naszymi bohaterami. Odprężcie się i podążajcie za tym błędnym ognikiem w czasie i przestrzeni. Spektakl ten doczekał się kilku nagród i wyróżnień na festiwalach konkursowych w kraju. Od kilku lat "Kronika Przypadków" grana jest na zaproszenie podczas wielu festiwali teatralnych.
Scenariusz i reżyseria: Krzysztof Gmiter i zespół
Muzyka: mooryc
Występują:
Weronika Giżycka, Hanna Kokoszyńska, Nina Mucha, Dawid Andrusewicz, Arkadiusz Jaskot, Patryk Kowalczyk.

Teatr 6 i PÓŁ
Założony w 2003 roku w Gryfinie przez Krzysztofa Gmitera, aktora i tancerza współczesnego. Grupa działa przy Gryfińskim Domu Kultury. Przez blisko 10 lat istnienia teatr wypracował swój własny styl. Pracując zazwyczaj w oparciu o własne teksty spektakle zbudowane na słowie, sformalizowanym ruchu scenicznym i elementach tańca współczesnego. Na scenie interesuje nas wiarygodność nawet najbardziej niewiarygodnych historii. Siłą teatru jest wspólna praca nad spektaklami. Teatr jest dla nas miejscem spotkania drugiego człowieka, opowiedzenia mu o nas, o rzeczywistości widzianej naszymi oczami.
Teatr należy do Zachodniopomorskiej Offensywy Teatralnej - grupy teatrów niezależnych województwa zachodniopomorskiego, które wspólnie działają na rzecz rozwoju niezależnej sztuki teatralnej w naszym regionie.
 
 
 
 

2018/02/08, Akcja "Nazywam się miliard" - "Lokalnie i solidarnie przeciwko przemocy wobec kobiet"

Gmina Gryfino włącza się w ogólnoświatową akcję "Nazywam się miliard". W tym roku hasłem przewodnim jest "Lokalnie i solidarnie przeciwko przemocy wobec kobiet". Tegoroczna akcja odbywa się pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino :) Informujemy również, że akcja rozszerzyła swój obszar działania i w roku 2018 do akcji przyłączyły się szkoły oraz Środowiskowy Dom Samopomocy! Naukę tańca prowadzą: jak co roku! -Pani Żaneta Pasternak oraz Pani Katarzyna Pawlak i Pani Paulina Radke wraz z pracownikami.

Zapraszamy wszystkich dnia 13.02.2018 r. o godz. 16:00 na nabrzeże, by po raz 3 zatańczyć przeciwko przemocy wobec kobiet na całym świecie!

 

2018/02/06, Ogłoszenie

Ogłoszenie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino w sprawie realizacji zadania publicznego pn. "Kultywowanie wartości patriotycznych poprzez zorganizowanie spotkania z zakresu tematyki z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych"

 

2018/02/09, 78. Rocznica I Masowej Deportacji Polaków na Sybir

Dnia 09.02.2018 r. o godz. 12.00 odbyły się gminne uroczystości upamiętniające 78. rocznicę pierwszej, masowej deportacji Polaków na Sybir, Uroczystości miały miejsce na Cmentarzu Komunalnym w Gryfinie (Golgota Wschodu).

Podczas ceremonii z udziałem władz samorządowych, kombatantów i mieszkańców miasta, odbyło się m.in. uroczyste złożenie wieńców i kwiatów.

 

2018/01/17, Zarządzenie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino

Zarządzenie Nr 0050.8.2018 Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino z dnia 17 stycznia 2018 r. w sprawie ogłoszenia otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w drodze zlecenia w ramach współpracy z organizacjami pozarządowymi.

 

2018/02/05, 78. Rocznica I Masowej Deportacji Polaków na Sybir

Dnia 09.02.2018r. /piątek/ o godz. 12.00 odbędą się gminne uroczystości upamiętniające 78. rocznicę pierwszej, masowej deportacji Polaków na Sybir. Uroczystości będą miały miejsce na Cmentarzu Komunalnym w Gryfinie (Golgota Wschodu). Podczas ceremonii z udziałem władz samorządowych, kombatantów i mieszkańców miasta, nastąpi uroczyste złożenie wieńców i kwiatów.

Plan uroczystości:

* Przywitanie, słowo wstępne, wprowadzenie

* Krótka część poetycka

* Wystąpienia oficjalne

* Wspólna modlitwa

* Złożenie kwiatów

* Wyprowadzenie Sztandarów

* Zakończenie (ok. 12.30)

 

2017/11/28, 12. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij"

11 dni festiwalu, około 100 prelegentów i ponad 100 wydarzeń. Tak w skrócie wyglądać będzie najbliższy 12. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij, który odbędzie się w Gryfinie w terminie od 22 lutego do 4 marca 2018.
Od lat "kręgosłupem" programu festiwalu są spotkania z ludźmi, którzy opowiadają o swoich wyprawach, dziełach oraz przedsięwzięciach realizowanych w różnych częściach świata. Gryfino staje się miejscem gdzie przecinają się szlaki reportażystów, etnologów, alpinistów, filmowców czy miłośników turystyki rowerowej czy kajakowej. Oprócz prezentacji podróżniczych nie zabraknie koncertów, degustacji potraw, wycieczek krajoznawczych, pokazów filmów z Azji i Ameryki Południowej, warsztatów dla dzieci i młodzieży, ekstremalnego rajdu na orientację (dystanse 25 km i 50 km) czy Balu Włóczykija.
Organizatorami imprezy są: Urząd Miasta i Gminy Gryfino, Gryfiński Dom Kultury, Zakrzywienie Czasoprzestrzeni,

UWAGA! KARNETY ZOSTAŁY JUŻ WYPRZEDANE!

HARMONOGRAM SPRZEDAŻY WEJŚCIÓWEK NA FESTIWAL:
6 grudnia 2017 - rozpoczęcie sprzedaży karnetów. Wejściówki w cenie 150 zł będzie można zakupić w sekretariacie Gryfińskiego Domu Kultury przy ul. Szczecińskiej 17
Regulamin zakupu karnetów i biletów oraz formularz zakupu online ( aktywny od 6 grudnia) znajduje się na stronie festiwalu
http://wloczykij.com/index.php?plik=bilet&bilety_ID=48
8 stycznia 2018 - rozpoczęcie zapisów na 11. Ekstremalny Nocny Rajd na Orientację Włóczykij Trip Extreme 2018
od 17 stycznia do 5 lutego 2018 - okres sprzedaży zniżkowych biletów na koncerty, wycieczki i Bal Włóczykija oraz odbiór darmowych wejściówek na koncerty dla posiadaczy karnetów
17 stycznia 2018 - rozpoczęcie sprzedaży biletów na koncert Raz Dwa Trzy (dla osób z karnetami i bez)
29 stycznia 2018 - przyjmowanie zgłoszeń na warsztaty Małego Włóczykija
6 lutego 2018 - rozpoczęcie sprzedaży biletów na koncerty, wycieczki i Bal Włóczykija dla osób bez karnetów
6 lutego 2018 - rozpoczęcie sprzedaży biletów jednodniowych

 

2018/02/05, Grand Prix Gryfina 2018 wystartowało!

Młodzi gryfińscy szachiści powrócili do turniejowych szachownic. Po orkiestrowym blitzu i krótkiej feryjnej przerwie, w miniony weekend zainaugurowali rozgrywki Grand Prix 2018. Najważniejszy cykl gryfińskich młodzieżowych rozgrywek szachowych ma już w naszym mieście dwudziestoletnią tradycję! Pierwsze zawody odbyły się w 1999 roku i zawsze zacięta rywalizacja towarzyszyła każdemu turniejowi.
Nie inaczej było w sobotę,

Do zawodów zgłosiło się aż 39 zawodników! I choć na liście startowej zdecydowana większość to gryfiniacy, wśród grających oglądaliśmy także reprezentantów Gryfic, Goleniowa, Szczecina oraz niemieckiego Staffelde.
Aż troje szachistów ukończyło zawody z takim samym dorobkiem punktowym. Kamil Łabędzki z Gryfic, Mikołaj Turek Gryfino oraz najlepsza dziewczyna turnieju Hanna Tokarek z Pniewa (wszyscy po 6,0p.). O kolejności na podium zdecydowała punktacja pomocnicza. Kolejne miejsca zajęli: Szymon Soszka, Bartosz Szpura, Matyna Kuryło, Franciszek Tokarek i Bartosz Nędzarek (wszyscy po 5,0p.)

Pierwszym liderem Grand Prix został Kamil Łabędzki z Gryfic, gratulujemy!
Szczegółowe wyniki poniżej.

Każdy zawodnik otrzymał nagrodę oraz słodycze. Pamiątkową statuetką wyróżniono także najmłodszego zawodnika turnieju, sześciolatka ze Szczecina Filipa Pawlicza rocznik 2012!  Na kolejne rozgrywki z cyklu Grand Prix, zapraszamy już w następną sobotę 09 lutego, do Pałacyku pod Lwami.

Dziękujemy wszystkim rodzicom młodych szachistów za pomoc i obecność na zawodach.

WYNIKI:
1. Łabędzki Kamil Gryfice 6,0p

2. Turek Mikołaj Gryfino 6,0p.

3. Tokarek Hanna Pniewo 6,0p.

4. Soszka Szymon Gryfino 5,0p.

5. Szpura Bartosz Gryfino 5,0p.

6. Kuryło Martyna Gryfino 5,0p.

7. Tokarek Franciszek Pniewo 5,0p.

8. Nędzarek Bartosz Gryfino 5,0p.

9. Hajdaś Adam Gryfino 4,5p.

10.Lewek Jakub Goleniów 4,5p.

11.Kucharczyk Aleksandra Gryfino 4,0p.

12.Olszewski Wojciech Gryfino 4,0p.

13.Łabędzki Kuba Gryfice 4,0p.

14.Dejewska Kinga Gryfino 4,0p.

15.Radomska Nikola Gryfino 4,0p.

16.Biercewicz Krystian Gryfino 4,0p.

17.Wieligórka Szymon Gryfino 4,0p.

18.Zabadała Tomasz Gryfino 4,0p.

19.Dejewski Jan Gryfino 4,0p.

20.Jędraszczyk Kajetan Gryfino 3,5p.

21.Podfigurny Ziemowit Gryfino3,5p.

22.Jazukiewicz Gabriel Gryfino 3,0p

23.Grabowska Hania Gryfino 3,0p.

24.Pawlicz Filip Szczecin 3,0p.

25.Piątek Alan Gryfino 3,0p.

26.Sokołowski Jakub Gryfino 3,0p.

27.Gągoliński Przemek Gryfino 3,0p.

28.Lesiak Nina Gryfino 3,0p.

29.Sztylke Wojciech Gryfino 3,0p.

30.Piec Gustaw Gryfino 3,0p.

31.Kopija Hubert Chwarstnica 3,0p.

32.Babińska Liwia Gryfino 3,0p.

33.Jankowski Patryk Gryfino 2,0p.

34.Kaliński Aleks Gryfino 2,0p.

35.Ślusarczyk Oliwier 2,0p.

36.Kowalczuk Jakub 2,0p.

37.Tokarek Antoni Pniewo 2,0p.

38.Sztylke Hania Gryfino 1,0p.

39.Szuster Michał Staffelde 1,0p.

 

2017/12/04, Ogłoszenie

OGŁOSZENIE BURMISTRZA MIASTA I GMINY GRYFINO

Gmina Gryfino wprowadziła mechanizm dofinansowywania zadań prośrodowiskowych.

Dofinansowanie polega na udzieleniu dotacji celowej, w formie refundacji części kosztów realizacji zadania w roku 2018.  

Dotacja celowa może być udzielona:  osobom fizycznym,  wspólnotom mieszkaniowym, osobom prawnym,  przedsiębiorcom, jednostkom sektora finansów publicznych będącym gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi.

Dotacja może być przyznana na dofinansowanie realizacji następujących zadań:

-  zakup przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków, w szczególności na nieruchomościach położonych w obszarze aglomeracji Gminy Gryfino, wyznaczonej stosowną uchwałą Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego obejmującą miejscowości: Gryfino, Radziszewo, Daleszewo, Łubnica, Nowe Brynki, Czepino, Dębce, Żabnica, Wełtyń, Pniewo, Żórawki;

-    zakup przydomowej oczyszczalni ścieków, na nieruchomościach poza wyznaczoną aglomeracją;

Pod warunkiem że lokalizacja nie koliduje z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub ustaleniami decyzji
o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu;

zakup kotła (gazowego, olejowego, elektrycznego, na biomasę/pellet, na opał stały – wyłącznie niskoemisyjny kocioł retortowy, bez dodatkowego rusztu),
z przeznaczeniem na ogrzanie budynku oraz wody użytkowej.

Dofinansowanie do biologicznej przydomowej oczyszczalni ścieków, czyli zakupu samego urządzenia wyniesie 50% kosztów, nie więcej niż 4.000 zł.

Dofinansowanie do przydomowej oczyszczalni ścieków, czyli zakupu samego urządzenia wyniesie 50% kosztów, nie więcej niż 2.000 zł.

Dofinansowanie do zakupu nowego kotła, czyli zakupu samego urządzenia wyniesie 50% kosztów, nie więcej niż 3000 zł.

Zakup urządzeń podlegających dotacji jest możliwy, po podpisaniu umowy dotacji z Gminą Gryfino.

Rozliczenie zadania winno nastąpić nie później, niż do końca listopada 2018r.

Wnioski można składać do końca stycznia 2018r.

Druki dostępne są w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie, w Wydziale Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska pok. nr 13 oraz na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta i Gminy w Gryfinie
(w zakładce „Jak załatwić sprawę”).

Wszelkie informacje można uzyskać pod tel. 91 416 20 11 wew. 113.

 

Podstawa prawna:

Uchwała Nr XXXIX/376/17 Rady Miejskiej w Gryfinie z dnia 7 września 2017r. w sprawie zasad i trybu udzielania dotacji celowej ze środków finansowych Gminy Gryfino przeznaczonych na finansowanie zadań z zakresu ochrony środowiska
i gospodarki wodnej, zmieniona Uchwałą Nr XL/398/17 z dnia 27 października 2017r.

 

2018/01/09, Ośrodek Pomocy Społecznej w Gryfinie realizuje projekt

Gmina Gryfino otrzymała dofinansowanie w ramach projektu konkursowego ogłoszonego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, Oś Priorytetowa VII, Działanie 7.1 – SKUTECZNA POMOC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE. Realizatorem projektu jest Ośrodek Pomocy Społecznej w Gryfinie. Okres realizacji projektu: 02.01.2018 r. - 31.12.2019 r. Całkowita wartość projektu: 508 600,00 zł. Kluczowym aspektem projektu jest aktywizacja społeczno – zawodowa wykorzystująca instrumenty aktywizacji społecznej, zawodowej, zdrowotnej lub edukacyjnej.

W projekcie udział weźmie 30 uczestników - po 15 osób w każdym roku realizacji projektu. Główne zadania projektu to: aktywna integracja poprzez pracę socjalną, terapię psychologiczną i psychospołeczną, warsztaty i szkolenia podnoszące kwalifikacje zawodowe, nabywanie umiejętności, rozwijanie predyspozycji i zdolności uczestników projektu oraz działania środowiskowe, mające na celu włączenie społeczne. Rekrutacja uczestników rozpocznie się w styczniu 2018 r. będzie prowadzona przez pracowników socjalnych, mających bezpośredni kontakt z klientami ośrodka oraz prowadzona będzie rekrutacja otwarta dla zainteresowanych mieszkańców Gminy Gryfino.

 

2018/01/30, XLIII sesja Rady Miejskiej w Gryfinie

W dniu 30 stycznia 2017 roku odbyła się XLIII sesja Rady Miejskiej w Gryfinie. Podczas sesji radni przyjęli m.in. sprawozdania z działalności komisji Rady Miejskiej, uchwałę dotyczącą opłat za korzystanie z cmentarzy i urządzeń komunalnych na terenie Gminy Gryfino oraz przyjęto Lokalny Program Rewitalizacji Gminy Gryfino na lata 2017-2023.

Na prośbę radnych Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino wycofał uchwałę dotyczącą zmiany w sprawie zasad przyznawania i wysokości nagród przyznawanych przez Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino dla zawodników osiągających wysokie wyniki we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym Rozpatrywana podczas sesji przez Radę Miejską skarga na Burmistrza została uznana za niezasadną.

\

 

2018/01/30, Z życia Dziennego Domu Senior+ w Gryfinie - "Karnawałowe szaleństwa"

Dobre samopoczucie dopisało. Wszyscy doskonale się bawili podczas zabawy karnawałowej. Były tańce, muzyka na żywo, poczęstunek, gry i inne ciekawe niespodzianki. Organizatorzy dołożyli wielu starań, aby spotkanie upłynęło w miłym i rodzinnym klimacie. Z Dziennym Domem zaprzyjaźniony jest Józef Brejwo, który zapewnił sporą dawkę muzyki, przy której wszyscy doskonale się bawili. Miło było gościć lokalne animatorki; Elę Kasprzyk z Bartkowa oraz Anetkę Wiśniewską z Pniewa.

Przy poczęstunku przygotowanym przez seniorów i kadrę Dziennego Domu można było porozmawiać na różne tematy Jedną z atrakcji były zajęcia terapeutyczne przeprowadzone przy pomocy chusty ,, Klanza'' W zabawie wzięli udział: seniorzy reprezentujący Dzienny Dom, Bartkowo i reprezentacja z Żórawi oraz Żórawek, kontra dzieci z Pniewa i Bartkowa. Na pożegnanie najmłodsi goście otrzymali babeczki z dedykacją. Wizyta animatorów z lokalnego ośrodka kultury w Bartkowie oraz z filii gryfińskiej Biblioteki Publicznej w Pniewie, jest efektem owocnej współpracy.

Zabawa Karnawałowa ma już swoje miejsce w kalendarzu imprez Dziennego Domu Senior+ w Gryfinie.

 

2018/01/24, XLIII sesja Rady Miejskiej w Gryfinie

W dniu 30 stycznia 2018 roku w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie odbędzie się XLIII sesja Rady Miejskiej.

Porządek obrad

 

2018/01/10, "Przezimuj z nami" ferie z Gryfińskim Domem Kultury

Od 15 do 28 stycznia 2018 Gryfiński Dom Kultury organizuje ferie zimowe w mieście oraz świetlicach wiejskich.

Zainteresowani będą mogli brać udział w kilkudniowych cyklach bezpłatnych warsztatów artystycznych jakie odbywać się będą pod hasłem "Przezimuj z nami", a także w nietypowych godzinach skorzystać z oferty Kina Gryf.

Zajęcia obywać się będą w dwóch półtoragodzinnych blokach, co pozwoli w prosty sposób przyswoić sobie (także przez rodziców i opiekunów) godziny rozpoczęcia i zakończenia zajęć. Każdego dnia pierwszy blok rozpoczynać się będzie o godz. 10.00 i po półtorej godzinie płynnie przechodzić w kolejne zajęcia. Zapraszamy do Pałacyku pod Lwami oraz do budynku głównego GDK na ul. Szczecińskiej.

Harmonogram zajęć w ramach akcji "Przezimuj z nami. Ferie 2018 z Gryfińskim Domem Kultury"

 

2018/01/09, "Przezimuj z nami" ferie w Świetlicach Wiejskich

Od 15 do 28 stycznia 2018 Gryfiński Dom Kultury organizuje ferie zimowe w mieście oraz świetlicach wiejskich pod hasłem "Przezimuj z nami". W 16 placówkach na terenie całej gminy, działających jako filie Gryfińskiego Domu Kultury zaplanowano moc atrakcji dla dzieci i młodzieży.

Ze względu na dotychczasowe przyzwyczajenia korzystających, tylko w niewielu wypadkach ulegną zmianie godziny pracy świetlic wiejskich. Instruktorzy kilku świetlic zaproponują zajęcia integracyjne dla swoich społeczności, którym mają służyć wspólne warsztaty artystyczne lub inne przedsięwzięcia w określonych miejscowościach.

Świetlica Wiejska w Bartkowie

Świetlica Wiejska w Borzymiu

Świetlica Wiejska w Chwarstnicy

Świetlica Wiejska w Czepinie

Świetlica Wiejska Zagroda w Daleszewie

Świetlica Wiejska w Dołgie

Świetlica Wiejska w Drzeninie

Świetlica Wiejska w Krajniku

Świetlica Wiejska w Krzypnicy

Świetlica Wiejska w Mielenku Gryfińskim

Świetlica Wiejska w Nowym Czarnowie

Świetlica Wiejska w Sobiemyślu

Świetlica Wiejska w Sobieradzu

Świetlica Wiejska w Starych Brynkach

Świetlica Wiejska w Wełtyniu

Świetlica Wiejska w Wirowie

 

2018/02/02, Półkolonie w Gryfińskim Domu Kultury już za nami

Jak co roku Gryfiński Dom Kultury jest organizatorem półkolonii dla młodych gryfinian. Od 15 do 26 stycznia 2018 koloniści uczestniczyli w przygotowanych dla nich atrakcjach. Mieli także zapewnione wyżywienie i profesjonalną opiekę. O bezpieczeństwo dzieciaków podczas zimowego wypoczynku dbały panie wychowawczynie Anita Nowak, Aleksandra Kupnicka i Agnieszka Litwiniuk oraz pielęgniarki Ewa Zielińska, Marzena Konikowska i Iwona Lipska.

Podczas pierwszego dnia ferii uczestnicy zapoznali się z programem zajęć, wspólnie z wychowawcami ustalili zasady obowiązujące na wypoczynku i zobowiązali się do ich przestrzegania. Program ferii obfitował w ciekawe spotkania, wycieczki i zajęcia. Z dziećmi spotkali się gryfińscy ratownicy WOPR, którzy opowiadali m.in. o swojej pracy, o bezpieczeństwie nad wodą, o ratowaniu poszkodowanych w wypadkach. Dzieci poznawały nowe umiejętności dotyczące udzielania pierwszej pomocy, które mogły wypróbować na manekinie ratowniczym. Uczestnicy półkolonii brali udział w interesujących zajęciach w pracowniach Gryfińskiego Domu Kultury. Tworzyli piękne prace podczas zajęć plastycznych, podczas warsztatów teatralnych poznawali sztukę tworzenia lalek, poznawali ciekawostki przyrodnicze i geograficzne na zajęciach turystycznych.

O zdrowym trybie życia a także o niebezpiecznych używkach koloniści mogli porozmawiać z przedstawicielem gryfińskiego SANEPIDU. O bezpieczeństwie podczas ferii i nie tylko opowiadano podczas spotkania z policjantami. Pedagog wyjaśniał dzieciom zagrożenia płynące ze złych nawyków i nieodpowiedniego zachowania Dzieci wzięły udział w spektaklu w Teatrze Pleciuga. Odwiedzono także szczecińską Papugarnię, gdzie dzieci poznały się bliżej z egzotycznymi zwierzętami. Uczestnicy ferii w GDK odwiedzali Centrum Wodne Laguna, gdzie korzystali z wodnych atrakcji. Kolonię w GDK zakończyła wizyta w Kinie Gryf na bajkowym seansie. Podsumowano także konkursy, jakie odbywały się podczas ferii i podziwiano wystawę prac plastycznych, które dzieci stworzyły podczas warsztatów w pracowniach plastycznych.

 

2018/01/03, Wystawa rysunku satyrycznego Juliusza Puchalskiego

Pierwszą wystawą w nowym roku w gryfińskim Centrum Informacji Turystycznej będzie ekspozycja rysunku satyrycznego znanego polskiego karykaturzysty Juliusza Puchalskiego.

Urodził się on 12 maja 1930 roku w Warszawie. Był absolwentem Państwowego Liceum Technik Teatralnych oraz Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Debiutował w 1952 roku na łamach tygodnika "Szpilki", gdzie uczył się rzemiosła satyrycznego pod okiem tak znakomitych karykaturzystów jak Jerzy Zaruba i Eryk Lipiński. W 1954 roku został kierownikiem graficznym "Szpilek" i pełnił tę funkcję przez 20 lat, do 1974 roku. Współpracował również z wieloma wydawnictwami książkowymi. Jego rysunki publikowała prasa humorystyczna w kraju i za granicą, między innymi niemiecki "Pardon", rosyjski "Krokodyl" i czeski "Rohač". W 1987 roku rozpoczął współpracę z dziennikiem "Rzeczpospolita". Obok rysunku satyrycznego uprawiał wszystkie formy grafiki użytkowej, wśród nich ilustrację książkową i plakat. Był również twórcą filmów animowanych, wielokrotnie nagradzanych na przeglądach i festiwalach filmowych. Laureat wielu nagród i wyróżnień otrzymywanych na krajowych i międzynarodowych salonach humoru i satyry oraz wystawach plakatu.

Prace w małej galerii Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie dostępne będą dla zwiedzających za darmo w godzinach 9:00-17:00 od poniedziałku do piątku od 8 do 26 stycznia 2018 r. dzięki uprzejmości Małgorzaty Ragan, która jest jednocześnie organizatorem wystawy.

 

2018/01/19, Ogłoszenie

Ogłoszenie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino w sprawie realizacji zadania publicznego pn. "Organizacja 1/16 Mistrzostw Polski w piłce ręcznej juniorów starszych"

 

2018/01/11, Poświąteczny odbiór choinek z nieruchomości

Informujemy, właścicieli nieruchomości zamieszkałych w zabudowie jednorodzinnej w miejscowości Gryfino, że w dniu 18 stycznia 2018 r. realizowany będzie przez Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych sp. z o.o. w Gryfinie odbiór naturalnych choinek, wystawionych przy punktach wywozowych (czyli miejscach gdzie stoją u Państwa pojemniki na odpady). W przypadku nieruchomości zamieszkałych w zabudowie wielorodzinnej w miejscowości Gryfino choinki naturalne należy pozostawić przy pojemnikach na zmieszane odpady komunalne, które będą sukcesywnie odbierane w dniach: 16, 23, 30 stycznia 2018 r.

W przypadku nieruchomości zamieszkałych w zabudowie jednorodzinnej i wielorodzinnej na terenie gminy Gryfino (tereny wiejskie) odbiór choinek odbędzie się 25 stycznia 2018 r., wyłącznie po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym do PUK sp. z o.o. w Gryfinie. Choinki naturalne muszą być pozbawione wszelkich ozdób lub lampek, gdyż jest to frakcja odpadów biodegradowalnych. Choinki wykonane z tworzywa sztucznego traktowane są jak odpady wielkogabarytowe. Informujemy ponadto, że zarówno choinki naturalne jak i sztuczne każdy mieszkaniec gminy Gryfino może bezpłatnie oddać dostarczając we własnym zakresie do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów (tzw. PSZOK-ów) zlokalizowanych: - na ul. Targowej 9 w m. Gryfino (Baza Transportu PUK sp. z o.o.) - na składowisku odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne Gryfino – Wschód. Numer telefonu : 91 402-39-74 lub 91 416-30-51 wew. 142

 

2018/01/31, Zajęcia profilaktyczne w ŚDS w Gryfinie

W dniu 24.01.2017 r. Funkcjonariusz Straży Miejskiej w Gryfinie oraz ratownicy z Gryfińskiego Stowarzyszenia Ratowniczego na zaproszenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Gryfinie przeprowadzili zajęcia profilaktyczne. Na spotkaniu poruszone zostały podstawowe zasady pierwszej pomocy oraz przeprowadzono instruktaż dotyczący zgłaszania zdarzenia na nr alarmowy.

 

2018/01/17, Ogłoszenie

Ogłoszenie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino w sprawie realizacji zadania publicznego pn. "organizacja imprezy sportowo-rekreacyjnej - III Turniej Koszykówki Dziewcząt - Olimpijczyk Gryfino Cup"

 

2018/01/16, Obwieszczenie

Obwieszczenie Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia 15 stycznia 2018 roku o kwalifikacji wojskowej w województwie zachodniopomorskim w 2018 roku

 

2018/01/23, Gryfińska premiera filmu "Moja Siostra..."
W piątek 19 stycznia 2018 odbyła się gryfińska premiera najnowszego filmu szczecińskich filmowców Pawła i Michała Kulików pt. "Moja siostra...". W obrazie traktującym o zmaganiu się z depresją główną rolę zagrała szefowa Teatru Tańca Ego Vu Eliza Hołubowska. Publiczność dopisała zapełniając salę kinową GDK do ostatniego miejsca.
Kuba Kasprzyk zaprezentował twórców filmu oraz aktorów obrazu. Wspólnie grupa zaprosiła na projekcję. Seans poprzedziło wprowadzenie do tematu depresji przygotowane przez dr Teresę Joannę Andrzejewską.

Tematem najnowszego filmu braci Pawła (reżyseria i scenariusz) i Michała (produkcja) Kulików pt. "Moja siostra..." jest depresja. Główną rolę w produkcji zagrała Eliza Hołubowska - szefowa gryfińskiego Teatru Tańca EGO VU, która wcieliła się w rolę osoby zmagającej się z tą ciężką chorobą. Zdjęcia zostały nakręcone w jednym z gryfińskich mieszkań, w którym rozgrywa się akcja tego 50-minutowego paradokumentu. Oglądamy w nim świat zewnętrzny osoby pogrążonej w swoim wewnętrznym świecie. Głównej bohaterce na planie towarzyszy aktorka Teatru Kana Bibianna Chimiak, która wcieliła się w rolę jej siostry, a epizody zagrali Brygida Małyska, Ewelina Tołyż i Michał Kuczyński. Premiera filmu odbyła się 13 grudnia w Kinie Zamek w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Po gryfińskiej projekcji widzowie mieli możliwość porozmawiać z twórcami obrazu. Pytano o powody doboru tematyki, pracę na planie, podejście aktorów do tematu. Eliza Hołubowska przyznała, że gra była dla niej wielkim wyzwaniem, a wcielenie się w postać osoby zmagającej się z głęboką depresją, wielką odpowiedzialnością, by pokazać temat właściwie i z należytą delikatnością.
Widzowie pytali także o przebieg depresji czy ewentualne sposoby radzenia sobie z nią, co wyjaśniała dr Andrzejewska. Michał i Paweł Kulikowie zdradzali swoje najbliższe filmowe plany.

Zainteresowanie filmem było tak duże, że twórcy obrazu nie wykluczają kolejnej projekcji.
 
 
 
 
 
 
 

2018/01/23, Pierwszy Tydzień Ferii 2018 w GDK za nami
Za nami pierwszy tydzień tegorocznych ferii. Młodzi gryfinianie mają możliwość skorzystania z zajęć zorganizowanych przez Gryfiński Dom Kultury pn. "Przezimuj z nami". Warsztaty, jakie odbywały się w pracowniach GDK od 15 do 19 stycznia 2018, cieszyły się dużym zainteresowaniem. Mali gryfinianie mieli do wyboru zajęcia w pracowniach Pałacyku pod Lwami lub w budynku głównym GDK na ul. Szczecińskiej. Zajęcia obywały się w dwóch półtoragodzinnych blokach.

W pierwszym tygodniu ferii w budynku głównym GDK odbywały się zajęcia wokalne, plastyczne i taneczne.

W pracowni muzycznej Jolanta Romanowska prowadziła zajęcia dla młodych wokalistów. Rozśpiewana gromadka uczyła się tajników poprawnego śpiewu, oddechu czy pracy z mikrofonem. Dzieci miały okazję przećwiczyć swoje ulubione piosenki pod okiem profesjonalisty.

W tajniki tańca współczesnego wprowadzała uczestników ferii Eliza Hołubowska. Dzieci szukały swojego wyrazu w tańcu. Powtarzały ćwiczenia uczące koordynacji i świadomości ciała. Pracowały także nad wspólnym układem.

Podczas zajęć plastycznych jakie prowadziła Elżbieta Narzekalak, uczestnicy rysowali portrety ludzi i zwierząt, pracowali także z masą solną. Na warsztatach powstawały ciekawe graficznie prace oraz podarunki jakimi dzieci mogły obdarować dziadków z okazji ich święta.

W Pałacyku pod Lwami odbywały się zajęcie plastyczne prowadzone przez Karinę Tyłę. Dzieci miały za zadania przygotować elementy do makiety miasta. Tworzono budynki, postacie ludzi i zwierząt, pojazdy, elementy infrastruktury. Wyobraźnia dzieci nie zna granic, dlatego na makiecie jaka postała na ostatnich zajęciach znalazła się także godzilla.

 
 
 
 
 
 
 
 
 

2018/01/11, Ogłoszenie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino

Ogłoszenie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino w sprawie realizacji zadania publicznego pn. "Rozwój społeczny osób z niepełnosprawnościami, w tym intelektualnymi"

 

2018/01/17, Nowy sprzęt komputerowy w Bibliotece Publicznej w Gryfinie

Dzięki wsparciu finansowemu Gminy Gryfino, czytelnia dla dorosłych Biblioteki Publicznej w Gryfinie wzbogaciła się o nowy sprzęt komputerowy. Stacjonarne komputery, szybsze od swoich poprzedników oraz ekrany wyposażone w kamery internetowe, są już do dyspozycji czytelników. Pracownicy biblioteki mogą zaś korzystać z nowoczesnego i tańszego w obsłudze urządzenia wielofunkcyjnego, które pozwala skanować, drukować na wielu formatach i wysyłać pliki pocztą elektroniczną.


 

2018/01/17, Informacja dla hodowców zwierząt gospodarskich

Główny lekarz weterynarii przypomina o obowiązkach ciążących na lekarzach weterynarii i hodowcach w związku ze stosowaniem produktów leczniczych weterynaryjnych w leczeniu zwierząt gospodarskich oraz zagrożeniach płynących z nadmiernego i nierozważnego stosowania antybiotyków u zwierząt.

Informacja dla hodowców zwierząt gospodarskich

 

2018/01/05, 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 14 stycznia!

Już 14 stycznia 2018 odbędzie się 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Celem wielkiej zbiórki i licytacji będzie pozyskanie środków dla wyrównania szans w leczeniu noworodków.

Jak co roku także i Gryfino włącza się do orkiestrowego grania. Od rana na ulicach Gryfina będzie można spotkać wolontariuszy. Mieszkańcy naszego miasta, którzy będą chcieli wesprzeć akcję, będą mogli wrzucać pieniążki do specjalnych puszek WOŚP i tradycyjnie otrzymać za datek orkiestrowe serduszka. Miejscem centralnym finału WOŚP będzie Plac Księcia Barnima I. Tam od godziny 15 odbywać się będą występy muzyczne, licytacje, poza sceną znajdą się stoiska tematyczne, odbywać się będą pokazy służb mundurowych. Ci którzy pilnują stanu swojego zdrowia będą mogli m.in. zmierzyć ciśnienie, chętni ratować życie innym będą mogli zgłosić się do bazy dawców szpiku przy stoisku Fundacji DKM. Odbędą się pokazy udzielania pierwszej pomocy. Nie zabraknie stoiska, gdzie będzie można dowiedzieć się jak właściwie dbać o zdrowie zwierząt domowych.

Oprócz występów artystycznych, na scenie gryfińskiego finału obywać się będą licytację przekazanych przez mieszkańców Gryfina fantów. Ci którzy chcieliby przekazać rzeczy na orkiestrowe licytacje mogą przynieść je do Gryfińskiego Domu Kultury- Pałacyku pod Lwami. Fanty będą zbierane do 12 stycznia 2018. Podczas finału o godzinie 20 puszczone zostanie tradycyjne "Światełko do nieba".


 

2018/01/10, Już tysiąc widzów obejrzało "Epopeję" Grupy Teatralnej Gliptykos
Siedmiokrotnie, zawsze przy pełnej widowni, Grupa Teatralna Gliptykos z Gryfińskiego Domu Kultury zagrała przedstawienie pt. "Epopeja, czyli same twórcze dni z życia pewnego zespołu rzeźbiarzy słowa". Łącznie spektakl ten obejrzało tysiąc widzów! Za każdym razem publiczność świetnie się bawi, nagradzając artystów rzęsistymi brawami nie tylko na koniec występu, ale również w jego trakcie. Każdorazowo też grupa zbiera mnóstwo gratulacji i podziękowań za działalność, która dostarcza rozrywki i radości, ubarwia codzienność i wspiera potrzebujących. Każdy bowiem występ Gliptykosa połączony jest z dobroczynnym celem. Dochodem ze sprzedaży biletów-cegiełek na "Epopeję" grupa wsparła (w sumie kwotą ok. 12 tys. zł) leczenie i rehabilitację: Jasia Siewerta zmagającego się od urodzenia z mózgowym porażeniem dziecięcym pod postacią diparezy spastycznej; Julci Majak, która przeszła skomplikowaną operację usunięcia guza mózgu; Milenki Janiec, u której zdiagnozowano zespół Retta, niezwykle rzadką chorobę genetyczną; niepełnosprawnej Oli Skrzypy, potrzebującej specjalistycznych badań; sparaliżowanej wskutek wypadku Abigail Skopińskiej, której do lepszego komunikowania z otoczeniem potrzebne jest Cyber-oko; zespół wystąpił także dla Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych "MOST" Koło Nr 1 w Gryfinie.

Zainteresowanie propozycjami Gliptykosa jest duże. To z kolei dodaje artystom skrzydeł i mobilizuje do dalszej aktywności. Zespół już pracuje nad nową sztukę, którą premierowo chce zaprezentować 28 kwietnia 2018.
 
 
 
 
 
 

2018/01/09, Orszak Trzech Króli

Orszak Trzech Króli, który odbył się 6 stycznia, rozpoczął się wspólnym kolędowaniem z kapelami ludowymi „Wełtynianka” oraz „Gardnianka”, gryfińskimi przedszkolakami oraz jasełkami na Placu Księcia Barnima I. Zakończył się wspólnym przemarszem ulicami Gryfina. W pochodzie wzięli udział trzej królowie i licznie zebrani mieszkańcy Gryfina. Każdy uczestnik otrzymał kolorową koronę oraz śpiewnik.

Była to okazja do wspólnego wyrażenia radości z Narodzenia Pańskiego poprzez kolędowanie.

 

 

2017/12/18, Macierewicz obok Kuronia, Naimski z Michnikiem

Trudno dziś w to uwierzyć, ale tych ludzi łączyła nie tylko jedna organizacja, ale również chęć obalenia komunizmu. Od 13 grudnia, w oknach Tawerny na gryfińskim nabrzeżu, dzięki inicjatywie Gminy Gryfino, można oglądać wystawę Ośrodka „Karta”, wykonaną przez Stowarzyszenie Wolnego Słowa pod tytułem „KOR – Komitet Ruchu Społecznego”. Komitet Obrony Robotników pełnił bardzo ważną rolę w powstaniu gryfińskiej opozycji antykomunistycznej. To do Jacka Kuronia w 1977 r, zwrócili się z prośbą o współpracę bracia Jan i Mirosław Witkowscy, kiedy rozpoczęli razem ze śp. Zdzisławem Podolskim, Danutą Grajek oraz grupą wielu innych osób pracę, zakończoną stworzeniem Wolnych Związków Zawodowych Pomorza Zachodniego i potem NSZZ „Solidarność”. Działacze KOR wspierali naszych opozycjonistów swoim doświadczeniem, umiejętnościami oraz literaturą drukowaną bez pozwolenia komunistycznej cenzury. Wystawę sprowadzoną do naszego miasta przez Bibliotekę Publiczną w Gryfinie, można oglądać do stycznia.

 

2017/12/28, Z głębokim żalem przyjęliśmy

 

2017/12/14, Zarządzenie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino

Zarządzenie Nr 0050.147.2017 Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino z dnia 8 grudnia 2017 r. w sprawie ogłoszenia otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w drodze zlecenia, z zakresu edukacji: przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym.

 

2017/12/05, Od poniedziałku dwie nowe ekspozycje w gryfińskim CIT

Od 4 grudnia zapraszamy do małej galerii Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie na nową wystawę. Tym razem zaprezentujemy Państwu równocześnie dwie ekspozycje.

Pierwsza wystawa "Ekspresja w tańcu" to pokonkursowa prezentacja prac plastycznych. Konkurs, którego organizatorami byli Gryfiński Dom Kultury w Gryfinie i Środowisko Inicjatyw Artystycznych HYBADU odbył się w ramach festiwalu Jesienna Scena Tańca. Jego celem było promowanie sztuki tańca, propagowanie różnych technik z dziedziny plastyki, rozwijanie wrażliwości plastycznej młodzieży i konfrontacja dokonań artystycznych pracowni plastycznych. Na wystawie zobaczymy nagrodzone prace autorstwa: Karoliny Wojdyły (I miejsce), Weroniki Gałęzowskiej (II miejsce), Ewy Błaszczak (III miejsce), Wiktorii Budny (IV miejsce) i Basi Wilczyńskiej (wyróżnienie specjalne).

Druga ekspozycja to wystawa ceramiki artystycznej. Prace, które zaprezentujemy powstały podczas zajęć, które w Gryfińskim Domu Kultury prowadzi artysta ceramik Małgorzata Iwanicka. W października ruszył drugi już sezon pracy z gliną. Formowanie z gliny jest świetną kreatywną zabawą, podczas której można odkrywać swoje możliwości i talenty, realizować fantastyczne pomysły, cieszyć się tworzeniem rzeczy pięknych i niepowtarzalnych. Teoria i praktyka, które uczestnicy zdobywają na warsztatach pozwala na tworzenie unikatowych form zarówno użytkowych jak i dekoracyjnych. Każdy uczestnik mógł tworzyć to co chce, korzystając z fachowej pomocy artysty plastyka. Zobaczą Państwo prace zarówno instruktora, jak i uczestników zajęć: Anny Snoch, Angeliki Obitko, Marty Żołnowskiej, Aleksandry Marchowskiej, Elżbiety Ulanowskiej. Małgorzata Iwanicka - artysta plastyk, ceramik, członek Polskiego Związku Artystów Plastyków PSU Oddział w Warszawie, certyfikowany terapeuta ręki I i II stopnia, pasjonat sztuki. Zajmuje się rzeźbą ceramiczną, ceramiką artystyczną i użytkową, wzornictwem, projektowaniem, zdobieniem form ceramicznych. Prowadzi pracownię ceramiki artystycznej Glipianka.

Obie wystawy potrwają do 29 grudnia. Zapraszamy!

 

2017/12/22, Środowiskowy Dom Samopomocy otwarty!

Środowiskowy Dom Samopomocy otwarty!

W dniu 22 grudnia Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Gryfinie Elżbieta Kasprzyk, Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie Piotr Domagalski wraz z zaproszonymi gośćmi oficjalnie otworzyli Środowiskowy Dom Samopomocy w Gryfinie.

Ośrodek wsparcia przeznaczony jest dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz z upośledzeniem umysłowym, którym pomoże w rozwijaniu umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia.

 

2017/12/22, XLII sesja Rady Miejskiej w Gryfinie

W dniu 21 grudnia odbyła się XLII sesja Rady Miejskiej w Gryfinie. Podczas sesji radni uchwalili budżet Gminy Gryfino na rok 2018. Przyjęto również plan pracy Rady Miejskiej oraz Komisji Rady na rok 2018. Radni uchwalili wystąpienie z wnioskiem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o zmianę granic administracyjnych miasta Gryfina. Na sesji obecni byli Poseł na Sejm RP Michał Jach oraz Radna Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Ewa Dudar.

Na koniec ostatniej sesji w 2017 roku Przewodnicząca Rady Miejskiej złożyła życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku 2018.

 

2017/12/18, Koncert świąteczny Step By Step już 21 Grudnia w GDK!

Przypominamy, że Gryfiński zespół taneczny Step by Step zaprasza w czwartek 21 grudnia 2017 na tradycyjny Koncert Świąteczny. Impreza odbędzie się w sali widowiskowej Gryfińskiego Domu Kultury przy ul. Szczecińskiej 17. Na scenie zaprezentuje się kilka grup tancerzy. O godz. 16.00 wystąpią grupy młodsze: Diamenciki 1 i 2, Brylanciki i Mini, a dwie godziny później zaprezentują się starsi tancerze z grup Pumy, Kociaki, Tygrysy i Pantery.

Gryfińska publiczność zobaczy kilkanaście choreografii, wśród nich także nowe prace Step by Step. Na scenie pojawią się również nowi tancerze grupy. W drugiej części koncertu odbędzie się pokaz grupy Capoeira Team Gryfino. Goście mogą liczyć na tradycyjne wypieki rodziców tancerzy. Organizatorzy wydarzenia: Grupa Taneczna Step by Step, FitDance Studio Katarzyna Pawlak , Gryfiński Dom Kultury.

 

2017/12/14, Ogłoszenie

Ogłoszenie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino w sprawie realizacji zadania publicznego pn. "Utworzenie miejsca rekreacyjno-relaksacyjnego dla osób niepełnosprawnych"

 

2017/12/08, XLII sesja Rady Miejskiej w Gryfinie

W dniu 21 grudnia 2017 r. o godz. 10.00 w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie odbędzie się XLII sesja Rady Miejskiej.

Porządek obrad

 

2017/12/19, X Gryfiński Turniej Rodzin Szachowych

Turniejem Rodzin Szachowych, który odbył się już po raz dziesiąty w Gryfinie, szachiści UKS Biały Pion i ich przyjaciele, pożegnali stary, dobry 2017 rok. Przedświąteczna atmosfera, pyszne ciasta, oraz doskonałe humory zawodników sprawiły, że zawody od początku do samego końca, były wspaniałym międzypokoleniowym spotkaniem przy szachownicach. W zawodach wzięły udział 3-osobowe zespoły, które składały się z dwóch juniorów i seniora. Turniej odbywał się w formule otwartej a końcowy efekt, to suma punktów uzyskanych przez wszystkich członków drużyny. Wystartowało 10 ekip. Rozegrano 7 pasjonujących i zaciętych rund.

Wiele emocji wśród kibiców przyniosły pojedynki, junior kontra senior ale również i te, które były rozgrywane między seniorami, szczególnie obserwowane i dopingowane przez juniorów. Wszystkie zespoły nagrodzono pięknymi pucharami a każdy zawodnik otrzymał pamiątkowy medal i nagrodę rzeczową. Wygrał zespół Gang Bobera w składzie: Tomasz Szpura, Bartosz Szpura, Michał Nowaliński 13,0p. przed Imperium Osmańskim w składzie: Rafał Turek, Mikołaj Turek, Martyna Kuryło 13,0p. oraz Cerowanymi Skarpetami w składzie: Adam Kucharczyk, Aleksandra Kucharczyk, Adam Hajdaś 12,5p. Pełne wyniki na www.bialypion.pl W klasyfikacji indywidualnej najlepsi byli: Mikołaj Turek 7,0p. junior, zwycięzca całego turnieju! oraz p. Wiktor Radomski 4,5p. najlepszy senior. Nie zabrakło również specjalnych pucharów które trafiły do zespołów 100% rodzinnych. W sobotnim turnieju wystartowało pięć takich drużyn. Dziadkowie: W. Radomski i T. Wierzbicki z wnukami oraz pp. A. Zabadała, S. Lewicki i R. Turek z pociechami. To były wspaniałe zawody a pięknie i niezwykle pożytecznie spędzony czas zaowocował z pewnością głęboką integracją międzypokoleniową zwłaszcza, że w wielu sytuacjach, wśród kibiców można było zaobserwować gorąco dopingujące i mocno przeżywające każdą rundę mamy, ciocie i babcie młodych szachistów. Rodzinny charakter zawodów dopełniły niebiańsko słodkie i pyszne ciasta, serwowane w przerwach między rundami.

Do zobaczenia za rok!

 

2017/12/28, Zajęcia profilaktyczne o tematyce: „ Rozświetl niebo zachowując zasady bezpieczeństwa”, „Pożar” oraz akcje: „ Czad i ogień obudź czujność"

W dniach od 5.12.2017r. do 18.12.2017r. Strażnicy miejscy, funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gryfinie oraz ratownicy z Gryfińskiego Stowarzyszenia Ratowniczego w ramach programu Bezpieczna Gmina przeprowadzili zajęcia profilaktyczne o tematyce: „Rozświetl niebo zachowując zasady bezpieczeństwa”, „Pożar” oraz akcje: „Czad i ogień obudź czujność". Ww. opowiadali o wypadkach, poparzeniach, zranieniach a nawet o stałych okaleczeniach osób,które nieostrożnie obchodziły się z fajerwerkami, funkcjonariusze uczulali młodzież, iż materiały pirotechniczne są przeznaczone dla osób dorosłych, pełnoletnich, które ukończyły 18 lat. Na spotkaniach propagowali również właściwe korzystanie z numerów alarmowych oraz informowali o zagrożeniu jakim jest tlenek węgla tzw. czad. Na spotkaniach poruszone zostały podstawowe zasady bezpieczeństwa pożarowego, które pozwalają zapobiec powstawaniu pożaru jak również przeprowadzony został instruktaż dotyczący zgłaszania zdarzenia na nr alarmowy, który miał za zadanie zapoznanie dzieci ze specyfikacją zgłoszenia sytuacji kryzysowej poprzez zaalarmowanie odpowiednich służb. W zajęciach uczestniczyło 467 dzieci.

Spotkania przeprowadzono w: SP w Radziszewie, SP w Żabnicy, SP w Gardnie, SP w Chwarstnicy, SP Nr 1, SP Nr 2, SP Nr 3, ZSS w Nowym Czarnowie.

W szkołach rozdano:

- broszury informacyjne „Czad i ogień obudź czujność”,

- broszury informacyjne „Pożar”,

- broszury informacyjne „Rozświetl niebo zachowując zasady bezpieczeństwa”.

Broszury zostały opracowane przez Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gryfinie, Straż Miejską w Gryfinie, Zarząd Oddziału Miejsko – Gminnego ZOSPRP w Gryfinie oraz KPPSP w Gryfinie.

 

2017/12/11, Ogłoszenie

Ogłoszenie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino w sprawie realizacji zadania publicznego pn. "Pomoc dla osób ubogich, bezdomnych z terenu gminy Gryfino znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej, w tym organizacja wieczerzy wigilijnej".

 

2017/12/01, Wdrażanie Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły

Uprzejmie informujemy, że w ramach realizacji zadań zawartych w Projekcie Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły, Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie wraz z firmą Sweco Consulting Sp. z o.o., pełniącą rolę Konsultanta Pomocy Technicznej, przygotowuje się do realizacji zadania Przywrócenie walorów przyrodniczych Doliny Dolnej Odry poprzez poprawę zdolności retencyjnych i przeciwpowodziowych Międzyodrza. W związku z tym mamy przyjemność poinformować o konferencji, której tematem jest prezentacja aktualnego stanu zaawansowania prac przygotowawczych.

Konferencja odbędzie się w Auli Auditorium Maximum Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, przy ul. J. Słowackiego 17, 71-434 Szczecin w dniu 15 grudnia 2017 r. (piątek) w godzinach 12.00 – 17.00. Podczas Konferencji zostaną przedstawione informacje z zakresu analizy hydraulicznej oraz środowiskowej, które będą wykorzystane przy opracowaniu koncepcji realizacji działań na Międzyodrzu. Konferencja ma charakter otwarty, bezpłatny i każdy zainteresowany może wziąć w niej udział.

Część spotkania przeznaczona będzie na debatę zgromadzonych uczestników. Projekt Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły, mający na celu poprawę ochrony przed powodzią dla osób mieszkających w wybranych obszarach dorzecza Odry oraz wzmocnienie zdolności instytucjonalnych administracji publicznej do bardziej skutecznego ograniczania skutków powodzi, realizowany jest przy pomocy międzynarodowych instytucji finansowych, w tym Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju (nazywanego również Bankiem Światowym) oraz Banku Rozwoju Rady Europy.

 

2017/12/11, Ogłoszenie naboru na wolne stanowisko instruktor terapii zajęciowej

Środowiskowy Dom Samopomocy w Gryfinie ogłasza nabór na wolne stanowisko INSTRUKTOR TERAPII ZAJĘCIOWEJ.

1. NAZWA I ADRES JEDNOSTKI: Środowiskowy Dom Samopomocy w Gryfinie, ul. Sprzymierzonych 8A, 74-100 Gryfino.
2. STANOWISKO PRACY: Instruktor terapii zajęciowej
3. WYMIAR CZASU PRACY: pełny etat
4. WYMAGANIA NIEZBĘDNE:
- wykształcenie minimum średnie o specjalności umożliwiającej wykonywania zadań instruktora terapii zajęciowej lub wyższe i podyplomowe o kierunku: pedagogika, pedagogika specjalna, oligofrenopedagogika, terapia zajęciowa,
- co najmniej półroczne doświadczenie zawodowe polegające na realizacji usług dla osób z zaburzeniami psychicznymi,
- obywatelstwo polskie,
- stan zdrowia pozwalający podjęcie pracy na ww. stanowisku,
- pełna zdolność do czynności prawnych i korzystanie z pełni praw publicznych,
- niekaralność za przestępstwo popełnione umyślnie,
- nieposzlakowana opinia.
5. WYMAGANIA DODATKOWE:
- umiejętności organizacyjne i pracy w zespole,
- umiejętność współpracy z osobami niepełnosprawnymi,
- umiejętność rozwiązywania konfliktów,
- odpowiedzialność, komunikatywność, kreatywność,
- łatwość nawiązywania kontaktów,
- cierpliwość, wrażliwość, sumienność, zaangażowanie,
- mile widziane zdolności kulinarne, plastyczne, artystyczne, wokalne, teatralne, gra na instrumentach.
6. ZAKRES WYKONYWANYCH ZADAŃ:
- prowadzenie indywidualnej i grupowej terapii z uczestnikami ŚDS z uwzględnieniem różnych metod,
- opracowywanie indywidualnych planów postępowania wspierająco - aktywizującego,
- praca w zespole terapeutyczno- wspierającym i realizowanie jego ustaleń,
- prowadzenie merytorycznej dokumentacji uczestników ŚDS,
- zapewnienie bezpieczeństwa uczestników w toku zajęć,
- pomoc w organizowaniu uroczystości według rocznego planu pracy,
- wykonywanie pracy zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy.
7. WYMAGANE DOKUMENTY:
- życiorys CV opatrzony podpisem i oświadczeniem kandydata „Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2016, poz. 922),
- list motywacyjny opatrzony klauzulą o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych dla celów rekrutacji zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2016, poz. 922),
- kopie dokumentów potwierdzające wykształcenie (dyplomy, świadectwa, zaświadczenia ukończonych kursach, szkoleniach),
- kopie dokumentów potwierdzające półroczne doświadczenie zawodowe polegające na realizacji usług dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz najmniej roczne doświadczenie w pracy z zakresu realizacji zadań z zakresu pomocy lub rehabilitacji społecznej,
- oświadczenie o pełnej zdolności do czynności prawnych oraz korzystania z pełni praw publicznych,
- oświadczenie o niekaralności,
- oświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na ww. stanowisku.

Wymagane dokumenty aplikacyjne należy składać w Biurze Obsługi Interesantów w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie, ul. 1 Maja 16, 74-100 Gryfino z dopiskiem na kopercie: „Dotyczy naboru na wolne stanowisko instruktora terapii zajęciowej w Środowiskowym Domu Samopomocy w Gryfinie”, termin składania do dnia 14.12.2017r. do godz. 12.00.
Aplikacje składane po ww. terminie nie będą rozpatrywane.
Kandydaci, którzy spełniają wymagania formalne zostaną telefonicznie powiadomieni o terminie II etapu naboru.

 

2017/12/14, III sesja I kadencji Młodzieżowej Rady Miejskiej w Gryfinie

W dniu 14 grudnia o godz. 10:00 odbyła się III sesja I kadencji Młodzieżowej Rady Miejskiej w Gryfinie. Podczas sesji przyjęto sprawozdanie z działań Rady w roku 2017. Odbyło się również uroczyste podziękowanie radnym, którzy zakończyli działania na rzecz Młodzieżowej Rady Miejskiej. Serdecznie podziękowania za dotychczasową współpracę skierował do młodzieży Zastępca Burmistrza Paweł Nikitiński oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej w Gryfinie Elżbieta Kasprzyk. Na sali sesyjnej odbyło się uroczyste ślubowanie oraz wręczenie mandatów dla nowych radnych, którymi zostali: Adam Suchomski, Maja Maciejewska, Patryk Maciejski, Wiktoria Budny, Natalia Kalarus oraz Aleksandra Kłos. W związku z zaistniałymi zmianami w dotychczasowym składzie, młodzież wybrała nowego przewodniczącego. Od dzisiaj zaszczytną funkcję pełnić będzie Tomasz Lisowski, uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gryfinie. Serdecznie gratulujemy wszystkim młodym radnym i zachęcamy do wielu działań na rzecz mieszkańców Gminy Gryfino.


 

2017/12/11, Ogłoszenie naboru na wolne stanowisko instruktor terapii

OGŁOSZENIE NABORU NA WOLNE STANOWISKO INSTRUKTOR TERAPII ZAJĘCIOWEJ

Środowiskowy Dom Samopomocy w Gryfinie ogłasza nabór na wolne stanowisko INSTRUKTOR TERAPII ZAJĘCIOWEJ.

1. NAZWA I ADRES JEDNOSTKI: Środowiskowy Dom Samopomocy w Gryfinie, ul. Sprzymierzonych 8A, 74-100 Gryfino.
2. STANOWISKO PRACY: Instruktor terapii zajęciowej
3. WYMIAR CZASU PRACY: pełny etat
4. WYMAGANIA NIEZBĘDNE:
- wykształcenie minimum średnie o specjalności umożliwiającej wykonywania zadań instruktora terapii zajęciowej lub wyższe i podyplomowe o kierunku: pedagogika, pedagogika specjalna, oligofrenopedagogika, terapia zajęciowa,
- co najmniej półroczne doświadczenie zawodowe polegające na realizacji usług dla osób z zaburzeniami psychicznymi,
- obywatelstwo polskie,
- stan zdrowia pozwalający podjęcie pracy na ww. stanowisku,
- pełna zdolność do czynności prawnych i korzystanie z pełni praw publicznych,
- niekaralność za przestępstwo popełnione umyślnie,
- nieposzlakowana opinia.
5. WYMAGANIA DODATKOWE:
- umiejętności organizacyjne i pracy w zespole,
- umiejętność współpracy z osobami niepełnosprawnymi,
- umiejętność rozwiązywania konfliktów,
- odpowiedzialność, komunikatywność, kreatywność,
- łatwość nawiązywania kontaktów,
- cierpliwość, wrażliwość, sumienność, zaangażowanie,
- mile widziane zdolności kulinarne, plastyczne, artystyczne, wokalne, teatralne, gra na instrumentach.
6. ZAKRES WYKONYWANYCH ZADAŃ:
- prowadzenie indywidualnej i grupowej terapii z uczestnikami ŚDS z uwzględnieniem różnych metod,
- opracowywanie indywidualnych planów postępowania wspierająco - aktywizującego,
- praca w zespole terapeutyczno- wspierającym i realizowanie jego ustaleń,
- prowadzenie merytorycznej dokumentacji uczestników ŚDS,
- zapewnienie bezpieczeństwa uczestników w toku zajęć,
- pomoc w organizowaniu uroczystości według rocznego planu pracy,
- wykonywanie pracy zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy.
7. WYMAGANE DOKUMENTY:
- życiorys CV opatrzony podpisem i oświadczeniem kandydata „Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2016, poz. 922),
- list motywacyjny opatrzony klauzulą o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych dla celów rekrutacji zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2016, poz. 922),
- kopie dokumentów potwierdzające wykształcenie (dyplomy, świadectwa, zaświadczenia ukończonych kursach, szkoleniach),
- kopie dokumentów potwierdzające półroczne doświadczenie zawodowe polegające na realizacji usług dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz najmniej roczne doświadczenie w pracy z zakresu realizacji zadań z zakresu pomocy lub rehabilitacji społecznej,
- oświadczenie o pełnej zdolności do czynności prawnych oraz korzystania z pełni praw publicznych,
- oświadczenie o niekaralności,
- oświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na ww. stanowisku.

Wymagane dokumenty aplikacyjne należy składać w Biurze Obsługi Interesantów w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie, ul. 1 Maja 16, 74-100 Gryfino z dopiskiem na kopercie: „Dotyczy naboru na wolne stanowisko instruktora terapii zajęciowej w Środowiskowym Domu Samopomocy w Gryfinie”, termin składania do dnia 14.12.2017r. do godz. 12.00.
Aplikacje składane po ww. terminie nie będą rozpatrywane.
Kandydaci, którzy spełniają wymagania formalne zostaną telefonicznie powiadomieni o terminie II etapu naboru.

 

2017/12/13, Projekty edukacyjne w Szkole Podstawowej w Chwarstnicy

W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Chwarstnicy odbyły się prezentacje projektów edukacyjnych z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia przygotowane przez uczniów z oddziałów gimnazjalnych.

 

2017/11/22, Wystawa o żurawiach na nabrzeżu w Gryfinie

Jak co roku Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego w ramach Tygodnia Żurawia 2017 we współpracy z kadrą pedagogiczną Zespołu Szkół w Widuchowej przeprowadził konkurs pt. „Żurawie”. Powstało wiele, różnorodnych prac plastycznych, w kilku kategoriach wiekowych, z których najładniejsze zostały nagrodzone podczas ceremonii rozpoczęcia Tygodnia Żurawia w dniu 29 września 2017.

Wystawę wszystkich prac podziwiać można do 12 grudnia 2017 r. w oknach Tawerny na Nabrzeżu Miejskim w Gryfinie. Projekt został zrealizowany dzięki finansowemu wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

 

2017/12/18, Uroczyste obchody 10-lecia współpracy polskich i niemieckich gmin i miast z regionu „Doliny Dolnej Odry”

Dnia 12 grudnia 2017 roku odbyły się uroczyste obchody 10-lecia współpracy polskich i niemieckich gmin i miast z regionu „Doliny Dolnej Odry” w ramach Transgranicznego Planu Działania. W ramach wspólnego święta spotkali się przedstawiciele polskich i niemieckich gmin i miast. Stronę niemiecką reprezentował Rejonowy Urząd Oder-Welse, w skład którego wchodzą gminy: Birkholz-Meyenburg, Mark Landin, Schoeneberg, Passow i Pinnow. Ze strony polskiej w spotkaniu udział wzięły Gmina Gryfino, Kołbaskowo, Banie, Nowogródek Pomorski i Chojna. Urząd Oder-Welse reprezentował Dyrektor Datlaf Krause, Gminę Gryfino natomiast Sekretarz Ewa Sznajder. W spotkaniu uczestniczyli również Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Grzegorz Jastrowicz wraz ze swoimi współpracownikami z Referatu Spraw Społecznych. Głównym zadaniem Transgranicznego Planu Działania jest definiowanie wspólnych problemów, stawianie celów i ich realizację, między innymi poprzez skuteczne pozyskiwanie i wykorzystywanie środków unijnych.

Porozumienie daje solidne podstawy dla gospodarczego i społecznego rozwoju obszaru leżącego w atrakcyjnej Dolinie Dolnej Odry, pomiędzy aglomeracją szczecińską i berlińską. Za kluczowe cele włodarze gmin postawili sobie poprawę warunków życia we wspólnym regionie przygranicznym oraz przyspieszenie rozwoju polsko-niemieckiego obszaru gospodarczego. W związku z rocznicą podpisania porozumienia zaprezentowane zostały owoce współpracy ostatnich 10 lat. Dyrektor Detlaf Krause opowiadał o wspólnych projektach, o współpracy polsko-niemieckiej, o wspólnym zaufaniu długofalowym. Kolejnym wystąpieniem była prezentacja Naczelnika Grzegorza Jastrowicza, za pomocą której przybliżył on dotychczasową współpracę. Opowiadał m.in. o działaniach związanych z budową szlaków turystycznych, o przebudowie i wyposażeniu szkół i przedszkoli i innych wspólnych projektach. W programie uroczystości przewidziano również występy artystyczne dzieci z partnerskich przedszkoli z Gryfina i z Pinnow. Na koniec podpisane zostały dokumenty EUWT „Oder + Odra”, mówiące o deklaracji przystąpienia do Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej.

Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (Fundusz Małych Projektów Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska w Euroregionie Pomerania)”

 

 

2017/11/30, Mikołajkowe Marsze na Orientację

W sobotę 9 grudnia 2017 zapraszamy na Mikołajkowe Marsze na Orientację. Zbiórka uczestników o godz. 11.00 w Gryfińskim Domu Kultury - Pałacyk pod Lwami, ul.Chrobrego 48. Uczestnikami zabawy moga być grupy maks.10-osobowe (uczniowie + opiekun), dzieci z rodzicami, wszyscy chętni. Uczestnicy na starcie otrzymają mapy i karty startowe z zadaniami. Każdy uczestnik rajdu musi posiadać przynajmniej jeden widoczny element odzieży w kolorze czerwonym. Każda grupa musi mieć długopis. Wpisowe marszu to 4 zł. Uczestnicy otrzymają - pamiątkowy znaczek, dyplomy dla każdej drużyny, słodki "prezencik" dla każdego, komplet materiałów startowych. Na zgłoszenia do udziału w imprezie czekamy do 6 grudnia pod numerem tel. 695 455 771 lub drogą elektroniczną e-mail: kamilla.gadomska@gmail.com.

Pełny regulamin imprezy Mikołajkowe Marsze na Orientację

 

2017/12/19, Spotkanie wigilijne Sołectwa Czepino

Niezwykle miłe było spotkanie opłatkowe w gronie sąsiadów i znajomych, podczas którego przełamano się opłatkiem, składając sobie życzenia świąteczne. Ks. Prob. Jerzy Brocławik przeczytał fragment z Biblii oraz pobłogosławił zebranych mieszkańców. Burmistrz Mieczysław Sawaryn , radny Zdzisław Kmieciak, sołtys Józef Zajączkowski złożyli życzenia świąteczne, a także podziękowali za przygotowanie pięknej wieczerzy i podtrzymywanie tej kilkunastoletniej tradycji w Czepinie i Nowych Brynkach.

Dzieci i młodzież ze świetlicy: Wiktoria, Karolina, Natali i Maja śpiewały kolędy ,natomiast świąteczne potrawy i domowe słodkie wypieki przygotowały panie KGW oraz mieszkanki Czepina. O atmosferę i dekoracje zadbała instruktorka świetlicy Emilia Leszczyńska. Rozmowy o tradycjach Świąt Bożego Narodzenia, o ważnych wydarzeniach z naszego sołectwa w kończącym się roku trwały długo. To było bardzo udane spotkanie przedświąteczne.

 

2017/12/08, Roztańczone mikołajki 2017
W środę 6 grudnia 2017 na Placu Księcia Barnima I odbyła się wielka zabawa dla najmłodszych i tych nieco starszych mieszkańców Gryfina pn. "Roztańczone Mikołajki". Motywem przewodnim imprezy w tym roku był taniec.

Na pełną niespodzianek, konkursów i prezentów grudniową zabawę dzieciaki czekały już od kilku miesięcy. Punktualnie o godzinie 16.30, kiedy plac przed gryfińskim kościołem zapełnił się dzieciakami, ich rodzicami i opiekunami, uroczystego otwarcia Mikołajek dokonał burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn. Do wspólnej zabawy zaprosił także reprezentant dzieciaków - Damian. Mikołajkowe szaleństwo poprowadziła Katarzyna Pawlak z FitDance Studio.
Na scenie po kolei prezentowały się gryfińskie przedszkola: Przedszkole nr 5 im. Calineczki, Przedszkole nr 4 im. Pszczółki Mai, Przedszkole nr 1 im. Krasnala Hałabały, Przedszkole nr 3 im. Kubusia Puchatka i Przedszkole nr 2 im. Misia Uszatka. Wystąpił także zespół Szkraby, Cantare oraz duet AN-NA.
W przerwach między występami Kasia Pawlak przeprowadzała konkursy, podczas których dzieci mogły zdobyć ciekawe upominki. Wielką popularnością cieszyło się pisanie listów do Mikołaja. Każdy, kto przygotował świąteczną listę życzeń dla Mikołaja, dostawał bombkę, którą dekorowano mikołajkową choinkę. Mikołajki- wolontariuszki częstowały dzieci słodkimi upominkami.

Także gryfińskie służby mundurowe włączyły się w mikołajkową zabawę. Dzieci obdarowywano m.in. odblaskami, tak przydatnymi w okresie zimowym. Zebrane na placu dzieci cierpliwie czekały na najważniejszego gościa całej zabawy, czyli Mikołaja. Ten przybył tanecznym krokiem w otoczeniu elfów z zespołu Step By Step. Świąteczny gość obiecał spełnić wszystkie dziecięce marzenia. Na koniec zabawy każdy chętny mógł sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie z Mikołajem.
ORGANIZATORZY "Roztańczonych Mikołajek" :
GRYFIŃSKI DOM KULTURY
URZĄD MIASTA I GMINY W GRYFINIE
FITDANCE STUDIO Katarzyny Pawlak

WSPÓŁORGANIZATORZY IMPREZY:
POWIATOWA KOMENDA PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ
OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ - WOLONTARIAT
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
OŚRODEK SPORTU I REKREACJI W GRYFINIE
POWIATOWA KOMENDA POLICJI
NADLEŚNICTWO GRYFINO
PRZEDSIĘBIORSTWO USŁUG KOMUNALNYCH

SPONSORZY:
PGE GÓRNICTWO I ENERGETYKA KONWENCJONALNA S.A ODDZIAŁ ZE DOLNA ODRA
MOZ NSZZ "SOLIDARNOŚĆ 80" ZE DOLNA ODRA
DEFF W SZCZECINIE
CENTRUM USŁUG WSPÓLNYCH
CECH RZEMIOSŁ RÓŻNYCH I PRZEDSIĘBIORCÓW
BANK SPÓŁDZIELCZY W GRYFINIE
Nad bezpieczeństwem uczestników zabawy czuwali ratownicy z Gryfińskiego Stowarzyszenia Ratowniczego.
 
 
 
 
 
 
 

2017/12/18, Mikołajki w Świetlicach Wiejskich

Świetlice Wiejskie działające pod egidą Gryfińskiego Domu Kultury tradycyjnie w grudniu zorganizowały dla najmłodszych mieszkańców swoich miejscowości spotkania mikołajkowe. Przygotowano wiele atrakcji dla dzieci, które cierpliwie czekały na Mikołaja i podarki jakie dla nich przyniósł.

W Świetlicy Wiejskiej w Krzypnicy wyczekujących Mikołaja dzieciaków najpierw odwiedziły elfy i bałwan Olaf. Zimowi goście zaprosili dzieci do wspólnej zabawy. Gry, zabawy ruchowe, quizy cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dzieci chętnie także decydowały się na malowanie twarzy w świąteczne motywy. Rozbawione dzieciaki przywitały ciepło Mikołaja, który obdarował ich świątecznymi prezentami.

W Świetlicy Wiejskiej w Krajniku zabawę mikołajkową połączono z Andrzejkami. Imprezę dla najmłodszych poprowadzili elfik Czaruś i Mikołajka Kropka. W Krajniku bawiły się razem dzieciaki ze świetlicy i ich koledzy - podopieczni biblioteki w Pniewie. Dla dzieci przygotowano konkursy, pokazy magii, były także zabawy zręcznościowe, puszczanie baniek mydlanych a także malowanie twarzy. Każde z dzieci otrzymało mikołajkowy podarek. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się czekoladowa fontanna.

Mikołajki w Świetlicy Wiejskiej w Sobieradzu spędziły wspólnie dzieciaki z miejscowości oraz ich koledzy i koleżanki z Bartkowa. Do świetlicy przyjechali aktorzy Teatru DUET z Krakowa. Zaprezentowano spektakl Dziadek do orzechów. Aktorzy poprowadzili także zabawy dla dzieci. Do dzieciaków przyjechał Mikołaj wraz z motocyklistami z Gryfińskiego Stowarzyszenia Motocyklistów "GRYFBIKERS". Były prezenty, słodki poczęstunek i foto budka, dzięki której można było utrwalić radosne chwile. Występ Teatru DUET został sfinansowany z funduszu sołeckiego Sołectwa Bartkowo.

W Świetlicy Wiejskiej w Starych Brynkach spotkanie z Mikołajem poprzedził spektakl teatralny. Krakowski Teatr DUET wystąpił przed dziecięcą publicznością ze sztuką "Bałwankowe święta". Po zakończeniu teatrzyku Mikołaj rozdawał paczki dla najmłodszych.

W Świetlicy Wiejskiej w Wirowie Mikołajki miały nietypowy charakter. Dzieciaki odwiedzili młodzi ratownicy z GSR Rescue, którzy prezentowali jak wygląda pierwsza pomoc i przekazywali dzieciom niezbędne informacje na temat bezpieczeństwa. Mali wirowianie z zaciekawieniem oglądali prezentację ratowników. Do świetlicy także przybył wyczekiwany Mikołaj, który obdarował dzieci prezentami a każde z nich mogło sobie zrobić zdjęcie z niecodziennym gościem.

Także Świetlicę Wiejską "Dziupla" w Borzymiu odwiedził Mikołaj. Dzieci do wspólnej zabawy wciągnęli Elf Czaruś i Mikołajka Kropka, którzy przygotowali dla najmłodszych mnóstwo ciekawych zajęć. Było wiele śmiechu i radości, zwłaszcza z prezentów wręczanych przez Mikołaja. Przygotowaniem świątecznych podarków dla małych borzymian zajęło się Sołectwo Borzym. Organizatorzy zabawy dziękują za pomoc Małgorzacie Wisińskiej.

 

2017/11/29, Gryfińskie Roztańczone Mikołajki 6 grudnia na Placu Barnima I

W środę 6 grudnia 2017 Gryfiński Dom Kultury i Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie zapraszają na Roztańczone Mikołajki. Wielka zabawa dla najmłodszych mieszkańców naszej gminy odbędzie się na Placu Księcia Barnima I. Impreza trwać będzie od godziny 16.30 do 18:00. Podczas Roztańczonych Mikołajek na młodych gryfinian czeka moc atrakcji. W programie między innymi: spotkanie z Mikołajem, występy artystyczne, tańce, zabawy i konkursy. Będzie także wielkie pisanie listów do Mikołaja oraz wspólne ubieranie choinki. Zapraszamy serdecznie do wspólnej zabawy.

UWAGA! INFORMUJEMY, że w związku z organizacją imprezy nastąpią utrudnienia w ruchu kołowym:

*Zamknięcie ul. Kościelnej na odcinku od ul. Kościuszki do ul. Piastów w dniu 6 grudnia 2017 r. od godz.12.00 do godz. 20.00

*Zamknięcie parkingu na Pl. Ks. Barnima I w dniu 6 grudnia od godz. 0.00 do godz. 20.00

Sponsorami i darczyńcami Roztańczonych Mikołajek w Gryfinie są: Gmina Gryfino PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział Zespół Elektrowni Dolna Odra Fliegel Textilservice FIT Dance Studio MediaDruk

 

2017/12/04, "Młodzi samorządowcy jak działać i pracować na rzecz swojego środowiska"

W ramach projektu „Młodzi samorządowcy jak działać i pracować na rzecz swojego środowiska” odbyła się konferencja podczas której przedstawiono diagnozę badań przeprowadzonych przez gryfińskich wolontariuszy w szkołach Gminy Gryfino. Projekt skierowany był do uczniów ze szkół, samorządowców oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych. Celem projektu było rozpoznanie problemów i potrzeb środowiska młodzieży z Gminy Gryfino. Zorganizowana konferencja pozwoliła na wymianę poglądów i doświadczeń dotyczących potrzeb i oczekiwań młodzieży.

 

2017/11/22, Koncert Zespołu Trupięgi 3 Grudnia w pubie Wrota do Sławy

W niedzielę 3 grudnia 2017 w Pubie Wrota do Sławy "U Suszka" odbędzie się koncert zespołu Trupięgi. Współorganizatorem koncertu jest Gryfiński Dom Kultury. Początek występu o godzinie 19.00. Bilety na wydarzenie można nabyć w Pubie "U Suszka". Cena wejściówki w przedsprzedaży to 10 zł. W dniu koncertu za bilet zapłacimy 12 zł.

Trupięgi - zespół powstały z młodzieńczej fascynacji wierszami Bolesława Leśmiana. Z potrzeby upamiętnienia poety w roku, w którym obchodzimy jednocześnie 140 rocznicę jego urodzin i 80 rocznicę śmierci, a ponad wszystko z ogromnej chęci podzielenia się niesamowitym nastrojem i hipnotyzującym rytmem leśmianowskich wierszy. Trupięgi, budują nieco mroczny, nieco uduchowiony nastrój, choć czasami śmieją się, drwiąc "z ziemskiej mitręgi". Drwią też sami z siebie, improwizują i bawią się swawolnie dźwiękiem i słowem. Wszystkie uczucia wyzwalają w miksturze podczas koncertów, budując nastrój i w mig go obalając. Trupięgi, to romantyczna przygoda, zaskakująca żonglerka emocjami. Trupięgi na żywo, to koncert, który zostawia trwały ślad i pozwala odsunąć na bok to, co dręczy. To tak, jakby z deszczu w zimną noc przejść nagle do ciepłego salonu z głębokim fotelem, gorącą herbatą na stoliku i płonącym jaskrawo drewnem w kominku. Drżące powietrze, pełne dźwięków w niemalże uchwytnych falach, rozgrzane uczuciami...

Skład zespołu: Katarzyna Gardziejewska - śpiew Jacek Filipek - djembe, przeszkadzajki Jacek Hryniewiecki - gitara akustyczna, voc. Jurek Hippmann - gitara basowa, gitara akustyczna, voc. https://www.facebook.com/trupiegi/

 
Pobierz Adobe Acrobat Reader Pobierz Real Player

    wstecz . do góry . strona główna . mapa serwisu . archiwum wiadomości                         Wersja XML tej strony

© Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie | Redakcja | Uwagi i sugestie
Wrota Gryfina są częścią projektu współfinasowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego pn. "eGryfino I - wdrożenie rozwiązań społeczeństwa informacyjnego w Gminie Gryfino"

www.icor.pl